hero

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Porady i trendy

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Montaż słupków ogrodzeniowych ma ogromne znaczenie dla konstrukcji całego ogrodzenia, ponieważ to one łączą i stabilizują jego przęsła. Tylko poprawnie zamontowane i wypoziomowane słupki będą mogły utrzymać ogrodzenie przez dekady, także podczas niekorzystnej pogody. Sprawdź, o czym pamiętać podczas montażu słupków, i jak zrobić to dobrze!

Dlaczego poprawny montaż słupków ogrodzeniowych jest tak ważny?

Niezależnie od tego, czy ogrodzenie stawiane jest na podmurówce, czy bezpośrednio nad gruntem, słupki ogrodzeniowe są najważniejszymi elementami jego konstrukcji. To do nich mocuje się przęsła ogrodzenia – słupki mają za zadanie je ustabilizować i zapewnić im dokładny pion, przekładają się więc na solidność i estetykę ogrodzenia.

Niewłaściwy montaż słupków ogrodzeniowych oraz zastosowanie wątpliwej jakości materiałów może sprawić, że obniży się nośność ogrodzenia, w efekcie czego cała konstrukcja utraci pion – to wygląda nieestetycznie, nieprofesjonalnie, ale jest także zagrożeniem dla całej konstrukcji, która może nawet runąć np. przy silnym wietrze! Bez względu na to, czy ogrodzenie montujemy samodzielnie, czy korzystamy z pomocy fachowców, należy się upewnić co do:

  • techniki montażu słupków ogrodzeniowych,
  • jakości materiałów (m.in. betonu) oraz dostępności narzędzi.

Montaż słupków ogrodzeniowych krok po kroku

Technika montażu słupków ogrodzeniowych uzależniona jest od tego, czy ogrodzenie ma opierać się podmurówce, czy być zamontowane bezpośrednio nad podłożem. Oba sposoby montażu mają swoje zalety, jednak dość istotnie się od siebie różnią. Taki sam jest jedynie pierwszy etap prac, czyli przygotowanie do montażu.

Przygotowania do montażu słupków ogrodzeniowych

  • Wytyczenie linii ogrodzenia – należy pamiętać, że płot powinien w całości zostać zbudowany na naszej posesji. Jeśli mamy wątpliwości co do przebiegu granicy działki, warto skorzystać z usług geodety. Linię ogrodzenia zaznaczyć można za pomocą wbitych w ziemię patyków lub kamieni, pomiędzy którymi rozciągniemy sznurek.
  • Przygotowanie terenu – grunt w linii przyszłego ogrodzenia należy przede wszystkim oczyścić z gałęzi, kamieni, korzeni czy wystającej roślinności, które mogłyby utrudnić montaż płotu. Warto też wyrównać nieco teren, czyli pozbyć się większych grudek ziemi, zniwelować niewielkie wzniesienia itp.
  • Oznaczenie miejsc montażu słupków – najpierw trzeba dokładnie ustalić lokalizację pierwszego i ostatniego słupka (czyli początkowego i końcowego), a następnie słupków narażonych. Odległość pomiędzy resztą słupków należy wyznaczyć z uwzględnieniem długości przęseł – jeśli przęsło ma 2 m długości, to taka też powinna być odległość między słupkami. O ewentualne docięcia przęseł warto zapytać sprzedawcę ogrodzenia, aby uniknąć tej pracochłonnej czynności.

Montaż słupków ogrodzeniowych bez podmurówki

Jeśli ogrodzenie montowane będzie tuż nad gruntem, bez dodatkowej stabilizacji w postaci podmurówki, można już przejść do montażu słupków ogrodzeniowych. Należy przygotować łopatę lub wiertnicę, poziomicę oraz beton (przynajmniej B20 – można też spotkać się już z nowym oznaczeniem C16/20).

