hero

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Porady i trendy

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Poprawny montaż słupków ogrodzeniowych przekłada się na stabilność ogrodzenia, ale ułatwia też połączenie jego przęseł, furtki i bramy. Należy zadbać o optymalną liczbę słupków, odpowiednią głębokość otworów oraz skuteczną stabilizację, ale także perfekcyjnie wypoziomować słupki. To zadanie może przysporzyć trudności osobom niedoświadczonym, które zdecydują się na samodzielny montaż ogrodzenia, dlatego warto sięgnąć po kilka wskazówek!

Montaż przęseł ogrodzenia na słupkach krok po kroku

Choć naszym celem jest wskazać, jak wypoziomować słupki ogrodzenia – poprawnie, szybko i skutecznie – to jest to tylko jeden z etapów prac montażowych, a w dodatku wpływ na niego mogą mieć inne czynności. Przejdźmy więc przez cały proces „krok po kroku”!

Krok 1. – wytyczyć linię ogrodzenia i zaplanować lokalizację słupków

Aby zamówić właściwą liczbę przęseł i słupków montażowych, należy precyzyjnie wytyczyć linię przyszłego ogrodzenia i ją zmierzyć. Następnie długość linii ogrodzenia trzeba podzielić przez szerokość zamawianych przęseł (uwzględniając przestrzeń na bramę i furtkę). Do każdego przęsła potrzebny jest słupek montażowy, a montaż całości musi też uwzględniać słupki początkowe i narożne.

I to właśnie od słupków początkowych i narażonych należy rozpocząć planowanie budowy ogrodzenia. Można zaznaczyć je za pomocą kamieni lub patyków i połączyć sznurkiem. Słupki powinny być rozlokowane co 200-250 cm i tyle zwykle wynosi szerokość przęseł ogrodzenia. Należy oznaczyć miejsca na słupki montażowe.

Krok 2. – wykonać otwory pod słupki montażowe ogrodzenia

W zaplanowanych i wyznaczonych miejscach należy przygotować otwory. Można je wykopać za pomocą łopaty lub specjalistycznej wiertnicy. Drugi sposób jest nie tylko mniej praco- i czasochłonny, ale też bardziej precyzyjny. Potrzebny sprzęt warto po prostu wypożyczyć na kilka godzin.

Dołki pod słupki montażowe muszą mieć odpowiednią głębokość. I choć zwykle przyjmuje się głębokość 50 cm, to musi ona zostać dostosowana do indywidualnych warunków i warto tę kwestię skonsultować ze specjalistami. Konieczne jest uwzględnienie stref przemarzania gruntu – w Polsce od 80cm do 140 cm. Pod uwagę należy wziąć m.in.:

  •  wysokość ogrodzenia,
  • wagę ogrodzenia,
  • uwarunkowania terenu i wspomnianą strefę przemarzania gruntu.

Im wyższe i cięższe jest ogrodzenie oraz im bardziej nierówny i niestabilny jest grunt, tym głębsze powinny być otwory pod słupki.

A co z szerokością? Standardowo przyjmuje się, że otwory pod słupki powinny mieć średnicę ok. 30 cm. Jednak i w tym wypadku sporo zależy od wymiarów samych słupków – warto poradzić się sprzedawcy lub producenta ogrodzenia.

Krok 3. – wypoziomować słupki ogrodzeniowe

Po wykopaniu czy wywierceniu otworów należy umieścić w nich słupki montażowe. Muszą stanąć dokładnie pośrodku otworów, czyli odległość od słupków do ścianek dołu powinna być z obu stron taka sama.

I wreszcie przechodzimy do tego trudniejszego etapu pracy, czyli wyjaśniamy, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe. W tym celu należy użyć poziomicy – bez tego narzędzia nie może być nawet mowy o poprawnym wypoziomowaniu słupków ogrodzeniowych. Po przyłożeniu poziomicy do słupka możliwe będzie takie nim manewrowanie, aby uzyskać dokładnie kąt 90° pomiędzy słupkiem a płaszczyzną poziomą. Gdy już położenie słupka będzie poprawne, należy go tymczasowo ustabilizować – np. obłożyć kamieniami lub gruzem.

Jeśli do zamontowania mamy wiele słupków, warto rozważyć zakup narzędzia, które pozwoli je utrzymać we właściwej pozycji.

