hero

Słupki na ogrodzenie – jakie wybrać?

Porady i trendy

Słupki na ogrodzenie – jakie wybrać?

Słupki ogrodzeniowe pełnią istotną funkcję – to elementy nośne, których zadaniem jest stabilizować konstrukcję, przejmować, rozkładać jej ciężar oraz utrzymywać ją w pionie. Ważny jest więc ich właściwy wybór, a dalej poprawny montaż. Jak dopasować słupki na ogrodzenie? Wyjaśniamy!

Jakie słupki na ogrodzenie wybrać? Od czego to zależy?

Słupki ogrodzeniowe to duża, różnorodna i rozbieżna cenowo kategoria produktów – tak samo, jak i ogrodzenia. I to właśnie rodzaj ogrodzenia oraz jego parametry techniczne powinny w pierwszej kolejności determinować wybór słupków – niektóre sklepy wskazują czy sugerują pasujące modele, warto również poradzić się producenta lub sprzedawcy. Jak to ugryźć?

  • Rodzaj ogrodzenia. W zależności od tego, jaki stosujemy rodzaj ogrodzenia (metalowe, drewniane, betonowe) lub materiały budowlane do przygotowania konstrukcji, dobieramy pasujące słupki. Czasem dobrze wypada też połączenie materiałów, np. stali i drewna, ale zwykle zaleca się dopasować słupki stalowe do metalowego ogrodzenia, drewniane do drewnianego itd.
  • Wysokość i waga ogrodzenia. Przekładają się bezpośrednio na parametry słupków. Do wysokości ogrodzenia należy doliczyć głębokość, na jakiej słupki zabetonujemy w gruncie (i ewentualnie wysokość podmurówki). A im cięższe przęsła, tym solidniejsze muszą być słupki. Istotna jest zwłaszcza grubość ich ścianek – wraz z nią zwiększa się sztywność elementu, co wpływa na nośność.
  • Sposób montażu ogrodzenia. Możemy kupić słupki o prostokątnym bądź kwadratowym przekroju albo rury czy okrągłe paliki. To kwestia estetyki, lecz nie tylko: szczególnie istotna jest konstrukcja elementów montażowych, które połączą słupki z przęsłami. Także jeśli ogrodzenie będzie opierać się wyłącznie na fundamencie punktowym, musimy zwiększyć wymagania wobec słupków.
  • Jakość słupków. Warto pamiętać, że podobnie jak całe ogrodzenie słupki też powinny służyć przez lata. Ich jakość zależy nie tylko od materiałów i grubości ścianek, ale i od sposobu zabezpieczenia. Drewno musi być zaimpregnowane, a metale chronione antykorozyjnie. Tylko dzięki dodatkowej powłoce słupki pozostaną niewzruszone na warunki zewnętrzne i nie zniszczą się zbyt szybko.
  • Funkcja słupka. Inny słupek wybierzemy do montażu przęseł, inny do bram i furtek – te drugie powinny być wytrzymalsze i wyposażone m.in. w wygodne nitonakrętki. Dwa podstawowe rodzaje to słupków do przęseł to narożne oraz pośrednie, natomiast w zależności od parametrów ogrodzenia mogą okazać się potrzebne też słupki podporowe i stabilizujące.

Czym wyróżniają się poszczególne słupki na ogrodzenie?

Największą różnicę między wszystkimi słupkami ogrodzeniowymi stanowi materiał – przekłada się nie tylko na parametry techniczne i cechy jakościowe, ale też estetykę i możliwości zastosowania.

Słupki metalowe na ogrodzenie

Obecnie należą do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych. Metalowe słupki ogrodzeniowe najczęściej produkuje się z profili stalowych, rzadziej z rur, ale zwykle wyłącznie te pierwsze są przeznaczone do masywnych systemów. Na rurach stalowych montowana jest najczęściej siatka ogrodzeniowa, ze względu na swoją lekkość. Słupki z profili z powodzeniem ustabilizują np. ogrodzenie panelowe z drutu, ale i większość modułowych ogrodzeń stalowych. Należy natomiast pamiętać, żeby dobrze dostosować grubość ścianki do ciężaru ogrodzenia. Choć takim bezpiecznym minimum jest 1,5 mm, to bardzo ciężkie modele bądź ogrodzenia kute będą już jednak potrzebować solidniejszego wsparcia.

W przypadku słupków metalowych duże znaczenie ma ochrona antykorozyjna – najlepiej wybrać wyroby ocynkowane i malowane proszkowo. Dzięki tym powłokom stal nie będzie się utleniać i reagować z wilgocią – tak przygotowany słupek wyróżnia trwałość nawet do kilkudziesięciu lat. Na słupek powinien być także nałożony daszek, tak aby woda nie dostawała się do jego wnętrza.

Słupki metalowe i przęsła najczęściej łączy się za pomocą obejm montażowych.

