hero

Aranżacja ogrodu przy płocie – praktyczny poradnik

Porady i trendy

Aranżacja ogrodu przy płocie – praktyczny poradnik

Aranżacja ogrodu przy płocie

Aranżacja ogrodu przy płocie ma dwa wymiary. Pierwszy jest estetyczny – to ozdoba przestrzeni i przytulny klimat sprzyjający relaksowi. A drugi czysto praktyczny. W zależności od pomysłu w ten sposób zasłonisz dom i przestrzeń wokół niego przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów bądź też uzyskasz więcej miejsca do rekreacji w ogrodzie. Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu? Jakie gadżety wykorzystać? Sprawdź!

Aranżacja ogrodu przy płocie kontra sąsiedzi i przechodnie

Zacznijmy od spraw praktycznych – i rozwiązań poważnego problemu współczesnego budownictwa, jakim jest brak prywatności, czyli sąsiad, chodnik lub ulica za płotem. Zwykle ogród, czyli boki i tyły posesji, zabezpiecza ekonomiczne ogrodzenie panelowe albo zwykła metalowa siatka. Wszystko przez nie widać, więc warto je nieco osłonić – przemienić w klimatyczne zielone ściany. Jak?

  • Zasadź i uformuj zwarty, gęsty żywopłot, najlepiej dość wysoki (czyli ponad ogrodzenie). Jakie drzewa lub krzewy posadzić? Na przykład popularne ze względu na małe wymagania uprawowe i szybko rosnące tuje. Z drzew m.in. choinę kanadyjską, świerk pospolity albo cis. Uzyskasz wtedy wiecznie zieloną, atrakcyjną wizualnie ścianę ogrodzenia, która nie przepuści wzroku sąsiadów. Co więcej, latem da przyjemny cień, zimą zaś przejmie na siebie znaczną część wiatru. Jeśli marzą Ci się kolorowe liście jesienią, pomyśl o berberysie i ałyczy.
  • Umieść pod ogrodzeniem rośliny pnące, które wypełnią przestrzeń między sztachetami bądź oczkami płotu. Zastosowanie pnączy w ramach zasłony na ogrodzenie da podobny efekt jak żywopłot, z tym że oszczędzi nieco miejsca. Gdy ogródek jest mały, to lepsze rozwiązanie. Posadź wiecznie zielony bluszcz bądź ozdobne gatunki kwitnące jak rdest Auberta, róże albo hortensje. Przy płocie drewnianym zdecyduj się na pnącza jednoroczne, żeby móc przed zimą porządnie zakonserwować wrażliwy naturalny materiał.

Warzywny ogród wzdłuż płotu, czyli oszczędność miejsca

Jeśli masz problem, jak zagospodarować ogród, który nie grzeszy przestronnością, by zmieścić w nim klimatyczną altanę, boisko, kącik dla dzieci, miejsce na grill i ogródek skalny, a jednocześnie domową uprawę warzyw i owoców, na te ostatnie wykorzystaj nieużywaną przestrzeń przy ogrodzeniu.

Przy prześwitującym ogrodzeniu, siatce czy panelach, doskonale poradzą sobie pomidory i ogórki – do płotu możesz podwiązywać ich pędy, a także łatwo rozciągnąć na nim siatkę cieniującą w słoneczne, upalne dni. Zamiast przygotowywać warzywniaki czy szklarenki, które zabierają sporo miejsca, wykorzystujesz przestrzeń, która nie jest tak potrzebna domownikom. Stanowisko pod nasłonecznionym płotem jest idealne także dla fasoli tycznej, pnących grochów i dyni i „strażników” ogrodzeń: słoneczników.

Jeśli ogrodzenie daje sporo cienia, posadź przy nim sałatę, pietruszkę lub szpinak, cebulę na szczypiorek albo zioła: np. miętę, szałwię czy kolendrę bądź koperek. Mała ilość słońca nie przeszkadza też poziomkom i jagodom, a w delikatnym półcieniu dobrze rosną maliny, agrest, porzeczka i borówka amerykańska.

Akcesoria i gadżety na ogrodzenie, czyli sposób na praktyczną aranżację ogrodu

Masz naprawdę mało miejsca w ogrodzie, niekoniecznie też chcesz uprawiać warzywa i owoce czy rośliny ozdobne? Za to marzy Ci się funkcjonalna przestrzeń do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu? Sprawdź nasze ogrodzeniowe akcesoria – hamak, boisko do koszykówki albo kącik malarski, montowane na płocie. Jak to działa? 

Przygotowaliśmy praktyczne zestawy. Na przykład boisko to kosz z obręczą, który (za pomocą przedłużki) przytwierdzasz do słupka ogrodzenia. Za nim (na teleskopowych wysięgnikach na płocie) rozciągasz siatkę zabezpieczającą, tzw. piłkochwyt. Do słupka zamocujesz też m.in. worek bokserski czy piękny hamak, a na sztachetach ogrodzenia tablicę kredową dla dzieci. Wszystkie akcesoria łatwo montujesz i demontujesz, czyli urządzasz ogrodową przestrzeń w zależności od potrzeb, nie marnując miejsca.

