hero

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Poznaj nasze propozycje!

Porady i trendy

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Poznaj nasze propozycje!

Projektując przestrzeń nowoczesnej posesji, staramy się dopasować jej elementy do siebie, tak by całość tworzyła zamkniętą, spójną kompozycję stylistyczną, której klamrą będzie ogrodzenie. Czasem ten efekt zaburzyć może natomiast podmurówka i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Sprawdzamy kilka pomysłów!

A może… ogrodzenie bez podmurówki?

Podmurówka pełni względem ogrodzenia kilka funkcji – wzmacnia i stabilizuje płot oraz jest dodatkowym zabezpieczeniem. A że ma również swoje walory estetyczne, to może „podbić” estetykę ogrodzenia. To funkcje ważne, ale nie niezbędne, zwłaszcza w stosunku do nowoczesnych ogrodzeń, więc w części przypadków z podmurówki można po prostu zrezygnować i zamontować ogrodzenie tuż nad podłożem!

Kiedy podmurówka nie jest niezbędna?

Nowoczesne ogrodzenia są w większości lekkie i stabilne – nie wymagają dodatkowej stabilizacji i przeniesienia obciążeń na grunt, na dobrą sprawę wystarczą same stopy fundamentowe pod słupkami montażowymi. Bez podmurówki „poradzi” sobie m.in. ogrodzenie panelowe, duża część ogrodzeń modułowych (z lekkich, stalowych profili) oraz ogrodzenie z metalowej siatki. Można je zamontować bezpośrednio nad gruntem – bez wylewki betonowej czy betonowych bloczków.

Z kolei masywne, ciężkie, solidne ogrodzenie – kute ze stali czy w całości wypełnione materiałem – bez podmurówki może się już nie obejść. Podobnie w przypadku, gdy posesja znajduje się na nierównym terenie. O konieczność montażu podmurówki zawsze najlepiej zapytać specjalistów – producenta lub sprzedawcy ogrodzenia bądź ekipy montażowej. Zapraszamy do kontaktu z Gatigo – doradzimy, czy montaż danego ogrodzenia bez podmurówki jest bezpieczny!

Jakie są wady ogrodzenia bez podmurówki?

Ogrodzenie bez podmurówki może wyglądać estetyczniej i lepiej komponować się z aranżacją posesji, a jego montaż jest szybszy i tańszy. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady. Podmurówka jest także barierą, która uniemożliwia zwierzętom podkopy pod ogrodzeniem, a niechcianej roślinności – przedostanie się i rozrastanie na terenie posesji. Murki oraz słupki w ogrodzeniu dodają mu również wysokości i zmniejszają nieco prześwity, zapewniając więcej prywatności.

Budowę podmurówki zawsze więc warto rozważyć! Zwłaszcza że dostępne są różne rozwiązania, które pozwalają wykonać taką podmurówkę betonową szybko i w takim stylu, który będzie się najlepiej komponował z aranżacją całej posesji.

Podmurówka w różnym stylu

Podmurówki wykonane z betonu przygotowuje się obecnie na dwa sposoby.

  • Podmurówka z wylewki betonowej. Wymaga nieco pracy – przygotować trzeba szalunki, a beton precyzyjnie wylać i uzbroić, i jeszcze poczekać, aż się dobrze zwiąże. Podmurówki wykonane za pomocą wylewki betonowej można natomiast później otynkować i pomalować lub pokryć ciekawym materiałem wykończeniowym, np. płytkami imitującymi kamień czy cegłę klinkierową.
  • Podmurówka prefabrykowana. Są to gotowe murki i słupki, które można kupić w wielu wariantach rozmiarowych i stylistycznych. Montuje się je szybko i sprawnie, a fundamentu wymagają jedynie słupki – murki mocuje się do nich za pomocą łączników. Podmurówki wykonane z prefabrykatów mogą również przyjmować różny kształt oraz imitować popularne materiały budowlane.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie?

Betonowe płyty pod ogrodzeniem nie trafią w każdy gust, a brak podmurówki też nie zawsze jest najlepszym wyborem. Warto więc poszukać alternatywnych rozwiązań, a jest ich przynajmniej kilka – gabiony, granit czy łupki mogą z powodzeniem przejąć funkcję podmurówki! Podłoże pod ogrodzeniem można również wysypać dekoracyjnym żwirem lub korą drzewną. Przybliżamy te najlepsze rozwiązania, które może wykorzystać zamiast podmurówki.

