hero

Czym wyczyścić metalowe ogrodzenie?

Porady i trendy

Czym wyczyścić metalowe ogrodzenie?

Poza funkcją praktyczną, a więc wydzieleniem i zabezpieczeniem posesji, ogrodzenie odgrywa jeszcze rolę dekoracyjną i reprezentacyjną. Tylko co zrobić, gdy ma swoje lata, jest zabrudzone, pordzewiałe, bardziej straszy, niż zdobi? O tym w naszym poradniku! Wyjaśniamy, jak i czym wyczyścić metalowe ogrodzenie, aby przywrócić mu dawną świetność.

Jak wygląda czyszczenie metalowego ogrodzenia?

Współcześnie produkowane metalowe ogrodzenia w Gatigo to ogromna różnorodność nie tylko konstrukcji, wzorów i kolorystyk, ale też materiałów i sposobów ich zabezpieczenia, a to od nich w dużej mierze zależą metody czyszczenia płotów. Najtrwalsze ogrodzenia powstają ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo lub nierdzewnej – są odporne na rdzę i nie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych. Dzięki lakierowaniu proszkowemu ogrodzenie też nie odbarwia się wskutek działania promieni UV i zyskuje dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. To razem sprawia, że zachowuje fabryczny wygląd (oraz właściwości) na długie lata, a zabrudzenia z jego powierzchni wystarczy raz czy dwa razy w sezonie zmyć.

Spora część ogrodzeń metalowych – a zwłaszcza modeli ekonomicznych – jest jednak takiego zabezpieczenia pozbawiona. Wtedy poza zwykłym czyszczeniem ogrodzenie należy jeszcze regularnie konserwować, a jeśli pojawi się na nim rdza, to także usunąć ją i solidnie zabezpieczyć konstrukcję. Tak zadbane ogrodzenie również będzie służyć przez lata, ale wymaga większego nakładu energii i czasu.

Czyszczenie ogrodzenia metalowego z zabrudzeń

Jeśli ogrodzenie jest relatywnie nowe, a zabrudzenia luźne, czyli jest to głównie pył i kurz, być może wystarczy użyć czystej wody i myjki ciśnieniowej – woda pod wysokim ciśnieniem w sekundę pozbywa się warstwy osadu. Jest to sposób szybki i prosty, a jednocześnie bezpieczny dla ogrodu – spływające z wodą kurz i pył nie zaszkodzą roślinom.

Gdy użycie wody pod ciśnieniem nie jest możliwe lub nie daje oczekiwanych efektów, do gry może wejść chemia. Na rynku są dzisiaj dostępne specjalne preparaty do czyszczenia ogrodzeń, lecz sprawdzają się również uniwersalne środki do usuwania zabrudzeń z metalu – należy natomiast pamiętać, że zwykle zawierają silnie drażniące substancje, dlatego też prace należy przeprowadzać w rękawicach i maseczce z odpowiednimi filtrami. Takim preparatem nie należy także potraktować roślin w ogrodzie i nie powinien zostać on odprowadzony do gleby. Do nanoszenia środka można użyć miękkiej szczotki, gąbki czy ściereczki bawełnianej – nie powinna to być jednak twarda szczotka druciana, która mogłaby zarysować bądź w inny sposób uszkodzić powierzchnię ogrodzenia.

Czyszczenie ogrodzenia z rdzy

Jeśli po oczyszczeniu ogrodzenia uwidaczniają się ogniska korozji czy też nawet przed rozpoczęciem pracy wygląda na to, że ogrodzenie jest skorodowane, należy przejść do usuwania rdzy z powierzchni metalu. Kolejno zwykle stosuje się pokrycie preparatem antykorozyjnym i malowanie ogrodzenia. Jeśli jednak metal jest mocno zardzewiały – rdza objęła duże połaci konstrukcji i sprawiła, że stała się ona słaba i krucha – zdecydowanie warto zdemontować te elementy ogrodzenia i zawieźć je do warsztatu, który oferuje usługę piaskowania, lub wymienić na nowe. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa – skorodowany płot łatwo sforsować.

Czym wyczyścić metalowe ogrodzenie z rdzy?

Rdzę usuwa się przede wszystkim mechanicznie – czyli trzeba ją zetrzeć z pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki do metalu. Jeśli jej ognisk jest wiele i obejmują duże powierzchnie, dobrym rozwiązaniem jest użycie szlifierki. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ nawet mała rdzawa plama pozostała na metalowej powierzchni może zniweczyć starania – korozja będzie postępować.

