hero

Ogrodzenie pełne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Porady i trendy

Ogrodzenie pełne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Niezależnie od materiału, konstrukcji czy stylistyki wszystkie ogrodzenia dzielimy na ażurowe i pełne – w pierwszych pojawiają się prześwity, a te drugie szczelnie osłaniają posesję. Oba typy mają liczne zalety, ale i kilka wad. W tym poradniku bierzemy na warsztat ogrodzenia pełne. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować i jak można je zaaranżować.

Jak wygląda ogrodzenie pełne?

Na ogrodzenie pełne składają się przęsła, furtka i brama w całości wypełnione materiałem. Konstrukcja jest pozbawiona prześwitów: dzięki temu szczelnie osłania ogrodzony teren. Poza tym pełne ogrodzenie może wyglądać zupełnie inaczej – to zarówno metalowe przęsła, których sztachety są zamocowane tuż obok siebie, jak i murki budowane z pustaków i kamienia czy prefabrykowane panele betonowe. Płot pełny może być również drewniany – powstać z gotowych elementów bądź zbitych ze sobą desek. To wszystko sprawia, że pełne ogrodzenie precyzyjnie dopasujemy do stylu domu i aranżacji posesji oraz gustu i oczekiwań.

Tego rodzaju konstrukcja ma wiele zalet, ale też kilka wad, a w zależności od punktu widzenia walory ogrodzenia pełnego mogą stać się jego mankamentami. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla każdego, zatem przed podjęciem decyzji warto poznać jego plusy i minusy, ustalić priorytety i rozważyć wszystkie za i przeciw. A kolejno sprawdzić inspiracje i poznać charakterystykę różnych rozwiązań.

Jakie zalety ma ogrodzenie pełne?

  • Poczucie prywatności. Ogrodzenie pełne (wysokie) skutecznie chowa teren przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów – a tym samym zapewnia swobodę korzystania z uroków prywatnej przestrzeni do życia. Kawa w piżamie, trening na macie, kąpiel słoneczna czy też rodzinne przyjęcie bez obawy o ciekawskie spojrzenia – to tylko kilka powodów, dla których tak chętnie je wybieramy.
  • Poczucie bezpieczeństwa. Pełne ogrodzenie nie zamienia domu w twierdzę nie do zdobycia, ale uniemożliwia obserwację posesji – zasłania drogi sprzęt i utrudnia rozpoznanie rozkładu dnia bądź nieobecności domowników. Jest też ciężkie do sforsowania, od zewnątrz, ale także od wewnątrz. A w tym ostatnim wypadku możemy być spokojniejsi o dzieci i czworonożnych pupili.
  • Ograniczenie hałasu i kurzu z ulicy. Ogrodzenie pełne wysokie, masywne i szczelne staje się też skuteczną barierą pomiędzy posesją a ruchliwą ulicą lub innymi uciążliwościami okolicy. W pewnym stopniu ogranicza przedostający się na posesję kurz i spaliny, a całkiem sprawnie tłumi hałas.
  • Ograniczenie widoku okolicy. Nie każdy ma szczęście mieszkać w okolicy zielonej, urokliwej i spokojnej, a nieprzyjemne otoczenie potrafi być uciążliwe i powodować przewlekły zły nastrój. Pełne ogrodzenie zasłania przykry widok, a teren przy nim możemy ładnie zaaranżować i stworzyć własną sielską oazę.

Jakie wady ma pełne ogrodzenie?

  • Przytłoczenie małej działki. Zasłonięcie widoku na okolicę może być dużą zaletą, lecz z drugiej strony optycznie pomniejsza i ogranicza działkę. Jeśli jest mała, często daje to efekt przytłoczenia przestrzeni. Pełne ogrodzenie może też „zdominować” dom i ogród, zaburzyć ich skuteczne i ładne wyeksponowanie.
  • Nadmierne zacienienie terenu. Pełne przęsła ogrodzeniowe mogą także utrudnić uprawę roślin przy ogrodzeniu poprzez nadmierne ich zacienienie. O ile w przypadku dużych ogrodów nie musi to stanowić problemu, bo wystarczy oddalić światłolubne rośliny od płotu, o tyle na małych działkach stworzenie warzywnego ogródeczka czy ozdobnych rabat może być znacznie trudniejsze.
  • Poczucie zbytniej izolacji. Nie dla wszystkich bezkompromisowe poczucie prywatności jest tak samo ważne i pożądane – wysoki pełny płot może też dać poczucie zamknięcia na świat i nadmiernego wyobcowania. A ponadto spotkać się z krytyką ze strony sąsiadów, którzy poczują się urażeni budową „bariery”.
  • Wyższy koszt inwestycji. Ogrodzenie pełne nie należy do ekonomicznych rozwiązań – wymaga zastosowania nawet kilka razy więcej materiałów niż płot ażurowy, zwykle zatem jest od niego sporo droższy. Do najtańszych propozycji zaliczamy gotowe betonowe przęsła. Gdy budżet jest mały, warto pamiętać, że także ogrodzenia ażurowe da się osłonić: skutecznie, ładnie i niedrogo.

