hero

Daszek nad furtką – praktyczny dodatek do ogrodzenia

Porady i trendy

Daszek nad furtką – praktyczny dodatek do ogrodzenia

Podczas projektowania nowoczesnej przestrzeni wokół domu każdy mały szczegół ma znaczenie! Czasem może zmienić charakter całej aranżacji, a czasem postawić kropkę nad i, wieńcząc całość. Nierzadko też taki mały element zwiększa komfort codziennych czynności – tak jak daszek nad furtką. Czy warto go zamontować, jak go zaprojektować? Podpowiadamy!

Czy warto zamontować daszek nad furtką?

Daszek nad furtką to praktyczny dodatek do ogrodzenia, który jednocześnie pełni funkcje użytkowe i eksponuje walory wizualne płotu. Co więcej, takie daszki rzadko też spotykamy na posesjach prywatnych i można w ten sposób ciekawie wyróżnić swoją posiadłość. Za montażem daszku na furtce przemawia kilka korzyści!

  • Ochrona przed niekorzystną pogodą. Palące słońce, obfity czy marznący deszcz, śnieżyca – na wybryki pogodowe nie ma rady, ale można złagodzić ich negatywne oddziaływanie. A furtka w ogrodzeniu jest też takim strategicznym miejscem: tu czekamy przy domofonie, szukamy kluczy czy odbieramy pocztę – daszek nad nią zbudowany może uprzyjemnić codzienne powroty do domu!
  • Mniej śniegu przed furtką. Odpowiedniej wielkości i zabudowany daszek nad furtką ochroni też to strategiczne miejsce przed gromadzeniem się śniegu i oblodzeniem. To kolejny duży plus na drodze do komfortowej codzienności – oszczędność czasu i pracy oraz bezpieczeństwo domowników i ich gości. Duża ilość śniegu może uniemożliwić otwarcie furtki – z daszkiem to nam nie grozi!
  • Zabezpieczenie urządzeń na furtce. Urządzenia mechaniczne – takie jak zamki czy rygle – oraz elektronika, np. domofon, elementy kontroli dostępu, kamera, automatyka do ogrodzenia, choć zazwyczaj są dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, to jednak daszek nad furtką, czyli mniejsze oddziaływanie wilgoci, może znacznie przedłużyć ich żywotność i sprawność!

Jak wyglądają daszki nad furtką?

Daszki nad furtką to dość pojemna i różnorodna kategoria dodatków do ogrodzenia – niemal każdy projekt ma unikatowe cechy, jednak ze względu na materiał i stylistykę można by wydzielić kilka większych grup.

  • Daszek nad furtką w zabudowie. Zamiast prostej konstrukcji – wspartego na filarach czy słupkach zadaszenia, stworzyć można solidną zabudowę, czyli szerokie ścianki po obu stronach furtki, obudowane od góry lub wyposażone w pokrycie z prawdziwego zdarzenia. To najlepsza ochrona przed niepogodą!
  • Drewniany daszek nad furtką. To zwykle bardzo dekoracyjna konstrukcja – np. spadzisty daszek z desek bądź listew, wsparty na drewnianych słupach, a całość finezyjnie rzeźbiona czy też zdobiona drewnianą ornamentyką. Idealnie komponuje się z drewnianym ogrodzeniem. To rustykalny i przytulny akcent.
  • Daszek w formie małej wiaty. Mała i płaska lub zaokrąglona wiata, forma daszku nad furtką, pełni przede wszystkim praktyczną funkcję – chroni przed opadami. Zazwyczaj tworzy się ją z profili stalowych, wypełnionych szkłem lub poliwęglanem. Przezroczyste płyty z tworzywa są ekonomiczną propozycją.
  • Betonowy daszek na furtce. Beton architektoniczny jest chętnie stosowany w projektach nowoczesnych, minimalistycznych. Wykorzystując go do budowy daszku nad furtką, można np. wznieść jeden murek i zakończyć go taką płaską, surową płytą – konstrukcja ma wtedy kształt odwróconej litery „L”.
  • Daszek pokryty dachówką. Daszek na furtce można zamontować także na murowanych słupkach ogrodzenia i w klasycznej formie – czyli dwuspadową konstrukcję pokryć dachówką, blachą falistą czy gontem. Rodzaj wykończenia warto dopasować do pokrycia dachowego domu, aby zachować spójność.

