hero

Czym się charakteryzuje ogrodzenie ocynkowane?

Porady i trendy

Czym się charakteryzuje ogrodzenie ocynkowane?

Współcześnie od ogrodzenia posesji oczekujemy wiele – ma być nie tylko trwałe, ale też estetyczne oraz dopasowane do stylistyki całej przestrzeni. Pod tym względem w ogrodzeniach można „przebierać” w poszukiwaniu tego jedynego modelu, rozważać kilka różnych rodzajów i setki stylistyk! Większość metalowych modeli spotkamy natomiast również pod nazwą „ogrodzenie ocynkowane”. Co to znaczy i jak bardzo jest istotne?

Ogrodzenie ocynkowane, czyli jakie?

Ogrodzenie ocynkowane to ogrodzenie metalowe (zazwyczaj stalowe) pokryte na etapie produkcji warstwą czystego cynku. Ten zabieg przeprowadza się na kilka różnych sposobów (można np. zanurzyć stalową część w sproszkowanym cynku na kilka godzin). W Gatigo wykorzystujemy przede wszystkim ocynk ogniowy!

Wszystkie elementy danego ogrodzenia, czyli stalowe profile przęseł, bram i furtek, a także części montażowe, np. słupki ogrodzeniowe, trafiają do cynkowej „kąpieli”. Ta technologia wykorzystuje zjawisko dyfuzji, czyli cząsteczki cynku przenikają do zewnętrznej warstwy stali i tworzy się stop żelazo-cynk z warstwą czystego cynku na powierzchni. Dzięki utworzeniu się stopu powłoka przylega na stałe, czyli jest nierozerwalna z podłożem.

Ocynk ogniowy jest sposobem na zabezpieczenie ogrodzenia. Ocynkowana stal może zostać jeszcze pomalowana na wybrany kolor, ale oczywiście nie musi – w takim wydaniu ma charakterystyczną, srebrzystą barwę.

Jakie cechy ma ogrodzenie ocynkowane?

Cynkowanie to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod antykorozyjnego zabezpieczenia. Metale, zwłaszcza w środowiskach miejskich i przemysłowych, są narażone na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników. Powłoka cynkowa staje się rodzajem bariery, która uniemożliwia stali reagowanie z powietrzem, wilgocią czy zanieczyszczeniami. Ogrodzenie ocynkowane jest kilkanaście razy bardziej odporne na korozję niż ten sam model bez takiego zabezpieczenia.

Ogrodzenie ocynkowane nie musi być konserwowane i impregnowane – nie trzeba okresowo odnawiać powłoki czy pokrywać stali dodatkowym preparatem antykorozyjnym. W zasadzie nie wymaga od swojego właściciela żadnych prac!

Jak wzmocnić ochronę? Ogrodzenie ocynkowane i malowane proszkowo!

Ogrodzenie ocynkowane jest świetnie chronione przed negatywnym wpływem wilgoci i innych czynników, ale poziom tego zabezpieczenia można jeszcze zwiększyć!

W Gatigo, oprócz powłoki cynku, stosujemy jeszcze malowanie proszkowe. Warstwy cynku i farby proszkowej, wykorzystywane razem, są określane jako system tzw. DUPLEX. Ogrodzenie ocynkowane i malowane proszkowo zabezpiecza się więc dwuetapowo – najpierw w „kąpieli” cynkowej, a następnie podczas malowania.

Malowanie proszkowe polega zaś na nakładaniu na ogrodzenie farby w postaci naelektryzowanych cząsteczek. Malowany element jest następnie ogrzewany do odpowiednio wysokiej temperatury. Dzięki temu farba wtapia się w metal, czyli ulega polimeryzacji – podobnie zresztą jak warstwa cynku, tworzy nierozerwalną powłokę – nawet po długim czasie nie odpada, nie ściera się i nie odpryskuje.

Malowanie proszkowe a walory estetyczne ogrodzenia

Poza ochroną antykorozyjną, ogrodzenie ocynkowane i malowane proszkowo zyskuje też odporność na czynniki chemiczne i część uszkodzeń mechanicznych.

Powłoka z farby proszkowej jest jednolita i gładka, prezentuje się estetycznie. Ogrodzenie malowane proszkowo może mieć różny kolor. W Gatigo proponujemy nie tylko kolory standardowe w kilku modnych odcieniach (m.in. księżycowy antracyt, wulkaniczny grafit czy mocca brąz), ale też całą gamę barw niestandardowych z palety RAL – np. słoneczny żółty, chilli czerwień, intensywny kobalt, energetyczną limonkę i wiele innych! Naszych Klientów zachęcamy do odważnych kontrastów kolorystycznych, które mogą zupełnie zmienić charakter ogrodzenia – np. w kolekcji Metric możliwa jest wymiana pojedynczych szczebli ogrodzenia na kolorowe.

