hero

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Porady i trendy

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Kupując bramę wjazdową, zdecydowanie warto wybrać model już fabrycznie wyposażony w napęd. To gwarancja kompatybilności bramy i mechanizmu, a więc bezawaryjnej pracy – czyli wygody i bezpieczeństwa domowników. Jeśli jednak została już zakupiona brama bez automatu lub zdecydowano o zautomatyzowaniu pracy starej bramy, taki napęd można kupić oddzielnie. Dziś podpowiemy, w jaki mechanizm do otwierania bram dwuskrzydłowych zdecydowanie warto zainwestować.

Kompatybilność bramy wjazdowej i napędu

Wybór odpowiedniego napędu do bramy skrzydłowej nie jest prosty, bo nie wszystkie urządzenia są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami bram. W sprzedaży dostępne są też napędy do bram przesuwnych, które przecież działają na zupełnie innej zasadzie. Pierwsze ważne zadanie to upewnić się, że dany mechanizm jest przystosowany do działania z bramą dwuskrzydłową.

Odpowiedni rozmiar i waga bramy do wybranego napędu

Drugą istotną kwestią są rozmiary i waga bramy. Konkretny napęd będzie w stanie obsługiwać wyłącznie bramę o wymiarach i wadze, które mieszczą się w zakresie przewidzianym przez producenta. Oczywiście nie chodzi o to, by ściągać bramę i w jakiś sposób próbować ją zważyć, ale o to, aby oszacować jej wagę, ewentualnie skontaktować się z jej producentem bądź sprzedawcą i uzyskać potrzebne informacje.

Warunki montażowe napędu a kompatybilność z bramą 

Warto też upewnić się, że brama, do której dobierany jest napęd, spełnia wszelkie warunki montażowe określone przez producenta. Niektóre mechanizmy są przystosowane wyłącznie do bram z jednym skrzydłem lub mogą być zamontowane jedynie na lewym bądź prawym słupku. Inne są bardziej uniwersalne, a ich dowolność montażowa jest większa.

Niezbędne instalacje pod montaż napędu do bramy skrzydłowej

I wreszcie – napęd do bramy potrzebuje dostępu do prądu o określonym napięciu i instalacji odpowiednich przewodów. Podstawą jest przewód ziemny zasilający, ewentualnie inne elementy – takie jak skrętka komputerowa czy pętla indukcyjna, które umożliwią działanie fotokomórek, lamp ostrzegawczych czy połączenie napędu do bramy z domofonem i z systemami tzw. inteligentnego domu. Jeśli na posesji są już zamontowane instalacje, trzeba upewnić się, że odpowiadają specyfikacji technicznej wybranego napędu.

Must-have napędu do bramy, czyli niezbędne funkcje

Napęd do bramy jest po to, by ułatwić domownikom codzienność, zapewnić wygodę i bezpieczeństwo wjazdu na posesję. Konkretny model warto wybrać w zależności od swoich potrzeb i preferencji – tak, aby oferował takie funkcjonalności, jakie będą potrzebne bądź przydatne domownikom.

Jest jednak kilka takich niezbędnych funkcji, w które musi zostać wyposażony napęd, by móc określić go mianem dobrej inwestycji!

Jaki napęd do bramy wybrać? To niezbędne funkcje:

 • Odpowiednio długa żywotność w stosunku do potrzeb mieszkańców – mowa o liczbie dostępnych cykli otwarcie-zamknięcie. Im częściej domownicy będą korzystać z bramy, tym ta wartość powinna być wyższa.
 • Funkcja regulowanego, łagodnego biegu – chodzi o to, aby mechanizm, tuż przed osiągnięciem krańcowego położenia bramy, zwalniał jej bieg. To zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym bramy.
 • Automatyczna blokada bramy po zamknięciu, czyli zabezpieczenie antywłamaniowe, dodatkowa ochrona posesji.
 • Współpraca z odpowiednią liczbą pilotów do zdalnej obsługi (np. kilka urządzeń – po jednym dla wszystkich domowników).
 • Możliwość obsługi bramy w przypadku przerwy w dostawie prądu (np. za pomocą zapasowej baterii).
 • Możliwość współpracy z fotokomórkami i lampami ostrzegawczymi, ewentualnie automatyczna detekcja przeszkód, czyli pełne bezpieczeństwo pojazdów, zwierząt i ludzi.
 • Elementy zabezpieczające mechanizm – np. zapobiegające przeciążeniom, sterownik wyposażony w transformator, możliwość pracy całego układu na niskim napięciu,  awaryjne wejście w sterowniku.
 • Energooszczędność, czyli najniższy możliwy pobór prądu.
 • Cicha praca urządzenia.
 • Bezawaryjna praca niezależnie od warunków atmosferycznych, również w skrajnych temperaturach.

