hero

Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej?

Porady i trendy

Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej?

Wysiadać z auta i mocować się z bramą przy każdym wyjeździe i wjeździe na posesję – to niewygodne i zupełnie niepotrzebne! Decydując się na montaż napędu do bramy przesuwnej, codziennie oszczędzamy mnóstwo czasu i energii. Tylko czy zabrać się za to samodzielnie czy zaangażować fachowców? Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej? Wyjaśniamy!

Montaż napędu do bramy przesuwnej – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Z jednej strony w sprzedaży dostępne są napędy do samodzielnego montażu – producent dołącza do urządzenia szczegółową instrukcję, która objaśnia montaż napędu do bramy przesuwnej krok po kroku, od przygotowania instalacji elektrycznej, aż po zaprogramowanie urządzenia. Jednak aby takie zadanie wykonać poprawnie, potrzeba choćby podstawowego doświadczenia czy zacięcia do majsterkowania. Przygotowanie instalacji elektrycznej warto zlecić elektrykowi z doświadczeniem i uprawnieniami.

Z drugiej strony część producentów zastrzega, że montaż napędu powinien wykonać wyłącznie specjalista, a jeśli tak się nie stanie, to w razie problemów sprzęt nie będzie już objęty gwarancją.

Poziom trudności montażu napędu do bramy przesuwnej wynika przede wszystkim z konstrukcji i funkcji urządzenia oraz warunków na posesji. Jeśli poprowadzono już wcześniej okablowanie, a brama ogrodzenia spełnia wytyczne producenta automatyki i nie trzeba jej w żaden sposób dostosowywać, zadanie będzie łatwiejsze.

Decyzję co do samodzielnego montażu napędu warto dobrze przemyśleć i pamiętać, że skorzystanie z usługi specjalisty jest także pewnego rodzaju inwestycją – w swój czas, energię i pewność, że automatyka ułatwi, a nie utrudni życie!

Ile kosztuje montaż napędu do bramy przesuwnej?

Koszt montażu napędu do bramy przesuwnej to średnio 500-800 złotych, natomiast jest to cena może też rosnąć razem z zakresem prac. Gdy trzeba uprzednio poprowadzić lub przerobić instalację elektryczną, to dochodzi koszt materiałów i pracy, która często wymaga zerwania nawierzchni i ułożenia nowej.

Cenę montażu napędu fachowiec może uzależnić także od urządzenia – w przypadku nowoczesnego produktu, gdy automatykę dodatkowo łączymy też z systemem smart home, programowanie sprzętu będzie już bardziej skomplikowane i czasochłonne, co prawdopodobnie przełoży się na wyższy koszt.

Jeśli dopiero montujemy na posesji nową bramę, to na pewno warto zdecydować się na kompleksową usługę jednej firmy czy specjalisty – ogólny koszt powinien być już niższy niż w przypadku zlecenia obu zadań oddzielnie.

Jak przebiega montaż napędu do bramy przesuwnej krok po kroku?

Konkretny sposób montażu napędu do bramy przesuwnej i przebieg prac zależy od modelu urządzenia – krok po kroku przez cały proces przeprowadzać powinna instrukcja dołączona do sprzętu. Montaż składa się zwykle z kilku etapów.

1. Przygotowania do montażu napędu

Przed rozpoczęciem montażu musimy skontrolować samą bramę. Jej stan techniczny musi być nienaganny, a prowadzenie prostopadłe do podłoża. Zamykanie i otwieranie bramy nie powinny wymagać użycia nadmiernej siły. Pracę bramy muszą też regulować ograniczniki. 

Sprawdzamy, czy istniejąca instalacja elektryczna odpowiada wytycznym producenta napędu. A jeśli okablowania nie ma, to musimy je rozłożyć – również zgodnie z zaleceniami. Wymagania zwykle dotyczą parametrów zasilania i rodzajów przewodów do samego napędu oraz do fotokomórek, lampy ostrzegawczej czy innych akcesoriów (np. wyłącznika kluczykowego, domofonu).

