hero

Jak działa furtka z elektrozaczepem?

Porady i trendy

Jak działa furtka z elektrozaczepem?

Wyposażenie furtki w elektrozaczep to takie wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można ją otwierać bez klucza, za pomocą przycisku, domofonu czy zamka szyfrowego. Ten mechanizm jest wykorzystywany do szeroko pojętej kontroli dostępu. A jak działa furtka z elektrozaczepem, jakie ma zalety i czy warto ją zamontować na posesji prywatnej? Podpowiadamy!

Czym konkretnie jest elektrozaczep?

Elektrozaczep – inaczej: elektrorygiel, zamek elektryczny, zatrzask zwalniający – jest urządzeniem elektromagnetycznym, za pomocą którego otwiera się m.in. furtki i drzwi. Jest też wykorzystywany jako element systemów kontroli dostępu i ochrony przeciwpożarowej zarówno przez osoby prywatne (w domach, na posesjach), jak i przez właścicieli oraz zarządców budynków firmowych, publicznych, a nawet przemysłowych. W budownictwie wielorodzinnym elektrozaczep stosuje się m.in. w drzwiach na klatkach schodowych.

Elektrozaczep najczęściej jest montowany obok tradycyjnego zamka na klucz. Innym, podobnym do elektrozaczepu urządzeniem jest zamek elektromagnetyczny do furtki – zwora magnetyczna.

Jak działa furtka z elektrozaczepem?

Podstawą do działania elektrozaczepu jest przepływ prądu elektrycznego. Istnieją natomiast różne rodzaje elektrozaczepu, dlatego też poszczególne urządzenia zwykle działają nieco inaczej i są wyposażane w odmienne funkcje.

Standardowe urządzenia działają na prostej zasadzie. Gdy uruchomimy przycisk (np. na domofonie), do elektrozaczepu dociera prąd. Impuls kierowany jest do cewki, która stanowi obudowę rdzenia elektromagnesu. Cewka z kolei podnosi kotwicę elektrozaczepu z systemem mechanicznych dźwigni. Dzięki temu podnosi się też zapadka elektromagnesu, a furtka się otwiera. W momencie, gdy do urządzenia przestanie już docierać napięcie prądu, czyli gdy zwolnimy przycisk, zamek znów się blokuje.

Elektrozaczep do furtki potrzebuje do działania napięcia, które dostarcza mu zwykle albo domofon, albo zamek szyfrowy. Zamek można również połączyć z urządzeniami sterującymi – czytnikami czy klawiaturami dostępu.

Furtka z elektrozaczepem jest zwykle wyposażona w pochwyty – zamiast klamek.

Jakie wyróżniamy rodzaje elektrozaczepu do furtki?

Wyróżniamy kilka rodzajów elektrozaczepu do furtki – takie urządzenia dzieli się na typy ze względu na sposób działania, rodzaj obudowy oraz budowę zapadki i funkcje. Pod względem działania rozróżniamy elektrozaczepy standardowe oraz rewersyjne, a pod kątem budowy – symetryczne i asymetryczne.

Elektrozaczep do furtki standardowy i rewersyjny

Elektrozaczep standardowy jest najczęściej wybierany do furtek i drzwi na posesjach prywatnych. Gdy do zamka dociera napięcie, uwalnia się zapadka i otwiera się bramka. Może być wyposażony w wyłącznik, czyli rodzaj wbudowanej blokady, z której pomocą (ręcznie) można wyłączyć elektrozaczep. Wtedy furtka przez określony czas będzie otwarta z obu stron.

Elektrozaczepy rewersyjne działają poniekąd na odwrót: gdy podawane jest napięcie, elektrozaczep pozostaje zablokowany. Dopiero w chwili odcięcia zasilania elektrozaczep się odblokuje. Ten rodzaj zamka stosuje się z kolei najczęściej w systemach ewakuacyjnych i ochrony przeciwpożarowej. Drzwi na co dzień są zamknięte dla osób trzecich. W wypadku odcięcia zasilania (np. podczas wybuchu pożaru) elektrozaczep się odblokowuje, a drzwi się otwierają i osoby znajdujące się w budynku mogą bezpiecznie się z niego wydostać.

Elektrozaczep do furtki symetryczny i asymetryczny

Różnica pomiędzy elektrozaczepem symetrycznym i asymetrycznym dotyczy przede wszystkim konstrukcji obudowy. To wpływa na odmienny sposób montażu urządzeń.

