hero

Czy warto stosować deski kompozytowe na ogrodzenie?

Porady i trendy

Czy warto stosować deski kompozytowe na ogrodzenie?

Ogrodzenie drewniane ma swój niepowtarzalny urok i ciepły, rustykalny, sentymentalny charakter. Niestety jest też stosunkowo drogie i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie szybko zaczyna szarzeć, butwieć czy gnić, domagając się od właścicieli dodatkowych nakładów finansowych na gruntowny remont. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ogrodzenie kompozytowe. Czym się charakteryzują deski kompozytowe na ogrodzenie? Czy warto je wykorzystać i czy jest dla nich jakaś alternatywa?

Co to jest ogrodzenie kompozytowe?

Ogrodzenie kompozytowe to płot zbudowany z desek lub specjalnych paneli kompozytowych na ogrodzenie. Kompozyt to materiał, który wytwarza się z dwóch lub kilku komponentów o różnych parametrach.

W przypadku desek kompozytowych na ogrodzenie jest to mieszanka drewna (zwykle mączki drzewnej) oraz substancji chemicznych – polichlorku winylu (PVC) i innych dodatków poprawiających właściwości wyrobu.

Jakie są zalety desek kompozytowych?

  • Wygląd drewna. Deski kompozytowe na pierwszy rzut oka są niemal nie do odróżnienia od standardowego drewna. Mają niejednorodną, wręcz losową strukturę z widocznymi „słojami”. A przy tym są idealnie równe i gładkie – bez drzazg, pęknięć czy wystających sęków. Oczywiście po dłużej chwili da się zauważyć, że nie jest to prawdziwe drewno.
  • Trwałość tworzywa sztucznego. Dzięki polimerom i innym dodatkom stabilizującym deski kompozytowe łączą wygląd drewna z trwałością tworzywa. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (zwłaszcza wilgoć) oraz rozwój grzybów czy porostów. Nie trzeba ich odnawiać ani nawet okresowo pielęgnować czy zabezpieczać. Na długo zachowują nienaganny wygląd.
  • Wyjątkowa estetyka. Choć deski kompozytowe sporo różnią się od drewna, to jednak pod względem estetyki mogą je nawet prześcignąć. Zwykle deski kompozytowe montuje się za pomocą łączników czy specjalnych klipsów, nie są więc widoczne żadne otwory i gwoździe czy śruby.
  • Mnogość rozwiązań. Deski czy panele kompozytowe na ogrodzenie to popularny materiał, więc w sprzedaży dostępnych jest mnóstwo ich rodzajów, które różnią się choćby strukturą i kolorem. Dzięki temu na pewno uda się wybrać taki model, który idealnie trafi w gust domowników czy konkretny styl aranżacyjny.

Jakie są wady desek kompozytowych?

  • To nie drewno. Choć deski kompozytowe przypominają wyglądem drewno, a zwykle zawierają go nawet do 60% (mączka), to drewnem nie są. Jeśli zależy na oryginalnym wyglądzie i właściwościach drewna, a potrzeba regularnej impregnacji nie jest przeszkodą, to warto wybrać naturalny surowiec.
  • Wysoki koszt. Deski kompozytowe nie muszą być wcale tańsze od drewna – za metr materiału często trzeba zapłacić nawet do 200 zł. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju desek i ich producenta. Warto mieć też na uwadze, że o kompozyt nie trzeba się troszczyć tak jak o drewno.
  • Blaknięcie koloru. Część producentów desek kompozytowych informuje, że ich kolor może nieco blaknąć w związku z intensywnym działaniem promieni słonecznych. Często także po deszczu pojawiają się zacieki – te jednak powinny samoczynnie zanikać.

Jakie są rodzaje ogrodzeń kompozytowych?

  • Ogrodzenie kompozytowe pełne – składa się z desek kompozytowych łączonych na pióra i wpusty. Deski układane są ciasno, jedna przy drugiej, nie tworzą żadnych prześwitów. Tak przygotowane ogrodzenie elegancko skrywa ogród i przestrzeń przydomową, dając poczucie pełnej prywatności.
  • Ogrodzenie panelowe kompozytowe – stworzone z gotowych paneli kompozytowych, w których poszczególne deski mogą być zamontowane w różny sposób. Zwykle jest to ogrodzenie ażurowe nazywane też farmerskim (deski montowane są w pewnych odległościach od siebie), choć panele mogą być też w całości wypełnione kompozytem.

