hero

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać?

Porady i trendy

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać?

Materiał na ogrodzenie to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia w procesie zabezpieczenia posesji – to on przekłada się na trwałość, wygląd i charakter konstrukcji. Jakie są możliwości? Metal, drewno czy beton – który wybrać, jakie mają wady i zalety? Jak dobrać rodzaj ogrodzenia do stylistyki budynku? A jakie jest najtańsze ogrodzenie? Podpowiadamy!

Jaki materiał na ogrodzenie wykorzystuje się najczęściej?

Najczęściej wykorzystywany materiał na ogrodzenie to stal ze względu na trwałość oraz niekończące się możliwości obróbki surowca, dzięki którym ogrodzenia metalowe przyjmują dziś tak różne formy i stylistyki. Zwykle tworzy się je z profili bądź kształtowników, a w wersji ekonomicznej także z drutu (siatki i panele ogrodzeniowe). Ogrodzenie posesji powstaje także z drewna bądź betonu albo kamienia. Dwie ostatnie konstrukcje uzupełniają często stalowe przęsła – wówczas mają więc formę podmurówki i filarów czy kilku ścianek.

Te trzy czy cztery najpopularniejsze materiały na ogrodzenie występują naturalnie w różnych wariantach (to stal ocynkowana lub malowana proszkowo, gatunki drewna, gotowe elementy kontra budowa od podstaw) oraz mają alternatywy, które je imitują (np. deski kompozytowe na ogrodzenie zamiast naturalnego surowca).

Każdy materiał na ogrodzenie stwarza inne możliwości – bezpośrednio wpływa zatem na wygląd, stylistykę i charakter konstrukcji. Różna jest też jego trwałość, co ma duże znaczenie dla użytkowania i żywotności ogrodzenia.

Ogrodzenie metalowe – różnorodność, trwałość, funkcjonalność

Ogrodzenie ze stali powstaje najczęściej z profili bądź kształtowników i ma budowę modułową. Kupujemy gotowe przęsła, furtki, bramy wjazdowe czy słupki ogrodzeniowe, które wystarczy z sobą połączyć. Tradycyjnym rozwiązaniem w tym zakresie są ogrodzenia kute, wytwór kowalstwa artystycznego, jednak te powstają na zamówienie, są kosztowne, ciężkie i trudniejsze w montażu. Nowoczesne ogrodzenia modułowe przygotowuje się fabrycznie: dzięki temu cechuje je idealna powtarzalność elementów i niższa cena. Są też lżejsze i tworzą kompletny system, zatem ich montaż jest znacznie szybszy i łatwiejszy.

Taki materiał na ogrodzenie metalowe jak stal ma tę zaletę, że jest trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Bardzo dobrze sprawdza się podwójne zabezpieczenie antykorozyjne – cynkowanie i malowanie proszkowe. A w Gatigo wszystkie nasze ogrodzenia (tak potraktowane) poddajemy surowym testom odpowiadającym dekadzie używania w trudnych warunkach. Dodatkowo proponujemy szeroką paletę barw, uzupełnioną o kolory niestandardowe, dzięki którym nasze ogrodzenia nabierają oryginalnego charakteru. Kolejnym ogromnym plusem metalowych konstrukcji jest funkcjonalność – możliwość automatyzacji furtki i bramy wjazdowej.

Ogrodzenia w stylu klasycznym i nowoczesnym

Pod względem stylistyki metalowe ogrodzenia posesji dzielimy na dwie duże grupy – a dzięki temu łatwo dopasować je do architektury i aranżacji budynku.

  • Ogrodzenia nowoczesne. Cechuje je minimalizm, prostota, brak zdobień – w formie dekoracji wykorzystuje się zabawę formą, kontrasty kolorystyczne i wstawki z perforowanej blachy. Zwykle budują je płaskie i szerokie sztachety mocowane pionowo bądź poziomo do podłoża (dzięki ułożeniu sztachet można uzyskać iluzję optyczną np. wizualnie obniżyć i poszerzyć budynek). Ciekawym rozwiązaniem jest także ogrodzenie żaluzjowe (sztachety zachodzą na siebie) – ukrywa posesję przed wzrokiem sąsiadów i zapewnia prywatność.
  • Ogrodzenia klasyczne. Wyglądem przypominają ogrodzenia kute, wyróżnia je subtelność i „lekkość”, wyważona elegancja i bogata dekoracyjność. Zwykle sztachety i ramy ozdabia metaloplastyczna ornamentyka, np. rozety, ślimaczki czy kwiaty. Pojawiają się też klasyczne groty – zakończenia sztachetek. Takie ogrodzenia dobrze wpisują się w tradycyjne budownictwo – geometryczne czy złożone bryły, spadziste dachy, ganki i kolumny. Dobrze też komponują się z wysoką podmurówką oraz elementami ogrodzenia murowanego i kamiennego.