Słupki betonowe na ogrodzenie

Słupki ogrodzeniowe betonowe to elementy prefabrykowane, a najczęściej też przeznaczone do konkretnego systemu – mamy więc gotowe przęsło betonowe i przygotowany dla niego słupek. Całość jest wówczas wyjątkowo łatwa w montażu i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Betonowy słupek, podobnie jak stalowy, wystarczy ustabilizować fundamentem punktowym. Zwykle znajdują się w nim już specjalne rowki, w które wsuwa się przęsło.

Gotowe betonowe słupki na ogrodzenie często mają też formę masywnych filarów, a możemy kupić je razem z prefabrykowaną podmurówką. Naturalnie takie elementy czasem również muruje się na posesji. Niezależnie od sposobu wykonania pracy taki słupek doskonale wygląda w połączeniu z przęsłami metalowymi, które to mocuje się do niego za pomocą specjalnych kotew czy łączników.

Słupki drewniane na ogrodzenie

Słupki ogrodzeniowe drewniane najczęściej mają formę bali lub palików, przekrój zaś okrągły, prostokątny lub kwadratowy. Zwykle także wykorzystuje się je w połączeniu z drewnianym ogrodzeniem: gotowymi panelami lub zbijanymi deskami, a łączy z przęsłami za pomocą wkrętów i kotew. Nowoczesny design „lubi” też śmiałe kontrasty – dlatego nierzadko łączymy drewno ze stalą czy betonem. Pomysł warto jednak dobrze przemyśleć nie tylko pod względem estetyki, ale i solidnego połączenia dwóch zupełnie różnych materiałów.

Dobrze, jeśli drewniane słupki ogrodzeniowe są już fabrycznie zaimpregnowane, ale należy pamiętać, że taką ochronę trzeba także odnawiać. Niepoprawnie pielęgnowane drewno szybko traci swój urok i wytrzymałość.

Rozróżnienie słupków ze względu na ich funkcje

Wymiary i parametry słupków ogrodzeniowych są także uzależnione od funkcji, jaką mają w ogrodzeniu pełnić.

  • Słupki do furtek i bram. Po pierwsze, muszą być odpowiednio wysokie, tak aby na głębokość 80-100 cm schować się w fundamencie. Po drugie, istotna jest grubość ich ścianek i waga – furtki i bramy są znacznie cięższe niż przęsła. Wreszcie należy kupić model z otworami na zawiasy i nitonakrętkami.
  • Słupki narożne. Jak wskazuje sama nazwa, umieszczamy je w narożnikach ogrodzenia. Powinny mieć większy przekrój niż pozostałe (pośrednie) słupki, żeby zapewniać odpowiednie rozłożenie ciężaru i sił. Nierzadko też wymagają zastosowania podpórek z obu stron (odchodzących pod kątem 45°).
  • Słupki pośrednie i stabilizujące. Słupki pośrednie mogą być nieco lżejsze i cieńsze niż te narożne. Stosuje się je do każdego przęsła ogrodzenia, czyli co 2-2,5 m, co też ułatwia montaż ogrodzenia. Jeśli konstrukcja jest bardzo długa, to co około 25 m słupek pośredni wymienia się na stabilizujący z podpórkami.
  • Słupki podporowe. Są to słupki, którymi wspiera się słupki narożne, słupki początkowy i końcowy (brama wjazdowa, furtka) i słupki stabilizujące, jeśli to wymagane. Zwykle mają znacznie mniejszy przekrój niż pozostałe (są węższe), ale ich wysokość powinna być taka sama jak tych, które wspierają.

Co jeszcze? Słupek wielofunkcyjny do ogrodzenia frontowego!

Poza wymienionymi częściami montażowymi istnieją też jeszcze specjalne słupki wielofunkcyjne do ogrodzenia, które montuje się obok bramy czy furtki

Taki słupek zaprojektowaliśmy w Gatigo – łączy minimalistyczną, elegancką estetykę z imponującą funkcjonalnością. Na słupku zamontujemy tablicę adresową i domofon, a w środku jest miejsce na skrzynkę pocztową oraz automatykę bramową i inne urządzenia takie jak elektrozamek czy czujnik ruchu.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w doborze ogrodzenia i jego elementów, zachęcamy do kontaktu – specjaliści Gatigo z przyjemnością doradzą!

FAQ:

Jak dobrać odpowiednie słupki ogrodzeniowe?

Pod kątem materiału słupki ogrodzeniowe najlepiej dobrać do ogrodzenia: metalowe do przęseł metalowych, drewniane do drewnianych itd. Do ciężaru płotu dopasować należy ich przekrój i grubość ścianek. W wysokości trzeba uwzględnić fundament.

Jak wysokie powinny być słupki ogrodzeniowe?

Aby ustalić właściwy wymiar słupków, należy do wysokości płotu dodać głębokość, na jakiej zabetonujemy je w gruncie, a zwykle jest to około 50-100 cm, oraz wysokość podmurówki, jeśli zostanie zastosowana.

Jak zabezpieczone powinny być słupki ogrodzeniowe metalowe?

Metalowe słupki powinny być przynajmniej ocynkowane. Najlepiej jednak sprawdza się połączenie cynkowania i malowania proszkowego. Tak zabezpieczone słupki będą służyć nawet kilkadziesiąt lat.