hero

Jak zamontować panele ogrodzeniowe?

Porady i trendy

Jak zamontować panele ogrodzeniowe?

Panele ogrodzeniowe to ekonomiczne, trwałe i estetyczne rozwiązanie na zabezpieczenie posesji. Z jednej strony mamy solidny materiał – gruby drut stalowy – i uniwersalną konstrukcję wtapiającą się w otoczenie, a z drugiej prosty montaż paneli ogrodzeniowych, który wykonać można też samodzielnie. A jak zamontować panele ogrodzeniowe? Podpowiadamy!

Zamontować ogrodzenie panelowe samodzielnie czy zaangażować fachowców?

Dwie największe zalety paneli ogrodzeniowych to dobra cena oraz nieskomplikowany montaż. Ogrodzenia panelowe są systemami, które składają się z prefabrykowanych przęseł łączonych ze słupkami montażowymi. Panele ze słupkami łączymy łatwo za pomocą obejm, zatem największą trudność w montażu ogrodzenia panelowego sprawia przygotowanie słupków zabetonowanych w gruncie lub też podmurówki. Do tych prac potrzebujemy nieco wiedzy i doświadczenia.

Jeśli wcześniej na posesji przygotowano już podmurówkę (wylewkę betonową) albo zamierzamy do jej stworzenia użyć prefabrykatów, a jednocześnie poradzimy sobie z wykonaniem stóp fundamentowych pod słupki, wtedy warto podjąć się montażu samodzielnie – oszczędzić pieniądze i zyskać satysfakcję. Jeśli nie czujemy się na siłach czy nie mamy doświadczenia w pracach budowlanych, lepiej to zadanie powierzyć fachowcom – oszczędzić czas i nerwy.

Ile kosztuje montaż paneli ogrodzeniowych?

Cena usługi montażu paneli ogrodzeniowych jest uzależniona od różnych czynników. Średnio wynosi 40-70 złotych za metr bieżący ogrodzenia, sporo natomiast zależy od zakresu prac, m.in. budowy podmurówki, specyfiki terenu (np. nierówności i skarpy) i samego ogrodzenia (wysokość paneli, automatyka do bramy).

W poczet kosztów montażu paneli ogrodzeniowych należy też zaliczyć materiały oraz części montażowe:

 • słupki ogrodzeniowe (od 40 zł do przęseł, od 100 zł do furtki i bramy),
 • obejmy montażowe (kilka złotych za sztukę), w tym początkowe (stosowane na początku i końcu ogrodzenia) i narożne (w narożnikach ogrodzenia)
 • mieszankę betonową,
 • prefabrykowaną podmurówkę lub materiały na wylewkę.

Montaż paneli ogrodzeniowych krok po kroku

Technik montażu paneli ogrodzeniowych jest kilka, ale wynikają przede wszystkim z tego, czy ogrodzenie zamierzamy zamontować na podmurówce, czy też ten element pomijamy. Ogrodzenie panelowe jest lekkie i jeśli teren jest równy, wtedy podmurówka nie jest niezbędna, choć zawsze warto o jej budowie pomyśleć – to dodatkowy element dekoracyjny, ale też ochrona np. przed podkopami zwierząt.

Przygotowania do montażu paneli ogrodzeniowych

Pierwszy etap zwykle przebiega bardzo podobnie niezależnie od sposobu montażu.

 1. Wytyczamy linię przyszłego ogrodzenia. Zaczynamy od początkowego i końcowego słupka oraz słupków narożnych. Następnie, znając długość przęsła panelowego (np. 2,5 m), wyznaczamy lokalizację pozostałych słupków. Jedno przęsło mocujemy do dwóch słupków, a szerokość panelu określa nam odstęp pomiędzy słupkami. Czasem jedno lub kilka przęseł trzeba też dociąć, a wtedy warto o usługę zapytać producenta lub sprzedawcę ogrodzenia.
 2. Przygotowujemy teren w linii ogrodzenia. Oczyszczamy grunt z kamieni i patyków, wystających korzeni czy całych roślin, wszystkiego, co może montaż utrudnić. Fałdy i nierówności ziemne warto również wyrównać, a w przypadku skarpy trzeba zastanowić się nad montażem schodkowym. Ten typ montażu najlepiej jednak zostawić specjalistom. Należy też sprawdzić, czy ogrodzenie nie będzie wykraczało na lub poza granicę działki.

Montaż paneli ogrodzeniowych bez podmurówki

Ogrodzenie panelowe, z wyjątkiem paneli specjalistycznych, projektowanych np. dla obiektów przemysłowych, czyli wysokich i dodatkowo wzmacnianych, zazwyczaj nie potrzebuje wsparcia w postaci podmurówki. Wtedy pracę dzielimy na cztery etapy.

