hero

Jak podłączyć domofon do furtki?

Porady i trendy

Jak podłączyć domofon do furtki?

Niewiele osób obecnie rezygnuje z tak wygodnego rozwiązania, jakim jest domofon do furtki, tym bardziej że dziś to urządzenie jest wielofunkcyjne i znacznie ułatwia codzienność. Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Jak podłączyć domofon do furtki krok po kroku? Czy można zrobić to bez pomocy fachowca? Ile kosztuje instalacja domofonu? Przeczytaj!

Jak wybrać domofon do furtki?

Najprostszy domofon jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną, analogowym – składa się z kasety domofonu montowanej na ogrodzeniu (bramofon) oraz słuchawki instalowanej w domu, tzw. unifonu, ale umożliwia wyłącznie komunikację głosową z gościem i otwieranie furtki. Możemy też zdecydować się na model nieco bardziej już zaawansowany – np. wideodomofon z kamerą, urządzenie współpracujące z aplikacją na smartfon, kierujące rozmowę na telefon czy takie z pamięcią.

Różne wygląda obecnie także zasilanie domofonu – mamy sprzęty bezprzewodowe i przewodowe, analogowe i cyfrowe oraz analogowo-cyfrowe. Przewód łączący unifon z kasetą może mieć także różną liczbę żył, które pozwolą podłączyć urządzenie nie tylko do przycisku dzwonka, ale też do kamery, systemu smart home (z funkcją otwierania bramy) czy też wielu paneli wewnętrznych.

Wybór domofonu to kwestia indywidualna: urządzenie musi być dopasowane do potrzeb, ale też do warunków technicznych. Wiele zależy od budżetu.

Domofon przewodowy i bezprzewodowy

Domofon przewodowy jest lepszy pod względem stabilności działania – nie zakłócają go warunki pogodowe – jednak jego montaż jest trudniejszy. Podłączenie domofonu przewodowego wymaga poprowadzenia instalacji elektrycznej od furtki do domu – najlepiej zrobić to na etapie prac budowlanych. Jeśli budowa dawno się zakończyła, zaaranżowaliśmy już podjazd i przestrzeń przed domem, lepiej wybrać domofon bezprzewodowy. Nie będzie trzeba rozkopywać działki. Jego montaż jest znacznie łatwiejszy i możliwy do samodzielnego zrealizowania. Odpada też koszt pracy elektryka i materiałów na instalację elektryczną.

FAQ:

Jaki domofon do furtki wybrać – przewodowy czy bezprzewodowy?

Jeśli przygotowano już instalację elektryczną łączącą ogrodzenie z domem lub można to zrobić łatwo (prace budowlane trwają), to warto wybrać model przewodowy. Jeżeli wiąże się to z koniecznością rozkopywania całej posesji, lepiej postawić na model bezprzewodowy: podłączanie domofonu jest łatwiejsze.

Jakie przydatne funkcje mają nowoczesne domofony do furtki?

Przydatne funkcje nowoczesnych domofonów to funkcja wideodomofonu i możliwość współpracy urządzenia z aplikacją, czyli zdalnego otwierania furtki i rozmawiania z gościem także z poziomu telefonu, co bardzo przydaje się w domu jednorodzinnym.

Ile kosztuje montaż domofonu do furtki?

Za montaż domofonu do furtki trzeba zapłacić od 200 do ponad 1000 złotych – cena zależy od modelu urządzenia i zakresu prac. Zamontować domofon można także we własnym zakresie, jeśli jest to model bezprzewodowy.