hero

Furtka lewa czy prawa – na którą się zdecydować?

Porady i trendy

Furtka lewa czy prawa – na którą się zdecydować?

Często jest tak, że te najbardziej niepozorne i prozaiczne decyzje okazują się najtrudniejsze do podjęcia. Wybieramy ogrodzenie – z funkcjonalną i stylową furtką, podajemy wysokość, kolor, akcesoria montażowe i… pada pytanie sprzedawcy – a furtka lewa czy prawa? Skąd mamy to wiedzieć? I na którą się zdecydować? O tym w naszym poradniku!

Furtka lewa czy prawa – co kryją te enigmatyczne określenia?

Podobnie jak wszystkie drzwi frontowe i wewnętrzne, także bramy jednoskrzydłowe oraz furtki (niezależnie od wszelkich innych parametrów) dzielą się na lewe i prawe. Furtka lewa otwiera się na lewą stronę, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara; furtki prawe – w kierunku przeciwnym. Jednak sprawa jest wyłącznie pozornie banalna. W praktyce rodzi ogromne nieporozumienia i frustrację, bo sam w sobie kierunek otwierania furtki jest dość trudny do wyobrażenia czy zdefiniowania. Porusza się ona po łuku, a nie po linii, a to mocno dezorientuje.

Sprzedawcy często więc proszą o określenie położenia zawiasów i klamki, ale te zależą od punktu widzenia: tego, od której strony patrzymy na wejście, czy od strony ulicy, czy może od strony posesji. W obydwu przypadkach poprawnie zweryfikujemy, czy to, czego nam potrzeba, to furtka lewa czy prawa, ale rozprawiając na ten temat ze specjalistą, warto się upewnić, że „stoimy” po tej samej stronie płotu.

Furtka prawa czy lewa – jak je odróżnić i dobrać tę właściwą?

Możemy stanąć przed wymienianą lub planowaną furtką na posesji przodem do ulicy, możemy wyjść poza ogrodzenie i odwrócić się od drogi – obie perspektywy są dobre, lecz rozmawiając z fachowcem, musimy wskazać jedną, żeby uniknąć nieporozumień. Kolejno oceniamy, po której stronie mają być zawiasy, a po której klamka.

Stajemy na zewnątrz ogrodzenia, od strony ulicy i odwracamy się do niej tyłem. Przed sobą mamy miejsce na furtkę lub istniejącą furtkę, którą chcemy wymienić na nową. Zakładamy, że furtka otwiera się (lub będzie otwierać) do wewnątrz posesji, zgodnie z przepisami prawa budowlanego i rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jeśli zawiasy są lub mają znaleźć się po prawej stronie, a klamka po lewej, potrzebujemy furtki lewej. I na odwrót – zawiasy po lewej, a klamka po prawej oznaczają, że potrzebujemy furtki prawej. 

Gdy staniemy na terenie posesji, patrząc w kierunku ulicy, to sytuacja się odwróci. Furtka lewa będzie mieć zawiasy po lewej stronie, klamkę zaś po prawej; furtka prawa zawiasy po prawej, a klamkę po lewej.

W przypadku, gdy ogrodzenie dopiero kompletujemy, te warianty furtki najlepiej sobie schematycznie rozrysować – to wesprze wyobraźnię i ułatwi decyzję.

A może… istnieją furtki uniwersalne?

Większość furtek ogrodzeniowych jest projektowana w wariantach prawym i lewym, natomiast w sprzedaży można spotkać także wiele furtek uniwersalnych – z kątem otwarcia o 180°. Wówczas nie musimy już podczas zakupów zastanawiać się, jaka furtka – lewa czy prawa – będzie odpowiednia. Kierunek jej otwierania będzie zależał od tego, jak ją zamontujemy, i będziemy mieć szansę spokojnie przemyśleć oba warianty.

Na upartego niemal każda furtka lewa czy prawa może zostać zamontowana również odwrotnie. To mniej estetyczne rozwiązanie – i raczej dla osób nastawionych przede wszystkim na funkcjonalność. Często elementy konstrukcyjne furtki wyglądają nieco inaczej po obu stronach, co rodzi ryzyko zaburzenia harmonii całego ogrodzenia.

Furtka ogrodzeniowa lewa czy prawa? Którą wybrać?

W odróżnieniu od drzwi frontowych czy wewnętrznych w domu, gdy wybór kierunku ich otwierania zależy głównie od aranżacji pomieszczenia (tak, aby nie kolidowały ze ścianą, meblami czy sprzętem), w przypadku furtek nie ma to aż tak istotnego znaczenia – warto jednak pomyśleć o wygodzie.

