Menu Zamknij

Czym zasłonić ogrodzenie?

Czym zasłonić ogrodzenie

Ogrodzenie skutecznie wyznacza granice działki i zabezpiecza posiadłość przed dostępem niepowołanych osób. Nie zawsze jednak chroni również prywatność domowników – prześwitujący płot krępuje, odbiera radość z uroków pięknego tarasu czy zielonego ogrodu. Czym zasłonić ogrodzenie i uwolnić się od spojrzeń sąsiadów lub przechodniów? Podpowiadamy!

Czym zasłonić płot, aby zapewnić sobie prywatność?

Najprostszym rozwiązaniem na osłonięcie posesji przed sąsiadami czy przechodniami są ogrodzenia maskujące – przęsła, furtka i brama szczelnie wypełnione sztachetami lub z małymi prześwitami. Przykładem jest nasze ogrodzenie żaluzjowe Stante – profile mocujemy w nim pod kątem. Zachodzą na siebie i płot zmienia się w stylową kurtynę. Nie zawsze natomiast to aspekt prywatności jest priorytetem w doborze modelu płotu, często są nim koszty i łatwość realizacji inwestycji.

Zwykle boki i tyły posesji, a nierzadko również jej front zabezpiecza więc płot z siatki lub panele ogrodzeniowe ze stalowego drutu. Choć są to dwie najbardziej prześwitujące konstrukcje, to da się je skutecznie osłonić. Metod jest wiele, dlatego wybraliśmy te, które są zarazem ekonomiczne, praktyczne, łatwe w montażu i estetyczne.

Jak zasłonić płot niedużym kosztem?

  • Siatki ogrodzeniowe maskujące. Jako ekonomiczne osłony płotu świetnie sprawdzają się siatki cieniujące, wykorzystywane też do ochrony upraw przed nadmiernym nasłonecznieniem. Takie siatki maskujące zwykle mają specjalne oczka montażowe i wystarczy zawiesić je na płocie na opaskach zaciskowych.
  • Taśmy ogrodzeniowe. Montaż siatki cieniującej jest prosty, jednak jeszcze szybszym, łatwiejszym i estetyczniejszym rozwiązaniem są wąskie taśmy, które wystarczy przepleść przez oczka czy sztachety ogrodzenia i włożyć do klipsów. Te wykonane z polipropylenu osłony są odporne na czynniki atmosferyczne.
  • Maty naturalne: bambus i wiklina. Jest to nieco droższe rozwiązanie, lecz efektowne. Naturalne osłony płotu nadają aranżacji ciepły, rustykalny klimat i podkreślają piękno ogrodu. Bambusowe i wiklinowe maty posłużą przez kilka sezonów. Tańszą propozycją jest mata słomiana, ale za cenę niższej trwałości.
  • Maty z technorattanu. Wśród popularnych balkonowych i ogrodzeniowych osłon z tworzyw sztucznych wyróżnia się mata technorattanowa. Ta będzie nie tylko tworzyła skuteczną osłonę przed wzrokiem sąsiadów, lecz i w zupełności odmieni wygląd płotu. Jest dostępna w dziesiątkach wariantów stylistycznych.
  • Naturalny lub sztuczny żywopłot. By odgrodzić się od sąsiadów, warto też postawić zieloną ścianę: zasadzić szybko rosnący żywopłot z tui lub użyć płotu jako pergoli dla zimozielonych roślin pnących. Dobrym rozwiązaniem są także sztuczne rośliny: maty imitujące żywopłot czy girlandy do przeplatania.
  • Drewniany płotek ogrodowy. W najbardziej newralgicznym miejscu, przy tarasie, werandzie, można uzupełnić ogrodzenie o płot lamelowy albo ozdobne panele drewniane i drewnopodobne. Postawione przed ogrodzeniem, dodadzą też przestrzeni naturalnego uroku, stworzą przytulny, intymny kącik.

W praktyce wybór osłony na ogrodzenie trzeba uzależnić od typu płotu – w końcu istotny jest trwały, lecz i łatwy montaż. Ważny jest też budżet, pomysł i pożądany efekt wizualny oraz oczekiwania co do trwałości. Weźmy na warsztat siatkę i ogrodzenie panelowe, czyli dwa najczęściej osłaniane rodzaje płotu.

Czym zasłonić ogrodzenie panelowe?