 1. Przygotowanie otworów na słupki. W wyznaczonych wcześniej miejscach wykopujemy lub wywiercamy doły. Warto zapytać producenta czy sprzedawcę ogrodzenia o optymalną głębokość lub sięgnąć do strefy przemarzania gruntu (80-120 cm w zależności od regionu). Szerokość zależy od średnicy słupków – od słupka do ściany dołu powinniśmy zostawić ok. 15-20 cm przestrzeni.
 2. Montaż słupków ogrodzeniowych. Słupki ogrodzenia panelowego muszą wylądować dokładnie pośrodku dołków i zostać precyzyjnie wypoziomowane. Przykładamy do słupka poziomicę i manewrujemy nim tak, aby uzyskać 90° pomiędzy słupkiem a podłożem. Podpieramy słupek za pomocą specjalnego wspornika lub obkładamy np. kamieniami.
 3. Betonowanie dołków ze słupkami. Dołki ze słupkami zalewamy betonem, np. gotową mieszanką. Tuż przed oraz od razu po wylaniu betonu należy raz jeszcze sprawdzić pion i ewentualnie skorygować położenie słupka. Gdy beton zaschnie, będzie to już niemożliwe. Wierzchnią warstwę betonu można także nieco wygładzić, aby zadbać o estetyczny wygląd.
 4. Montaż paneli na słupkach. Gdy beton wyschnie i się zwiąże, przychodzi już pora na właściwy montaż ogrodzenia panelowego. Całą konstrukcję tworzą elementy prefabrykowane, więc przęsła płotu wystarczy spiąć ze słupkami za pomocą obejm lub łączników, zgodnie z instrukcją producenta. 

Montaż paneli ogrodzeniowych z podmurówką

Podmurówkę pod ogrodzenie buduje się na kilka sposobów, a najpopularniejsze to wylewka betonowa i elementy prefabrykowane. Z wylewką wiąże się przygotowanie fundamentów na całej długości ogrodzenia, zbrojenie i deskowanie, natomiast daje większą stabilność i można ją dowolnie wykończyć. Podmurówka z prefabrykatów jest dostępna w wielu wariantach i łatwa w montażu, także samodzielnym.

Od rodzaju podmurówki zależy natomiast sposób montażu ogrodzenia panelowego.

 • Wylewka betonowa. Do gotowego murku przytwierdzamy słupki z pomocą kotew czy łączników, które ułatwiają też ich prawidłowy montaż. Ze słupkami ogrodzenia panelowego łączymy przęsła. Do montażu furtki i bramy potrzebne są słupki betonowane w gruncie. Słupki można także osadzić w podmurówce. 
 • Podmurówka prefabrykowana. W tym wypadku wiele zależy od sposobu montażu prefabrykatów. Zazwyczaj murki przytwierdzamy do łączników, które nakłada się na słupki ogrodzeniowe. Słupki trzeba postawić na fundamentach punktowych – umieścić w otworach w gruncie, które wypełnimy betonem.

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

Opisywane sposoby montażu paneli ogrodzeniowych dotyczą sytuacji, gdy teren jest równy, a grunt stabilny. Nieco inaczej prace przebiegają w przypadku dużych skarp i fałd ziemnych. Zwykle trzeba zdecydować się na montaż schodkowy, czyli każde przęsło obniżać o stałą wysokość (zgodnie z kątem nachylenia terenu). Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie jest trudniejszy oraz wymaga precyzyjnych przygotowań. Całość prac warto powierzyć fachowcom!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czy ogrodzenie panelowe można zamontować samodzielnie?

Tak, jest to rodzaj ogrodzenia przeznaczonego do samodzielnego montażu, natomiast potrzeba nieco doświadczenia i wprawy z zakresu prac budowlanych. Trudność może się pojawić np. wtedy, gdy teren jest nierówny i konieczny jest montaż schodkowy.

Jak zamontować płot panelowy?

Montaż płotu panelowego składa się z kilku etapów. Najpierw słupki trzeba osadzić i zabetonować w dołkach lub przytwierdzić je do podmurówki. Ze słupkami spina się panele za pomocą obejm lub łączników. Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie terenu, precyzyjne zaplanowanie linii ogrodzenia i prawidłowe osadzenie betonu.

Ile kosztuje montaż paneli ogrodzeniowych?

Cena usługi zależy od kilku czynników, średnio to 40-70 zł za metr bieżący płotu.