hero

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Porady i trendy

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Spojrzenia wścibskich sąsiadów i przechodniów odbierają przyjemność i radość korzystania z własnego tarasu czy wymarzonego ogrodu. Jeżeli na swojej posesji, w ogródku w szeregowcu albo na balkonie w bloku czujesz się jak na planie zdjęciowym, pragniesz swobody i prywatności, sprawdź, jak odgrodzić się od sąsiada – tanio, ładnie, szybko i skutecznie! Pomysły i praktyczne porady znajdziesz w naszym poradniku.

Jak odgrodzić się od sąsiada na działce?

Jeśli chcesz szybko, łatwo i skutecznie odgrodzić się od sąsiada na własnej działce, po prostu zbuduj lub zamontuj odpowiednie ogrodzenie. Wyznacz jego linię odrobinę przed granicą działek, a nie będzie Ci potrzebna zgoda właściciela sąsiedniej posesji. Macie raczej dobre relacje? Zaproponuj budowę wspólnego płotu, dokładnie na linii rozgraniczającej posiadłości. Zadbaj tylko o odpowiednią wysokość (co najmniej 1,8 m) i nieprześwitującą konstrukcję – a działka schowa się za nim jak za stylową kurtyną.

Na budowę ogrodzenia nie jest dziś konieczne uzyskanie pozwolenia, ale jeśli miałoby być wyższe niż na 2,2 m, taki zamiar trzeba zgłosić urzędnikom. Czym odgrodzić się od sąsiada? Na nie tylko odrobinę prywatności mamy kilka propozycji!

Nowoczesne nieprześwitujące ogrodzenie metalowe

Wybierz ogrodzenie żaluzjowe np. z naszej linii Stante lub z wypełnieniem w postaci profilowanej blachy, z niewielkimi prześwitami: jak w modelu Cubus z najnowszej kolekcji Gatigo. Obie propozycje w pełni ukrywają przestrzeń przy domu i ogródek przed wzrokiem sąsiadów. Ocynkowany i pomalowany proszkowo metalowy płot służy przez lata, zachowując fabryczny wygląd bez konieczności konserwacji. 

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest „systemowość”. Czyli kupujesz przęsła, bramę i furtkę z jednego systemu i łączysz je z przygotowanymi wcześniej słupkami. Tyle!

Nowoczesne ogrodzenia metalowe są minimalistyczne, dobrze więc komponują się z geometrycznymi bryłami budynków i surowymi materiałami. Jeśli zależy Ci raczej na klimacie ciepłym i przytulnym, pomyśl o płocie drewnianym, np. z solidnego drewna sosnowego. Naturalne ogrodzenie wymaga natomiast regularnej impregnacji, nie jest też tak trwałe, jak stalowe. Sprawdź deski kompozytowe i drewno polimerowe, wierne imitacje naturalnego surowca, ale o właściwościach tworzyw sztucznych. 

A jeśli budowa domu pochłonęła lwią część budżetu i na ogrodzenie niewiele zostało, pomyśl o ekonomicznych panelach z drutu. Te co prawda prześwitują, jednak możesz je skutecznie osłonić siatkami maskującymi lub taśmami.

Ogrodzenie gabionowe lub murowane

Jeśli masz sporą, przestronną posesję, to świetnie sprawdzi się tradycyjny murek lub ogrodzenie gabionowe, zbudowane ze stalowych koszy wypełnionych kamieniami, żwirem bądź tłuczonym szkłem. Do budowy płotu wykorzystaj pustaki – bloczki ogrodzeniowe, które możesz zostawić w surowej, minimalistycznej formie lub wykończyć okładziną np. tynkiem mozaikowym albo płytkami klinkierowymi. Myślisz o czymś łatwiejszym i szybszym? Kup prefabrykowane przęsła betonowe, czyli słupki i układane między nimi segmenty. Montaż tego systemu nie wymaga złożonych prac budowlanych, bo w słupkach znajdują się rowki, które podtrzymują betonowe deski.

Budując ogrodzenie masywne i pełne typu mur, warto rozważyć rozmowę z sąsiadem. Taki płot często staje się kością niezgody, bo rzeczywiście może mieszkańcom domów obok przeszkadzać: zasłaniać widok na okolicę czy zaciemniać rośliny w ogrodzie. Do tego należy spojrzeć do MPZP, który czasem reguluje kwestię stawiania ogrodzeń na danym terenie, w tym ich formę i gabaryty.

Jak odgrodzić się od sąsiada w bliźniaku?

Powyższe propozycje, pełne ogrodzenie metalowe, betonowe i murowane, zwykle nie są najlepszym rozwiązaniem w zabudowie bliźniaczej – tu potrzeba czegoś nieco subtelniejszego, co nie zdominuje niedużych przestrzeni i nie przysporzy trudności sąsiadowi, nie urazi go i nie przekreśli dobrych relacji sąsiedzkich. 

