hero

Czym charakteryzują się ogrodzenia kute?

Porady i trendy

Czym charakteryzują się ogrodzenia kute?

Ogrodzenie pełni nie tylko praktyczną funkcję – nie tylko wytycza granice posesji i je zabezpiecza, jest przecież także rodzajem klamry stylistycznej, ozdobą, dodaje prestiżu, elegancji! Wśród najbardziej reprezentacyjnych propozycji na podium stają m.in. ogrodzenia kute. Czym się wyróżniają, dlaczego są tak cenione? Ile kosztują i czy to dobra inwestycja? Sprawdź!


Ogrodzenia kute, czyli jakie konkretnie?
Ogrodzenie kute to ogrodzenie metalowe tworzone ręcznie, czyli metodą wykuwania – metal jest rozgrzewany do odpowiedniej temperatury i nadaje się mu pożądany kształt za pomocą różnych specjalnych narzędzi. W ten sposób powstają wszystkie elementy ogrodzenia, czyli przęsła, furtka i brama. Tworzenie ogrodzeń kutych to sztuka, którą zalicza się do kowalstwa artystycznego – trudna i złożona, o wielowiekowej tradycji, do której współcześnie coraz chętniej się wraca!

Czym wyróżniają się ogrodzenia kute?
Unikatowość ogrodzeń kutych. Ogrodzenia metalowe kute wytwarza się ręcznie. To z kolei oznacza, że nie ma „powtórek”, nie da się stworzyć dwóch dokładnie takich samych produktów. Właściciel ogrodzenia kutego może więc poczuć się naprawdę wyjątkowo – ono zostanie stworzone tylko dla niego!
Trwałość ogrodzeń kutych. Przez to, że ogrodzenie wykuwa się z metalu, jego elementy są wypełnione, w całości metalowe. Ogrodzenie kute jest ciężkie i masywne, a dzięki temu odporne na uszkodzenia mechaniczne. Cynkowane ogniowo i malowane proszkowo jest też odporne na warunki atmosferyczne.
Przęsła z rozmaitym wypełnieniem. Ramy ogrodzeń kutych wypełnia się na setki różnych sposobów. Sztachety cienkie, grubsze, proste lub powyginane i rzeźbione: wszystko zależy od pomysłu na dane ogrodzenia kute. Nowoczesne wzory zwykle są nieco minimalistyczne, ale dekoracyjność to ich główna cecha!
Bogactwo dekoracyjnych form. To zwykle w nawiązaniu do tradycyjnych stylów aranżacyjnych tworzy się ogrodzenia kute. Wzory czerpią z angielskich i francuskich parków czy ze stylistyki staropolskich pałacyków i dworków, a na ogrodzeniu pojawiają się groty i najróżniejsze ozdoby z metalu, m.in. rozety, kule, listki, kwiaty, figury geometryczne, które zaskakują precyzją wykonania.
Ogrodzenie kute na zamówienie. Stworzenie ogrodzenia kutego to proces – długi, trudny i skomplikowany. Projektując ogrodzenia kute, wzory zwykle dobiera się precyzyjnie do oczekiwań i upodobań inwestora, dlatego też pracę wykonuje się najczęściej na zamówienie – czas kowala trzeba zarezerwować!
Wysoka cena ogrodzeń kutych. Wszystkie te wspomniane cechy ogrodzeń kutych, a zwłaszcza ich unikatowość, za którą stoi ręczna praca, oraz solidność – stosowanie dużej ilości materiału, sprawiają, że to inwestycja nie na każdą kieszeń. Przęsło ogrodzenia kutego może kosztować kilka tysięcy złotych!
Skomplikowany montaż. Ze względu na ciężar ogrodzenia kute montuje się na podmurówkach z fundamentami na całej długości oraz o odpowiedniej głębokości. Także łączenia elementów ogrodzenia wymagają specjalistycznych rozwiązań i dlatego montażem ogrodzeń kutych zwykle zajmuje się albo ich producent, albo wykwalifikowana firma, co też podnosi koszt inwestycji.
Jak wyglądają ogrodzenia kute?
Wzory ogrodzeń kutych zazwyczaj przygotowuje się na zamówienie, więc każdy z nich jest po prostu inny, odpowiada precyzyjnie na oczekiwania inwestora. Ale ze względu na stylistykę poszczególnych propozycji można by ogólnie podzielić je na warianty nowoczesne i tradycyjne.