Oprócz rdzy należy usunąć także odpadające czy łuszczące się warstwy farby z ogrodzenia – tylko po takim zabiegu nowa powłoka będzie skutecznie przylegać i estetycznie wyglądać. Jeśli na powierzchni płotu widoczne są uszkodzenia, rysy bądź nierówności, to także warto je zeszlifować, wyrównać.

Dobrze przylegającej, niełuszczącej się farby nie trzeba z ogrodzenia usuwać – wtedy wystarczy już pomalować całą konstrukcję farbą dekoracyjną z dodatkiem substancji o właściwościach antykorozyjnych. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie trzech preparatów – środka antykorozyjnego, podkładu i powłoki dekoracyjnej, ale ten zabieg wymaga usunięcia całej starej farby z płotu.

Co po usunięciu rdzy? Renowacja ogrodzenia metalowego!

Oczyszczoną z zabrudzeń, rdzy i starej farby (miejscowo lub w całości) powierzchnię całego ogrodzenia przed kolejnymi zabiegami trzeba jeszcze odtłuścić: w tym celu warto użyć preparatu odtłuszczającego lub benzyny ekstrakcyjnej.

Jeśli stara warstwa farby nie została usunięcia (lub wyłącznie miejscowo), można już całe ogrodzenie pokryć nową powłoką – tak jak wspomnieliśmy, należy wybrać farbę z domieszką substancji antykorozyjnych.

Z kolei po pozbyciu się starej farby z całego ogrodzenia na konstrukcję warto jeszcze zaaplikować preparat antykorozyjny, neutralizujący ogniska rdzy, których nie udało się dostrzec i usunąć podczas etapu czyszczenia. Kolejno należy pokryć ogrodzenie farbą podkładową, która chroni metal przed tworzeniem się nowych ognisk korozji i zabezpiecza przed oddziaływaniem wilgoci, ale też podwyższa trwałość właściwej powłoki farby dekoracyjnej. Po wyschnięciu podkładu przychodzi pora na ostatni etap: właściwe malowanie ogrodzenia farbą dekoracyjną w wybranym kolorze. Aby przyspieszyć prace, warto użyć pistoletu natryskowego.

Jak często należy czyścić, konserwować i malować ogrodzenie metalowe?

Ogrodzenie ocynkowane i pomalowane proszkowo lub ze stali nierdzewnej nie wymaga prac konserwacyjnych, ale też ich nie wyklucza, czyli warto co kilka lat go odświeżyć. W przypadku silnego uszkodzenia powierzchni może też zdarzyć się tak, że w tym miejscu pojawi się ognisko korozji – należy je usunąć i zabezpieczyć. Samo czyszczenie ogrodzenia z zabrudzeń wodą bądź specjalnym preparatem zwykle wystarczy przeprowadzić raz, dwa razy w roku, chyba że przez specyfikę jego koloru lub okolicy budynku zabrudzenia są mocno widoczne albo jest ich więcej.

Z kolei niezabezpieczone ocynkiem i farbą proszkową ogrodzenia należy konserwować maksymalnie co 2-3 lata – konkretny czas zależy od używanych preparatów, trzeba więc kierować się zaleceniami ich producentów.

FAQ:

Jak wyczyścić ogrodzenie z rdzy?

Ognisk rdzy z metalowych ogrodzeń najlepiej pozbywać się mechanicznie – usunąć je papierem ściernym lub drucianą szczotką do metalu. W przypadku większych połaci objętych korozją warto wykorzystać szlifierkę.

Jak zabezpieczyć oczyszczony z rdzy metalowy płot?

Jeśli ogrodzenie zostało oczyszczone tylko z rdzy, bez usuwania starej farby, można je wyłącznie pomalować farbą dekoracyjną z dodatkiem antykorozyjnych substancji. W przypadku usuwania całej warstwy starej farby najlepiej najpierw zaaplikować środki antykorozyjne, kolejno farbę podkładową i dopiero tę właściwą.

Co ile należy malować ogrodzenie?

Wiele zależy od fabrycznego zabezpieczenia ogrodzenia – ocynkowane i pomalowane proszkowo nie wymaga okresowego malowania. Niezabezpieczony metal najczęściej konserwuje się i maluje co 2-3 lata (w zależności od trwałości środków).