hero

Jaki przewód do napędu bramy wybrać?

Porady i trendy

Jaki przewód do napędu bramy wybrać?Zanim inwestycja w postaci bramy automatycznej zacznie dawać korzyści – wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność czasu – wymaga odrobiny pracy, czyli poprawnego montażu napędu. Jedną z najważniejszych kwestii tego przedsięwzięcia jest instalacja elektryczna. Podpowiadamy, jaki przewód do napędu bramy wybrać i jak zaplanować prace montażowe.

Co zawiera instalacja elektryczna do napędu bramy skrzydłowej czy przesuwnej?

Najważniejszym elementem całego zestawu montażowego napędu bramy (zarówno w przypadku napędu bramy skrzydłowej, jak i przesuwnej, łamanej bądź teleskopowej) jest urządzenie nazywane centralą sterującą, które odpowiada za sterowanie bramą – w nim przewody muszą się spotkać. Choć najistotniejszym z nich jest kabel zasilający napęd bramy, nie jest on jedynym niezbędnym elementem!

Od centrali napędu zwykle należy też poprowadzić kolejny kabel do budynku, który umożliwi sterowanie bramą z domu, np. przez domofon. Kompletna instalacja elektryczna zawiera również okablowanie akcesoriów do napędu. Są to m.in. fotokomórki, lampa ostrzegawcza (z anteną bądź bez) i przełącznik kluczykowy.

Choć przewód do napędu bramy i akcesoriów kupimy w wersji uniwersalnej, zawsze warto sprawdzić w specyfikacji technicznej urządzenia ważne parametry i upewnić się, że okablowanie będzie im odpowiadało (uwagę należy zwrócić m.in. na zasilanie napędu bramy, rodzaje złącza, napięcie czy pobór mocy).

Jaki przewód do zasilania napędu bramy najlepiej kupić?

Przewód zasilający napęd należy poprowadzić od skrzynki elektrycznej do centrali napędu – to może być standardowy przewód ziemny trójżyłowy. Przekrój żyły powinien wynosić minimum 1,5 m. Przewód do napędu bramy instaluje się w podłożu, musi być więc odpowiednio odporny na warunki zewnętrzne i obciążenia, dlatego koniecznie należy wybrać przewód ziemny, a nie ten do wnętrza.

Ważny jest też odpowiedni zapas przewodu – powinien być o ok. 50 cm dłuższy niż to potrzebne. Jego długość zależy natomiast od warunków technicznych, czyli odległości, w jakiej znajdzie się centrala sterująca od skrzynki. Najlepiej więc jeszcze przed zakupem elementów instalacji elektrycznej wyznaczyć położenie centrali.

Aby móc sterować bramą nie tylko za pomocą pilota, ale również z wnętrza domu, np. poprzez przycisk na domofonie, zazwyczaj należy zaopatrzyć się w jeszcze jeden kabel (zwykle wystarczy dwużyłowy przewód, natomiast wszystko zależy od zasad montażu danego urządzenia). 

Jaki wybrać przewód zasilający do akcesoriów – fotokomórek i lampy sygnalizacyjnej?

Napęd bramy skrzydłowej bądź przesuwnej bardzo często jest dostępny w sprzedaży w zestawie z akcesoriami takimi jak lampa sygnalizacyjna i fotokomórki. Jeśli nie są dołączone do urządzenia, zawsze warto od razu dokupić je i zamontować oddzielnie – te gadżety dbają bowiem o codzienne bezpieczeństwo wjazdu i wyjazdu z posesji! Jak dopasować do nich przewody?

Jaki wybrać kabel do lampy sygnalizacyjnej?

Lampa sygnalizacyjna jest tworzona w wielu wariantach (łącznie z rodzajem zasilania – prądem przemiennym lub stałym). Najbezpieczniej i najszybciej dobrać przewód, sprawdzając jego wymagane parametry w specyfikacji konkretnego modelu lampy. Gdy to niemożliwe (np. nie kupiliśmy jeszcze lampy, a fachowcy już zabierają się za montaż instalacji pod napęd bramy), można również zdecydować się na kabel uniwersalny dwużyłowy, o przekroju żyły 0,75 m. I w tym wypadku warto kupić przewód dłuższy i zadbać o zapas montażowy wynoszący ok. 30 cm.

