Ogrodzenie ma chronić posesję – to jego główne zadanie. My wierzymy jednak, że ogrodzenie to coś więcej, to integralna część przestrzeni życiowej mieszkańców, która powinna być funkcjonalna i estetyczna. Idąc tym tropem, warto dobrze przemyśleć kolorystykę płotu, by idealnie wpisał się w aranżację domu i każdego dnia cieszył swoim wyglądem.
Jak dobrać kolor ogrodzenia do budynku?
Idealne ogrodzenie powinno doskonale współgrać z architekturą, stylistyką i kolorystyką domu. Aby stworzyć spójną kompozycję, warto nawiązać do zewnętrznego wyglądu budynku – zwrócić uwagę na kolor jego elewacji i pokrycia dachowego, kolorystykę balustrad, okien i okiennic, rynien czy elementów ozdobnych.
Kolor ogrodzenia a elewacja budynku
Kolor ogrodzenia na pewno warto rozważyć w odniesieniu do elewacji domu – wybrać zbliżoną kolorystykę, pobawić się odcieniem lub pokusić się o silny kontrast kolorystyczny. Na przykład jasnoszara czy beżowa elewacja będzie świetnie współgrała z antracytowym, czarnym czy brązowym ogrodzeniem.
Drewno polimerowe w ogrodzeniu a deska elewacyjna
Jeśli dom pokryty jest elewacją drewnianą, na przykład deską szalunkową, warto pomyśleć o ogrodzeniu w odcieniach brązu (np. mocca). W Gatigo proponujemy także naszym Klientom wypełnienie części ogrodzenia drewnem polimerowym w różnych kolorach. W ten sposób ogrodzenie spójnie łączy się z elewacją, a jednocześnie nie trzeba obawiać się o jego trwałość. Polimerowe deski tak idealnie imitują drewno, że bywają nazywane „drewnem bez wad”! Ten materiał nie niszczy się i nie wymaga pielęgnacji. Jest niewzruszony na upływ czasu i na niekorzystne czynniki atmosferyczne (mróz, wilgoć).
Jak dobrać kolor ogrodzenia do ogrodu?
Podczas trudnego wyboru kolorystyki ogrodzenia warto pomyśleć też o ogrodzie. Może już rosną w nim bujne, ozdobne kolorowe rośliny kwitnące, a może dopiero zostaną posadzone? Dobrze jest zainspirować się ich kolorystyką! Na przykład popularne hortensje ogrodowe mogą kwitnąć na niebiesko, żółto, przybierać odcienie fioletu czy różu. Kilka szczebli ogrodzenia w tym kolorze idealnie wpisze się w ogrodową aranżację, stworzy przytulny, pogodny nastrój.
A może ogrodzenie ma zostać obsadzone wiecznie zielonymi iglakami? Jeśli ma wtapiać się w otoczenie, warto zaczerpnąć z przyrody! Oczywiście nie trzeba malować go w całości na zielono – zieleń połączona z brązem czy szarością będzie tworzyć równie spójną całość.
O czym trzeba koniecznie pamiętać? W zależności od pory każdy ogród będzie zmieniał barwy i ich odcienie. Kolor ogrodzenia dopasowany do roślinności w ogrodzie może też gryźć się z wyglądem zewnętrznym domu, a tego warto uniknąć. Trzeba więc wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty i dobrze przemyśleć swój wybór. Zaangażować wyobraźnię, dzięki której przed oczami pojawi się pomalowane ogrodzenie w wersji letniej i zimowej.
Jak dobrać kolor ogrodzenia do… swojego wnętrza?
Ogrodzenie domu staje się istotnym elementem przestrzeni życiowej jego mieszkańców. Domownicy będą mijać je każdego dnia, spędzać w jego pobliżu czas. Dobrze jest zastanowić się, jakie kolory są im najbliższe. Czy jaskrawe, głębokie, niespotykane, a może stonowane, klasyczne? Ulubiony kolor może wiele powiedzieć o człowieku i jego osobowości. Symbolika barw może więc istotnie pomóc w aspekcie dopasowania koloru ogrodzenia, choć nie powinno się wyłącznie od niej uzależniać swojego wyboru. Jak to działa? Na przykład osoby towarzyskie, pewne siebie i pełne energii chętnie wybierają kolory czerwone. Z kolei po niebieską kolorystykę często sięgają osoby spokojne, kreatywne, pozytywnie nastawione do życia. Ludzie o łagodnym usposobieniu, empatyczni i rodzinni ubóstwiają zielenie.