Najlepiej zasłonić płot panelowy rozwiązaniem dokładnie w tym celu opracowanym są nim taśmy ogrodzeniowe dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i w kilku szerokościach. Dobierzesz je więc do wymiarów oczek ogrodzenia – tak by pasowały do nich idealnie bez przycinania – i dopasujesz do barwy płotu, elewacji czy dachu domu, tworząc spójną kompozycję. Zaletami taśmy są niska cena, łatwy montaż, duża trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Plusem jest także swoboda zastosowania – możesz zasłonić nimi całe przęsło lub tylko jego część, a także tworzyć z nich unikatowe wzory.

Taśmę ogrodzeniową przeplatasz przez oczka paneli, a na początku i końcu każdego rzędu mocujesz klips montażowy, w którym umieszczasz krawędź osłony. Całość prac przebiega szybko i sprawnie, a daje estetyczny efekt bez widocznych połączeń. W rezultacie otrzymujesz minimalistyczne, proste i eleganckie ogrodzenie, które zapewnia pełną prywatność.

Do paneli ogrodzeniowych łatwo przymocujesz też maty naturalne oraz ich imitacje z tworzyw – to rozwiązanie dobrze sprawdza się w połączeniu z tradycyjnymi domami i urokliwymi, ozdobnymi ogrodami.

Czym zasłonić ogrodzenie z siatki?

Siatkę ogrodzeniową najczęściej osłania siatka cieniująca: lekka płachta z gęsto plecionego polietylenu, pochłaniającego promieniowanie UV. Ogrodzenia z siatki często wykorzystuje się do zabezpieczenia boków i tyłu posesji – okalają ogród i strefy rekreacyjne, pełniąc funkcję zabezpieczającą, ale nie reprezentacyjną. I dlatego tak chętnie stosuje się na nich siatki cieniujące. Nie tylko osłaniają ogrodzenie, a więc zwiększają prywatność, zapewniają też optymalne zacienienie ogrodu i chronią uprawy bądź rośliny ozdobne przed silnym wiatrem, zarazem przepuszczając powietrze.

Arkusze siatki sprawnie przymocujesz do płotu za pomocą opasek zaciskowych.

Maskowanie siatki ogrodzeniowej roślinnością

Drugim najczęściej stosowanym rozwiązaniem do osłonięcia siatki ogrodzeniowej jest wykorzystanie darów natury – siatka to doskonała podpora dla roślin takich jak bluszcz pospolity, powojnik czy chmiel japoński. Przy ogrodzeniu możesz również posadzić wysokie kwietne parkany czy ozdobne trawy lub też szybko rosnące krzewy, które po upływie kilku lat utworzą zwarty żywopłot, piękną zieloną ścianę.

Naturalnie o rośliny trzeba zadbać, a osłona płotu – choć robi duże wrażenie i tworzy niezwykły, sprzyjający relaksowi klimat – musi najpierw urosnąć, co wymaga czasu. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego. Dlatego coraz częściej rośliny na ogrodzeniu zastępują ich imitacje. Sztuczne girlandy i siatki naśladujące żywopłot całkiem dobrze się już dziś prezentują i natychmiast tworzą przyjemny zielony parawan odgradzający od sąsiada czy ruchliwej ulicy.

Prześwitująca siatka albo panele chroniące posesje nie muszą oznaczać skrępowania i braku prywatności. Sposobów na skuteczne maskowanie płotu jest wiele – wystarczy tylko wybrać odpowiedni dla siebie!

FAQ:

  1. Czym zasłonić płot od sąsiada?

Rozwiązań jest wiele, to np. siatki maskujące (siatki cieniujące), taśmy ogrodzeniowe i maty naturalne lub z tworzyw sztucznych, m.in. technorattanowe. Przed właściwym ogrodzeniem można też postawić płotek ogrodowy czy ozdobne panele drewniane.

  1. Czym zasłonić płot z siatki?

Najprostszą rozwiązaniem kwestii, czym zasłonić siatkę ogrodzeniową, są specjalne siatki cieniujące: arkusze z tworzywa sztucznego z oczkami montażowymi, mocowane przy użyciu opasek. Siatka jest też doskonałą podporą dla roślin pnących.

  1. Czym zasłonić betonowy płot, stary i zniszczony?

Betonowe ogrodzenie warto odnowić: uzupełnić ubytki, pomalować konstrukcję bądź pokryć płytkami elewacyjnymi lub tynkiem mozaikowym. Dobrze osłonią je również pnące rośliny albo dodatkowe konstrukcje, np. panele drewniane.

Translate »