Jeśli zakupiony model lampy to lampa sygnalizacyjna z anteną (to popularny wybór – zwiększa zasięg działania pilota i usprawnia sterowanie bramą), wtedy poza kablem zasilającym potrzebny jest jeszcze przewód antenowy.

Jaki wybrać kabel do fotokomórek i pozostałych gadżetów?

Fotokomórki to zestaw dwóch elementów: jedna fotokomórka to nadajnik, druga zaś odbiera sygnał. Z tego względu do montażu fotokomórek także potrzeba dwóch przewodów – do tej bliżej napędu przewodu czterożyłowego, a do drugiej dwużyłowego. W obu przypadkach wystarczy zwykle przekrój żyły 0,5 mm². 

Można też zdecydować się na dwa identyczne (czterożyłowe) przewody, ale będzie to rozwiązanie trochę „na wyrost”. Oba kable powinny być też odpowiednio dłuższe, bo poza samym zapasem montażowym należy uwzględnić także to, że fotokomórki montowane są nawet 50 cm nad podłożem.

Fotokomórki to gadżety potrzebne, bo zapewniają bezpieczeństwo, unieruchamiając napęd, gdy wykryją w świetle wjazdu jakąś przeszkodę (np. samochód lub zwierzę). Podobną funkcję pełnią lampy sygnalizacyjne, komunikując, że brama w danej chwili pracuje. Napęd do bramy można natomiast wyposażyć jeszcze w inne, niekoniecznie potrzebne, ale przydatne akcesoria. Jednym z nich jest przełącznik kluczykowy, a jego montaż wymaga instalacji przewodu czterożyłowego o przekroju żyły 1 mm². Ten gadżet pozwala obsługiwać bramę bez użycia pilota. 

Kto i kiedy powinien wykonać zasilanie napędu bramy?

Automatyzacja bramy wjazdowej jest możliwa niemal zawsze – nawet jeśli brama ma już swoje lata (choć jej stan techniczny musi być dobry). Mimo to całą instalację elektryczną pod napęd warto przygotować już w trakcie prac ziemnych na posesji. Wówczas wykona ją ekipa budowlana, a inwestor uniknie dużego problemu – późniejszego zrywania nawierzchni podjazdu i kopania na posesji, gdy teren jest już zagospodarowany. A to spora oszczędność pieniędzy i czasu.

Jeśli z kolei pomysł bramy automatycznej pojawi się później, instalację przygotować będzie trzeba przed montażem urządzenia. Rodzi to nieco problemów, ale korzyści z automatyzacji wjazdu stanowią godziwą rekompensatę. Natomiast choć spora część napędów do bram jest przeznaczona do samodzielnego montażu, instalację zawsze powinien zamontować specjalista z uprawnieniami i doświadczeniem. Warto zaangażować polecanego elektryka, a dalej samodzielnie podjąć się montażu napędu, lub skorzystać z kompleksowej usługi firmy zajmującej się montażem napędów.

W wyborze przewodu napędu bramy i pozostałego okablowania pomóc powinni sami specjaliści, czyli ekipa budowlana, elektryk bądź firma montażowa. Zawsze też warto poradzić się sprzedawcy i producenta danego urządzenia. W razie wątpliwości także specjaliści marki Gatigo pozostają do usług – mamy spore doświadczenie w dziedzinie automatyki do bram, bo do od lat wykorzystujemy różne napędy cenionych marek w naszych bramach wjazdowych. Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jaki przewód do napędu bramy kupić?

Zwykle do zasilania napędu bramy wystarczy przewód ziemny trójżyłowy o przekroju żyły 1,5 mm², natomiast warto też upewnić się co do jego parametrów, korzystając ze specyfikacji technicznej automatu.

Jakie akcesoria kupić do napędu do bramy?

Do napędu do bramy warto kupić (jeśli nie są dostępne w zestawie) fotokomórki oraz lampę ostrzegawczą. Zapewniają bezpieczeństwo korzystania z posesji – wykrywają przeszkody i blokują bramę oraz sygnalizują jej pracę w ciemności. Warto również zdecydować się na montaż przełącznika kluczykowego do sterowania bramą.

Ile kosztuje montaż automatyki do bramy?

Koszt usługi to średnio 500-900 zł, natomiast cena może wzrosnąć wraz z zakresem prac (np. koniecznością przygotowania instalacji elektrycznej).