Menu Zamknij

Ogrodzenie zasłaniające – prywatność w dobrym stylu!

Ogrodzenie zasłaniające
Gdy wolna przestrzeń wokół Twojej posiadłości się kurczy i we własnym ogrodzie czujesz się jak na scenie teatru, bo radość z uroków prywatnego terenu odbierają Ci ciekawskie spojrzenia sąsiadów lub przechodniów, z pomocą przychodzi ogrodzenie zasłaniające. Co to za rozwiązanie? I jakie daje korzyści? Jaki dopasować odpowiedni model? Przeczytaj!

Czym jest ogrodzenie zasłaniające?

Ogrodzenie zasłaniające to płot w całości wypełniony jakimś materiałem, czyli bez prześwitów lub z niewielką ich liczbą (i o minimalnej szerokości), a zwykle także dość wysoki (powyżej 1,8 m). Tego typu konstrukcja skutecznie zasłania działkę przed osobami postronnymi: sąsiadami, przechodniami, przejezdnymi. Uniemożliwia obserwowanie tego, co dzieje się na prywatnym terenie, chroni przed wścibskimi spojrzeniami, zwiększa poczucie prywatności, swobody i bezpieczeństwa.

Zazwyczaj ogrodzenie zasłaniające wykorzystuje się od frontu budynku: całość składa się wtedy z nieprześwitujących przęseł, które uzupełnia utrzymana w tym stylu furtka i brama wjazdowa. Zasłaniające konstrukcje chętnie montuje się też w ogrodzie, jeśli ten bezpośrednio przylega do ogródka czy posesji sąsiadów.

Jak wyglądają ogrodzenia zasłaniające?

Ogrodzenia zasłaniające – a inaczej też pełne, wypełnione, nieprześwitujące – to duża grupa produktów, które łączy wyłącznie jedna cecha: ukrywają przestrzeń i tym samym zapewniają prywatność. Zwykle jest to zatem wysokie ogrodzenie, które wypełnia lity materiał (np. ścianka betonowa lub arkusz blachy) bądź szczelnie połączone ze sobą segmenty czy elementy takie jak sztachety metalowe, deski i bale. Jego wygląd, a co za tym idzie stylistykę, determinuje wykorzystane do produkcji lub budowy materiały, forma i design, w tym wzornictwo.

Jako zasłonę domu i ogrodu projektuje się lub wykorzystuje takie konstrukcje:

 • Metalowe ogrodzenie żaluzjowe. Przykładem rozwiązania jest ogrodzenie Stante z naszej oferty Gatigo. Przęsła, furtkę i bramę wypełniają zamontowane poziomo i pod kątem płaskie sztachety, które na siebie zachodzą dokładnie tak jak żaluzje w oknie. Całość ma formę nowoczesnej eleganckiej kurtyny.
 • Ogrodzenie z małymi prześwitami. Wśród ogrodzeń metalowych znaleźć można również modele niemal w całości wypełnione materiałem. Są w nich co prawda niewielkie prześwity, o szerokości maksymalnie kilku milimetrów, lecz pomimo nich konstrukcja skutecznie ukrywa ogród przed wzrokiem sąsiadów.
 • Betonowy mur lub przęsła. Ogrodzeniem zasłaniającym jest też klasyczny mur z betonowych bloczków lub prefabrykowanych przęseł. Przęsła betonowe składają się z paru układanych na sobie segmentów umieszczanych w rowkach słupków. Ich zaletą jest szybki montaż bez złożonych prac budowlanych.
 • Ogrodzenie gabionowe. Tego typu płot tworzy się z wielu stalowych koszy, które kolejno wypełnia się m.in. kamieniem naturalnym, żwirem czy korą albo kolorowym tłuczonym szkłem. Podobnie jak betonowe murki gabiony chętnie łączy się z przęsłami metalowymi, aby zmniejszyć wrażenie przytłoczenia.
 • Deski i panele drewniane. Ogrodzenie zasłaniające można też zbudować z desek i bali albo wykorzystać gotowe, nieprześwitujące panele drewniane bądź drewnopodobne. Deskami kompozytowymi – w formie żaluzji – uzupełnia się także czasem przęsła metalowe, tworząc nowoczesne, unikatowe wzory.

Jakie wybrać ogrodzenie zasłaniające: drewniane, metalowe czy betonowe?

Każdy materiał i każdy wskazana propozycja ogrodzenia zasłaniającego ma zalety, ale i ograniczenia. Podczas wyboru warto pomyśleć o priorytetach i oczekiwaniach. Duże znaczenie ma też styl architektury i aranżacji budynku oraz budżet.

