hero

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Porady i trendy

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Cena ogrodzenia panelowego jest rezultatem kilku czynników – projektu, ilości i jakości użytych materiałów oraz sposobu ich zabezpieczenia, ale też marki producenta i zastosowanych nowoczesnych rozwiązań. Jednak niezależnie od rozbieżności cen ogrodzenie panelowe jest ekonomiczną i praktyczną propozycją dla każdej posesji!

Jak wysoki może być koszt ogrodzenia panelowego?

W dużym przybliżeniu jedno przęsło ogrodzenia panelowego kosztuje kilkadziesiąt złotych, a zwykle ma szerokość 2,5 m. Przyjmijmy, że linia przyszłego ogrodzenia ma długość 100 m – w takim wypadku (po odjęciu przestrzeni na furtkę i bramę) kupić trzeba ok. 38 przęseł. 

Załóżmy, że jedno przęsło kosztuje 50 zł. To daje niecałe 2000 zł – na największą część ogrodzenia. Nawet po doliczeniu elementów montażowych oraz furtki i bramy (również tej w wersji automatycznej) koszt budowy ogrodzenia panelowego może zamknąć się w kilku tysiącach złotych.

Te kilkadziesiąt złotych za przęsło ogrodzenia panelowego warto zestawić z innymi rodzajami ogrodzenia. Dla przykładu ceny przęseł tradycyjnych czy nowoczesnych ogrodzeń modułowych to zwykle kwoty rzędu kilkuset złotych za sztukę. Koszt montażu ogrodzenia panelowego jest więc kilkukrotnie niższy niż innych ogrodzeń i to właśnie czyni go tak ekonomicznym rozwiązaniem (zaraz obok siatki ogrodzeniowej)!

Ile kosztuje najtańsze ogrodzenie panelowe?

Najtańsze przęsło ogrodzenia panelowego kosztuje ok. 35 zł (długość 2,5 m, czyli cena za metr ok. 14 zł). Na tak niewygórowaną cenę wpływać może stosunkowo mała ilość materiału. I faktycznie tego rzędu ceny przęseł ogrodzenia panelowego zwykle mają związek z ich niewielką wysokością (ok. 120-130 cm) oraz z zastosowaniem cieńszego drutu (fi 3,2 mm), który zgrzany jest w większe i rzadsze oczka.

Dodatkowo tańsze ogrodzenia panelowe wiążą się z minimum zabezpieczenia antykorozyjnego i są pokryte jedynie powłoką cynkową. Oczywiście jest to dobra ochrona i wystarczająca, jednak warto rozważyć zakup ogrodzenia, które jest jeszcze pomalowane farbą proszkową, która wzmacnia ochronę i podbija walory estetyczne.

Ile kosztuje najdroższe ogrodzenie panelowe?

Najdroższe przęsła ogrodzenia panelowego kosztują ok. 200-270 zł. Im wyższa cena, tym „więcej” otrzymuje kupujący. Droższe przęsła tego typu ogrodzenia są wyższe (zwykle ok. 220-240 cm) i wyprodukowane z grubszego, sztywniejszego i wytrzymalszego drutu o średnicy 5-6 mm (niektóre modele posiadają również drut o grubości do 8 mm). Ponadto poza warstwą cynku pokrywa je powłoką farby proszkowej, która nadaje kolor i wzmacnia ochronę przed korozją, uodparniając ogrodzenie na wilgoć i niską temperaturę.

Oczywiście koszt ogrodzenia panelowego może przekroczyć podane 200-270 zł za jedno przęsło. Ten rodzaj ogrodzenia jest chętnie wykorzystywany nie tylko przez właścicieli posesji i domów, ale też przez zarządców terenów przemysłowych oraz obiektów użytku publicznego, sportowych i rekreacyjnych. W takim wypadku może być konieczne zastosowanie dodatkowych wzmocnień czy funkcjonalności oraz przeskalowanie wymiarów ogrodzenia. Wszystko to będzie miało wpływ na koszt.

Ile kosztują inne elementy ogrodzeń panelowych – furtka, brama, części montażowe?

Przęsła to największa część każdego ogrodzenia. Wiemy już, ile mogą kosztować przęsła ogrodzenia panelowego i możemy wyliczyć ich koszt na podstawie wymiarów działki. Teraz sprawdźmy ceny innych niezbędnych elementów ogrodzenia, aby móc oszacować całościowy budżet inwestycji.

Furtka i brama ogrodzenia panelowego

Żadne ogrodzenie nie może obejść się bez furtki i bramy – są to dwa najważniejsze jego elementy, które wpływają na codzienny komfort mieszkańców czy użytkowników posesji. Ogrodzenie panelowe jest oczywiście na tyle uniwersalne, że od frontu może łączyć się z innym rodzajem płotu, choć może się to wiązać z koniecznością wydania większej sumy. Furtki i bramy panelowe wyglądają tak, jak przęsła, z tą różnicą, że są zamknięte w masywnych stalowych ramach oraz wyposażone w klamki, zamki i inne niezbędne elementy.

