hero

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Porady i trendy

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?


Automatyzacja bramy garażowej, podobnie jak bramy wjazdowej i furtki czy rolet w oknach, to inwestycja w czas, wygodę i bezpieczeństwo. Ale by ułatwiała, a nie utrudniała życie, trzeba znaleźć odpowiednie urządzenie! Jaki napęd do bramy garażowej wybrać? Na co zwrócić uwagę oraz które parametry i funkcje mają największe znaczenie? Podpowiadamy!

Automatyzacja bramy garażowej – po co, dla kogo i kiedy ją zaplanować?

Może się wydawać, że automatyzacja bramy garażowej to inwestycja z kategorii tych ciekawych i przydatnych, ale nie niezbędnych, a przecież jest to pewien koszt. Jednak każdorazowe wysiadanie z samochodu – marznięcie, moknięcie i przerywanie rozmowy czy audycji – mocno uprzykrza codzienne życie.

W zasadzie każda brama garażowa może zostać zautomatyzowana, jest to rozwiązanie dla każdego. Istnieją jednak różne rodzaje bram garażowych i nie wszystkie napędy pasują do wszystkich bram. Warto pomyśleć o napędzie do bramy garażowej na etapie budowy domu i ogrodzenia – i zdecydować się na napęd ze specjalną centralą, która połączy bramę garażową i wjazdową, umożliwi sterowanie nimi oraz innymi sprzętami w domu za pomocą jednego urządzenia. Natomiast nic też nie stoi na przeszkodzie, by zautomatyzować już istniejącą bramę, jeśli tylko jej stan techniczny jest dobry.

Jaki kupić napęd do bramy garażowej?

Ogólny sposób działania każdego napędu do bramy garażowej jest bardzo podobny – siłownik wprawia w ruch ramiona, które pchają lub ciągną bramę, podnoszą ją bądź opuszczają. Różnica polega na zastosowanym napędzie, łańcuchowym lub paskowym, parametrach, takich jak siła czy prędkość przesuwu, oraz na funkcjach, które często wykraczają poza samo tylko otwieranie i zamykanie skrzydła bramy.

W praktyce najważniejszych kryteriów wyboru napędu do bramy garażowej jest kilka.

  • Siła, moc napędu do bramy garażowej. W trakcie poszukiwań napędu do bramy garażowej natkniemy się na modele o mocy od 400 N do nawet 1200 N. Moc musi zostać dopasowana do wymiarów i ciężaru bramy, a w specyfikacji technicznej urządzenia producent wskazuje właściwy przedział. Zwykle duże bramy garażowe do pomieszczeń dwustanowiskowych wymagają urządzenia o mocy ponad 1000 N. W mniejszych bramach wystarczy nawet 400-500 N.
  • Prędkość przesuwu napędu. Przekłada się na czas potrzebny do otwarcia i zamknięcia bramy garażowej, wyrażana jest w centymetrach na sekundę. Ten parametr średnio (w większości napędów do bram garażowych) wynosi od 15 do 30 sekund i jest to taka wartość optymalna. Dostępne są również napędy działające szybciej, natomiast zwykle wymagają większej mocy, ale z tym wiąże się zwiększony pobór prądu, czyli także wyższe rachunki.
  • Napęd łańcuchowy kontra paskowy. Ramiona napędu, które poruszają bramę, napędza albo łańcuch, albo pasek zębaty. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Napęd paskowy uważa się za nowocześniejszy i wygodniejszy – zwykle z nim sprzęt ma większą moc i pracuje ciszej. Łańcuch jest trwały i bezpieczny, natomiast co jakiś czas wymaga smarowania i pracuje dość głośno.
  • Funkcje napędu do bramy garażowej. Na pewno warto wybrać napęd z funkcją regulacji szybkości otwierania i zamykania czy spowolnionym biegiem przy osiąganiu położeń krańcowych, co wydłuży żywotność i napędu, i bramy. Przyda się awaryjny mechanizm otwierania w przypadku braku zasilania oraz możliwość podłączenia urządzenia do centrali systemu smart home. 

Jaki napęd do bramy garażowej segmentowej?

