hero

Jaki kolor ogrodzenia wybrać?

Porady i trendy

Jaki kolor ogrodzenia wybrać?

Ogrodzenie chroni posesję, to jego główne zadanie. My wierzymy jednak, że jest jeszcze czymś więcej że stanowi integralną część przestrzeni do życia i pracy, jest jej elementem funkcjonalnym, ale i dekoracyjnym. Idąc tym tropem, warto dobrze przemyśleć kolor ogrodzenia: idealnie wpisać je w aranżację domu, aby każdego dnia cieszyło oczy swoim wyglądem.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do budynku?

Dobrze dobrane ogrodzenie powinno doskonale współgrać z architekturą, stylistyką i kolorystyką domu. Aby stworzyć spójną kompozycję, nawiąż do zewnętrznego wyglądu budynku, zwróć uwagę na barwę elewacji i pokrycia dachowego, balustrad, stolarki okiennej, nawet rynien i elementów ozdobnych. Wybierając kolor ogrodzenia, musisz najpierw znaleźć punkt odniesienia.

Dziś w ogrodzeniowej palecie barw powtarza się kilka modnych odcieni jak antracyt, grafit czy mocca brąz. Stonowaną kolorystykę ogrodzenia dobrze jednak przełamać – zadbać o kilka elementów o niestandardowej, intrygującej barwie.

Kolorystyka ogrodzenia dopasowana do elewacji domu

Kolor ogrodzenia na pewno warto rozważyć w odniesieniu do elewacji budynku – wybrać zbliżoną barwę, pobawić się jej odcieniem albo pokusić się o silny kontrast kolorystyczny. Np. stonowana kolorystyka elewacji: jasnoszara czy beżowa świetnie współgra z antracytowym, grafitowym lub brązowym ogrodzeniem.

Elewacja nie jest natomiast jednym elementem, do którego możemy dopasować kolor ogrodzenia. Świetnie wypada również połączenie płotu oraz dachu czy stolarki okiennej. A w przypadku ogrodzeń stalowych łatwo dobierzesz dokładnie taki sam odcień dopasowując go precyzyjnie z palety RAL. Kilka szczebli ogrodzenia możesz śmiało wpisać w elementy ozdobne budynku albo podjazd np. barwę kostki brukowej czy płyt betonowych.

Drewniana elewacja a drewno polimerowe w ogrodzeniu

Jeśli budynek pokrywa elewacja drewniana, pomyśl o ogrodzeniu w odcieniach brązu (np. mocca), ale w Gatigo proponujemy Ci jeszcze inne rozwiązanie – wypełnienie części ogrodzenia drewnem polimerowym. Genialnie sprawdza się także kompozyt WPC, a niektóre nowoczesne ogrodzenia metalowe pokrywane są nawet powłokami imitującymi naturalny surowiec. W ten sposób płot spójnie łączy się z elewacją, a jednocześnie nie trzeba obawiać się o jego trwałość. Polimerowe deski tak idealnie imitują drewno, że bywają nazywane „drewnem bez wad”! Ten materiał nie niszczy się i nie wymaga pielęgnacji. Jest niewzruszony na upływ czasu oraz czynniki atmosferyczne (mróz, wilgoć) i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do ogrodu?

Podczas trudnego wyboru kolorystyki ogrodzenia warto pomyśleć także o ogrodzie. 

Uprawiasz już dekoracyjne kolorowe rośliny kwitnące, a może planujesz ozdobić nimi posesję? Dobrze zainspirować się ich kolorystyką – na przykład popularne hortensje ogrodowe kwitną na niebiesko, żółto, przybierają odcienie fioletu czy różu. Kilka szczebli płotu w tym kolorze idealnie wpisze się w aranżację ogrodu i stworzy przytulny, pogodny nastrój.

A ogrodzenie obsadzone wiecznie zielonymi iglakami? Jeżeli ma dobrze wtopić się w otoczenie, zaczerpnij z przyrody. Oczywiście nie chodzi o to, aby malować je w całości na zielono. Zieleń połączona z brązem czy szarością stworzy równie spójną całość. Wykorzystaj stonowane kolory ziemi, ale ciemne odcienie przełam beżem czy kremem.

