hero

Jaki napęd na szerokie słupki będzie odpowiedni?

Porady i trendy

Jaki napęd na szerokie słupki będzie odpowiedni?


Automatyzacja bramy skrzydłowej ułatwia codzienność – oszczędza czas i daje wygodę – ale już sam wybór odpowiedniego urządzenia nie zawsze przychodzi łatwo. A w przypadku bramy dwuskrzydłowej często pojawia się problem szerokich słupków, o które zawadzają ramiona siłowników. Zatem jaki napęd na szerokie słupki wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Dlaczego szerokie słupki utrudniają montaż napędu?

Automatyka do bram to duża grupa urządzeń – napędy nie są uniwersalne, więc kupując urządzenie, trzeba dopasować je do bramy i warunków technicznych na posesji. Wszystkie najważniejsze i potrzebne do wyboru modelu dane producenci napędów umieszczają w ich specyfikacjach. A choć najistotniejsze są długość i ciężar skrzydeł bramy (urządzenie musi dysponować odpowiednią mocą, by nimi poruszać), nie mniej ważna jest sama szerokość słupków bramy.

Dość często do dekoracyjnej czy minimalistycznej bramy dwuskrzydłowej dobieramy masywne betonowe słupki lub filary. To połączenie wygląda dobrze, ale może sprawić kłopoty. Bo gdy skrzydła bramy montujemy na szerokich słupkach, to zwiększa się odległość zawiasów bramy od krawędzi słupka, który staje się przeszkodą dla ramienia siłownika – ramię może zawadzać o filar lub nie sięgać do bramy. Przez to często nie da się zautomatyzować pracy bramy albo samo działanie napędu pozostawia wiele do życzenia, gdyż brama nie pracuje w pełnym zakresie. 

Jak zamontować napęd na szerokich słupkach?

Są dwa rozwiązania problemu szerokich słupków i automatyzacji bramy skrzydłowej. 

Pierwszy to wykorzystanie standardowego napędu po uprzednim dostosowaniu słupków bramy. Trzeba przygotować w nich wycięcia na ramiona napędu lub zmienić położenie samej bramy: zamontować skrzydło bliżej krawędzi słupka, na jego skraju.

Drugim rozwiązaniem – szybszym, łatwiejszym i tańszym – jest zakup urządzenia przeznaczonego do montażu na szerokich słupkach. Dość często producenci automatów dodają taką informację do opisu produktu i specyfikacji. Wówczas należy tylko zmierzyć odległość pomiędzy zawiasami bramy a krawędzią słupka i sprawdzić ten wymiar w specyfikacji napędu. Część urządzeń zaprojektowano z myślą o bardzo szerokich filarach, w których ta głębokość osadzenia bramy wynosi nawet 35 cm.

Jaki napęd na szerokie słupki warto wybrać?

Zastanawiając się, jaki napęd na szerokie słupki kupić, najlepiej zatem znaleźć takie urządzenie, które będzie oznaczone „na szerokie słupki”, i sprawdzić, jaka głębokość osadzenia zawiasów bramy (czyli odległość zawiasu od krawędzi słupka) została dla niego przewidziana. Warto także wiedzieć, że nie tylko szerokie, ale i bardzo wąskie słupki montażowe sprawiają problem – stąd w sprzedaży dostępne są też napędy „na wąskie słupki”, a takie rozróżnienie jest już sporym ułatwieniem podczas zakupów.

Automaty przeznaczone do szerokich słupków mają specjalną budowę. Często samo ramię siłownika jest dłuższe lub montowane na dodatkowym wysięgniku i w ten sposób (niezależnie od konfiguracji) nie zawadza o krawędź słupka. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie przegubowej konstrukcji ramion, które się „łamią” – i niejako omijają wystającą ponad miarę krawędź słupka. Takie siłowniki z ramieniem łamanym tworzy m.in. marka Beninca czy niezawodny Sommer.

A może podziemny napęd, niezależny od słupków bramy?

Gdy montaż nawierzchniowego napędu do bramy nie wchodzi w grę bądź sprawia zbyt wiele kłopotów, warto pomyśleć o napędzie podziemnym – wszystkie jego części instaluje się w podłożu, a ponad ziemią widać jedynie dwie małe stalowe płytki i maleńkie wysięgniki połączone z dolną ramą skrzydeł bramy.

