hero

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej?

Porady i trendy

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej?


Automatyzacja bramy wjazdowej oszczędza czas i siły! Wystarczy wcisnąć jeden przycisk i nie trzeba już wysiadać z auta, marznąć, moknąć, siłować się ze skrzydłem. Tylko obok wyboru odpowiedniego napędu niezmiernie ważna jest jego właściwa instalacja. Stąd pojawia się pytanie: ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej i od czego zależy? Wyjaśniamy!

Czy można samodzielnie podjąć się instalacji napędu do bramy skrzydłowej?

Na pytanie, ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej, możemy udzielić też takiej odpowiedzi: „czas i energię”. Duża część napędów jest przeznaczona do samodzielnego montażu, a razem z urządzeniem otrzymujemy instrukcję, która krok po kroku przeprowadza przez cały proces instalacji i konfiguracji zestawu. Tyle że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Mimo wszystko musimy mieć przynajmniej podstawowe doświadczenie i wprawę w majsterkowaniu.

Samodzielny montaż siłownika do bramy jest też możliwy raczej tylko wtedy, gdy na posesji przygotowano już instalację elektryczną pod napęd. W innym razie powinniśmy zaangażować do pracy elektryka z uprawnieniami.

Co więcej, producenci niektórych napędów uzależniają też obowiązywanie gwarancji na urządzenie od sposobu jego montażu. W razie problemu trzeba wykazać, że sprzęt instalował pracownik autoryzowanego serwisu producenta lub fachowiec z odpowiednimi kwalifikacjami.

Warto więc dobrze przemyśleć sprawę i pamiętać, że zaangażowanie fachowcy trochę kosztuje, ale oszczędza czas i energię, a dodatkowo jest też gwarancją prawidłowego działania zautomatyzowanej bramy. 

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej?

Cena wyjściowa montażu napędu do bramy skrzydłowej to zwykle około 700-900 zł. Natomiast jednoznacznej odpowiedni na pytanie, ile kosztuje montaż napędu do bramy, trudno udzielić, ponieważ zależy od bardzo wielu zmiennych.

Jeśli dopiero kupujmy bramę wjazdową, to na pewno warto skorzystać z „opcji full”, jaką jest zakup w pakiecie bramy i automatyki oraz skorzystanie z usługi montażu oferowanej przez producenta czy też sprzedawcę zestawu. Dzięki temu nie tylko wydamy mniej pieniędzy, ale również poświęcimy na to zadanie mniej czasu i uwagi, a będziemy mieć pewność kompatybilności siłownika i bramy.

O dokładny koszt usługi montażu napędu do bramy warto zapytać już bezpośrednio w kilku firmach lub paru fachowców, którzy działają w bliskiej lokalizacji. Można się spodziewać, że konieczność wielokilometrowego dojazdu przełoży się na wyższą cenę. Poza tym fachowiec zwykle uzależnia koszt usługi jeszcze od kilku kwestii. 

Od czego zależy koszt montażu napędu do bramy skrzydłowej?

  • Stan techniczny bramy. Tylko na niezniszczonej, poprawnie zamontowanej i sprawnie działającej bramie możemy zainstalować napęd. Brama, która ma już swoje lata, może wymagać remontu. To dodatkowy czas i praca fachowcy, czasem konieczność zakupu nowych części czy materiałów budowlanych, co z pewnością przełoży się na wyższy koszt przedsięwzięcia.
  • Instalacja elektryczna. Do automatyzacji bramy wjazdowej niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego okablowania. Jeśli instalacja jest już rozłożona na posesji i spełnia wymagania producenta napędu, sprawa jest łatwa. Jednak gdy trzeba ją przygotować, wiąże się to z zaangażowaniem elektryka, a czasem ze zerwaniem nawierzchni i położeniem nowej. Cena usługi montażu wzrasta.
  • Parametry bramy. Możemy się spodziewać, że im większa i cięższa brama, tym droższy siłownik – musi pracować z większą mocą, a to wpływa na cenę. A wymiary i ciężar bramy przekładają się też na trudność montażu napędu, ale koszt usługi zwykle znacząco zwiększa się, dopiero gdy automatyzujemy bramę naprawdę dużą, np. przemysłową, z kilkumetrowymi skrzydłami.
  • Poziom trudności montażu. Im więcej trudności sprawi wykonanie usługi, tym jej cena może być wyższa. Dotyczy to przede wszystkim skomplikowania samego napędu i jego montażu oraz konstrukcji bramy, ale również warunków technicznych na posesji. Np. w przypadku zbyt szerokich lub wąskich słupków może zajść konieczność ich dostosowania poprzez np. przygotowanie wycięć.
  • Funkcje do zaprogramowania. Z roku na rok na rynku pojawiają się coraz bardziej funkcjonalne urządzenia. W przypadku napędu możemy mówić m.in. o połączeniu z systemem smart home, co wymaga więcej czasu i pracy. Każda dodatkowa funkcjonalność do skonfigurowania (np. wykrywanie przeszkód, inne metody uruchamiania bramy itp.) może oznaczać wyższy koszt usługi.

