hero

Brama wjazdowa łamana – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Porady i trendy

Brama wjazdowa łamana – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Wybór bramy wjazdowej nie stanowi większego problemu, jeśli dysponujemy odpowiednio dużą działką, a wjazd na posesję jest stosunkowo długi i szeroki. Wtedy możemy zastanowić się na przykład nad klasyczną bramą rozwieraną – z otwieranymi skrzydłami lub nad bramą przesuwną, która automatycznie przemieszcza się wzdłuż ogrodzenia.

Poznaj nasze bramy łamane!

Kłopot pojawia się przy ograniczeniach przestrzeni. Mała, wąska działka z niewielkim, a zwłaszcza krótkim podjazdem, który będzie jednocześnie pełnił funkcję stałego bądź czasowego miejsca parkingowego, wymaga niestandardowych rozwiązań. Jednym z najlepszych jest montaż bramy wjazdowej łamanej. Jak wygląda taka brama i kiedy sprawdzi się najlepiej? Przekonajmy się!

Bramy wjazdowe łamane – ogólna charakterystyka tego rozwiązania

Brama wjazdowa łamana nazywana jest także składaną lub harmonijkową. Jest zbudowana z jednego lub dwóch skrzydeł, które „łamią się” podczas otwierania. Skrzydła składają się na pół, czyli tworzą dwa lub cztery segmenty (w zależności od liczby skrzydeł). Bramę montuje się na standardowych – metalowych, murowanych czy betonowych słupkach. Rozkłada się do wewnątrz posesji. Otwiera się automatycznie (dzięki wbudowanemu mechanizmowi) – umożliwia wjazd na posiadłość bez konieczności wysiadania z pojazdu czy mocowania się z ciężkimi skrzydłami, co jest wyjątkowo komfortowe. 

W świetle przepisów polskiego prawa wjazd na posesję, czyli tzw. światło bramy nie może być węższe niż 2,4 m. Jednak nawet przy wąskiej działce warto zaplanować nieco więcej miejsca. Standardowa brama ma szerokość 3,5 – 4 m. Dzięki temu manewrowanie samochodem na podjeździe jest bezpieczne i komfortowe.

Brama skrzydłowa łamana na krótkim podjeździe

Krótki podjazd to duże zmartwienie dla właścicieli posesji. Zwłaszcza że często pełni także funkcję miejsca postojowego (na stałe lub okazjonalnie) dla samochodów domowników czy gości. Gdy w grę wchodzi oszczędność miejsca, brama składana będzie najlepszym rozwiązaniem.

Gatigo projektujemy i tworzymy ogrodzenia oraz bramy już od kilku lat, korzystamy też z ogromnej wiedzy i doświadczenia, jakie nasza “siostrzana” marka Polargos zdobyła w ciągu prawie trzydziestu lat swojej działalności. Każde zamówienie realizujemy indywidualnie i dopasowujemy je do potrzeb Klienta, dążąc do tego, by nasze rozwiązania były wielozadaniowe i funkcjonalne. Dlatego nasze bramy wjazdowe łamane oferujemy w dwóch wariantach:

  • bramy dwustronnie składane
  • bramy jednostronnie składane

Zakładając szerokość wjazdu na posesję na poziomie 3,5 m, co przekłada się na 4 m szerokości bramy w świetle słupków, skrzydła bramy po złożeniu w pierwszym przypadku zajmują jedynie 1 m długości wewnątrz posesji po obu stronach wjazdu. W drugim wariancie – dwa razy więcej, czyli 2 m, ale tylko po jednej stronie wjazdu. Oba rozwiązania są równie ergonomiczne, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb czy preferencji Klienta.

Brama wjazdowa łamana a niestandardowe wymiary podjazdu

W naszych bramach wjazdowych łamanych montujemy niezawodne napędy niemieckiej marki Sommer. W zależności od rodzaju systemu napędowego i liczby skrzydeł bramy, wartości takie jak szerokość bramy w świetle słupków czy szerokość samego światła wjazdu będą różne, co pozwoli dostosować całą konstrukcję do konkretnych możliwości i wymiarów działki.

