Menu Zamknij

Jak podłączyć domofon do furtki?

jak podłączyć domofon do furtki
Niewiele osób obecnie rezygnuje z tak wygodnego rozwiązania, jakim jest domofon do furtki, tym bardziej że dziś to urządzenie jest wielofunkcyjne i znacznie ułatwia codzienność. Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Jak podłączyć domofon do furtki krok po kroku? Czy można zrobić to bez pomocy fachowca? Ile kosztuje instalacja domofonu? Przeczytaj!

Jak wybrać domofon do furtki?

Najprostszy domofon jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną, analogowym – składa się z kasety domofonu montowanej na ogrodzeniu (bramofon) oraz słuchawki instalowanej w domu, tzw. unifonu, ale umożliwia wyłącznie komunikację głosową z gościem i otwieranie furtki. Możemy też zdecydować się na model nieco bardziej już zaawansowany – np. wideodomofon z kamerą, urządzenie współpracujące z aplikacją na smartfon, kierujące rozmowę na telefon czy takie z pamięcią.

Różne wygląda obecnie także zasilanie domofonu – mamy sprzęty bezprzewodowe i przewodowe, analogowe i cyfrowe oraz analogowo-cyfrowe. Przewód łączący unifon z kasetą może mieć także różną liczbę żył, które pozwolą podłączyć urządzenie nie tylko do przycisku dzwonka, ale też do kamery, systemu smart home (z funkcją otwierania bramy) czy też wielu paneli wewnętrznych.

Wybór domofonu to kwestia indywidualna: urządzenie musi być dopasowane do potrzeb, ale też do warunków technicznych. Wiele zależy od budżetu.

Domofon przewodowy i bezprzewodowy

Domofon przewodowy jest lepszy pod względem stabilności działania – nie zakłócają go warunki pogodowe – jednak jego montaż jest trudniejszy. Podłączenie domofonu przewodowego wymaga poprowadzenia instalacji elektrycznej od furtki do domu – najlepiej zrobić to na etapie prac budowlanych. Jeśli budowa dawno się zakończyła, zaaranżowaliśmy już podjazd i przestrzeń przed domem, lepiej wybrać domofon bezprzewodowy. Nie będzie trzeba rozkopywać działki. Jego montaż jest znacznie łatwiejszy i możliwy do samodzielnego zrealizowania. Odpada też koszt pracy elektryka i materiałów na instalację elektryczną.

Domofon analogowy, cyfrowy i analogowo-cyfrowy

Domofon analogowy to urządzenie przewodowe. Domofon cyfrowy może być również przewodowy, ale różni się budową i sposobem działania (jest wyposażony w centralkę bramową) oraz funkcjonalnością. Model cyfrowy zwykle ma głośnik, mikrofon i numeryczną klawiaturę – możemy otworzyć furtkę za pomocą kodu lub karty bądź wybrać numer lokalu. Świetnie sprawdza się w wielorodzinnych budynkach czy też w lokalach firmowych. W domu prywatnym często wykorzystuje się model analogowo-cyfrowy – mamy w nim zwykły unifon i cyfrowy bramofon.

Wideodomofon i inne przydatne funkcje urządzenia

Zamiast zwykłego domofonu warto podłączyć wideodomofon: to skuteczniejszy system kontroli dostępu, który zwiększa bezpieczeństwo. Kasetę bramofonową wyposaża się w kamerę, wyświetlacz zaś znajduje się na panelu wewnętrznym. Panel może mieć słuchawkę lub wbudowany głośnik i mikrofon.

Jeśli chodzi o funkcje domofonu do furtki, to wszystko zależy od potrzeb: można więc zamontować więcej odbiorników wewnętrznych, zdecydować się na urządzenie, które łączy się z aplikacją – otwierać furtkę zdalnie i odbierać połączenie przez telefon, a także takie z pamięcią wewnętrzną, aby móc sprawdzić, kto nas odwiedzał. Domofon powinien też być wyposażony w elektrozaczep do furtki lub współpracować z tym już zamontowanym.

Jak podłączyć domofon do furtki?

Sposób montażu domofonu wynika z jego rodzaju (przewodowy, bezprzewodowy) i funkcjonalności, czyli połączenia z innymi elementami, a także konkretnego modelu. Zawsze należy stosować się do wskazówek w instrukcji, która zazwyczaj objaśnia, jak podłączyć domofon krok po kroku, a te etapy obrazuje ilustracjami.

Zasilanie domofonu, czyli instalacja elektryczna

W przypadku domofonu przewodowego musimy poprowadzić instalację od furtki do miejsca w domu, w którym zamontujemy panel. Jeśli instalację przygotowano wcześniej, należy się upewnić, że jest odpowiednia dla danego modelu. W sytuacji, w której przewodu nie poprowadzono, niezbędna jest pomoc elektryka.