Dodatkowe, wygodne funkcjonalności napędu do bramy:

 • Tryb furtki, czyli możliwość jedynie częściowego otwarcia bramy dla pieszego.
 • Współpraca z lampami ostrzegawczymi – dla bezpieczeństwa domowników.
 • Współpraca z fotokomórkami, które będą wykrywać przeszkody i np. uniemożliwią zamknięcie bramy, gdy w jej linii znajdzie się samochód, zwierzę czy człowiek.
 • Dodatkowy akumulator, który umożliwi automatyczną pracę bramy nawet bez zasilania.
 • Automatyczne zamknięcie się bramy po ustalonym czasie.
 • Możliwość montażu podziemnego napędu – w sytuacji, gdy nie jest możliwa instalacja mechanizmu na słupkach bramy lub gdy chce się go ukryć.
 • Możliwość połączenia z centralą systemu tzw. Smart Home, czyli w pełni zdalna obsługa bramy, również z poziomu smartfona.

Jaki napęd do bramy skrzydłowej – najtańszy, najdroższy?

Ceny napędów do bramy dwuskrzydłowej wahają się od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Wraz z ceną wzrasta przeważnie jakość samego napędu, ale też poziom jego funkcjonalności. Niezależnie od ceny warto przede wszystkim wybrać takie rozwiązanie, które będzie dobrze zabezpieczone przed korozją, sprawne niezależnie od okoliczności i funkcjonalne – przynajmniej w podstawowym stopniu.

Dodatkowe koszty, czyli montaż napędu do bramy

Czy do kosztów zakupu mechanizmu do otwierania bram dwuskrzydłowych trzeba doliczyć koszt jego montażu? To zależy! Wielu producentów przewiduje samodzielny montaż napędu – możliwy bez specjalistycznej wiedzy i dostępności sprzętu, z dodatkowymi montażowymi ułatwieniami. Zawsze jednak trzeba upewnić się, że jest to realne, i że do mechanizmu zostanie dołączona szczegółowa, przejrzysta instrukcja, najlepiej „krok po kroku”.

W wielu przypadkach, gdy na etapie montażu ogrodzenia nie została poprowadzona niezbędna instalacja, trzeba będzie skorzystać z pomocy elektryka

Godne polecenia napędy do bramy skrzydłowej marki Sommer

Gatigo proponujemy naszym Klientom wyłącznie sprawdzone i rekomendowane przez specjalistów rozwiązania. Dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć napędów do bram niemieckiej marki Sommer!

To jeden z liderów branży napędów do bram, który swoje mechanizmy produkuje w Niemczech. Sommer na ogromną skalę inwestuje w badania, rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań. Napędy Sommer słyną z niezawodności – to urządzenia bezawaryjne, które nie wymagają konserwacji. Standardem napędów Sommer jest system automatycznego wykrywania przeszkód, silnik z funkcją łagodnego startu i zatrzymania oraz możliwość samodzielnego zamontowania i zaprogramowania urządzenia.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej kupić?

Przede wszystkim napęd zaprojektowany z myślą o bramie dwuskrzydłowej i obsługujący bramy o odpowiednich rozmiarach i wadze. Warto kupić napęd przeznaczony do samodzielnego montażu, dzięki czemu koszt inwestycji będzie niższy.

Brama z automatem, czy brama i automat oddzielnie?

Kupują nową bramę, zdecydowanie warto postawić na model już wyposażony w mechanizm. To oszczędność pieniędzy i czasu oraz pewność, że urządzenie i brama będą kompatybilne, będą sprawnie współpracować.

Na jakie funkcje mechanizmu do bramy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na sprawną pracę niezależnie od warunków pogodowych, liczbę dostępnych cykli pracy i obsługiwanych pilotów, funkcje wykrywania przeszkód, opcję łagodnego startu i zatrzymania bramy, a także funkcję furtki czy możliwość podłączenia do systemu typu smart home.