Tego rodzaju urządzenie montuje się niezależnie od tego, jaką szerokość mają słupki ogrodzenia – czy są szerokie, czy też wąskie. Co więcej, z takiej możliwości korzystają chętnie osoby, którym zależy na nienagannym wyglądzie bramy, które chcą ukryć wszystkie montażowe elementy napędu zaburzające jej estetykę. 

Oczywiście napędy podziemne są nieco droższym rozwiązaniem, a do tego ich montaż wymaga wykonania kilka prac w gruncie, natomiast jest to opcja warta przemyślenia.

Co jeszcze jest istotne w automatyzacji bram skrzydłowych?

Szerokość słupków bramy jest jedną z co najmniej kilku spraw, na które trzeba przy zakupie napędu zwrócić uwagę. W kwestii poprawnej i bezawaryjnej pracy i łatwości montażu należy jeszcze sprawdzić kompatybilność napędu z wymiarami bramy i tryb pracy urządzenia.

  • Długość i ciężar bramy. Waga i długość skrzydła bramy są bardzo ważne, bo musi odpowiadać im moc napędu. W specyfikacji sprzętu zwykle znajduje się zakres wartości lub wartości graniczne (np. do 300 kg czy do 4 m). Czasem mamy też wskazanie, że pasuje do bramy przydomowej bądź do przemysłowej. Wybierając napęd, warto zadbać o pewien „zapas” mocy, czyli np. do skrzydła o długości 3 m wybrać napęd pasujący do bram o długości 4 m.
  • Tryb pracy napędu. Napęd może również pracować w trybie standardowym bądź intensywnym, co wyraża się w dostępności danej liczby cykli otwierania i zamykania w ciągu doby (np. kilkanaście kontra kilkadziesiąt). Warto więc na ten parametr zwrócić uwagę i oszacować, ile osób i jak często w ciągu dnia z bramy będzie korzystać, aby inwestycja była użyteczna i spełniła oczekiwania. Czasem producenci podają też szacowaną ogólną żywotność bramy.

Jakie funkcje powinien mieć dobry napęd na szerokie słupki?

Współcześnie siłowniki do bram to zaawansowane technologicznie urządzenia, które dbają o bezpieczeństwo i zapewniają codzienną wygodą – poprzez swoje funkcje. Na co w tym wypadku warto się zdecydować?

  • Regulowany bieg. Dobre urządzenie powinno spowalniać bieg bramy, kiedy ta zbliża się do krańcowych położeń – to redukuje ryzyko uszkodzeń.
  • Szybkość otwierania. Należy dostosować ją do potrzeb, ale warto wiedzieć, że istnieją superszybkie napędy i takie, w których tę wartość można zmieniać.
  • Wykrywanie przeszkód. Albo w ramach automatycznej funkcji, albo przez połączenie z fotokomórkami – brama blokuje się, gdy pojawi się przeszkoda.
  • Programowanie pracy. Niektóre napędy łączą się z systemem smart home – wtedy jednym urządzeniem sterujemy zdalnie różnymi sprzętami.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze urządzenia bądź mają wątpliwości, jaki napęd na szerokie słupki kupić, zachęcamy do kontaktu – specjaliści marki bram i ogrodzeń Gatigo podzielą się swoim doświadczeniem!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czy na szerokie słupki pasuje każdy napęd do bramy?

I tak, i nie. Nie, ponieważ każdy napęd (a w zasadzie jego ramiona) jest dopasowany do danej głębokości osadzenia zawiasów bramy, która wynika z szerokości słupka. Tak, jeśli słupki bramy dostosujemy do ramion np. poprzez wycięcia techniczne.

Jaki napęd na szerokie słupki wybrać?

Najlepiej wybrać napęd oznaczony „na szerokie słupki”, czyli zaprojektowany z myślą o szerszych filarach. Należy również sprawdzić w specyfikacji dopuszczalną głębokość osadzenia zawiasów bramy – ich odległość od krawędzi słupka.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru napędu do bram skrzydłowych?

Poza kwestią szerokości słupków warto także zwrócić uwagę na ciężar bramy, długość skrzydła, moc napędu oraz jego parametry i funkcje, w tym czas otwierania bramy, funkcję wykrywania przeszkód, tryb pracy (dobowa liczba cykli otwarcie-zamknięcie), regulowany bieg czy możliwość połączenia z systemem smart home.