Należy zadbać o właściwy rodzaj przewodu – ziemny i z odpowiednią liczbą żył. Dwie żyły kabla pozwolą tylko usłyszeć dzwonek unifonu. Zwykle więc potrzeba 4 lub 6 żył, które są odpowiedzialne m.in. za głośnik, mikrofon i linię elektrozaczepu.

Do montażu domofonu do furtki niezbędne są takie narzędzia jak szczypce tnące i te do ściągania izolacji, wiertarka i wkrętak z izolowaną rękojeścią. Części montażowe – śruby czy kołki rozporowe – zwykle znajdują się w zastawie z urządzeniem.

Montaż kasety zewnętrznej i unifonu

Sposób przytwierdzenia zewnętrznej kasety – montowanej najczęściej na słupku ogrodzeniowym lub ścianie – zależy od modelu, zwykle jest to montaż natynkowy lub podtynkowy. Natynkową kasetę mocujemy za pomocą kołków. Podtynkowy montaż jest już trudniejszy i wymaga wykonania odpowiedniej wielkości otworu w konstrukcji.

Unifon czy panel wewnętrzny z wyświetlaczem przytwierdzamy najczęściej do ściany, z pomocą wkrętów. Schemat podłączenia domofonu znajduje się w instrukcji obsługi. Instalacja domofonu z kamerą wymaga odpowiedniego ustawienia panelu – tak, aby obiektyw uchwycił dzwoniącą osobę: urządzenie montujemy na wysokości około 1,6 m. Obiektyw nie powinien być narażony na bezpośrednie nasłonecznienie.

Nad bramofonem warto też zamontować niewielki daszek, który ochroni sprzęt przed deszczem. To rozwiązanie nie jest potrzebne, jeśli wybierzemy urządzenie o wysokiej klasie wodoszczelności, natomiast ten parametr trzeba sprawdzić podczas zakupu. 

Podłączenie domofonu i regulacja ustawień

Również sam sposób podłączenia domofonu do instalacji wynika z kilku czynników. W niektórych modelach unifon jest wyposażony w transformator i całość wystarczy po prostu wpiąć do gniazdka. Czasem ten transformator montuje się oddzielnie oraz łączy go bezpośrednio z instalacją elektryczną. Także bezprzewodowy domofon wymaga zasilania: panel wewnętrzny trzeba podłączyć do kontaktu (tylko panel zewnętrzny jest bezprzewodowy).

Po uruchomieniu domofonu należy sprawdzić poprawność jego działania, a także wyregulować ustawienia, jeśli to możliwe (np. głośność dzwonka), czy też zaprogramować zaawansowane funkcje.

Czy można samemu podłączyć domofon do furtki? Ile kosztuje usługa?

Podłączyć wideodomofon czy domofon samodzielnie można tylko wtedy, gdy jest to model bezprzewodowy lub przygotowano instalację elektryczną – przeprowadzeniem przewodów zawsze powinien zająć się doświadczony specjalista z uprawnieniami. Z pozostałymi czynnościami poradzi sobie już osoba z podstawowym doświadczeniem remontowo-budowlanym.

A ile kosztuje instalacja domofonu? Koszt montażu analogowego, zwykłego sprzętu to średnio 200-500 złotych, montaż wideodomofonu cyfrowego jest już droższy – wynosi nawet do ponad 1000 złotych. Jest więc to pewien wydatek, ale mamy pewność sprawnego działania urządzenia oraz oszczędzamy czas i energię.

W Gatigo specjalizujemy się w nowoczesnych, wielozadaniowych ogrodzeniach, m.in. tworzymy bramy wjazdowe i furtki z zaawansowaną automatyką – z chęcią porozmawiamy o „inteligentnych” rozwiązaniach dla domu oraz pomożemy dobrać urządzenia. Zapraszamy do kontaktu!

FAQ:

Jaki domofon do furtki wybrać – przewodowy czy bezprzewodowy?

Jeśli przygotowano już instalację elektryczną łączącą ogrodzenie z domem lub można to zrobić łatwo (prace budowlane trwają), to warto wybrać model przewodowy. Jeżeli wiąże się to z koniecznością rozkopywania całej posesji, lepiej postawić na model bezprzewodowy: podłączanie domofonu jest łatwiejsze.

Jakie przydatne funkcje mają nowoczesne domofony do furtki?

Przydatne funkcje nowoczesnych domofonów to funkcja wideodomofonu i możliwość współpracy urządzenia z aplikacją, czyli zdalnego otwierania furtki i rozmawiania z gościem także z poziomu telefonu, co bardzo przydaje się w domu jednorodzinnym.

Ile kosztuje montaż domofonu do furtki?

Za montaż domofonu do furtki trzeba zapłacić od 200 do ponad 1000 złotych – cena zależy od modelu urządzenia i zakresu prac. Zamontować domofon można także we własnym zakresie, jeśli jest to model bezprzewodowy.

Translate »