hero

Fundament pod ogrodzenie panelowe – jak wykonać?

Porady i trendy

Fundament pod ogrodzenie panelowe – jak wykonać?


Ogromną zaletą panelowych ogrodzeń jest szybkość i łatwość montażu – wystarczy połączyć przęsła ze słupkami, które osadzimy w gruncie. Nieco więcej trudności nastręcza sam fundament pod ogrodzenie panelowe – dlatego podpowiadamy, jak go wykonać. Przygotować fundament ciągły czy punktowy? Jaka powinna być głębokość fundamentu? Sprawdź!

Fundament pod ogrodzenie panelowe – czy jest niezbędny?

Ogrodzenie panelowe, tworzone ze sztywnych stalowych drutów łączonych w siatkę, to konstrukcja lekka i stabilna: fundament punktowy jest wystarczającym rozwiązaniem, aby zapewnić jej nośność, estetykę oraz odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne i upływ czasu. Oznacza to, że możemy zamontować je jedynie na słupkach zabetonowanych w gruncie – bez podmurówki, a bezpośrednio nad podłożem. Zawsze jednak tę kwestię warto skonsultować ze specjalistami.

Fundament ciągły pod ogrodzeniem (wylewka betonowa) może okazać się konieczny w kilku sytuacjach. Zaliczamy do nich m.in. montaż na terenach przemysłowych, gdy konstrukcja jest znacznie wyższa i cięższa niż standardowa, a także na nierównym czy niejednorodnym i niestabilnym gruncie.

Dlaczego warto zadbać o podmurówkę?

Podmurówka ogrodzeniowa – w formie wylewki lub prefabrykatów – daje natomiast sporo korzyści. Ze względu na nie zawsze warto rozważyć jej budowę.

  • Dodatkowa stabilizacja ogrodzenia. Gwałtowność pogody coraz bardziej przybiera na sile – podmurówka betonowa zminimalizuje ryzyko zniszczenia ogrodzenia przez niekorzystne warunki atmosferyczne, np. nawałnice.
  • Element dekoracyjny. Podmurówka prefabrykowana dostępna jest w wielu wariantach stylistycznych, a murek można pomalować czy pokryć np. płytkami – i w ten sposób podkreślić estetykę ogrodzenia czy nadać mu konkretny styl.
  • Ochrona przed zwierzętami. Fundament betonowy na całej długości płotu lub w „strategicznych” miejscach staje się barierą chroniącą przed podkopami zwierząt. Ogranicza też ekspansję niechcianej roślinności na terenie ogrodu.

Rezygnacja z podmurówki też bywa korzystna pod pewnymi względami – zmniejsza nakład pieniędzy, pracy i czasu na budowę ogrodzenia. Mamy argumenty za i przeciw – pozostaje je rozważyć i ustalić priorytety. Na solidnym fundamencie płot na pewno przetrwa więcej i dłużej.

Jak przygotować fundament pod ogrodzenia panelowe?

Sposób przygotowania fundamentu zależy od jego typu – wybór rodzaju zaś od kilku czynników, m.in. wysokości i ciężaru ogrodzenia, ukształtowania terenu oraz specyfiki gruntu, a także od własnych preferencji i oczekiwań co do estetyki płotu.

Najczęściej wykorzystujemy jedno z trzech poniższych rozwiązań.

  1. Fundament punktowy pod słupkami. Słupki ogrodzeniowe betonujemy w gruncie, ogrodzenie montujemy tuż nad podłożem: bez murka. Rozwiązanie jest szybkie, wygodne i ekonomiczne, a sprawdza się w przypadku ogrodzenia o standardowej wysokości i ciężarze oraz na równym, stabilnym podłożu.
  2. Podmurówka z prefabrykatów. Wykonujemy fundament punktowy – do montażu słupków – a resztę stawiamy przy pomocy gotowej podmurówki. Tę kupimy w formie prefabrykowanych murków mocowanych między słupkami. Na słupki zakładamy betonowe łączniki, a pomiędzy nimi montujemy murki.
  3. Fundament ciągły: wylewka betonowa. Najlepiej stabilizuje: fundament powstaje bowiem na całej linii ogrodzenia. Murek ponad podłożem można też dowolnie wykończyć, czyli jest to indywidualne rozwiązanie. Pochłania jednak najwięcej pieniędzy, czasu i energii i trudno zrealizować go samodzielnie.

Fundament punktowy, czyli stopy fundamentowe

W pierwszym kroku należy wytyczyć linię ogrodzenia wraz z rozplanowaniem miejsca na słupki montażowe. Zaczynamy od słupka początkowego i końcowego oraz słupków narożnych. Odległość pomiędzy słupkami wyznacza szerokość przęseł i przekrój elementów montażowych.