Gabiony zamiast podmurówki

Gabiony, czyli stalowe kosze wypełnione kamieniami, granitem, żwirem, tłuczniem czy gruzem, montowane zamiast podmurówki, to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza na nowoczesnych posesjach. Wyglądają surowo i minimalistycznie. Dobrze komponują się z geometryczną, prostą bryłą domu (z płaskim dachem) i stalowym ogrodzeniem pozbawionym zdobień, takim jak nasze kolekcje Metric i Stante.

W połączeniu z gabionami dobrze prezentuje się klasyczne ogrodzenie panelowe.

Coraz więcej inwestorów decyduje się też na niestandardowe wypełnienie gabionów – np. tłuczonym szkłem, drewnem, a nawet ziemią!

Palisada z granitu zamiast podmurówki

Standardową podmurówkę betonową zastąpić może palisada granitowa

Ona także dodaje ogrodzeniu surowości, ale z drugiej strony dobrze współgra również z domami o tradycyjnej architekturze. Gotowe elementy palisady mają formę podłużnych bloczków. Układa się je pionowo, ale można też zdecydować się na układ poziomy, w zależności od preferencji. Bloczki zazwyczaj mają krawędzie cięte i łupane, są delikatnie nierówne, a to nadaje im ciekawy, naturalny „charakter”.

Łupane bloczki pod ogrodzenie

Świetną alternatywą dla tradycyjnej podmurówki są również bloczki łupane. To także gotowe elementy – lekkie i stabilne, ale sprawiające wrażenie ciężkich i masywnych. Dobrze komponują się z nowoczesnymi ogrodzeniami modułowymi. Można na nich zamontować także ogrodzenie panelowe, a nawet płot z metalowej siatki. Bloczki wyglądają jak rozłupane kamienie, mają też nieregularną powierzchnię (a często i krawędzie). Budową przypominają pustaki i tak też się je montuje.

Łupane bloczki, podobnie jak betonowa podmurówka prefabrykowana, są dostępne w setkach wariantów, różnych pod względem rozmiaru, kształtu, faktury i kolorystyki. Dzięki temu można je szybko i dobrze dopasować do samej stylistyki ogrodzenia, ale też – np. elewacji domu.

Żwir lub kora wysypane pod ogrodzeniem

Osoby, których nie przekonują betonowe płyty, granit, bloczki łupane czy gabiony, a których ogrodzenie spełnia kryteria lekkości i stabilności, mogą też odpuścić montaż podmurówki. W takim przypadku podłoże pod ogrodzeniem można wysypać żwirem bądź korą, które staną się ciekawym akcentem podkreślającym styl płotu. Grunt pod ogrodzeniem wystarczy tylko odpowiednio przygotować, czyli stworzyć warstwę oddzieloną od ziemi. 

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Co zamiast podmurówki zamontować pod ogrodzeniem?

Zamiast podmurówki zamontować można gabiony (kosze wypełnione kamieniami czy innym materiałem) lub palisadę z granitu bądź z bloczków łupanych. Nie każde ogrodzenie potrzebuje podmurówki – jeśli jest lekkie i stabilne, można zrezygnować z tego elementu, a podłoże pod ogrodzeniem wysypać żwirem lub korą.

Kiedy ogrodzenie nie wymaga montażu podmurówki?

Podmurówki nie wymagają ogrodzenia lekkie i stabilne – ogrodzenie panelowe czy z metalowej siatki, a także nowoczesne ogrodzenia modułowe z lekkich profili bądź prętów metalowych. Ważny jest też natomiast sam grunt – na nierównym terenie montaż ogrodzenia bez podmurówki może być niemożliwy lub ryzykowny.

Jak wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Współcześnie coraz częściej stawia się na podmurówki wykonane z prefabrykatów – te gotowe elementy mogą imitować różne materiały, a montuje się je szybko i łatwo. Standardowym rozwiązaniem jest natomiast wylewka betonowa, którą można później otynkować lub pokryć wybranym materiałem wykończeniowym.