Menu Zamknij

Nowe ogrodzenie na starym fundamencie – czy warto?

Nowe ogrodzenie na starym fundamencie – czy warto

Nawet najsolidniejsza konstrukcja nie jest wieczna – z czasem więc stare ogrodzenie trzeba wymienić na nowe. Niekiedy także na kupionej działce już znajduje się płot, lecz zupełnie nie wpisuje się w oczekiwania nowych właścicieli. Czy wymiana ogrodzenia na nowe zawsze wymaga usunięcia fundamentów? Kiedy można i czy warto postawić ogrodzenie na starym fundamencie? Wyjaśniamy!

Czy warto postawić nowe ogrodzenie na starym fundamencie?

Budowa ogrodzenia na istniejącym fundamencie to korzystne rozwiązanie – to duża oszczędność pieniędzy, czasu i energii. O ile demontaż starego płotu zwykle nie sprawia większego kłopotu i często nie wymaga nawet pomocy fachowców, o tyle usunięcie fundamentu wprost przeciwnie. Stary fundament trzeba najpierw odkopać, następnie rozbić i jeszcze go usunąć i zutylizować, a to wiąże się z ogromnym nakładem czasu i pracy, z koniecznością zaangażowania specjalistycznego sprzętu, organizacji transportu. Prace rozbiórkowe zwykle trzeba też powierzyć ekipie fachowców.

Koszt inwestycji i czas realizacji znacząco się zwiększają – tym bardziej że w miejsce starego konieczne jest wykonanie fundamentu nowego. Trzeba więc wyrównać teren, a dalej zrobić wylewkę w całej linii ogrodzenia lub przygotować stopy fundamentowe oraz zamontować gotową podmurówkę. Usunięcie fundamentu może kosztować tyle samo lub więcej co wykonanie nowego.

Czasem usunięcie starego fundamentu ogrodzenia jest jedynym rozsądnym wyjściem dla bezpieczeństwa. Często jednak stary fundament oraz podmurówkę można odnowić lub wykorzystać jako bazę do przygotowania nowej konstrukcji.

Kiedy można wykorzystać stary fundament do budowy nowego ogrodzenia?

Głównymi wymogami, jakie musi spełniać stary fundament, żeby móc go bezpiecznie wykorzystać, jest poprawność jego wykonania i dobry stan techniczny oraz odpowiednie parametry w stosunku do planowanego ogrodzenia. Zgodne ze sztuką wykonanie fundamentów gwarantuje im odporność na czynniki zewnętrzne i trwałość rzędu co najmniej wielu dekad, lecz dla bezpieczeństwa konstrukcję należy porządnie sprawdzić. Do oceny stanu technicznego fundamentu najlepiej zaangażować specjalistę, który zbada wszelkie szczeliny, pęknięcia i ubytki – oraz wyda werdykt, czy konstrukcję można bezpiecznie zachować i zaadaptować, czy może trzeba ją usunąć.

Stary fundament musi być zatem bezpieczny, lecz powinien być także estetyczny lub nadawać się do renowacji bądź nadbudowy nowej podmurówki. Z kwestią tą wiąże się też stylistyka murków: dobrze, jeśli spójnie wpiszą się w nowe ogrodzenie oraz architekturę i aranżację budynku czy przydomowej przestrzeni.

A kiedy stary fundament należy usunąć i zastąpić nowym?

Starego fundamentu i starej podmurówki nie można wykorzystać, gdy nie pozwala na to ich zły stan techniczny, czyli opadnięcie, przechylenie muru, pęknięcia zagrażające stabilności, nadmierne kruszenie i duże ubytki betonu, których nie da się solidnie wypełnić. Do usunięcia starej podmurówki warto skłonić się także wtedy, gdy nie można jej poddać renowacji czy adaptacji z takim efektem wizualnym i stylistycznym, na jakim zależy.

Kolejna sprawa to niedostosowanie parametrów fundamentu i podmurówki do nowego ogrodzenia, ich szerokości i głębokości posadowienia. Często taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy na starym fundamencie zamontowano ogrodzenie panelowe, siatkę lub inną lekką konstrukcję: może on nie być przystosowany do dużej wagi, jaką ma metalowe ogrodzenie kute albo w całości wypełnione materiałem bądź ogrodzenie betonowe.

Jak przebiega montaż ogrodzenia na starym fundamencie?

Jeśli stary fundament i podmurówka według specjalistycznej oceny nadają się jeszcze do dalszej bezpiecznej eksploatacji, to można przystąpić do prac. Zazwyczaj najpierw trzeba przywrócić konstrukcji dawną świetność – perfekcyjny stan techniczny i ładny wygląd – lub wykorzystać ją do budowy nowej podmurówki.