Od razu może pojawić się myśl: „Jestem duszą towarzystwa, a mój ulubiony kolor to żółty, nie czerwony!”. W takim razie warto pomyśleć o żółtych wstawkach w swoim ogrodzeniu! Wybór koloru ogrodzenia warto poprzedzić namysłem nad swoimi ulubionymi barwami, ale też nad emocjami, które chce się za ich pośrednictwem przekazać innym. Symbolika barw nie jest wyrocznią, ale bywa świetną inspiracją!
Łączenie kolorów i silne kontrasty
Ogrodzenie nie musi być jednokolorowe! Jeśli jego przęsła tworzone są ze stalowych profili w stonowanym kolorze (np. szarym, czarnym), warto pomalować tylko wybrane. Dzięki temu bez efektu przytłoczenia postawić można na kolor żywy, niestandardowy, niebanalny – np. modne odcienie czerwieni, błękitów, zieleni. W połączeniu ze stonowaną kolorystyką całości barwy te będą silnie kontrastować, wprowadzą do przestrzeni życiowej domowników wesołość, a ogrodzenie zdecydowanie wyróżnią na tle innych.
Czy ciemny kolor będzie bardziej praktyczny niż jasny?
Wiele osób marzy o ogrodzeniu w stylu klasycznym, angielskim, skandynawskim czy nawet prowansalskim. Widzą go wyłącznie w jasnym kolorze – w bieli, beżu, może delikatnej szarości czy w pudrowych odcieniach. Po czym szybko przychodzi myśl, czy jednak aspekt praktyczny nie powinien zdominować tego wyboru. Czy na jasnym ogrodzeniu zabrudzenia nie będą bardziej widoczne? Nie, zdecydowanie nie trzeba będzie go w każdy sobotni poranek szorować! Większość zabrudzeń będzie na bieżąco zmywał deszcz, a przy okazji wiosennych porządków można pokusić się o przepłukanie ogrodzenia za pomocą myjki ciśnieniowej – to powinno wystarczyć, by lśniło czystością.
Kolor farby a jej struktura
Poza samym kolorem farby, którą zostanie pomalowane ogrodzenie, warto zastanowić się nad jej strukturą. Można pomyśleć o strukturze metalicznej, która świetnie sprawdzi się w przypadku standardowych, stonowanych kolorów (grafitu, czerni, szarości). Z kolei półmat będzie prezentował się genialnie w połączeniu z dowolną kolorystyką. Do swoich rozważań włączyć można także połysk, który każdej farbie doda blasku, a szczególnie dobrze będzie komponował się z kolorami stalowymi, szarymi, srebrnymi czy porcelanowymi.
Do wyboru do koloru – tylko w Gatigo!
W Gatigo uwielbiamy bawić się kolorami. Każdemu Klientowi polecamy łączyć kolory standardowe z zaskakującymi, barwnymi dodatkami. Silne kontrasty kolorystyczne ożywiają nie tylko samo ogrodzenie, ale również dom i ogród, nadają kolorytu codzienności także w szare, jesiennie i zimowe dni. Z tą myślą wprowadziliśmy do naszej oferty dość szeroką paletę barw.
Kolory standardowe:
- księżycowy antracyt RAL 7016
- wulkaniczny grafit RAL 7024
- mocca brąz RAL 8017
- karbonowa czerń RAL 9005
I niestandardowe:
- słoneczny żółty RAL 1018
- szafranowy pomarańcz RAL 2000
- chilli czerwień RAL 3000
- winny czerwony RAL 3005
- jagodowy fiolet RAL 4005
- malinowy róż RAL 4010
- klasyczny szafir RAL 5003
- intensywny kobalt RAL 5010
- soczysta zieleń RAL 6005
- energetyczna limonka RAL 6018
- czekoladowy brąz RAL 8019
- porcelanowa biel RAL 9016
W Gatigo wszystkie nasze ogrodzenia malujemy farbą proszkową, która wtapia się w strukturę stali. Dzięki temu powłoka jest trwała, nie ściera się, nie odchodzi i nie blaknie, więc można cieszyć się jej pięknem przez lata.