2. Przygotowanie i umiejscowienie napędu do bramy

Wyznaczamy miejsce na napęd (w polu działania bramy) i przygotujemy podłoże do montażu urządzenia, które zazwyczaj musi znaleźć się ponad gruntem (co najmniej 2 cm), zatem niezbędna może okazać się betonowa nadlewka. 

We właściwym miejscu montujemy też ogranicznik bramy (jeśli nie został wcześniej zamocowany) i solidnie przytwierdzamy do podłoża wkręty mocujące napęd.

3. Mocowanie napędu do bramy i listew

Następny krok to przytwierdzenie napędu do podłoża – według instrukcji. Zwykle do zestawu dołączony jest wzornik, który ułatwia wywiercenie potrzebnych otworów. Po zdjęciu osłony napęd trzeba już poprawnie zamocować na wkrętach – na odpowiedniej wysokości i dokładnie w pionie. 

Kolejne elementy do przytwierdzenia to listwy. Schemat ich montażu powinien w instrukcji uwzględnić producent.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności sprawdzamy zamocowanie poszczególnych elementów i działanie bramy, a jeśli potrzeba, korygujemy pozycje listew i dokręcamy nakrętki napędu. Brama musi posuwać się płynnie wzdłuż toru, a w tym czasie koło zębate napędu powinno być cały czas w ruchu.

4. Podłączenie napędu i akcesoriów

Wszystkie czynności związane z podłączeniem napędu wykonujemy po wyłączeniu zasilania, a przewody łączymy zgodnie ze schematem w instrukcji i budową modułu elektronicznego

Do napędu potrzebny jest tylko jeden przewód zasilający, a oddzielnego okablowania wymagają akcesoria, np. fotokomórki, lampa ostrzegawcza i przełącznik kluczykowy. Napęd możemy też połączyć z domofonem lub z panelem z kodem cyfrowym, a część modeli zasilać energią słoneczną. Każde takie rozwiązanie wymaga przygotowania. 

5. Uruchomienie i zaprogramowanie napędu

Po włączeniu zasilania napęd musimy też wyregulować. Poszczególne siłowniki mogą mieć własne „wymagania” w tym zakresie i należy podążać za instrukcją obsługi.

Zwykle napęd trzeba najpierw „przyuczyć” do pracy, czyli otworzyć i zamknąć bramę już z pomocą pilota, aby urządzenie zapisało w pamięci potrzebne dane: zakres otwarcia bramy, położenie ograniczników czy moment obrotowy, który później umożliwi wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu systemu.

Następnie można już zamontować osłonę napędu, upewniając się, że jest szczelna, i przejść do zaawansowanych ustawień urządzenia. W przypadku większości napędów mamy możliwość zaprogramowania przycisków pilota i aktywacji różnych funkcji – np. trybu furtki (przejście dla pieszego) czy automatycznego ryglowania.

Każdy model napędu do bramy to inne urządzenie i sposób jego montażu może się różnić, przynajmniej szczegółami. W bramach Gatigo wykorzystujemy napędy jednego z największych producentów automatyki – firmy Sommer, które wyróżnia bardzo łatwy montaż i programowanie. Jeśli zdecydują się Państwo na takie rozwiązanie, nasi specjaliści z przyjemnością pomogą – zachęcamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Na co zwrócić uwagę, wybierając napęd do bramy?

Podczas wyboru napędu do bramy zwróćmy uwagę na kilka kwestii – od jej wielkości (ciężar bramy w wytycznych producenta), przez warunki montażu, po cechy i funkcje spełniające oczekiwania (regulowany bieg, odpowiednia liczba cykli, tryb furtki itp.).

Czy możliwy jest samodzielny montaż napędów bram?

Tak, część urządzeń jest przeznaczona do samodzielnego montażu, zwłaszcza jeśli jest już na posesji przygotowana instalacja elektryczna.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy przesuwnej?

Cena montażu napędu do bramy to średnio 500-800 zł, jednak może rosnąć wraz z zakresem prac (np. gdy trzeba podłączyć instalację elektryczną lub połączyć napęd z systemem smart home czy zaprogramować zaawansowane funkcje).