Głębokość posadowienia słupków zależy od parametrów ogrodzenia i specyfiki działki – najbezpieczniej sięgnąć do strefy przemarzania gruntu (od 80 do 140 cm w zależności od regionu). W wyznaczonych miejscach przygotowujemy odpowiednio głębokie otwory, o szerokości wynikającej z przekroju słupka – najlepiej zostawić ok. 15-20 cm przestrzeni między krawędzią słupka a ścianką dołu.

Słupki ustawiamy dokładnie pośrodku otworów, poziomujemy je i zalewamy przygotowanym betonem. Jego powierzchnię warto estetycznie wygładzić. Tuż po wypełnieniu otworu należy też sprawdzić i skorygować pion. Po wyschnięciu betonu słupki są gotowe na montaż ogrodzenia.

Fundament punktowy i prefabrykowana podmurówka

Całą linię ogrodzenia możemy wyłożyć estetycznymi gotowymi murkami – montaż podmurówki prefabrykowanej określa jej producent, czyli zwykle wystarczy tylko zastosować się do instrukcji. Najczęściej całość składa się z gotowych murków i łączników betonowych. W takiej sytuacji należy osadzić w podłożu słupki, na nie nałożyć łączniki, a między nimi przytwierdzić murki za pomocą dołączonych kotew czy innych części montażowych.

Gotową podmurówkę montujemy w całości nad gruntem – łatwo i szybko – dzięki czemu można ją wykonać samodzielnie (warto skorzystać z filmików instruktażowych dostępnych w internecie). Jej elementy dopasujemy także stylistycznie do preferencji czy aranżacji budynku – jest dostępna w wielu wariantach.

Wylewka betonowa: przygotowanie i zbrojenie fundamentu

Budowa fundamentu klasycznego, z wylewki betonowej, jest już trudniejsza – jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, najlepiej skorzystać z usług firmy budowlanej. Źle wykonany fundament bywa groźniejszy niż jego brak!

Zwykle głębokość fundamentu ciągłego sięga do strefy przemarzania gruntu w tych miejscach, w których będą posadowione słupki ogrodzeniowe, w pozostałych jest zaś płytszy. Odpowiednio głębokie doły i rowki trzeba wykopać i odeskować do wysokości, jaką ostatecznie ma mieć murek. W przypadku różnej głębokości wykopów wykonuje się dylatację fundamentu, czyli oddziela poszczególne jego części od siebie. Zwykle niezbędne jest również zbrojenie fundamentu, czyli ułożenie specjalnych prętów stalowych, które ustabilizują konstrukcję. 

Całość zalewamy betonem, a po jego wyschnięciu i związaniu się murek wykańczamy według własnego pomysłu.

Słupki montażowe możemy osadzić przez wylanie fundamentu (będą tkwić w murku) lub przytwierdzić do podmurówki za pomocą specjalnych kotew.

Ogrodzenie murowane i panelowe lub modułowe w jednym

Panele ogrodzeniowe, ale również ogrodzenia metalowe modułowe, bardzo ciekawie prezentują się w połączeniu z elementami ogrodzenia murowanego. To dobry przepis na ogrodzenie frontowe: połączyć przęsła stalowe z filarami czy z kilkoma ściankami i wysokim murkiem. Takie ogrodzenie murowane możemy na różne sposoby wykończyć, np. za pomocą płytek imitujących kamień naturalny czy klinkier. Fragmenty murowane zmniejszą ażurowość ogrodzenia, czyli zadbają o prywatność.

W praktyce wybór rodzaju i wykonanie fundamentu pod ogrodzenie to indywidualna kwestia, zależna od naprawdę wielu czynników – Gatigo chętnie doradzimy w wyborze rozwiązania i podzielimy się spostrzeżeniami. Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztuje fundament pod ogrodzenie panelowe?

Cena fundamentu pod ogrodzenie panelowe zależy od jego rodzaju – w przypadku fundamentu punktowego niezbędny jest tylko zakup dobrej klasy betonu. Aby zrobić wylewkę, potrzeba więcej materiałów, w tym szalunków i zbrojeń. Prefabrykowane elementy podmurówki są niedrogie – jeden murek kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Jakie typy ogrodzenia wymagają wykonania fundamentu ciągłego?

Fundament ciągły bywa niezbędny w przypadku ogrodzeń ciężkich metalowych lub w sytuacji, gdy wymaga tego specyfika terenu. Fundament konstrukcyjny wykonujemy także zawsze pod ogrodzenie murowane.

Jaka powinna być głębokość posadowienia słupków ogrodzenia?

Głębokość posadowienia słupków zależy od wysokości i ciężaru ogrodzenia oraz typu podłoża. Najbezpieczniej sięgnąć do strefy przemarzania gruntu, lecz nie zawsze jest to konieczne. Warto poradzić się w tej kwestii specjalistów.