hero

Dzwonek bezprzewodowy do furtki – na co zwrócić uwagę?

Porady i trendy

Dzwonek bezprzewodowy do furtki – na co zwrócić uwagę?


Nowe rozwiązania technologiczne potrafią znacznie ułatwić codzienność. Przykładem jest dzwonek bezprzewodowy do furtki z kamerą i regulacją głośności, który w dodatku zamontujemy samodzielnie – szybko i łatwo. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu? Jakie funkcje dzwonka są wyjątkowo przydatne? Jakie zalety mają te urządzenia? Sprawdź!

Jaki wybrać bezprzewodowy dzwonek do furtki?

Dzwonek do furtki bezprzewodowy to nowoczesny, funkcjonalny i użyteczny sprzęt. Jego dużą zaletą, w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami, jakimi są dzwonki przewodowe, jest bezprzewodowy montaż i działanie  nie potrzebuje całej instalacji elektrycznej. Jeśli więc dopiero wyposażamy ogrodzenie i dom w sprzęt czy wymieniamy stare urządzenie, warto zainwestować nieco więcej, co zwróci się w codziennym komforcie.

Ogółem – jak każde urządzenie – dzwonek do furtki należy dopasować do warunków technicznych na posesji i w domu oraz do swoich potrzeb. Różnice w poszczególnych modelach są spore, a dotyczą zasięgu działania, zasilania (bezbateryjne lub z baterią), parametrów (np. wodoszczelność) i funkcjonalności. Warto także zwrócić uwagę na cenę i sposób montażu, od którego zależy to, czy z wdrożeniem tego rozwiązania poradzimy sobie samodzielnie, czy potrzebna będzie pomoc fachowcy.

Dzwonek bezprzewodowy do furtki o dużym zasięgu

Dzwonki bezprzewodowe do furtki działają zwykle dzięki zastosowaniu technologii przesyłu fal radiowych – urządzenie montowane przy furtce jest nadajnikiem, a część instalowana w domu odbiornikiem. Pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, wybierając dzwonek do drzwi w ogrodzeniu, jest jego zasięg, czyli maksymalna odległość, w jakiej może znaleźć się jedno urządzenie od drugiego. Zasięg dzwonka wpływa na jego prawidłowe działanie, na bezawaryjność systemu.

Najtańsze dzwonki bezprzewodowe do drzwi mają zasięg kilku, kilkunastu metrów – te do furtki raczej się więc nie sprawdzą. Na średniej półce cenowej znajdziemy sprzęt z kilkudziesięciometrowym zasięgiem. Standardem jest już 100 metrów, a te najdroższe i najbardziej zaawansowane dzwonki wyróżniają się zasięgiem nawet do 400-500 metrów. Warto wybrać dzwonek bezprzewodowy do furtki o dużym zasięgu, jednak – aby nie przepłacać – najlepiej najpierw ustalić odległość bramy od budynku

Dzwonek bezprzewodowy bezbateryjny do furtki

W sprzedaży są obecnie dostępne dwa rodzaje bezprzewodowego dzwonka do furtki. Pierwszy to dzwonek bezprzewodowy bateryjny, drugi – bezbateryjny. Oba działają bezprzewodowo, czyli do ich montażu nie jest wymagane przeprowadzenie instalacji elektrycznej między domem a furtką. Wyłącznie odbiornik podłączamy do zasilania, czyli do zwykłego domowego gniazdka 230V.

W przypadku sprzętu akumulatorowego baterię zwykle trzeba dokupić osobno, a także co jakiś czas ją wymieniać. Nieco droższym, ale znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są dzwonki bezprzewodowe i bezbateryjne. Ich działanie opiera się na technologii zamiany energii mechanicznej na energię elektryczną. Gdy ktoś naciska dzwonek (nadajnik), ta siła, czyli energia kinetyczna, zamieniana jest w impuls elektryczny – nadajnik wysyła sygnał radiowy do odbiornika.

Tego typu nowoczesne rozwiązanie jest relatywnie niedrogie – przy zasięgu do 100 metrów kosztuje 100-200 złotych. Warto więc zainwestować i zapomnieć o wymianie baterii czy regularnym ładowaniu akumulatora.

Dzwonek bezprzewodowy do furtki z kamerą

Aby móc przed otwarciem furtki sprawdzić, kogo wpuszczamy na posesję, warto kupić dzwonek bezprzewodowy z kamerą, czyli rodzaj wideodomofonu – naturalnie montowanego bez prowadzenia przewodów i wykopów na działce. Jest to rozwiązanie już nieco droższe, ale daje funkcjonalność systemu kontroli dostępu. Sprzęt wyróżnia też dwukierunkowy sygnał, czyli możliwość rozmowy z gościem.