Jak zaprojektować daszek na furtkę?

Nawet jeśli zależy nam wyłącznie na użytkowym aspekcie daszku nad furtką, możemy zaprojektować go estetycznie oraz jako część większej całości, czyli naszej posiadłości. Planując budowę daszku, warto więc zwrócić uwagę na stylistykę domu, ogrodzenia i podjazdu i wziąć na warsztat te same cechy: materiały, kolorystykę, styl.

„Ekonomiczne” daszki na furtkę

Gdy budżet jest ograniczony, warto zdecydować się na prostą, oszczędną konstrukcję – daszek nad furtką w formie przezroczystej wiaty. Zazwyczaj buduje się go z kilku profili stalowych bądź aluminiowych i wypełnia płytami z poliwęglanu – te kosztują kilkadziesiąt złotych za metr i są łatwe w obróbce. Daszek wspiera się np. na zabetonowanych w gruncie słupkach, a może być płaski, dwuspadowy czy łukowy.

Klasyczny, elegancki daszek nad furtką

Jeśli dom, ogrodzenie i całość posesji utrzymane są w tradycyjnym stylu – bryła jest złożona, dach dwuspadowy, a płot dekoracyjny (np. z łukowymi ramami, metalowymi ornamentami, grotami, z cieńszych profili) i połączony z podmurówką, taki sam styl warto zapewnić daszkowi na furtce. Zamontować go na słupkach murowanych – wykończonych tym samym materiałem, co podmurówka, i pokryć np. dachówką czy blachą – taką samą, jak na pokryciu dachu domu. Całość uzyska spójność, będzie prezentować się elegancko i stylowo.

Słupki do montażu daszku możemy również zamienić na małe ścianki – ważne jest to, aby zachować spójność materiałów lub zdecydować się na ciekawy kontrast. 

Inna propozycja to ozdobna metalowa konstrukcja daszku, nawiązująca do ornamentyki na ogrodzeniu – zwykle wtedy daszek jest zaokrąglony, bogaty w zdobienia i rzeźbiony oraz oparty na ramach przypominających przęsła ogrodzenia i wypełniony przezroczystym materiałem (lub też bez wypełnienia, jeśli nie musi pełnić użytkowej funkcji, a tylko estetyczną). 

Minimalistyczny, nowoczesny daszek na furtkę

W przypadku nowoczesnego budownictwa: prostych, geometrycznych brył z płaskimi dachami i minimalistycznych ogrodzeń z szerokich profili stalowych bardzo dobrze sprawdzi się betonowy wariant daszku nad furtką. Aby był odpowiednio duży, należy wznieść szeroką ściankę, prostopadle do furtki, a zakończyć ją płaskim daszkiem – płytą, którą można dodatkowo pokryć np. blachą

Do budowy konstrukcji można użyć betonu architektonicznego lub kamienia, metalu, kompozytu – zależnie od tego, jaki materiał dominuje w projekcie posesji.

Daszek na furtkę na pewno warto uwzględnić już podczas projektowania przestrzeni i domu lub ogrodzenia. Doświadczony i kreatywny projektant stworzy spójną, ciekawą i praktyczną kompozycję. A po indywidualny projekt ogrodzenia z furtką z daszkiem zapraszamy do Gatigo – nie tylko rysujemy, ale również wykonujemy ogrodzenia: wielozadaniowe, nowoczesne i stylowe!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czy warto zamontować daszek nad furtką?

Tak! To praktyczna konstrukcja, która chroni przed deszczem, śniegiem i słońcem, a także estetyczny dodatek, który eksponuje walory wizualne ogrodzenia.

Z czego można stworzyć daszek na furtkę?

Daszki na furtkę najczęściej tworzy się z betonu (ściana i płaski dach) lub drewna, lub opiera na słupkach podmurówki ogrodzenia i pokrywa blachą czy dachówką. Tańszą propozycją jest mała wiata wykonana z profili i wypełniona poliwęglanem.

Do czego dopasować daszek nad furtką?

Daszek na furtkę najlepiej dopasować zarówno do ogrodzenia, jak i do budynku, czyli wykorzystać te same materiały budowlane i zadbać o spójność stylu.