Najtańsze ogrodzenie metalowe, czyli panele z drutu

Do grupy ogrodzeń stalowych zaliczamy też bardzo ekonomiczną i uniwersalną konstrukcję – ogrodzenia panelowe tworzone ze stalowych drutów, które są łączone w formie siatki. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie nowoczesnego lub klasycznego frontowego ogrodzenia – na tyłach posesji, zamiast zwykłej siatki. W warunkach ograniczonego budżetu lub gdy estetyka nie gra największej roli, można je wykorzystać również od frontu (w wersji panelowej dostępne są też furtki i bramy).

Ogromną zaletą paneli poza niską ceną jest prosty i szybki montaż polegający na połączeniu przęseł ze słupkami za pomocą obejm. Materiał na ogrodzenie panelowe również jest skutecznie zabezpieczany ocynkiem i farbą proszkową.

Ogrodzenie drewniane – panele i deski oraz ich alternatywy

Ogrodzenia drewniane są bardzo „wdzięczne” ze względu na niepowtarzalność – nie ma dwóch takich samych drzew – i naturalny, ciepły charakter. Można wykonać je od podstaw z desek, nadając oryginalny wygląd, lub wykorzystać gotowe do montażu panele, minimalistyczne czy dekoracyjne. Wadą naturalnego drewna jest natomiast jego niska odporność na czynniki atmosferyczne – wilgoć, mróz i słońce. Dlatego wymaga regularnej impregnacji.

Żeby uniknąć konieczności dbałości o ogrodzenie, warto zdecydować się na imitację drewna – deski kompozytowe lub drewno polimerowe. Te tworzywa są pozbawione wad drewna (w pełni odporne na warunki atmosferyczne), a dzięki losowo nadawanej strukturze i dobrze dobranej barwie niemal nie do odróżnienia od tego surowca.

Gabiony i ogrodzenie betonowe – gotowe przęsła i bloczki

Ogrodzenia betonowe cechują się dużą trwałością, a zwykle są także pełne: zbudowane w formie muru, który zapewnia dużo prywatności. Tworzy się je z prefabrykowanych przęseł mocowanych w rowkach pomiędzy słupkami (prostota montażu) lub z pustaków zalewanych betonem. W drugim wariancie ogrodzeniu już można nadać oryginalny wygląd, zbudować je według własnego projektu i ozdobić za pomocą dekoracyjnych tynków i płytek elewacyjnych. Ciekawą alternatywą ogrodzeń betonowych są gabiony, specjalne metalowe kosze, które wypełnia się m.in. kamieniem naturalnym, ciętym drewnem czy tłuczonym szkłem.

Te konstrukcje mają jednak także kilka wad – przede wszystkim są masywne, a to może przytłaczać, zwłaszcza jeżeli posesja jest mała. Wysoki mur często też nadmiernie zacienia ogród, utrudnia uprawę i ogranicza widoczność – zarówno nam, jak i sąsiadom. Nierzadko staje się więc kością niezgody, zatem przedsięwzięcie warto skonsultować, aby wypracować kompromis.

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać? Od czego to zależy?

Wybór materiału na ogrodzenie to indywidualna kwestia – zależna od wielu czynników. Przede wszystkim warto postawić na własny gust i preferencje. Należy też ustalić budżet i gdy jest ograniczony, warto zawęzić poszukiwania do ekonomicznych propozycji. Ważna jest również stylistyka budynku i przestrzeń wokół niego – rustykalnej nuty doda drewno, minimalistycznej proste stalowe przęsła i beton, a „dworkowej” ozdobny klasyczny model ogrodzenia metalowego.

Nie bez powodu najczęściej wybierany materiał na ogrodzenie to metal, ale nie jest to jedyna propozycja i różne rodzaje płotów można też ze sobą śmiało łączyć. W Gatigo chętnie doradzimy, dzieląc się naszym doświadczeniem, zapraszamy!

FAQ:

Jakie są najpopularniejsze materiały na ogrodzenie?

Do najpopularniejszych materiałów na ogrodzenie zaliczamy stal – np. kształtowniki, profile i drut, a także drewno i materiały drewnopodobne (np. kompozyt) oraz beton.

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać – metal, drewno czy beton?

Wszystko zależy od gustu, budżetu, oczekiwań co do trwałości czy stylistyki budynku. Najchętniej wybierany jest metal: trwały i uniwersalny. Drewno wymaga impregnacji, a beton może przytłaczać działkę, ale te rozwiązania mają też wiele zalet.

Jak zabezpieczony jest materiał na ogrodzenie metalowe?

Elementy ogrodzenia metalowego są zabezpieczane na różne sposoby. Najkorzystniej wypada tzw. system DUPLEX: połączenie cynkowania i malowania proszkowego.