hero

Ile kosztuje brama wjazdowa?

Porady i trendy

Ile kosztuje brama wjazdowa?

Brama wjazdowa może kosztować kilkaset złotych, ale może też nawet kilka tysięcy! Wiele zależy od tego, czy jest zautomatyzowana, czy też obsługiwana ręcznie. Ceny bram wjazdowych są uzależnione od zastosowanych technologii, wykorzystanych surowców (rodzaj, ilość) i sposobu ich obróbki oraz od samego projektu bramy, czy szerzej – kolekcji ogrodzenia, w ramach której ją zaprojektowano. Sprawdźmy, ile kosztują (w przybliżeniu) różne rodzaje bram wjazdowych.

Od czego zależą ceny bram wjazdowych?

  • Od rodzaju materiału i technologii jego obróbki – np. ogrodzenia stalowe dobrze zabezpieczone przed korozją powłoką cynkową i farbą proszkową są naturalnie droższe od swoich niezabezpieczonych odpowiedników.
  • Od projektu kolekcji ogrodzenia – bramy wjazdowe można oczywiście kupić oddzielnie, jednak producenci w większości projektują bramy dopasowane do konkretnych kolekcji, tak aby całość prezentowała się spójnie. Poszczególne linie mają różne ceny, stąd też zmienia się koszt zakupu samej bramy. Przykładowo kolekcje designerskie, nowoczesne, z dodatkowymi funkcjonalnościami są zazwyczaj droższe niż ogrodzenia tradycyjne.
  • Od ilości wykorzystanego materiału – np. ogrodzenia ażurowe, z cienkimi i rzadko zamontowanymi profilami to znacznie mniej materiału niż w ogrodzeniu bez prześwitów, np. żaluzjowym. Im więcej zużytego do produkcji materiału, tym wyższa może być cena ogrodzenia i bramy.
  • Od zastosowanych technologii – bramy wjazdowe z automatem to o wiele wyższy koszt w porównaniu z bramami otwieranymi manualnie. Oczywiście sam napęd dokupić można oddzielnie, jednak warto zdecydować się na gotową bramę automatyczną – wtedy jej cena może okazać się sporo niższa niż przy zakupie obu rozwiązań z osobna.
  • Od wykorzystanych innowacyjnych rozwiązań – np. bramy harmonijkowe czy teleskopowe są droższe niż standardowe rozwiązania dwuskrzydłowe lub przesuwne. Na cenę takiej bramy ma wpływ zaawansowany technologicznie projekt oraz oczywiście jego wykonanie.

Ile kosztuje brama wjazdowa otwierana ręcznie?

Brama wjazdowa otwierana ręcznie to najtańszy rodzaj bramy. Jest to zazwyczaj brama skrzydłowa, która składa się z jednego bądź dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz lub do wewnątrz posesji. Taka brama skrzydłowa, w zależności od konkretnego projektu,  materiału i sposobu zabezpieczenia, będzie miała różną cenę. Można przyjąć, że jest to wydatek rzędu kilkuset złotych (od ok. 500 zł wzwyż), choć oczywiście ceny realizacji z kategorii „premium” mogą przekroczyć nawet tysiąc złotych.

Jedną z najtańszych bram wjazdowych otwieranych ręcznie jest brama panelowa, zbudowana z grubych i sztywnych drutów stalowych, które tworzą oczka (z przetłoczeniem lub bez). Nieco droższe są bramy wjazdowe z kolekcji klasycznych z cienkimi, lecz dekoracyjnymi profilami. Na najwyższy koszt trzeba się przygotować podczas zakupu bramy wjazdowej skrzydłowej z kolekcji nowoczesnych, z szerokimi i masywnymi profilami.

Oczywiście niewiele osób dziś decyduje się na bramę wjazdową bez automatu – to niewygodne i nie na każdej posesji bezpieczne rozwiązanie. Jeśli pozwala na to budżet, warto zainwestować nieco więcej w zamian za codzienny komfort i oszczędność czasu!

Ile kosztuje brama wjazdowa otwierana automatycznie?

Wśród bram z napędem do automatycznego otwierania królują przede wszystkim dwa modele:

  • bramy skrzydłowe (z rozwieranymi skrzydłami, które dzięki siłownikowi poruszają się samodzielnie, bez ingerencji człowieka),
  • bramy przesuwne (poruszające się w linii ogrodzenia, na lewo bądź prawo, z przeciwwagą lub bez niej).

W przypadku obu tych rozwiązań na cenę ma wpływ projekt bramy, sposób produkcji, dodatkowe zabezpieczenia, lecz w największym stopniu cena bramy wjazdowej z napędem uzależniona jest od technologii zainstalowanego mechanizmu, jego modelu i marki producenta. Bramy z siłownikami od liderów z branży (np. Sommer) mogą być nieco droższe niż podobne propozycje, lecz od mniej znanych producentów. Ponadto różne modele napędów mogą mieć odmienne funkcje. Wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami mechanizmu wzrasta zazwyczaj cena całej bramy.

W przybliżeniu zakup bramy wjazdowej z automatem to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (zazwyczaj między 3 a 5 tys. zł).

Bezcenny komfort codziennej obsługi i bezpieczeństwo!

Wygoda obsługi i poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia kierowcy brama otwierana automatycznie, jest nie do przecenienia. Czy palące słońce, czy marznący deszcz – bramę z napędem można otworzyć za pomocą pilota bez wysiadania z pojazdu.  Jeden przycisk kontra siłowanie się z ciężkim, metalowym elementem – to naprawdę niewygórowana cena za oszczędność czasu i energii.

Gdy brama wjazdowa zamontowana jest blisko drogi, bez odpowiednio długiego podjazdu przed nią, to brak napędu oznacza spore niebezpieczeństwo dla kierowcy i w zasadzie dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. W takiej sytuacji brama wjazdowa z napędem staje się inwestycję w bezpieczeństwo, a to przecież nie ma swojej ceny!

Ile kosztuje innowacyjna brama łamana bądź teleskopowa?

Właściciele działek niewymiarowych – malutkich, wąskich, pochyłych bądź z maksymalnie krótkim podjazdem – będą zmuszeni zapłacić za bramę wjazdową najwięcej. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest najczęściej montaż bramy składanej (łamanej, harmonijkowej) lub teleskopowej.

Są to bramy innowacyjne, oparte na zaawansowanych technologicznie projektach i procesach produkcyjnych oraz oczywiście wyposażone w mechanizmy do automatycznego otwierania i zamykania. 

Ceny bram składanych bądź teleskopowych mogą zbliżyć się nawet do 10 tysięcy złotych, choć oczywiście znaleźć można rozwiązania nieco tańsze – mieszczące się w przedziale 7-8 tysięcy złotych.

Im droższa, tym… lepsza? Jak inwestować w bramy wjazdowe?

Ceny bram wjazdowych są wyjątkowo rozbieżne. Czy można mieć pewność, że decydując się na droższe rozwiązanie, będzie ono warte swojej ceny? 

Oczywiście, ceny nie funkcjonują w próżni – na finalny koszt składa się mnóstwo różnych czynników. Im trwalszy materiał, im więcej go wykorzystano, im więcej pracy włożono w produkcję i porządne zabezpieczenie ogrodzenia oraz dodatkowe jego funkcjonalności, tym jego cena będzie wyższa.

Zakup bramy wjazdowej warto rozważać w kategorii wieloletniej inwestycji. Dobrze zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi brama, wyposażona w liczne funkcjonalności, będzie służyć właścicielom każdego dnia. 

Gatigo projektujemy wielozadaniowe bramy wjazdowe, które funkcjonują jako element przestrzeni życiowej mieszkańców. Znając wymiary i specyfikę posesji oraz potrzeby jej właścicieli, zaproponujemy rozwiązanie optymalne – i dla potrzeb domowników, i dla portfela inwestora!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztują bramy wjazdowe z napędem?

Ceny bram wjazdowych z napędem zazwyczaj oscylują wokół kilku tysięcy złotych. Na koszt ma wpływ zarówno sam model siłownika, jak i typ bramy, rodzaj wykorzystanego materiału i sposób jego zabezpieczenia.

Ile kosztuje brama przesuwna z montażem?

Brama przesuwna z napędem do automatycznej obsługi kosztuje kilka tysięcy złotych. Jej montaż nie jest skomplikowany i czasochłonny, a fachowcom zajmie najwyżej kilka godzin (razy koszt roboczogodziny). Niektórzy producenci bądź dystrybutorzy oferują montaż bramy przesuwnej za niewielką dodatkową opłatą.

Ile kosztują najtańsze bramy wjazdowe?

Ceny najtańszych bram wjazdowych wahają się w okolicach kilkuset złotych. Są to np. bramy skrzydłowe panelowe bądź w stylu klasycznym, lecz bez wbudowanego automatu.