Aranżacja ogrodu wzdłuż ogrodzenia, czyli roślinne dekoracje

A jeżeli wcale nie zależy Ci na osłonięciu się od sąsiada lub ulicy i nie chcesz hodować warzyw albo owoców, tylko po prostu uatrakcyjnić swój ogród, zapełnić pustą i nieużywaną przestrzeń przy płocie, zdecyduj się na rośliny ozdobne. Kilka krzewów czy drzewek, wysokie trawy ozdobne, a do tego rośliny cieszące oczy obfitym kwieciem zamienią przestrzeń przy domu w baśniowy czarodziejski ogród. 

  • Jakie drzewa i krzewy rosną przy ogrodzeniu? W formie żywopłotu czy szpaleru sprawdzą się np. berberys z kolcami (które odstraszą mieszkające po sąsiedzku psy czy koty), soczyście zielony ligustr, ostrokrzew Ilex z ciekawymi liśćmi i przepiękna śliwa ałycza. Z drzew przy ogrodzeniu sadzi się m.in. buk, szybko rosnący grab, głóg o ozdobnej kulistej koronie i klon, którego kolorowe liście pięknie zdobią ogród jesienią. Warto pomyśleć o hortensji, która czaruje wielkimi kwiatostanami.
  • Jakie kwiaty posadzić przy płocie? Przy ogrodzeniu pięknie rośnie pnąca róża, sprawdzą się też wysokie odmiany słoneczników. W sklepie ogrodniczym kupisz specjalną mieszankę nasion na tzw. kwitnący parkan, który zachwyca różnorodnością kształtów i kolorów kwiatów, a dorasta nawet do 180 cm. Lilia himalajska, lawenda wąskolistna, malwa, juka karolińska czy szałwia omszona – propozycji jest naprawdę sporo!
  • Na jakie trawy ozdobne się zdecydować? Jeśli nie masz głowy czy czasu opiekować się roślinami, wysiej przy płocie ozdobne trawy. Szybko rosną, nie są zbytnio wrażliwe na czynniki zewnętrzne i tolerują błędy w uprawie. Fajnie wyglądają jako tło dla roślin kwitnących czy skalniaków. Do popularniejszych odmian należą miskanty chińskie (m.in. miskant olbrzymi z dużymi srebrnymi pióropuszami), trzcinniki, proso rózgowate czy trzęślica trzcinowata.

Aranżacja ogrodu a potrzeby sadzonych roślin

Projektując aranżację ogrodu, pamiętaj, że niemal każda roślina ma konkretne wymagania glebowe i stanowiskowe – żeby ładnie się rozwijała, trzeba je spełnić. Po pierwsze warto zbadać glebę w ogrodzie pod kątem jej typu, odczynu pH i zawartości składników odżywczych, po drugie skorzystać z pomocy specjalistów, np. pracowników szkółki roślin, którzy pomogą dobrać gatunki na dane stanowiska.

Chociaż wszystkie rośliny, o których opowiedzieliśmy w poradniku, z powodzeniem uprawia się przy ogrodzeniu, to potrzebują różnych wystaw. Warto więc sprawdzić, w której części dnia i przez ile godzin dany odcinek ogrodzenia jest nasłoneczniony, a gdzie zawsze panuje cień i wilgoć. Kolejna sprawa to system korzeniowy rośliny. Jeśli dany krzew, drzewo (a tak ma np. magnolia) wykształca płytkie, lecz bardzo szerokie korzenie, to głęboki fundament ogrodzenia może zaburzyć jej rozwój.

FAQ:

Co posadzić przy ogrodzeniu na gęsty żywopłot?

Gęsty, zwarty i łatwy w formowaniu żywopłot utworzą tuje, choiny kanadyjskie, cisy i świerki pospolite. Z krzewów liściastych warto wybrać berberys, ostrokrzew czy śliwę wiśniową ałyczę albo buk. Iglaki mają jednak tę przewagę, że są zielone także zimą.

Jakie pnącza sprawdzają się na ogrodzeniu?

W przypadku ogrodzeń, których nie trzeba co sezon konserwować (metalowych bądź betonowych), sprawdzą się pnącza wieloletnie, takie jak bluszcz czy winorośl. Z roślin jednorocznych warto posadzić groszek pachnący czy dynię ozdobną.

Jakie wysokie rośliny ozdobne posadzić przy płocie?

Z wysokich roślin ozdobnych przy płocie dobrze rozwijają się róże pnące, hortensje i słoneczniki. Ciekawym pomysłem są też trawy ozdobne (np. miskant olbrzymi). Poza krzewami i trawami przy ogrodzeniu sprawdzą się kwiaty takie jak lilia himalajska i malwa.