Ile kosztuje ogrodzenie kompozytowe?

Cena ogrodzenia kompozytowego wynika zwykle bezpośrednio z jakości i ilości wykorzystanego materiału. Do budowy ogrodzenia mogą posłużyć pojedyncze deski kompozytowe (ok. 100-200 zł za metr) lub gotowe panele. Przygotowane do montażu przęsła kompozytowe mogą kosztować nawet do 1000 zł za jedno.

Jak się montuje ogrodzenia kompozytowe?

Sposób montażu ogrodzenia kompozytowego zawsze przewiduje producent. Budowa ogrodzenia z desek kompozytowych „od zera” pochłania sporo czasu i pieniędzy (dodatkowy koszt robocizny). Ogrodzenie panelowe kompozytowe może okazać się lepszym wyborem – gotowe panele wystarczy zazwyczaj połączyć odpowiednio z słupkami montażowymi, czym można się zająć nawet we własnym zakresie.

Ogrodzenie kompozytowe jest lekkie, więc zwykle nie wymaga podmurówki. Oczywiście odpowiednio dobrana podmurówka może podbić jego walory estetyczne, więc zawsze warto przemyśleć jej wykonanie nawet z gotowych prefabrykatów.

Jakie są alternatywy dla ogrodzenia kompozytowego?

Doskonałą alternatywą dla ogrodzenia kompozytowego jest ogrodzenie z drewna polimerowego. To materiał często nazywany „drewnem bez wad”, który świetnie prezentuje się w połączeniu ze stalowymi lub betonowymi elementami ogrodzenia.

Co to jest drewno polimerowe?

Drewno polimerowe to tworzywo w 100% sztuczne, bez dodatku mączki czy włókien drzewnych, co oczywiście działa na plus! To wręcz doskonała, pozbawiona wad imitacja drewna.

Drewno polimerowe ma naturalny wygląd drewna, jego struktura jest w pełni odtworzona – dobrze widoczne jest usłojenie, a tekstura nakładana jest losowo (to tak jak w przyrodzie – nie da się znaleźć dwóch takich samych fragmentów drewna!). Do tego dochodzą liczne zalety w postaci pełnej odporności na warunki pogodowe. Drewno polimerowe nie blaknie, nie odkształca się i nie pęka. Nie trzeba go w żaden sposób impregnować. A przy tym zwykle jest nawet kilka razy tańsze niż naturalne drewno!

Jak wykorzystać drewno polimerowe w ogrodzeniu?

Z drewna polimerowego można zbudować całe ogrodzenie. Można też łączyć je z innymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Drewno polimerowe świetnie prezentuje się jako wypełnienie ogrodzenia betonowego, doskonale uzupełnia nowoczesne płaskie profile stalowych ogrodzeń.

Gatigo proponujemy naszym Klientom drewno polimerowe jako zamiennik pojedynczych szczebli w nowoczesnym ogrodzeniu stalowym. W ten sposób całe ogrodzenie jest w pełni zabezpieczone i odporne na niekorzystne czynniki, a jednocześnie zostaje wykorzystany intrygujący kontrast. Surowość stali doskonale łączy się z ciepłym i przytulnym klimatem drewna polimerowego. Całość zyskuje estetyczny, elegancki wygląd, a przy okazji ogrodzenie jest nadal proste w montażu.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czy warto wykorzystać deski kompozytowe na ogrodzenie?

Wszystko zależy od własnych preferencji i upodobań! Deski kompozytowe dobrze naśladują drewno, a jednocześnie są odporne na wilgoć i niską temperaturę, choć gorzej radzą sobie z dużym nasłonecznieniem.

Ile kosztuje ogrodzenie pełne kompozytowe?

Cena tego typu ogrodzenia zwykle waha się od kilkuset do tysiąca złotych za jedno przęsło.

Co wybrać – deski kompozytowe czy drewno polimerowe?

Deski kompozytowe dobrze imitują drewno, ale drewno polimerowe jest imitacją wręcz doskonałą. Perfekcyjnie oddaje strukturę i kolor drewna, a przy tym nie wymaga pielęgnacji i zachowuje nienaganny wygląd na lata.