Czym charakteryzują się ogrodzenia kute nowoczesne?
Nowoczesne ogrodzenia kute podążają za trendami aranżacyjnymi, takimi jak m.in. prostota, minimalizm, surowość, geometryczność, ale też zabawa formą i silne kontrasty. Natomiast w ogrodzeniach kutych najważniejsza jest zawsze ta dekoracyjność, bogata ornamentyka, ponieważ to w niej tkwi cała magia kowalstwa artystycznego i sztuki metaloplastyki!

W przypadku nowoczesnych ogrodzeń kutych ta charakterystyczna dla minimalizmu oszczędność dekoracyjna jest zatem odrobinę podważana – pojawia się ornamentyka i liczne dekoracje z metalu, natomiast mają one specyficzny charakter, są prostsze i bardziej wyważone, a ich ilość jest nieco ograniczona.

Czym charakteryzują się ogrodzenia kute tradycyjne?
Kute elementy ogrodzenia w stylu tradycyjnym są już znacznie bardziej dekoracyjne i zachwycają finezją, a zwykle jest ich bardzo dużo. Sztachety przęseł zakończone są rzeźbionymi grotami w stylowych wzorach, a one same też misternie powyginane i ciekawie wytłoczone oraz bogato zdobione ornamentyką. Ta z kolei przyjmuje tysiące form: romby, kule, kwiaty, liście, winogrona, rozety, ślimaczki – tak naprawdę kowal artysta wykuje w metalu niemal dowolny kształt!

Ogrodzenia kute w stylu tradycyjnym zazwyczaj nawiązują też do tych klasycznych stylów aranżacyjnych, do najpiękniejszych parków francuskich i angielskich i budownictwa w typie dworków, pałacyków, zamków, eleganckich rezydencji. Bardzo dobrze pasują zatem do domów klasycznych i ozdobnych, które także pięknie eksponują. Ogrodzenie kute staje się wizytówką posesji i wręcz podnosi jej prestiż.

Ile kosztują ogrodzenia kute?
Cena ogrodzenia kutego zazwyczaj ustalana jest z inwestorem indywidualnie i zależy od wielu czynników – liczby przęseł, ich rozmiarów, materiału czy zakresu pracy. Im bardziej ozdobne ma być ogrodzenie, im więcej precyzyjnych elementów do wykucia, tym więcej pracy i wyższa cena. Ceny ogrodzeń kutych zazwyczaj zaczynają się od ponad tysiąca złotych za jedno przęsło, bez górnej granicy!

Co zamiast ogrodzenia kutego?
Ogrodzenie kute ma mnóstwo zalet, ale nie jest pozbawione wad, a największe z nich to wysoka cena inwestycji i długi czas oczekiwania. Dobrą alternatywą dla ogrodzeń kutych są ogrodzenia metalowe modułowe: dostępne w tysiącach wzorów, a często także projektowane indywidualnie, jak w naszej firmie Gatigo.

Cynkowane ogniowo nowoczesne ogrodzenia metalowe, tworzone w nowoczesnym parku maszynowym i testowane w Gatigo Lab, wyróżnia oryginalność wzoru i formy, estetyczny wygląd i doskonała odporność na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Jeśli szukają Państwo propozycji w typie ogrodzeń kutych, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czym wyróżniają się ogrodzenia kute?

Ogrodzenia kute są przede wszystkim unikatowe – tworzy się je ręcznie oraz według indywidualnego, przygotowanego na zamówienie projektu. Są także ciężkie, masywne i dzięki temu bardzo trwałe.

Jak wygląda montaż ogrodzeń kutych?

Montażem ogrodzeń kutych zazwyczaj zajmuje się ich producent lub specjalistyczna firma. Często ogrodzenia kute łączy się w konkretny, zaprojektowany przez twórcę sposób, z użyciem specjalistycznych części montażowych i narzędzi. Ogrodzenie kute prawie zawsze musi również zostać ustabilizowane za pomocą podmurówki, do której budowy potrzebne są solidne materiały budowlane.

Ile kosztują ogrodzenia kute?

Cena za metr bieżący ogrodzenia kutego to od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Jedno przęsło zazwyczaj kosztuje minimum około tysiąca złotych, a na finalną cenę wpływa mnóstwo czynników.