To, ile kosztuje montaż napędu, zależy jednak przede wszystkim od rodzaju bramy – np. montaż napędu do bramy przesuwnej zwykle jest droższy niż do skrzydłowej (brama przesuwna do automatyzacji wymaga instalacji dodatkowych części). Z kolei w przypadku bramy garażowej usługa może być tańsza (choć wiele zależy od rodzaju bram garażowych).

Dlaczego warto powierzyć fachowcom montaż napędu do bramy skrzydłowej?

Cena usługi montażowej napędu zazwyczaj nie jest wygórowana – oczywiście jest to kilkaset czy nieco ponad tysiąc złotych mniej w portfelu, ale warto to potraktować jak rodzaj inwestycji. Cenny czas i energia to jedno, ale oszczędzamy też sobie nerwów i frustracji. Powierzając fachowcy usługę montażu, płacimy nie tylko za jego pracę, ale także za jego odpowiedzialność. Jeśli system zawiedzie, fachowiec powinien zrealizować obowiązek reklamacyjny i naprawić usterkę.

Co więcej, jeżeli producent automatyki do bramy zaznacza, że dany napęd powinna zamontować osoba z uprawnieniami czy fachowiec z konkretnego serwisu, zyskujemy pewność, że nie stracimy prawa do reklamacji sprzętu w przypadku jego awarii.

Jak wybrać napęd idealnie dopasowany?

W koszty montażu napędu do bramy skrzydłowej zaliczyć od razu warto cenę samego urządzenia. Dostępne w sprzedaży modele są dość różnorodne, stąd spory przedział cenowy – między kilkaset złotych a kilka tysięcy złotych. 

Należy pamiętać, że sprzęt musimy dopasować do parametrów bramy: ciężaru i wymiarów oraz przekroju słupków montażowych. Warto wiedzieć, że nieco wyższy koszt wiąże się z większą liczbą przydatnych funkcji – takich jak tryb furtki, regulowany bieg, automatyczne wykrywanie przeszkód i możliwość programowania pracy bramy czy połączenia z systemem smart home.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze napędu do bramy dwuskrzydłowej lub bramy przesuwnej czy bramy garażowej, Gatigo jesteśmy do dyspozycji. Nasi specjaliści polecą optymalne rozwiązanie i pomogą w kwestiach technicznych czy montażowych.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej i przesuwnej?

Cena usługi montażu napędu do bramy skrzydłowej to zwykle minimum 700-900 zł i może rosnąć wraz z zakresem prac czy poziomem ich trudności. W przypadku bram przesuwnych koszt usługi montażu napędu jest już nieco wyższy (bramy przesuwne do automatyzacji wymagają jeszcze instalacji kilku dodatkowych elementów).

Od czego zależy koszt instalacji napędu do bramy wjazdowej?

Od wielu zmiennych, w tym od rodzaju bramy oraz parametrów i wielkości bramy, a także od zakresu prac (np. remont bramy, dostosowanie instalacji elektrycznej) czy liczby funkcji do konfiguracji. Na koszt usługi może też wpływać lokalizacja posesji.

Czy można samodzielnie zautomatyzować bramę w ogrodzeniu?

To zależy od konkretnego urządzenia, zakresu prac (np. instalacji elektrycznej) oraz wiedzy i doświadczenia danej osoby. Duża część producentów oferuje napędy, które są przystosowane do samodzielnego montażu.