Pamiętaj jednak, że w zależności od pory każdy ogród będzie zmieniał barwy i ich odcienie. Kolor ogrodzenia dopasowany do roślinności w ogrodzie może także gryźć się z wyglądem zewnętrznym domu, a tego warto uniknąć. Weź pod uwagę te aspekty i zaangażuj wyobraźnię, dzięki której przed oczami pojawi Ci się pomalowane ogrodzenie w wersji letniej i zimowej.

A jak dobrać kolor ogrodzenia do własnego charakteru?

Ogrodzenie domu staje się istotnym elementem przestrzeni do życia mieszkańców – domownicy mijają je każdego dnia i spędzają w jego pobliżu czas. Dobrze zastanowić się, jakie kolory są im najbliższe. Jaskrawe, głębokie, niespotykane? Czy raczej barwy stonowane, klasyczne? Ulubiony kolor wiele mówi o człowieku, jego osobowości, więc symbolika barw może istotnie pomóc dopasować kolor ogrodzenia, choć nie powinno się wyłącznie od niej uzależniać swojego wyboru

Jak to działa? Na przykład osoby towarzyskie, pewne siebie czy pełne energii chętnie wybierają kolory czerwone. Z kolei po niebieską kolorystykę zazwyczaj sięgają osoby spokojne i kreatywne, pozytywnie nastawione do życia i świata. A ludzie o łagodnym usposobieniu, empatyczni i rodzinni ubóstwiają zielenie.

Od razu może pojawić się myśl: „Jestem duszą towarzystwa, ale mój ulubiony kolor to żółty, nie czerwony!”. W takim razie pomyśl o żółtych wstawkach w swoim płocie! Wybór koloru ogrodzenia warto poprzedzić namysłem nad swoimi ulubionymi barwami i nad emocjami, które chcesz za ich pośrednictwem przekazać innym. Symbolika barw nie jest wyrocznią, ale bywa świetną inspiracją.

A może połączenie kilku kolorów i silne kontrasty?

Ogrodzenie nie musi być jednokolorowe. Jeśli jego przęsła stworzone są ze stalowych profili w stonowanym kolorze (np. szarym, czarnym), to warto przemalować kilka szczebli. Dzięki temu bez efektu przytłoczenia możesz zaangażować kolor żywy, niestandardowy, niebanalny – np. modne odcienie czerwieni, błękitu czy zieleni. W połączeniu ze stonowaną kolorystyką całości takie „inne” barwy będą silnie kontrastować, wprowadzą do przydomowej przestrzeni wesołość, a samo ogrodzenie zdecydowanie wyróżnią na tle innych.

Czy ciemny kolor będzie praktyczniejszy niż jasny?

Wiele osób marzy o ogrodzeniu w stylu klasycznym, angielskim, skandynawskim czy nawet prowansalskim. Widzą je wyłącznie w jasnym kolorze – w bieli, beżu, a może w delikatnej szarości lub w pudrowych odcieniach. Po czym szybko przychodzi myśl, czy jednak aspekt praktyczny nie powinien zdominować tego wyboru. Czy na jasnym ogrodzeniu zabrudzenia nie będą bardziej widoczne? Nie, zdecydowanie nie trzeba będzie go w każdy sobotni poranek szorować! Większość zabrudzeń będzie na bieżąco zmywał deszcz, a przy okazji wiosennych porządków można pokusić się o opłukanie ogrodzenia z pomocą myjki ciśnieniowej: to powinno wystarczyć, by lśniło czystością.

Jak dopasować strukturę farby do ogrodzenia metalowego?