Naturalnie furtka nie powinna kolidować z innymi elementami płotu bądź posesji – skrzydłami otwartej bramy, zainstalowaną na niej automatyką bądź wiatą na śmieci. Otwierana z impetem, może powodować uszkodzenia, dlatego też najlepiej dobrać kierunek jej otwierania tak, aby nie zawadzała o żadne inne konstrukcje, bądź zamontować ograniczniki otwarcia czy odbojniki.

Jeśli w ogrodzeniu znajduje się już brama jednoskrzydłowa, na pewno warto również zasugerować się jej wariantem, aby całość wyglądała i działała harmonijnie.

Kierunek otwierania furtki jest także istotny pod kątem montażu domofonu czy klawiatury dostępu – najlepiej, jeśli te akcesoria znajdują się po tej samej stronie co klamka, wówczas korzystanie z furtki jest najwygodniejsze.

Zawsze warto też do pomocy w wyborze właściwego wariantu zaangażować fachowca – specjaliści Gatigo z przyjemnością pomogą, zachęcamy do kontaktu!

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru furtki?

Gdy wybieramy furtkę ogrodzeniową, kierunek jej otwierania – położenie zawiasów i klamki, to tylko jedna z wielu spraw, które należy przemyśleć i dostosować. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Wymiary furtki. Minimalna szerokość furtki, jaką określają przepisy prawa, to 90 cm. Warto się jednak zastanowić, czy to wystarczy. Z kolei jej wysokość musimy dostosować do wysokości bramy czy całego ogrodzenia. Wówczas cała ta konstrukcja od frontu zyska harmonijny, estetyczny wygląd.
  • Aspekt wizualny. Decydując się na ogrodzenie metalowe, warto dopasować furtkę z kolekcji, czyli o dokładnie takiej samej konstrukcji jak przęsła i brama. W przypadku ogrodzenia frontowego murowanego bądź betonowego najlepiej dobrać furtkę do stylu aranżacji, czyli np. minimalizmu lub dekoracyjności.
  • Materiał i sposób zabezpieczenia. Najsolidniejszym materiałem na furtkę jest stal. Warto natomiast sprawdzić, czy metal został dobrze zabezpieczony – ocynkowany i pomalowany proszkowo. Tak przygotowana furtka nie będzie już wymagać konserwacji, a trwałość i estetykę zachowa na lata.
  • Kontrola dostępu. Poza solidnym zamkiem – dla bezpieczeństwa, warto też pomyśleć o wygodzie. Świetnie sprawdza się elektrozaczep do furtki połączony z panelem do wpisania kodu, dzięki czemu można zapomnieć o kluczu. Furtkę powinniśmy móc naturalnie otworzyć również z wnętrza domu.
  • Furtka w bramie. Dla wąskich posesji i oszczędności miejsca powstają także takie rozwiązania jak napędy do bram z trybem furtki. Standardowa furtka nie jest już niezbędna – to brama przejmuje jej funkcje, otwierając się dla pieszych (czyli w ograniczonym zakresie).

Jeśli są Państwo dopiero na etapie zakupu płotu, zachęcamy do poznania naszej oferty  proponujemy nowoczesne przęsła, furtki ogrodzeniowe, bramy łamane i teleskopowe oraz przydatne akcesoria, takie jak słupki wielofunkcyjne z miejscem m.in. na domofon, skrzynkę i automatykę bramową. Zapraszamy!

FAQ:

Czy oświetlenie na ogrodzenie jest konieczne?

Wszystko zależy od pozostałego oświetlenia posesji i potrzeb. Na pewno warto kupić lampy do furtki i bramy: jest to kwestia bezpieczeństwa i wygody. Oświetlenie całego ogrodzenia umila też letnie wieczory i odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Jak działa oświetlenie ogrodzenia solarne?

Zwykle cały zestaw składa się z lampy LED, panelu solarnego i akumulatora. W dzień akumulator magazynuje energię elektryczną, w którą panel zamienia światło, a po zmroku można ją wykorzystać. Lampa solarna świeci nawet do 12 godzin.

Jak wygląda lampa na słupek ogrodzeniowy?

Najpopularniejszy model to lampa strefowa LED wpuszczana w słupek ogrodzeniowy – tzw. zaślepka czy kapturek. Dostępne jest też oświetlenie mocowane na wysięgniku do słupka ogrodzeniowego. Część modeli lamp strefowych pełni funkcję ostrzegawczą w przypadku pracy automatycznej bramy.