hero

Jak podwyższyć ogrodzenie?

Porady i trendy

Jak podwyższyć ogrodzenie?


Zagospodarowując posesję, podejmujemy parę decyzji, których słuszność weryfikuje dopiero czas – tak jak na przykład wysokość ogrodzenia, gdy okazuje się, że nie zapewnia wystarczającego poziomu prywatności czy bezpieczeństwa. Ale płotu nie trzeba wymieniać, gdyż można zdecydować się na podwyższenie ogrodzenia. A jak podwyższyć ogrodzenie? Sprawdź!

Kiedy warto zdecydować się na podwyższenie ogrodzenia?

Wysokość płotu najlepiej dobrze przemyśleć na etapie planowania całej konstrukcji i oszczędzić sobie dodatkowej pracy. Natomiast takie modele jak ogrodzenie panelowe czy modułowe, ale też ogrodzenie betonowe oraz z siatki da się podwyższyć. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy obecna wysokość ogrodzenia nie jest przeszkodą dla zwierząt bądź nie daje wystarczająco silnego poczucia prywatności i bezpieczeństwa.

Odpowiednio wysokie ogrodzenie to też dodatkowa ochrona przed hałasem i kurzem (np. od strony ruchliwej ulicy czy torów kolejowych). Wysokie ogrodzenie dobrze się prezentuje, a zawsze można je jeszcze „uszczelnić” matami lub obsadzić roślinnością. Całość zyskuje i na estetyce, i na funkcjonalności!

Co na podwyższanie ogrodzenia polskie prawo?

Podwyższanie ogrodzenia jako takie nie jest regulowane prawnie. Trzeba pamiętać, że maksymalna wysokość całej konstrukcji to 2,2 m – wtedy nie musimy budowy zgłaszać urzędnikom. Jeżeli ogrodzenie znajduje się w całości na naszej działce, to nie potrzebujemy również zgody sąsiada, choć w ramach budowania albo utrzymywania dobrych relacji sąsiedzkich zawsze warto uprzedzić właścicieli działek sąsiadujących z naszą o planowanym przedsięwzięciu.

Przed podwyższeniem płotu warto natomiast zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego. W sąsiedztwie terenów publicznych czy też od strony drogi zgłoszenie podwyższenia ogrodzenia może być konieczne (gdy płot miałby np. ograniczać widoczność na ulicy czy skrzyżowaniu).

Jakie rodzaje ogrodzenia da się podwyższyć?

Często podwyższanymi konstrukcjami są ogrodzenia panelowe – można to zrobić na wiele sposobów i tak jak panele wyróżnia łatwość montażu, tak również podwyższanie ogrodzenia nie sprawia wielu trudności. Z pewnymi ograniczeniami podwyższymy też ogrodzenie modułowe, płot z siatki czy betonowy mur – wiele jednak zależy od konstrukcji ogrodzenia i po prostu od pomysłu.

Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to prefabrykowane przęsła z grubego drutu stalowego, rozpięte na metalowych słupkach. Słupki metalowe (wykonane z ocynkowanej stali, odpornej na warunki atmosferyczne) pełnią ważną funkcję względem stabilności ogrodzenia. I podwyższenie ogrodzenia panelowego należy zacząć już od przedłużenia słupków ogrodzeniowych, a służą do tego tzw. przedłużki  stalowe kształtowniki, które do słupków trzeba przyspawać. Bardzo ważne są precyzja i trwałość połączenia, dlatego zadanie warto powierzyć doświadczonemu spawaczowi.

Kolejno pozostaje wypełnić przestrzeń pomiędzy górną, przedłużoną częścią słupków. To można zrobić na kilka sposobów!