Ogrodzenia metalowe, żaluzjowe czy wypełnione blachą profilowaną, łączy mnogość nowoczesnych wzorów, funkcjonalność i trwałość – odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. W minimalistycznej, eleganckiej formie świetnie łączą się z nowoczesnym budownictwem. Są dostępne jako kolekcje – to przęsła, furtki, bramy automatyczne lub ręczne – oraz szybkie i łatwe w montażu.

Ogrodzenia betonowe także wyróżniają się trwałością, a można zbudować je na bazie własnego projektu, żeby stworzyć unikatową konstrukcję. Trzeba jednak pamiętać, że wysoki, masywny mur przytłoczy małą działkę i domowników. Może także przeszkadzać sąsiadom, a nawet stać się zarzewiem konfliktu.

Ogrodzenie drewniane tworzy ciepły przytulny klimat, ale jest też najmniej odporne na warunki atmosferyczne. Wymaga regularnej impregnacji – inaczej szybko straci na właściwościach i estetyce. Dobrym rozwiązaniem dla ogrodzenia są tworzywa imitujące naturalny surowiec: deski kompozytowe i drewno polimerowe.

Jakie korzyści daje takie zasłaniające ogrodzenie działki?

 • Pełne poczucie prywatności. Ogrodzenie zasłaniające to skuteczna bariera dla wścibskich spojrzeń sąsiadów i reszty osób postronnych. Pozwala odzyskać swobodę, wolność, radość z uroków prywatnego ogrodu i pięknego tarasu. To niczym nieskrępowane poranne kawy, rodzinne obiady czy relaks w basenie.
 • Większe poczucie bezpieczeństwa. Tego typu ogrodzenie zasłania też nie tylko domowników, ale i cenne mienie oraz zabezpieczenia antywłamaniowe, więc trudniej je „rozgryźć”. Skutecznie utrudnia albo uniemożliwia obserwację posiadłości, a zatem także weryfikację nieobecności domowników.
 • Ochrona przed kurzem i hałasem. Postawione od strony ruchliwej ulicy wysokie zasłaniające ogrodzenie ograniczy przedostający się na posesję kurz i hałas. W ogrodzie z kolei zapewni większy stopień zacienienia, chroniąc przed palącym słońcem rośliny ozdobne i uprawy.
 • Zabezpieczenie dla zwierząt. A brak przestrzeni między sztachetami płotu jest też korzystny z punktu widzenia zwierząt domowych – czworonożny pupil nie sforsuje ogrodzenia. Działa to również w drugą stronę – zmniejsza ryzyko przedostania się na teren posesji psów i kotów sąsiadów czy zwierząt dzikich.

A jak zasłonić prześwitujące ogrodzenie ogrodu?

Ogrodzenie zasłaniające to skuteczny sposób na zapewnienie sobie prywatności – ale niejedyny. Chętnie wykorzystywane zwłaszcza po bokach czy też na tyłach działki ogrodzenia panelowe i siatki da się łatwo osłonić. Służą do tego niedrogie siatki cieniujące lub taśmy ogrodzeniowe, projektowane specjalnie w tym celu. Sprawdzają się naturalne maty bambusowe i wiklinowe oraz osłony technorattanowe, warto też posadzić gęsty, zwarty żywopłot lub pnące się po ogrodzeniu rośliny.

Poczucie prywatności na własnej posesji jest niezwykle ważne – zapewnij go sobie w dobrym stylu, z nowoczesnym ogrodzeniem oraz pomysłowymi osłonami. W Gatigo chętnie Cię w wyborze i planowaniu ogrodzenia wesprzemy: zapraszamy po poradę!

FAQ:

 1. Jak wygląda ogrodzenie zasłaniające?

Drewniane, metalowe czy betonowe ogrodzenia zasłaniające dostępne są w różnych wariantach pod względem formy, stylu i wzornictwa. Każdy tego typu płot łączy tylko typ konstrukcji, która jest pozbawiona prześwitów.

 1. Kiedy sprawdzi się ogrodzenie zasłaniające?

Ogrodzenie zasłaniające świetnie sprawdza się na posesjach w gęstej zabudowie bądź przy ruchliwych ulicach i miejscach publicznych – wszędzie tam, gdzie domownikom czy użytkownikom posesji przeszkadzają ciekawskie spojrzenia, hałas czy kurz.

 1. Jakie kupić tanie ogrodzenie zasłaniające?

Ogrodzenia zasłaniające ze względu na dużą ilość wykorzystywanego do ich produkcji materiału nie należą do najtańszych. Zwykle wyróżnia je też wysoka jakość i modny, nowoczesny design. Do ekonomicznych propozycji zaliczamy prefabrykowane przęsła betonowe i ogrodzenia metalowe do samodzielnego zabezpieczenia przed korozją.

Translate »