Uniwersalna furtka panelowa kosztuje ok. 350-400 zł (na cenę może wpływać jej wysokość oraz średnica wykorzystanego do produkcji drutu). Za klasyczną bramę dwuskrzydłową otwieraną ręcznie przyjdzie zapłacić ok. 600 zł. 

Natomiast wygodna brama przesuwna z automatem kosztuje od ok. 3000 do ok. 4500 złotych. Cena może wahać się w zależności od wymiarów bramy oraz od wykorzystanego siłownika. Im więcej praktycznych funkcji oferuje urządzenie (np. opcja furtki, możliwość zaprogramowania i połączenia z systemem smart home), tym jego cena może być wyższa.

Elementy montażowe do paneli ogrodzeniowych

Ten rodzaj ogrodzenia jest lekki i stabilny, nie wymaga więc montażu podmurówki. Do kosztu budowy ogrodzenia panelowego należy doliczyć jedynie kilka potrzebnych części montażowych:

  • słupki montażowe,
  • obejmy do paneli lub spinki panelowe.

Słupki montażowe to ważne elementy ogrodzenia z punktu widzenia jest stabilności i trwałości. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby były solidne i zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami powłoką cynkową i farbą proszkową. Słupki spełniające te kryteria kosztują zwykle w granicach 45-65 zł za jeden.

Części montażowe do łączenia paneli (obejmy lub spinki) kosztują kilka złotych.

Wracając do szacunkowych obliczeń – przy 100 m długości ogrodzenia będziemy potrzebować ok. 38 przęseł (koszt uśredniony 2000 zł), ok. 40 słupków (szacunkowy koszt ok. 2000 zł), elementów montażowych (ok. 200-300 zł), furtki (ok. 350 zł) i bramy z automatem (4000 zł). Bez podmurówki oraz z samodzielnym montażem ogrodzenie panelowe będzie w takim wypadku kosztować ok. 9000 zł.

Ogrodzenie panelowe – cena z montażem. Ile kosztuje całość?

Planując inwestycję, warto zapytać o montaż ogrodzenia panelowego bezpośrednio sprzedawcę, dystrybutora lub producenta. Często można spotkać się z ofertą montażu w cenie lub za symboliczną kwotę. Ogrodzenie panelowe można też zamontować samodzielnie – nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, choć wymaga podstawowej wiedzy w temacie.

Fakt, że ogrodzenie panelowe montuje się błyskawicznie, powinien też przełożyć się na stosunkowo niską cenę usługi montażowej w firmie zewnętrznej. Jednak nawet bez budowy podmurówki trzeba założyć przynajmniej kilka, kilkanaście godzin pracy fachowców i pomnożyć je przez zaproponowaną stawkę. Ta zależy już od konkretnej firmy i jej cennika.

Od czego zależy koszt ogrodzenia panelowego?

  • Wymiary ogrodzenia – wyższe przęsła są naturalnie droższe od niższych.
  • Ilość i jakość materiału – im grubszy i sztywniejszy drut, im więcej materiału wykorzystano, tym wyższy będzie koszt produkcji, a więc także cena ogrodzenia.
  • Sposób zabezpieczenia – ogrodzenia panelowe ocynkowane i pomalowane proszkowo są zwykle droższe niż ich niezabezpieczone warianty. Jest to jednak inwestycja, która szybko się zwraca – ogrodzenie nie niszczeje, nie wymaga konserwacji i remontów.
  • Dodatkowe funkcje – koszt ogrodzenia panelowego będzie wyższy również wtedy, gdy producent uwzględni takie funkcjonalności jak automatyczna praca bramy, elektroniczne zamki (np. elektrozaczep do furtki) czy specjalistyczne rozwiązania.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe metalowe?

Cena z montażem zamyka się zwykle (przy dł. ogrodzenia 100 m) w maksymalnie kilkunastu tysiącach złotych. Przęsła i słupki ogrodzenia to koszt kilkudziesięciu złotych za jedno. Do tego należy doliczyć furtkę (kilkaset złotych) i bramę – w wersji automatycznie otwieranej kosztuje ok. 3500-4500 zł.

Co składa się na koszt budowy ogrodzenia panelowego?

Koszt budowy ogrodzenia panelowego obejmuje elementy ogrodzenia (przęsła, czyli panele ogrodzeniowe, furtkę i bramę) oraz części montażowe (słupki, obejmy lub spinki). Do tego opcjonalnie doliczyć trzeba koszt budowy podmurówki oraz montażu ogrodzenia.

Od czego zależy koszt ogrodzenia panelowego?

W głównej mierze od ilości i jakości wykorzystanego materiału, wymiarów wszystkich elementów oraz od sposobu zabezpieczenia ogrodzenia.