  • Dodatkowe panele ogrodzeniowe. Panele ogrodzeniowe są produkowane w wielu wariantach wysokościowych. W zależności od oczekiwań może uda się kupić gotowe elementy, można też je dociąć albo skorzystać z takiej usługi u sprzedawcy czy producenta ogrodzenia. Nowe panele przypinamy nad starymi za pomocą obejm montażowych, musimy tylko precyzyjnie dopasować części.
  • Siatka ogrodzeniowa. Przestrzeń nad panelami ogrodzenia wypełnić da się siatką ogrodzeniową – to prosty i ekonomiczny sposób, natomiast pojawia się różnica materiałów, która niekorzystnie wpływa na estetykę płotu. Zawsze też można zdecydować się na matę lub siatkę cieniującą, która zamaskuje taki mankament, a dodatkowo osłoni posesję, zwiększając prywatność.
  • Drut kolczasty. Podwyższenie ogrodzenia drutem kolczastym to rozwiązanie nie dla każdego. Dobrze sprawdza się np. na terenach przemysłowych czy też firmowych, gdzie staje się dodatkowym, bardzo dobrym zabezpieczeniem. Na posesji prywatnej także spełnia swoje funkcje, ale może przytłaczać i wyglądać nieelegancko. Drut kolczasty montujemy powyżej 1,8 m wysokości płotu.
  • Podmurówka pod ogrodzenie. Aby podwyższyć ogrodzenie, można także oprzeć je na podmurówce prefabrykowanej. A jeśli jest na niej zamontowane, to zdecydować się na wyższe, masywniejsze murki. Tym samym znika problem wypełnienia dodatkowej przestrzeni pomiędzy wyższymi słupkami – panele po prostu podnosimy. Podmurówka dodatkowo zapobiega podkopom zwierząt i rozrostowi niechcianej roślinności, a dostępna jest w dziesiątkach wariantów.

Jak podwyższyć ogrodzenie modułowe?

Podwyższenie ogrodzenia modułowego sprawić może więcej trudności. Nie jest tak uniwersalne, jak ogrodzenie panelowe, a sztachety zwykle są już zamknięte w ramach i wszelkie „przedłużki” mogą wyglądać nieestetycznie. Sprawdzić się mogą panele aluminiowe czy profile stalowe, ale wiele zależy od stylistyki płotu. 

Rozwiązaniem ładnym i łatwym jest przedłużenie słupków ogrodzeniowych i montaż wysokiej podmurówki. Część słupków ogrodzeniowych możemy także wymienić na betonowe filary, pokryte płytkami klinkierowymi lub kamieniem. Pod ogrodzeniem zamontujemy wysoką i masywną podmurówkę, wykończoną w ten sam sposób. Ogrodzenie stanie się wyższe i będzie lepiej chronić prywatność.

Jak podwyższyć ogrodzenie z siatki?

Niskie ogrodzenie z siatki podwyższamy podobnie jak ogrodzenie panelowe. Do odpowiedniej wysokości przedłużamy słupki montażowe, kolejno dokładamy pas z siatki. Nową siatkę dobrze naciągamy, a następnie łączymy z tą już istniejącą oraz ze słupkami. Wybierając dokładnie taką samą siatkę pod kątem rodzaju splotu, wymiarów oczek, średnicy drutu i koloru, sprawiamy, że po połączeniu całość będzie wyglądać estetycznie – zabieg podwyższania nie będzie widoczny.

Jak podwyższyć ogrodzenie betonowe?

Pomysł na podwyższenie ogrodzenia betonowego zależy już od konstrukcji murku i oczekiwań. Można go po prostu nadbudować o kilkanaście dodatkowych centymetrów, a tę nową część wykończyć w ten sam sposób, co resztę ogrodzenia. Możemy również przearanżować ogrodzenie – przemalować je lub zastosować nowy materiał wykończeniowy. Betonowy płot zwieńcza się też dodatkowymi „daszkami” lub na górze montuje się konstrukcję drewnianą, która dodaje wysokości, a zarazem ciekawie kontrastuje z głównym budulcem murków. 

Sposobów na podwyższenie płotu jest wiele, jednak zależą głównie od rodzaju całej konstrukcji ogrodzenia. Warto przejrzeć różne pomysły, którymi dzielą się w internecie wykonawcy, albo poradzić się fachowców. Na pewno ogrodzenia nie trzeba wymieniać, aby uzyskać upragnioną prywatność, zwiększyć użyteczność płotu czy poczuć się bezpieczniej. W Gatigo chętnie doradzimy!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?

Zaczynamy od przedłużenia słupków ogrodzeniowych i wolną przestrzeń wypełniamy np. dociętym lub przygotowanym na wymiar panelem ogrodzeniowym bądź siatką. Inny sposób to zbudowanie lub podwyższenie samej podmurówki ogrodzenia.

Czy podwyższanie ogrodzenia trzeba zgłaszać w urzędzie?

Podwyższania ogrodzenia nie trzeba zgłaszać w urzędzie, jeżeli wysokość płotu nie przekroczy 2,2 m oraz nie jest on zlokalizowany w sąsiedztwie terenów publicznych i nie będzie np. zagrażać bezpieczeństwu przechodniów czy kierowców.

Czy warto podwyższyć ogrodzenie panelowe?

Tak, warto! Zaletą wysokiego ogrodzenia jest wyższy poziom bezpieczeństwa i więcej prywatności.