Kiedy warto zdecydować się na pełne ogrodzenie?

Wybór między ogrodzeniem pełnym a ażurowym wynika w głównej mierze z potrzeb i indywidualnych preferencji. W zależności od wybranych materiałów taki płot pasuje i do nowoczesnej, i do tradycyjnej architektury, dlatego decyzja jest czysto praktyczna. Gdy zależy nam na najpełniejszym poczuciu prywatności i bezpieczeństwa bądź chcemy odgrodzić się od ruchliwej ulicy czy nieatrakcyjnego widoku, to pełne ogrodzenie skutecznie zrealizuje te cele, czyniąc nasze życie przyjemniejszym.

Przeszkodą do budowy ogrodzenia pełnego może stać się jednak ograniczony budżet. Wówczas warto postawić na ekonomiczną, ażurową konstrukcję – siatkę czy panele ogrodzeniowe ze stalowego drutu – i osłonić je matami lub obsadzić roślinnością.

A jakie ogrodzenie pełne wybrać?

Ogrodzenia pełne to różnorodna grupa – precyzyjnie dopasujemy lub zaaranżujemy je pod kątem upodobań, stylu architektonicznego i oczekiwanych właściwości, ale też budżetu. Jakie są możliwości? Poniżej kilka propozycji!

Metalowe ogrodzenie pełne – panelowe, modułowe

Najchętniej dzisiaj wybieramy ogrodzenia panelowe czy modułowe z profili stalowych – gotowe do montażu przęsła, furtki i bramy wjazdowe. Wyróżnia je łatwa i szybka instalacja, wieloletnia trwałość i nowoczesna stylistyka wyrażona w minimalizmie i zabawie formą. Ogrodzenie panelowe pełne ocynkowane i malowane proszkowo nie koroduje i na długo zachowuje fabryczny estetyczny wygląd.

Przęsła, furtkę i bramę tego typu ogrodzenia wypełniają metalowe szczebelki. Profile są zamocowane szczelnie, tuż obok siebie, pionowo lub poziomo. Szczególnym typem takiej konstrukcji jest ogrodzenie żaluzjowe, którego sztachety zachodzą na siebie, są zamontowane pod kątem. To np. model Stante z naszej oferty Gatigo.

Ogrodzenie pełne betonowe i murowane

Ogrodzenia betonowe są dziś dostępne w formie niedrogich prefabrykatów – gotowych przęseł o różnej formie, murków, filarów i ścianek, bądź ewentualnie bloczków z betonu architektonicznego, z których wzniesiemy konstrukcję. Możemy wykorzystać również pustaki, które kolejno otynkujemy oraz pokryjemy np. płytkami imitującymi klinkier czy kamień. A innym popularnym rozwiązaniem jest ogrodzenie pełne gabionowe: metalowe kosze wypełnione kamieniami lub kruszywem.

Zawsze bardzo dobrze sprawdza się połączenie metalowych przęseł i ozdobnych murków. Możemy wybrać trochę niższe ogrodzenie panelowe pełne, które uzupełni ogrodzenie betonowe czy murowane, przełamując jego masywność.

Ogrodzenie pełne drewniane

W wariancie pełnym powstaje także ogrodzenie drewniane – budowane z bali czy desek bądź z przygotowanych do montażu paneli. Płot drewniany zawsze jest niepowtarzalny (w przyrodzie nie ma dwóch takich samych drzew!) i tworzy taki ciepły, przytulny klimat. Należy jednak pamiętać, że ten materiał jest najmniej trwały spośród wszystkich wymienionych – trzeba więc zadbać o regularną konserwację ogrodzenia, aby na dłużej zachowało estetyczny wygląd i wytrzymałość

Zamiast naturalnego drewna stosuje się również jego imitacje z tworzywa, m.in. deski kompozytowe czy drewno polimerowe.

Ogrodzenie pełne to mnóstwo korzyści i ogromna różnorodność – jeśli zdecydują się Państwo wybrać tego rodzaju konstrukcję, służymy pomocą i polecamy nasze modele w nowoczesnym stylu. Zapraszamy do kontaktu!

FAQ:

Jak wygląda ogrodzenie panelowe pełne?

Ogrodzenie pełne panelowe to przygotowane do montażu przęsła (panele) z profili stalowych zamocowanych tuż obok siebie lub pod kątem (model żaluzjowy), poziomo bądź pionowo do podłoża.

Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie panelowe pełne?

Ogrodzenia panelowe pełne to dobry wybór, jeśli chcemy zapewnić sobie prywatność lub odgrodzić się od ruchliwej ulicy, ale zależy nam na szybkim i sprawnym montażu.

Ile kosztuje ogrodzenie pełne?

Cena przęsła ogrodzenia pełnego jest rozbieżna – jest to przedział od kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych. Wszystko zależy od materiałów, projektu i wykonania.