Jak to wygląda w praktyce? Światło bramy wjazdowej składanej może mieć różną szerokość, co w dużej mierze zależy od rodzaju zainstalowanego napędu. Na przykład brama łamana jednostronnie z systemem Sommer 200e pozwala uzyskać szerokość światła wjazdu na poziomie zaledwie 1,5 m, co jest wystarczające na przykład dla jednośladów. Ten sam system zamontowany w dwuskrzydłowej bramie będzie już spełniał normy podjazdów dla samochodów, bo obsługuje wartości od 3 m do 4,7 m. W przypadku napędu Sommer 350 będzie to od 2,75 m szerokości przy bramie jednostronnie składanej, a maksymalną wartością jest aż 6,65 m przy dwustronnie składanych skrzydłach.

Wymiary bramy łamanej wjazdowej najczęściej dobieramy indywidualnie, w zależności od wymiarów działki i podjazdu, jakimi dysponuje nasz Klient.

Brama wjazdowa łamana kontra wąska działka

W ostatnich latach właściciele nowo budowanych domów najczęściej rozważają montaż bramy przesuwnej, która będzie otwierać się automatycznie, przesuwając się po prowadnicy lub tuż nad ziemią. To wygodne rozwiązanie – skrzydła takiej bramy nie zabierają miejsca na posesji, bo układają się wzdłuż ogrodzenia. Jednak głównym problemem jest zakres pracy bramy przesuwnej, który najczęściej wynosi aż 10 m! W przypadku wąskiej działki takie rozwiązanie może być niemożliwe do zastosowania. 

A co z klasyczną bramą rozwieraną? To tradycyjne rozwiązanie sprawdzi się na wąskiej działce, lecz raczej w przypadku długich podjazdów. Po otwarciu bramy, jej skrzydła zajmą aż 2 m długości. Wobec tego pojazdu nie możemy zaparkować blisko ogrodzenia, bo nie będziemy w stanie zamknąć bramy. W przypadku podjazdów krótkich, które często służą do parkowania samochodów domowników czy gości, takie rozwiązanie nie ma szansy się sprawdzić.

Właścicielom posesji wąskich zawsze proponujemy bramę składaną, która z jednej strony nie zabiera miejsca wzdłuż krótkiego ogrodzenia, a z drugiej umożliwia postawienie samochodu zaraz za nią.

Brama wjazdowa łamana na pochyłym terenie

Nierówny, pochyły teren działki ma swoje wady i zalety. Z jednej strony można go niebanalnie zagospodarować, wykorzystując naturalne nierówności, spadki i wzniesienia terenu jako atut. Z drugiej strony rodzi szereg problemów. Już sam montaż ogrodzenia może być kłopotliwy, a wizja automatycznie otwieranej bramy skrzydłowej jest niepewna. Jeśli podjazd dla samochodów nawet nieznacznie wznosi się, prawdopodobnie montaż takiej bramy nie będzie możliwy – jej skrzydła przy otwieraniu się i zamykaniu będą zawadzać o podłoże.

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest brama przesuwna – oczywiście jeśli działka jest stosunkowo szeroka. W przypadku działki wąskiej i nierównej jedynym rozsądnym rozwiązaniem może okazać się brama łamana.

Brama wjazdowa łamana – cena nowoczesnego rozwiązania

Koszt inwestycji w bramę wjazdową łamaną jest bardzo różny. Wszystko zależy od jej wymiarów, wybranego napędu czy materiału i jego ewentualnej, dodatkowej obróbki. Cena jednego skrzydła zazwyczaj wynosi kilka tysięcy złotych. W przypadku bramy składanej dwustronnie całość może zamknąć się nawet w okolicach kilkunastu tysięcy złotych.

Zalety inwestycji w bramę wjazdową łamaną

Zakup bramy łamanej – składanej to dobra inwestycja, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz sporą oszczędność miejsca, które można wykorzystać na przykład do celów rekreacyjnych. Poza tym to rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane. Zastosowany mechanizm łamania jest dyskretny, a dzięki łożyskowanym zawiasom brama pracuje precyzyjnie i cicho.

Nasze bramy łamane Gatigo są solidne. Testujemy je laboratoryjnie pod kątem odporności samego materiału bramy na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale sprawdzamy też wytrzymałość siłowników, zawiasów czy punktów mocowań. Nasze wszystkie produkty, w tym bramy składane, objęte są 7-letnią gwarancją.

Nie wiesz, który rodzaj bramy sprawdzi się w przypadku Twojej posesji? Potrzebujesz pomocy z wymiarowaniem działki pod wjazd dla samochodu? Skontaktuj się z nami, a wspólnie dobierzemy rozwiązanie najlepsze dla Ciebie!