  1. W wyznaczonych wcześniej lokalizacjach słupków należy wykopać dołki. Ich średnica uzależniona jest od rozmiaru samych słupków. Przyjmuje się, że należy zostawić ok. 15 cm przestrzeni pomiędzy słupkiem a ścianką dołu, który wypełni beton. Z kolei głębokość wykopów zależy od stopnia przemarzania gruntu, a ten od regionu Polski (od 80 do 120 cm). Ścianki dołów należy dobrze ubić. Do ich wykopania można użyć łopaty, ale warto też wypożyczyć wiertnicę – z nią uporamy się z tym zdaniem szybciej i sprawniej.
  2. Po wykopaniu dołków należy osadzić w nich słupki ogrodzeniowe. Warto od razu je wypoziomować (za pomocą poziomicy) i obłożyć czymś tymczasowo – np. gruzem czy kamieniami. Słupki należy umieścić dokładnie w środku dołu (czyli po obu stronach należy zachować taką samą odległość do jego ścianki).
  3. Teraz najważniejszy etap montażu słupków ogrodzeniowych, czyli stabilizacja. Do dołu należy więc wlać wcześniej przygotowany beton. Od razu trzeba ostatecznie sprawdzić wypoziomowanie słupka ogrodzeniowego i dokonać ewentualnej korekty. Należy to zrobić błyskawicznie, bo z każdą chwilą to zadanie będzie trudniejsze (wiele też zależy od użytego betonu, gotowe mieszanki twardnieją szybciej).
  4. Wierzchnią warstwę betonu można też wygładzić (aby wyglądał estetycznie).

Montaż słupków ogrodzeniowych na podmurówce

Paradoksalnie montaż słupków ogrodzeniowych na podmurówce jest łatwiejszy, jeśli oczywiście nie weźmiemy pod uwagę wykonania samej podmurówki. Całość prac sprowadza się do tego, aby przymocować słupki do podmurówki za pomocą specjalnych przykręcanych kotew czy łączników. Montaż przebiega szybko i bardzo sprawnie, zwłaszcza że nie musimy przykładać tak dużej wagi do precyzyjnego wypoziomowania słupków. Zastosowanie łączników niejako „wymusza” ich właściwy, pionowy montaż.

Oczywiście podmurówka może mieć różną formę. Jeśli jest to tylko murek, wtedy zakres prac pokrywa się z powyższym opisem. Często jednak pojawiają się jeszcze dodatkowe elementy podmurówki, czyli murowane słupki. W takim wypadku nie trzeba montować słupków ogrodzeniowych, bo do zamocowania przęseł wystarczy użyć po prostu specjalnych łączników.

A co z samą podmurówką? Można ją wykonać na miejscu – wymurować lub zrobić wylewkę betonową (a następnie otynkować i pokryć materiałem wykończeniowym). Inną możliwością jest wybór popularnej podmurówki z prefabrykatów, którą da się zbudować nawet w kilka godzin.

Samodzielny montaż ogrodzenia czy usługa fachowców?

Obecnie znaczna część dostępnych w sprzedaży ogrodzeń (np. ogrodzenie panelowe) ma budowę modułową – to znaczy, że na miejsce montażu dostarczane są gotowe przęsła (panele ogrodzeniowe), brama, furtka i części montażowe, które wystarczy po ze sobą połączyć. Choć nie wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia budowlanego, to zawsze warto rozważyć wynajęcie ekipy fachowców, dzięki czemu oszczędzimy czas, energię, a może i nerwy! W tym wypadku warto pamiętać o tym, że taka firma powinna udzielić gwarancji na montaż ogrodzenia (np. na podstawie dowodu zakupu).

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak dopasować wysokość słupków ogrodzeniowych?

Słupki ogrodzeniowe powinny mieć taką samą wysokość, jak przęsła (ewentualnie mogą być troszkę niższe lub wyższe, ale to zależy już od preferencji i oczekiwanej estetyki). Jeśli montaż słupków ogrodzeniowych przewidujemy bez podmurówki, to powinny być one o ok. 80-120 cm wyższe niż przęsła (w zależności od głębokości dołów pod słupki). Z kolei jeśli słupki montowane będą na podmurówce, to należy odjąć wysokość murków.

Jak przebiega prawidłowy montaż słupków ogrodzeniowych?

W przypadku montażu słupków bez podmurówki (np. ogrodzeń panelowych) należy przygotować odpowiedniej głębokości dołki (w zależności do stopnia przemarzania gruntu w danym regionie), umieścić w nich słupki i precyzyjnie je wypoziomować, a następnie zalać betonem.

Jak przebiega montaż słupków ogrodzeniowych na podmurówce?

Na podmurówce słupki wystarczy zamontować za pomocą specjalnych kotew bądź łączników.