Dlaczego ogrodzenia ocynkowane to dobry wybór?

Stal jest jednym z najtrwalszych materiałów, ale jak wiele metali ma to do siebie, że utlenia się i koroduje – z czasem zaczyna rdzewieć. Proces korozji wywołuje już sam kontakt z powietrzem. Zachodzi wtedy reakcja chemiczna – proces utleniania. Na powierzchni metalu tworzą się tlenki i wodorotlenki metali, które są właśnie rdzą.

Korozję przyspieszają różne czynniki, w tym wilgoć (deszcz i śnieg). Rdza najpierw pojawia się w formie niewielkich plamek i ognisk, ale z czasem obejmuje coraz większą powierzchnię. Skorodowane panele ogrodzeniowe są kruche, łatwo je uszkodzić i wyglądają nieestetyczne. Takiej zardzewiałej, pokruszonej czy popękanej stali nie pomoże już ani farba, ani nawet dobry środek antykorozyjny – skorodowaną powłokę trzeba usunąć.

Nawet nieduże ogniska rdzy potrafią błyskawicznie się rozrastać! Już w dość krótkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia całego elementu. 

Ogrodzenie ocynkowane jest odporne na korozję, staje się więc inwestycją na wiele lat, jest solidne i trwałe. Na długo zachowuje nienaganny, fabryczny wygląd. Z tego względu – niezależnie od rodzaju i modelu ogrodzenia – warto zdecydować się na ocynkowany i najlepiej jeszcze pomalowany proszkowo wariant, który nie będzie wymagał okresowej pielęgnacji i odnawiania.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie nieocynkowane?

Ogrodzenie ocynkowane i pomalowane proszkowo jest zwykle droższe niż model w żaden sposób niezabezpieczony – jest to jego wadą, ale jednocześnie naprawdę warto przygotować nieco większy budżet i być pewnym trwałości ogrodzenia. Żadnego z tych procesów nie da się przeprowadzić we własnym zakresie, dlatego należy podczas zakupu upewnić się, że ogrodzenie zostało zabezpieczone przez producenta.

Oczywiście w poszukiwaniu oszczędności można zdecydować się na ogrodzenie bez powłoki cynkowej. W takim wypadku o ochronę antykorozyjną trzeba samodzielnie zadbać, czyli raz na kilka lat (lub raz w sezonie) ogrodzenie posesji należy pomalować dobrą farbą antykorozyjną, i to bardzo dokładnie, czyli docierając też do trudniej dostępnych miejsc.

Problem może się pojawić wtedy, gdy ogrodzenie już zaczęło rdzewieć. Wtedy, przed malowaniem, należy precyzyjnie usunąć ogniska rdzy (szpachelką, szlifierką kątową lub wiertarką z drucianą szczotką), co jest wyjątkową żmudną pracą! Po dokładnym oczyszczeniu można już pokryć panele ogrodzeniowe podkładem i farbą.

Ogrodzenie ocynkowane to setki wariantów stylistycznych!

Ogrodzeniem ocynkowanym określa się każde, które zostało zabezpieczone powłoką cynkową przed korozją. Takie ogrodzenie metalowe przybiera różne formy – można zdecydować się na ekonomiczne panele ogrodzeniowe z drutu, ogrodzenie modułowe (dekoracyjne lub minimalistyczne), a w dodatku ażurowe lub pełne oraz horyzontalne (poziome) bądź wertykalne (pionowe)

Zachęcamy także do sprawdzenia naszej oferty Gatigo – tworzymy ogrodzenia wielozadaniowe i unikatowe pod względem wzornictwa!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztuje ogrodzenie ocynkowane?

Cena ocynkowanego ogrodzenia jest na pewno wyższa niż takiego samego modelu w wersji niezabezpieczonej przed korozją, wynika natomiast bezpośrednio z cennika danej kolekcji. Zwykle jedno przęsło ogrodzenia ocynkowanego kosztuje od kilkuset złotych do tysiąca.

Czy warto kupić ocynkowane ogrodzenie?

Warto! Powłoka cynkowa jest skuteczną i wieloletnią ochroną antykorozyjną, dzięki czemu ogrodzenie jest odporne na warunki atmosferyczne, nie rdzewieje, staje się trwalsze, a jednocześnie nie wymaga prac konserwacyjnych.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to nakładanie naelektryzowanych cząstek farby, które ulegają – po podgrzaniu do wysokiej temperatury – polimeryzacji, czyli łączą się z malowaną powierzchnią na stałe. Razem z uprzednim cynkowaniem stanowi bardzo skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne.