hero

Ekskluzywne ogrodzenia – elegancja ze szczyptą luksusu!

Porady i trendy

Ekskluzywne ogrodzenia – elegancja ze szczyptą luksusu!

Współczesny rynek ogrodzeń cechuje ogromna różnorodność: począwszy od prostych i ekonomicznych rozwiązań, przez konstrukcje modułowe w różnym stylu, a skończywszy na luksusowych modelach, które podnoszą prestiż posesji. W poradniku bierzemy na warsztat tę ostatnią kategorię – ekskluzywne ogrodzenia. Sprawdź nasze propozycje i wyróżnij się!

Jakie cechy powinno mieć ekskluzywne ogrodzenie?

Ekskluzywne ogrodzenie powinno łączyć kilka cech, które razem sprawią, że stanie się wyjątkowe, luksusowe, prestiżowe i niedostępne dla każdego, wyróżniając posesję, którą będzie chronić (i – co ważne – także zdobić) na tle innych. Za to w dużej mierze odpowiada sam projekt ogrodzenia – unikatowe wzornictwo, zastosowanie oryginalnych form i środków ekspresji czy indywidualizm inspiracji. Takie ogrodzenie jest pewną formą sztuki: spójną klamrą łączy całą przestrzeń, architekturę i aranżację budynku, ogrodu i przydomowej przestrzeni.

Jednak ogrodzenie nie byłoby luksusowym, gdyby nie także jego jakość, w sferze zarówno doboru materiałów, jak i wykonania. To ma być rozwiązanie na lata, które nie będzie wymagać od swoich właścicieli uwagi i dodatkowych prac – konserwacji i renowacji – lecz zachowa walory wizualne, których nie zaburzy upływ czasu i oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego kategorię ogrodzeń luksusowych zdominowała dziś stal, często z domieszką betonu architektonicznego – w formie eleganckiej podmurówki. Tworząc luksusowe modele ogrodzeń w Gatigo, stawiamy na stal ocynkowaną i malowaną proszkowo – odporną na czynniki atmosferyczne. Nasze wyroby testujemy w warunkach odpowiadających 10-letniej eksploatacji i obejmujemy wieloletnią gwarancją.

Jest jeszcze coś – w Gatigo wierzymy, że luksusowe ogrodzenie powinno też „żyć” razem ze swoimi właścicielami, być ważną częścią przestrzeni i wspierać codzienny komfort. Dlatego nadajemy naszym modelom dodatkowe funkcje (stają się częścią przestrzeni do relaksu, uprawiania sportu czy rozwijania pasji), a furtki i bramy wjazdowe wyposażamy w najnowocześniejszą automatykę.

Jak łączyć ogrodzenia ekskluzywne z nowoczesną architekturą?

Tak jak nowoczesna architektura, tak i nowoczesne ogrodzenia mogą mieć luksusowe cechy pomimo realizacji koncepcji minimalizmu i prostoty. Za to odpowiadają wysokogatunkowe materiały i precyzja wykonania oraz wyszukanie w zakresie formy, kompozycji oraz elementów lub zabiegów dekoracyjnych.

Ogrodzenia luksusowe w surowo minimalistycznym stylu

Minimalistyczne wzornictwo warto odważnie połączyć z otwartą formą, a tym samym pozbawić ogrodzenie sztywnych ram, dosłownie i w przenośni. Spójrz na naszą kolekcję Linea – rytmiczny i harmonijny, a jednocześnie prosty czy surowy układ profili osadzonych w dolnej belce, bez górnego i bocznego zakończenia. Model dobrze pasuje do wysokiej podmurówki z betonu architektonicznego. Zawarliśmy w tym ogrodzeniu wyważoną i ponadczasową elegancję z odrobiną intrygi czy niedopowiedzenia, nadając mu subtelny, artystyczny wymiar.

Minimalizm we współczesnym wydaniu to nie tylko zabawa formą, ale też kontrasty – zwłaszcza barw i materiałów. Tak powstała nasza elegancka kolekcja Metric z wymiennymi elementami. Kilka sztachet ogrodzenia w stonowanym kolorze zastępujemy barwnymi detalami: szczeblami malowanymi na niestandardowy kolor, m.in. limonkowy, malinowy, szafirowy bądź kobaltowy. W służbie kontrastu wykorzystujemy również drewno polimerowe – wierną imitację naturalnego surowca, ale pozbawioną jego wad, zestawiając jego „ciepło” z surowością stali. 

To tworzywo wygląda jak drewno, bo ma losowo nakładaną strukturą, która imituje rysunki usłojenia, ale jest w pełni odporne na warunki atmosferyczne.