  • Lekkie ogrodzenie panelowe + taśmy lub maty. Świetnym pomysłem są ogrodzenia panelowe ze stalowych drutów połączonych w siatkę. Lekkie i dość uniwersalne panele wtapiają się w otoczenie i łatwo je zamontować, nawet we własnym zakresie. By ukryć się przed spojrzeniami sąsiada, wystarczy na nich zamocować matę naturalną bądź z tworzywa sztucznego albo przepleść taśmy ogrodzeniowe, specjalnie w tym celu zaprojektowane.
  • Prześwitujące ogrodzenie ze sztachetek. Przestrzeni nie przytłoczą także przęsła metalowe ze sztachetek zamocowanych w pewnej odległości od siebie. A prześwity łatwo wypełnią ozdobne trawy, wysokie rośliny kwitnące czy małe iglaki. Takie ogrodzenie jest dostępne w setkach wariantów czy modeli w stylu klasycznym (ozdobne, eleganckie, finezyjne, z grotami czy ornamentami) oraz nowoczesnym (minimalistyczne, proste sztachetki pionowe lub poziome).

Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu i bloku?

Nieco więcej trudności sprawia zadbanie o prywatność w zabudowie szeregowej czy w budynku wielorodzinnym i w bloku. Szczęście w nieszczęściu, że ten problem dotyczy dziś naprawdę wielu osób i jego rozwiązań pojawiło się już całkiem sporo. Natomiast w przypadku sporej ingerencji w architekturę należy sprawdzić, jakie zasady ustaliła wspólnota mieszkaniowa.

  • Jak odgrodzić mały ogródek czy tarasik. Jednym z pomysłów są piękne parawany drewniane lub drewnopodobne, ażurowe: z ozdobnymi wycięciami. Za ich pomocą stworzysz klimatyczny i intymny kącik do relaksu na świeżym powietrzu. Sprawdzą się kratki ogrodowe umocnione skrzynkami na rośliny – można w nich posadzić np. bluszcz czy groszek pachnący albo warzywa. Nawet na niedużym tarasie zmieści się też pergola ogrodowa z lekkimi kotarami.
  • Jak odgrodzić balkon od balkonu sąsiada. Po pierwsze przyda się mata, którą zasłonisz prześwitującą zabudową balkonu. Naturalna (bambusowa albo wiklinowa) bądź z tworzywa sztucznego (np. technorattanu) – zależy, co Ci się podoba i jakie masz oczekiwania co do trwałości. Bok balkonu możesz zasłonić kratkami ogrodowymi (jak wyżej) lub wykorzystać tzw. kaskady roślinne, czyli wertykalne kwietniki, które utworzą klimatyczne zielone ściany.

Jak odgrodzić się od sąsiada w ogrodzie działkowym?

Zupełnie osobnymi prawami rządzą się działki rekreacyjne na terenie ROD-ów – i w przeciwieństwie do działek własnościowych nie pozostawiają już tak dużego pola do odgrodzenia się od sąsiada. Kwestię budowy ogrodzenia reguluje regulamin ROD i w jego świetle płotek nie może przekraczać 1 m wysokości i powinien być ażurowy. Natomiast w odległości metra od granicy działki można postawić trejaże i pergole czy inne podpory dla roślin pnących i tym samym stworzyć zaciszny kącik.

Dzisiaj coraz częściej o poczucie prywatności trzeba się po prostu postarać, ale warto to zrobić dla jakości życia i lepszego samopoczucie. A jak widać, z każdej sytuacji jest jakieś wyjście!

FAQ:

Jak odgrodzić się od sąsiada tanio?

Tanim sposobem na odgrodzenie się od sąsiada jest budowa płotu z siatki metalowej lub paneli ogrodzeniowych. Przez oczka siatki i paneli można jeszcze przepleść taśmy ogrodzeniowe lub przymocować do płotu maty naturalne bądź z tworzywa.

Jak ładnie odgrodzić się od sąsiada?

W kwestii ogrodzenia warto postawić na ciekawe przęsła metalowe w stylu ozdobnym (klasycznym) lub minimalistycznym (nowoczesnym). Na tarasach świetnie wyglądają ażurowe drewniane parawany i ozdobne kratki ogrodowe, na balkonach – naturalne maty i kaskady roślinne (kwietniki wertykalne).

O czym pamiętać podczas budowy ogrodzenia?

Budowę ogrodzeń reguluje prawo budowlane. Zamiar postawienia płotu o wysokości powyżej 2,2 metra należy zgłosić urzędnikom. Ostro zakończone elementy nie mogą znajdować się niżej niż na wysokości 1,8 m, a bramy i furtki powinny otwierać się do wewnątrz posesji.