hero

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Porady i trendy

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Automatyzacja bramy wjazdowej niesie wiele korzyści! Przede wszystkim oszczędza czas oraz zapewnia komfort i bezpieczeństwo, a niemal każdą bramę można wyposażyć w napęd o dopasowanych do potrzeb funkcjach. Przeczytaj, jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i ile może kosztować taka inwestycja!

Zakup napędu do bramy przesuwnej czy zautomatyzowanej bramy?

W zasadzie każdą bramę przesuwną da się zautomatyzować, jeśli tylko pozwala na to jej stan techniczny i jeśli na posesji zamontujemy odpowiednie instalacje. Natomiast warto wiedzieć, że kupując bramę fabrycznie wyposażoną w napęd, można zaoszczędzić – zapłacić mniej niż za zakup osobno bramy i urządzenia. W przypadku kompletowania ogrodzenia zachęcamy do zakupu bramy automatycznej – to niższy koszt, ale też większa pewność kompatybilności obu elementów i gwarancja szybkiego, sprawnego montażu.

Podczas zakupu napędu do bramy przesuwnej (oddzielnie) trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw – od parametrów bramy (m.in. maksymalny ciężar bramy), przez funkcje mechanizmu, po instalacje techniczne na posesji.

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Napęd do bramy nie jest urządzeniem uniwersalnym – siłowniki projektuje się pod konkretny typ i konstrukcję bramy, więc trzeba wybrać urządzenie oznaczone jako „napęd do bramy przesuwnej” – można też natknąć się na mechanizmy do bramy garażowej lub innego typu bramy wjazdowej, więc jest to pierwsza informacja, jaką należy sprawdzić.

Parametry i konstrukcja bramy a kompatybilność urządzenia

W przypadku automatyzacji bram przesuwnych najważniejsza jest kompatybilność napędu i bramy – nie zawsze urządzenie będzie w ogóle działało z daną bramą, a nie zawsze będzie pracowało poprawnie i sprawnie. I każdy producent napędu określa w specyfikacji urządzenia parametry bramy, z którą model będzie pracować. Zazwyczaj najważniejszy jest ciężar, a nierzadko znaczenie ma też długość bramy.

Ta waga bramy, określana przez producenta, to zwykle szeroki przedział i nie trzeba bramy demontować i ważyć – wystarczy ją oszacować. Twórcy urządzeń najczęściej produkują inne modele do bram prywatnych, a inne do bram przemysłowych.

Warunki montażowe na posesji a wymagania mechanizmu

Należy również upewnić się, że brama przesuwna spełnia wszystkie wytyczne, które wyznaczył producent, a którymi najczęściej są: 

 • odpowiednio głęboki fundament pod bramą przesuwną, 
 • precyzyjnie wypoziomowana konstrukcja bramy, 
 • poprawne działanie wszystkich jej strategicznych elementów, takich jak wózki czy rolki jezdne.

Jeśli brama służy już dobrych kilka lat, zdecydowanie warto zaangażować fachowców i zorganizować przegląd techniczny, a gdy będzie potrzeba, także remont. Tylko sprawne bramy przesuwne, w dobrym stanie technicznym, można wyposażyć w napęd, które będzie działał sprawnie i z pełną funkcjonalnością.

Instalacje niezbędne do montażu bramy przesuwnej

Spełnić trzeba też wszystkie wytyczne montażowe spisane w specyfikacji technicznej – do działania napędu niezbędne jest przygotowanie instalacji elektrycznych na posesji, a ich rodzaj zależy od funkcjonalności urządzenia

Zaawansowane napędy do bram przesuwnych zwykle łączą się z systemami smart home i działają w kilku różnych trybach, a do tego często potrzeba specjalistycznych elementów w instalacji, takich jak pętle indukcyjne czy skrętki komputerowe. Swoje „wymagania” mają także współpracujące z napędem gadżety, np. fotokomórki.

Jaki kupić napęd do bramy przesuwnej, jaki wybrać model?

Odpowiedni napęd do bramy przesuwnej to urządzenie nie tylko kompatybilne, ale też odpowiadające na potrzeby użytkownika. Jest kilka takich funkcji podstawowych, które powinien mieć dobry napęd do bramy, i kilka przydatnych (np. magnetyczne wyłączniki krańcowe czy napęd samoblokujący). 