Symetryczny elektrozaczep do furtki ma zapadkę wbudowaną dokładnie pośrodku – zamek jest uniwersalny i można go zamontować zarówno na „prawej”, jak i też na „lewej” furtce. W niesymetrycznym elektrozaczepie zapadka jest przesunięta w lewą lub prawą stronę, czyli wyróżniamy dwa warianty zamka. Podczas zakupu elektrozaczepu asymetrycznego trzeba się upewnić, że wybieramy zamek dopasowany do wariantu furtki. W przeciwnym razie elektrozaczep nie będzie działał poprawnie.

Jakie funkcje ma elektrozaczep do furtki?

O funkcjonalność elektrozaczepu do furtki dba producent urządzenia – każdy model ma zwykle jakieś swoje wyróżniki, które przekładają się na komfort i bezpieczeństwo korzystania z furtki, więc można wybrać elektrozaczep do furtki dopasowany do swoich potrzeb. Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest furtka z elektrozaczepem z pamięcią wewnętrzną.

Elektrozaczep do furtki z pamięcią wewnętrzną

Elektrozaczep z pamięcią wewnętrzną jest modelem elektrozaczepu standardowego, czyli gdy nie dociera do niego napięcie, furtka jest zamknięta. Po dotarciu impulsu elektrycznego furtka się otwiera. I w tym momencie uwidacznia się funkcja pamięci – aby ponownie zamknąć furtkę, wystarczy ją zatrzasnąć. To fizyczne zamknięcie furtki blokuje elektrozaczep, nie zaś odcięcie zasilania. Potrzebny jest tylko jednorazowy impuls – pojedyncze, krótkie naciśnięcie przycisku, aby furtka pozostała otwarta do jej fizycznego zamknięcia. Osoba obsługująca zdalnie furtkę nie musi już naciskać przycisku przez cały czas aż do otwarcia drzwi.

Jak wybrać odpowiednią furtkę z elektrozaczepem?

Furtka z elektrozaczepem to element ogrodzenia dostępny w sprzedaży – czyli można od razu kupić furtkę wyposażoną w ten mechanizm. Elektrozaczepy są także dostępne w sprzedaży osobno, więc da się zamontować mechanizm do „starej” furtki.

Furtka z elektrozaczepem jest dostępna w dziesiątkach różnych wariantów. W Gatigo polecamy zwłaszcza furtki nowoczesne – zbudowane z płaskich i szerokich profili. Są to propozycje minimalistyczne, stonowane, proste i eleganckie. 

Furtki są elementami kolekcji ogrodzeń. To znaczy, że można z jednej linii wybrać przęsła, furtkę i bramę ogrodzenia – wszystkie części utrzymane w tym samym stylu. W przypadku zakupu furtki osobno warto ją dopasować do stylistyki ogrodzenia. Warto również sprawdzić zabezpieczenie materiału furtki – najlepiej jeśli została ocynkowana i pomalowana proszkowo, dzięki czemu będzie odporna na korozję.

Jak dobrać elektrozaczep do furtki?

Kupując z kolei sam elektrozaczep do furtki – montowany oddzielnie, należy wybrać wariant standardowy i symetryczny bądź asymetryczny, ale dopasowany do wersji furtki („lewej” lub „prawej”). Na pewno warto postawić na elektrozaczep z wyłącznikiem (przyda się np. podczas wnoszenia zakupów) i pamięcią wewnętrzną. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zamka, jaki współpracuje z modelem elektrozaczepu.

Dobry elektrozaczep do furtki powinien być wodoodporny, trwały (duża liczba cykli) i energooszczędny oraz objęty długim okresem gwarancyjnym.   

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak działa furtka z elektrozaczepem?

W furtkach zwykle montuje się elektrozaczepy standardowe. Furtka jest zamknięta, gdy do elektrozaczepu nie dociera napięcie. Gdy tylko skierujemy do elektrozaczepu prąd, czyli np. wciśniemy przycisk na domofonie, furtka się otwiera.

Jakie zalety ma furtka z elektrozaczepem?

To wygodne rozwiązanie, które umożliwia zdalne otwarcie furtki (z domu), czyli bez konieczności użycia klucza. Elektrozaczep do furtki to system kontroli dostępu, który zapewnia posesji bezpieczeństwo.

Jaki elektrozaczep do furtki wybrać?

Do furtki warto wybrać elektrozaczep standardowy z pamięcią wewnętrzną (tylko raz wciskamy przycisk) i wyłącznikiem (można czasowo wyłączyć blokadę), symetryczny (uniwersalny) lub asymetryczny, ale przystosowany do wariantu furtki.