Poza samym kolorem farby, którą zostanie pomalowane ogrodzenie, warto jeszcze zastanowić się nad jej fakturą. Pomyśl o strukturze metalicznej: świetnie sprawdzi się w przypadku standardowych, stonowanych kolorów (grafitu, czerni, szarości). Z kolei półmat prezentuje się dobrze w połączeniu z dowolną kolorystyką, dodatkowo nadaje ogrodzeniu jednocześnie minimalizmu i elegancji. Do rozważań włącz także połysk, który każdej farbie dodaje szykownego blasku, chociaż szczególnie dobrze komponuje się z kolorami stalowymi, szarymi, srebrnymi czy porcelanowymi.

Do wyboru do koloru – tylko w Gatigo!

W Gatigo uwielbiamy bawić się kolorami. Każdemu Klientowi polecamy łączyć barwy standardowe, stonowane z zaskakującymi, kolorowymi dodatkami. Silne kontrasty kolorystyczne ożywiają nie tylko samo ogrodzenie, ale także dom i ogród, nadają kolorytu codzienności nawet w szare, jesiennie i zimowe dni. Z tą myślą wprowadziliśmy do naszej oferty dość szeroką paletę barw.

Wśród kolorów standardowych znajdziesz księżycowy antracyt i wulkaniczny grafit, mocca brąz i karbonową czerń, a wśród niestandardowych m.in.:

  • słoneczny żółty RAL 1018,
  • szafranowy pomarańcz RAL 2000,
  • chilli czerwień RAL 3000,
  • malinowy róż RAL 4010,
  • klasyczny szafir RAL 5003,
  • intensywny kobalt RAL 5010,
  • soczystą zieleń RAL 6005,
  • energetyczną limonkę RAL 6018.

W Gatigo wszystkie nasze ogrodzenia malujemy farbą proszkową, która wtapia się w strukturę stali. Dzięki temu powłoka jest trwała, nie ściera się, nie odchodzi i nie blaknie, więc można cieszyć się jej pięknem przez lata.

FAQ:

  1. Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Warto zerknąć na kolor elewacji, dachu, okien, orynnowania czy dodatków i dobrać barwę o podobnym odcieniu lub postawić na wyraźny kontrast (np. beżowa elewacja i grafitowe ogrodzenie). Możesz też kierować się stylami aranżacji – np. z domem w stylu skandynawskim świetnie skomponuje się jasne ogrodzenie.

  1. Jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać?

Ogrodzenie metalowe jest bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o dobór barw, gdyż można pomalować je niemal na dowolny kolor. Standardowo ogrodzenia metalowe są szare, grafitowe, antracytowe czy w różnych odcieniach brązu, ale tę stonowaną kolorystykę warto przełamać ciekawym kontrastem, np. żółtą, zieloną czy niebieską wstawką.

  1. Czy kolor ogrodzenia ma jakieś znaczenie?

Przy założeniu, że spójna kompozycja przestrzeni życiowej (taka, w której dom, ogród i ogrodzenie posesji tworzą stylistyczną całość) jest istotna, barwy ogrodzenia mają ogromne znaczenie. Kolor i odcień płotu zupełnie zmieniają jego postrzeganie.

FAQ:

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Warto zerknąć na kolor elewacji, dachu, okien, orynnowania czy dodatków i dobrać barwę o podobnym odcieniu lub postawić na wyraźny kontrast (np. beżowa elewacja i grafitowe ogrodzenie). Możesz też kierować się stylami aranżacji – np. z domem w stylu skandynawskim świetnie skomponuje się jasne ogrodzenie.

Jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać?

Ogrodzenie metalowe jest bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o dobór barw, gdyż można pomalować je niemal na dowolny kolor. Standardowo ogrodzenia metalowe są szare, grafitowe, antracytowe czy w różnych odcieniach brązu, ale tę stonowaną kolorystykę warto przełamać ciekawym kontrastem, np. żółtą, zieloną czy niebieską wstawką.

Czy kolor ogrodzenia ma jakieś znaczenie?

Przy założeniu, że spójna kompozycja przestrzeni życiowej (taka, w której dom, ogród i ogrodzenie posesji tworzą stylistyczną całość) jest istotna, barwy ogrodzenia mają ogromne znaczenie. Kolor i odcień płotu zupełnie zmieniają jego postrzeganie.