Ekskluzywne ogrodzenia o subtelnym charakterze

Ogrodzenia luksusowe często kojarzą się z bogatą, klasyczną ozdobnością. Ta jednak nie „przystoi” nowoczesnej, minimalistycznej architekturze. Jak to pogodzić? Mamy odpowiedź – zaprojektowaliśmy proste, nowoczesne ogrodzenia z subtelnymi elementami dekoracyjnymi inspirowanymi naturą, które zamknęliśmy w surowej perforowanej blasze. Kolekcję nazwaliśmy „Natura” – jest to luksusowe ogrodzenie dla szukających lekkości i delikatności. Dekoracje z perforowanej blachy przywodzą na myśl najpiękniejsze twory przyrody, m.in. kwiecistą łąkę, sosnowy las czy wiosenny deszcz.

Luksusowe ogrodzenie chroniące prywatność domowników

Poza reprezentacyjnością funkcją ogrodzeń czy balustrad jest też ochrona zarówno przed niepożądanym dostępem, jak i krępującymi spojrzeniami. O pełną prywatność zadba luksusowe ogrodzenie Stante. Jest to konstrukcja w typie żaluzjowym, czyli oparta na profilach zamontowanych pod kątem – zachodzących na siebie. W ten sposób z pomocą gustownej eleganckiej „kurtyny” skrywamy przestrzeń przed sąsiadami i przechodniami. Ogrodzenie ma nowoczesny, surowy czy odrobinę industrialny wygląd, ale jednocześnie także wyrafinowany charakter.

Luksusowe ogrodzenia z nutką ekstrawagancji

Szukającym połączenia luksusu i nuty ekstrawagancji proponujemy nieszablonowe kompozycje powstające poprzez wypełnienie przęseł profilowaną blachą, takie jak model Venta z naszej najnowszej kolekcji Gatigo. Zastosowaliśmy w nim zróżnicowane wnętrze przęseł, uwzględniając wiele niesymetrycznie, ale harmonijnie oddzielonych od siebie otworów, które tworzą unikatowe wzory. A dzięki niewielkim prześwitom płot zarazem chroni prywatność domowników i nie przytłacza posesji.

Wszystkie omówione modele ogrodzenia tworzymy w formie systemu – obejmuje on przęsła, furtki i bramy utrzymane w tym samym stylu, co także potęguje luksusowy wymiar całości. Bramy projektujemy w różnych wariantach: są to nie tylko standardowe modele przesuwne i skrzydłowe, ale również funkcjonalne nawet na małych posesjach bramy teleskopowe, łamane i narożne, opracowane specjalnie z myślą o oszczędności miejsca i codziennej wygodzie. Zachęcamy do kontaktu – nasi specjaliści z przyjemnością pomogą dobrać idealne rozwiązanie.

A jak dobrać luksusowe ogrodzenia do tradycyjnego budynku?

Ekskluzywne ogrodzenia to również modele bogato dekorowane, czerpiące z metaloplastycznej tradycji, wykorzystujące złożoną ornamentykę. Nazywa się je ogrodzeniami klasycznymi, a nierzadko też dworkowymi. Ich luksusowość, poza omówionymi wcześniej cechami, przejawia się w subtelności i złożoności zdobień – pojawiają się misterne groty, rzeźbienia i ornamenty w formie kwiatów i ślimaczków, a ramy ogrodzeń nierzadko są wygięte w łuki i fale. Te propozycje idealnie wpisują się w tradycyjne budownictwo – zwłaszcza w typie dworków i pałacyków  eksponując złożoność architektury i aranżacji oraz piękny, wypielęgnowany ogród.

Tradycyjnym luksusowym rozwiązaniem w tej kategorii są ogrodzenia kute, czyli tworzone na zamówienie dzieła kowali artystów, ale wiele nowoczesnych ogrodzeń modułowych reprezentuje te same cechy przy większej funkcjonalności oraz szybszej, łatwiejszej i tańszej realizacji inwestycji.

FAQ:

Jakie powinno być ekskluzywne ogrodzenie?

Ekskluzywne ogrodzenie powinno łączyć kilka cech: wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne materiały, nienaganną estetykę wykonania i unikatowość wzornictwa przejawiającą się m.in. w nieszablonowych formach, kompozycjach i zdobieniach.

Czym wyróżniają się tradycyjne ogrodzenia luksusowe?

Tradycyjne luksusowe ogrodzenia wyróżniają się złożonością i bogactwem zdobień – przepiękną metaloplastyczną ornamentyką, grotami czy rzeźbieniami – oraz subtelną formą, w tym „lekkością” linii i kształtów.

Czym wyróżniają się luksusowe ogrodzenia nowoczesne?

Luksusowe ogrodzenia nowoczesne łączą wielofunkcyjność z nieszablonową formą – minimalizm i prostota idą w parze z unikatowym wzornictwem czy środkami wyrazu takimi jak m.in. otwarta forma, perforacje czy kontrasty kolorów i materiałów.