  • Demontaż słupków ogrodzeniowych. Słupki ogrodzeniowe warto zawsze wymienić na nowe: są to ważne elementy konstrukcyjne ogrodzenia. Można je uciąć przy krawędzi podmurówki, a kolejno w ich miejsce zamontować nowe, na specjalnych kotwach. Możemy pominąć ten etap, jeśli słupki są dość nowe i w dobrym stanie technicznym. Warto je oczyścić, zabezpieczyć i pomalować.
  • Oczyszczenie murków. Pierwszy krok do renowacji starego fundamentu to jego oczyszczenie z pyłu, kurzu, pokruszonego betonu, zacieków, biologicznych wykwitów. Przyda się myjka ciśnieniowa, preparat do czyszczenia betonu oraz papier ścierny o dużej gradacji. Pozbycie się kurzu, pyłu i luźnych fragmentów jest konieczne do prawidłowego wypełnienia ubytków lub nadbudowy murku.
  • Uzupełnienie ubytków. Wszelkie powstałe w starej podmurówce szczeliny, pęknięcia i ubytki trzeba naprawić. Solidnie odpylone, a w przypadku małych pęknięć także nieco poszerzone ubytki wystarczy wypełnić zaprawą naprawczą do betonu zgodnie z instrukcją producenta preparatu. Gdy materiał zwiąże się i wyschnie, pozostanie wygładzić naprawione elementy.
  • Renowacja podmurówki. Po oczyszczeniu podmurówki oraz uzupełnieniu ubytków murki warto pomalować lub nadać im nowe ładne wykończenie: w tej roli świetnie sprawdzają się tynki mozaikowe i okładziny z płytek imitujących na przykład kamień naturalny czy też cegłę klinkierową. W ten sposób nadamy starej podmurówce nowy wygląd i nowoczesny lub tradycyjny charakter.
  • Nadbudowa starej podmurówki. Jeśli stara podmurówka jest za niska lub za wąska bądź nie nadaje się do renowacji zgodnie z pomysłem, można ją także nadbudować wylewką betonową lub zastąpić gotową podmurówką. W drugim przypadku stare murki trzeba wyciąć przy podłożu i w ich miejsce zamontować prefabrykowane elementy mocowane do łączników zakładanych na słupki.
  • Montaż nowego ogrodzenia. Gdy podmurówka oraz słupki ogrodzeniowe są gotowe, można już zabrać się za budowę ogrodzenia. Nowoczesne modele modułowe czy panele ogrodzeniowe mocuje się do słupków za pomocą obejm. Chcąc oszczędzić pieniądze, warto zdecydować się na samodzielne wykonanie prac, jeśli tylko pozwala na to wiedza i doświadczenie.

Jakie ogrodzenie dobrać do istniejącego fundamentu?

Najchętniej dziś stosowane ogrodzenie metalowe modułowe jest dostępne w różnych wariantach stylistycznych. Dla nowoczesnych budynków powstają ogrodzenia minimalistyczne, proste lecz eleganckie i funkcjonalne. Sprawdź nasze propozycje Gatigo: chroniącą prywatność kolekcję Stante, harmonijną Lineę albo inspirowaną pięknem przyrody linię Natura. Do przęseł dobierzesz utrzymaną w tym samym stylu furtkę, którą uzupełni automatyczna brama wjazdowa.

W tradycyjne budownictwo, zwłaszcza w typie dworków dobrze wpiszą się ogrodzenia klasyczne: lekkie, subtelne, bogato zdobione metalowymi ornamentami czy grotami.

FAQ:

  1. Czy można postawić nowe ogrodzenie na starym fundamencie?

Tak, ale warunkiem jest dobry stan techniczny starego fundamentu i dopasowane do nowego ogrodzenia parametry, takie jak szerokość oraz głębokość posadowienia. Te kwestie powinni ocenić specjaliści.

  1. Jak uzupełnić ubytki w starej podmurówce?

Do uzupełnienia ubytków w podmurówce można wykorzystać zaprawę naprawczą do betonu. Szczeliny trzeba odpylić, a jeśli są bardzo wąskie, to także nieco poszerzyć i kolejno wypełnić preparatem zgodnie z instrukcją jego producenta.

  1. Czy ogrodzenie wymaga zastosowania fundamentu?

Tak, ale od jego parametrów, zwłaszcza ciężaru i wysokości zależy rodzaj koniecznego do zastosowania fundamentu – lekkim ogrodzeniom wystarczą stopy fundamentowe pod słupkami, a do budowy podmurówki można wykorzystać gotowe murki.

Translate »