Krok 4. – ponownie wypoziomować słupki ogrodzeniowe przy betonowaniu

Po rozlokowaniu, wypoziomowaniu i zabezpieczeniu wszystkich słupków, należy je osadzić w gruncie, czyli zabetonować. W tym celu można użyć przygotowanej na miejscu wylewki betonowej lub wykorzystać szybszą mieszankę betonową.

Natomiast jeszcze przed zalaniem dołków z słupkami betonem należy raz jeszcze sprawdzić, czy są idealnie wypoziomowane. Tuż po wylaniu betonu pozostaje jeszcze kilka minut na ostateczne sprawdzenie i skorygowanie położenia. Gdy beton się zwiąże i zaschnie, takiej okazji już nie będzie.

Na tym etapie najważniejsza jest precyzja i brak pośpiechu.

Krok 5. – połączyć przęsła, furtki i bramę z słupkami

Po wypoziomowaniu i ustabilizowaniu słupków betonem całość pracy sprowadza się do połączenia przęseł i słupków za pomocą specjalnych obejm, łączników lub spinek. W przypadku bramy i furtki konieczny jest jeszcze odpowiedni montaż zawiasów, prowadnic oraz pozostałych elementów – klamek, zamków, sterowników itp.

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe na podmurówce

Omówiony wyżej sposób montażu ogrodzenia na słupkach ogrodzeniowych dotyczy większości standardowych rozwiązań dostępnych w sprzedaży, zwłaszcza ogrodzeń modułowych, które składają się z gotowych elementów. Nie przewiduje natomiast sytuacji, w której ogrodzenie będzie opierać się na podmurówce.

Sama podmurówka ogrodzenia może być zbudowana na kilka różnych sposobów i od tego zależy sposób montażu i wypoziomowania słupków ogrodzeniowych.

  • Stalowe słupki montowane do murku – słupki metalowe można zamontować do podstawy, korzystając ze specjalnych łączników montażowych. Poziomowanie jest ułatwione, bo sam łącznik wymusza ustawienie słupka w prostopadłej pozycji.
  • Murowane słupki zamiast stalowych – sporo osób wzbogaca ogrodzenie posesji nie tylko o niski murek, ale też o „murowane” słupki, które przejmują funkcję stalowych słupków montażowych. Można je kupić gotowe, w formie prefabrykatów, lub przygotować na budowie, a przęsła ogrodzenia mocować do nich za pomocą specjalnych łączników.

Dlaczego tak ważne jest, aby dobrze wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Słupki montażowe są w zasadzie rodzajem rusztowania, podstawą konstrukcji całego ogrodzenia. Jeśli nie zostaną dokładnie wypoziomowane, stabilność konstrukcji może być zagrożona, bo pozostałe elementy nie będą dobrze ze sobą połączone.

Ponadto bez wypoziomowania słupków ogrodzeniowych nie można mówić o estetyce ogrodzenia. Przekrzywione słupki montażowe mogą uniemożliwić lub utrudnić połączenie przęseł oraz sprawić, że ogrodzenie będzie wyglądać nieprofesjonalnie oraz niechlujnie.

Czy można to wszystko zrobić samodzielnie?

Większość dostępnych obecnie w sprzedaży ogrodzeń jest przystosowana do montażu samodzielnego. Nie trzeba być więc profesjonalistą, ale warto nieco znać się na tego typu pracach, dysponować narzędziami i materiałami oraz wiedzieć, jak ich używać.

Natomiast zawsze podczas zakupu ogrodzenia warto zapytać o montaż sprzedawcę czy producenta. Być może firma zdecyduje się zamontować ogrodzenie gratis lub za niewielką, dodatkową opłatą? A wtedy… problem z głowy!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Za pomocą poziomicy. Po ustaleniu właściwego położenia należy je ustabilizować – na początku gruzem, kamieniami lub w bardziej profesjonalnym wydaniu – przy użyciu rusztowania z desek. Finalnie całość stabilizuje się wylewką betonową. Przed i po wylaniu betonu należy raz jeszcze sprawdzić poziom i ewentualnie dokonać korekty.

Jak wykopać dołki do montażu słupków?

Dołki można wykopać łopatą lub za pomocą specjalnej wiertnicy. Powinny mieć ok. 30 cm średnicy i być odpowiednio głębokie, przy uwzględnieniu strefy przemarzania gruntu. Tę wartość należy ustalić indywidualnie również ze względu na wysokość i wagę przęseł ogrodzenia oraz ewentualną nierówność czy niestabilność gruntu.

W jakiej odległości od siebie powinny być montowane słupki montażowe?

Optymalna odległość pomiędzy słupkami to 200-250 cm.