Do bramy segmentowej pasują w zasadzie wszystkie dostępne w sprzedaży napędy do bram, a warunkiem montażowym jest tylko odpowiednia ilość miejsca do instalacji urządzenia. Bramy segmentowe tworzy się w dwóch wariantach: górnym i bocznym. W wypadku wariantu bocznego należy przewidzieć nieco większą moc pchania i ciągnięcia w stosunku do wariantu górnego, a napęd wyposaża się także w specjalne ramię montowane w ścianie bocznej lub ponad nadprożem. 

Jaki napęd do bramy garażowej uchylnej?

W bramach uchylnych też sprawdzi się większość standardowych urządzeń, jednak do tego rodzaju bramy projektuje się również specjalne napędy – montowane na skrzydle bramy, od wewnętrznej strony garażu. Pozostaje wyłącznie dopasować moc, siłę urządzenia do ciężaru bramy. Należy pamiętać, by w przypadku dwustanowiskowego garażu wybrać siłownik o mocy powyżej 1000 N.

Jaki napęd do bramy garażowej rozwieranej?

Tradycyjna brama garażowa rozwierana, dwuskrzydłowa, wciąż służy w garażach, ale raczej tych wolnostojących. Niestety dopasowanie napędu do tego rodzaju bramy jest już trudniejsze. W przypadku małych bram, których szerokość nie przekracza 2,8 m, sprawdzić się może standardowy napęd, tylko już ze specjalnymi wysięgnikami. Warto poradzić się specjalistów! Zachęcamy do kontaktu z Gatigo, a pracownicy naszego działu technicznego służą pomocą.

Specjalista od napędów do bram garażowych dobierze optymalne rozwiązanie, tak by otwieranie bramy było płynne, a jednocześnie uniknąć w przyszłości awarii napędu. 

Jakie przydatne funkcje mają napędy do bramy garażowej?

Wspomnieliśmy, że funkcje nowoczesnych napędów do bram garażowych wykraczają znacznie poza samo otwieranie oraz zamykanie skrzydła. Jedną z nich jest możliwość połączenia z systemem smart home i zdalne sterowanie bramą garażową, wjazdową, furtką i innymi urządzeniami oraz programowanie sprzętów. Inna pomocna funkcja to czujnik wilgotności, dzięki któremu system wykrywa m.in. potrzebę przewietrzenia garażu czy zamknięcia go w trakcie deszczu.

Część napędów jest też wyposażona w system oszczędzania energii czy akumulator. Taki akumulator ładuje się zwykle co około 40 dni, a rozwiązanie pozwala oszczędzać energię oraz działać bramie automatycznie nawet podczas przerw w dostawie prądu. Bramę warto także wyposażyć w fotokomórki, które jeśli wykryją przeszkodę, zablokują skrzydło, zapobiegając wypadkom i uszkodzeniom sprzętu.

Zawsze warto również wybierać urządzenia od cenionych marek. W Gatigo polecamy niemieckiego producenta Sommer, którego napędy działają w większości naszych nowoczesnych bram wjazdowych, a są projektowane także z myślą o samodzielnym montażu. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zautomatyzowaniu bramy garażowej, zapraszamy do kontaktu – pomożemy wybrać dobre rozwiązanie!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jaki wybrać napęd do bramy garażowej, na co zwrócić uwagę?

Wybierając napęd do bramy garażowej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostosowanie mocy urządzenia do rodzaju, wymiarów i ciężaru bramy. Warto wybrać sprzęt z regulacją szybkości pracy, awaryjnym zasilaniem i możliwością połączenia z systemem smart home.

Jaki napęd do bramy garażowej segmentowej wybrać ?

Do bramy segmentowej pasuje większość dostępnych na rynku napędów. Jedynie wariant boczny bramy segmentowej wymaga zwykle nieco większej mocy i montażu specjalnego wysięgnika.

Jaki napęd do bramy garażowej uchylnej wybrać ?

Do bram uchylnych sprawdzi się standardowy, uniwersalny napęd, ale dostępne są również modele specjalnie zaprojektowane dla tego wariantu. Wystarczy tylko dobrze dopasować moc napędu do wagi bramy i jego funkcje do swoich potrzeb.