Dzwonek bezprzewodowy do furtki z kamerą działa na różne sposoby w zależności od modelu sprzętu. Część urządzeń ma w zestawie mały ekran, na którym widać podgląd w czasie rzeczywistym, inne współpracują z aplikacją na smartfon. Wówczas dzwoniącego gościa zobaczymy wyłącznie na wyświetlaczu telefonu. Dzięki aplikacji możemy natomiast otrzymywać powiadomienia z poziomu smartfona.

W przypadku tego rodzaju urządzenia należy jednak upewnić się, że kupujemy model do furtki, nie zaś dzwonek do drzwi i pomieszczeń wewnętrznych, oraz sprawdzić też zasięg sprzętu. Za dzwonek z kamerą zapłacimy od ok. 200 do 1000 złotych.

Dzwonek bezprzewodowy do furtki wodoszczelny

Większość dostępnych na rynku dzwonków bezprzewodowych do furtki cechuje się standardem wodoszczelności IP44 – nie jest to najwyższy poziom i warto w takiej sytuacji poszukać urządzenia wyższej klasy albo też zadbać o osłonę przed deszczem, np. nieduży daszek (z nieprzepuszczającego wody materiału). Należy pamiętać, że inwestycja w parametry szybko się zwróci – sprzęt podziała dłużej.

Jakie funkcje dzwonka bezprzewodowego się przydadzą?

  • Możliwość regulacji głośności. Niektóre modele można regulować bardzo precyzyjnie w zakresie głośności, dopasowując ją np. do odległości miejsca, w którym obecnie przebywamy. Zwykle można również zupełnie wyciszyć dźwięk dzwonka, aby nie rozpraszać się w pracy albo dać maluchowi smacznie pospać. Taki dzwonek sprawdzi się idealnie w domu, w którym mieszkają małe dzieci.
  • Wybór melodii dzwonka. Niektóre modele dzwonków bezprzewodowych w pamięci mają nawet ponad 20 różnych melodii, które można w prosty sposób wybierać i ustawiać. Może nie jest to funkcjonalność godna Nagrody Nobla, ale przydaje się – zwłaszcza wówczas, gdy obecny dzwonek już się znudzi na tyle, że zaczniemy odczuwać niechęć i rozdrażnienie, gdy tylko go usłyszymy.
  • Dodatkowe sygnały świetlne. Sporo modeli dzwonków bezprzewodowych emituje równocześnie z dźwiękowymi lub zamiast nich sygnały świetlne. To z jednej strony przydaje się, gdy dzwonek wyciszymy, a z drugiej zapewnia także wygodne użytkowanie sprzętu osobom niedosłyszącym.

Jak zamontować dzwonek bezprzewodowy do furtki?

Montaż dzwonka bezprzewodowego do furtki zwykle jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim każdy bez specjalistycznej wiedzy, wystarczy podążać za zasadami z instrukcji dołączonej do urządzenia. Wszystkie elementy montażowe znajdują się w zestawie (czasem może zajść konieczność zakupu baterii). Nadajnik montujemy w pobliżu furtki, odbiornik w domu i podłączamy do kontaktu. Uruchamiamy urządzenie i regulujemy ustawienia według potrzeb.

Nowoczesne urządzenia domowe pracują na nasz komfort i bezpieczeństwo – a poza bezprzewodowymi dzwonkami jest ich znacznie więcej, to m.in. systemy smart home i „inteligentna” automatyka ogrodzeniowa, w którą wyposażamy nasze furtki i bramy wjazdowe w Gatigo. Zachęcamy do kontaktu, a opowiemy o najciekawszych rozwiązaniach do Twojego domu!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztuje dzwonek bezprzewodowy zewnętrzny do furtki?

Ceny dzwonków bezprzewodowych do furtki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najdroższy jest dzwonek bezprzewodowy do furtki z kamerą. Tego rodzaju produkty kosztują od 200 do nawet ponad 1000 złotych.

Jak działa dzwonek bezprzewodowy bezbateryjny do furtki?

Dzwonek bezbateryjny powstaje na bazie technologii zamiany energii mechanicznej na elektryczną. Jego działanie polega na tym, że ta energia, którą dostaje nadajnik podczas użycia przycisku, zamienia się w impuls potrzebny do przekazania sygnału.

Jak zamontować dzwonek bezprzewodowy do furtki?

Wystarczy zamontować we właściwych miejscach nadajnik i odbiornik i uruchomić urządzenia. Pakiet niezbędnych informacji znajdziesz w instrukcji montażu sprzętu.