Najważniejsze funkcje napędu do bramy przesuwnej

 • Odpowiednio długa żywotność. Każdy napęd do bramy przesuwnej został zaprojektowany pod określoną liczbę cykli otwarcie-zamknięcie. Trzeba więc sprawdzić, czy będzie odpowiadać potrzebom domowników (użytkowników). Im więcej osób korzysta z bramy i im częściej w ciągu doby, tym wyższą liczbę cykli należy wybrać, aby automat służył przez długi czas.
 • Regulowany bieg bramy. Dobry napęd do bramy przesuwnej powinien też zwalniać jej bieg przy osiąganiu krańcowego położenia, aby brama zamykała się łagodnie, a ryzyko uszkodzeń mechanicznych było niewielkie. Warto także upewnić się, że mechanizm będzie pracować cicho i pobierać małą ilość prądu, czyli zapewnić sobie komfort i nie zwiększyć zanadto wydatków! 
 • Blokada bramy i praca bez zasilania. Dobrze, gdy napęd do bramy tuż po zamknięciu automatycznie ją rygluje, bo w takiej sytuacji nie trzeba pamiętać już o blokadzie na pilocie, a to ważne względem bezpieczeństwa. Dobry napęd powinien mieć możliwość podpięcia dodatkowego akumulatora, aby pracować również podczas przerwy w dostawie prądu, ale też ręcznej obsługi.
 • Skrajne warunki pracy i zabezpieczenia. Warto też sprawdzić, do jakiej temperatury otoczenia mechanizm będzie działał bez zarzutu, a im wyższe są te wartości, tym większa pewność bezawaryjności pracy. Urządzenie powinno być wyposażone w zabezpieczenia zapobiegające przeciążeniom oraz awaryjne wejścia w sterownikach.
 • Współpraca z urządzeniami. Pierwsza sprawa to liczba pilotów, z którymi może współpracować napęd do bramy przesuwnej – musi odpowiadać liczbie użytkowników. Ważna jest też praca z gadżetami, takimi jak fotokomórki czy lampy ostrzegawcze, które dbają o bezpieczeństwo zamykania bramy. 

Przydatne funkcje napędu do bramy przesuwnej

 • Tryb furtki. Bardzo pomocna opcja częściowego otwarcia bramy dla pieszych i użytkowników jednośladów – wygoda i mniejsze „obciążenie” urządzenia.
 • Automatyczne wykrywanie przeszkód. Wbudowana funkcja napędu lub możliwość współpracy z fotokomórkami – dla bezpieczeństwa!
 • Programowanie systemu. Otwieranie i zamykanie o stałych godzinach lub gdy jesteśmy w pobliżu i możliwość zdalnej obsługi za pomocą smartfona!
 • Współpraca z systemem smart home. Obsługa bramy, furtki, garażu, ale też rolet, ogrzewania, oświetlenia czy zużycia energii – jednym urządzeniem.

Ile kosztuje napęd do bramy przesuwnej i jakiej marki sprzęt wybrać?

Napęd do bramy przesuwnej kosztuje od kilkuset do 3-4 tysięcy złotych w zależności od funkcji i producenta. Polecamy urządzenia sprawdzonych marek, które również montujemy w naszych bramach Gatigo, takich jak Somfy, Beninca czy Sommer – te urządzenia pracują niezawodnie w milionach bram na świecie!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jaki napęd do bramy przesuwnej (2022 r.)?

W 2022 r. polecamy najnowsze modele od sprawdzonych marek: Somfy, Sommer czy Beninca, o rozbudowanej funkcjonalności i współpracujące z systemem smart home.

Jakie funkcje powinien mieć dobry napęd do bramy przesuwnej?

Najważniejsze funkcje dobrego napędu do bramy przesuwnej to: regulowany bieg, automatyczna blokada bramy, awaryjne zasilanie, współpraca z fotokomórkami oraz duża liczba cykli otwarcie-zamknięcie. Dobrze, jeśli napęd pracuje też w trybie furtki i można programować jego pracę oraz połączyć z systemem smart home.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu napędu do bramy przesuwnej?

Przede wszystkim na to, czy jest to napęd do bramy przesuwnej, nie np. skrzydłowej, na zgodność parametrów bramy, instalacji i warunków montażowych ze specyfikacją techniczną.