hero

Jaki wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej na wąski słupek?

Porady i trendy

Jaki wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej na wąski słupek?


Automatyzacja bramy wjazdowej ułatwia życie! Nie musimy wysiadać z auta, siłować się ze skrzydłem, marznąć, moknąć czy przerywać rozmowy – jeden przycisk i już. Jest tylko jedno „ale” – napęd trzeba odpowiednio dopasować m.in. do przekroju słupków montażowych bramy. Przeczytaj, jaki wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej na wąski słupek.

Czy automatyzacja bram skrzydłowych zawsze jest możliwa?

Aby uniknąć problemu niedopasowania napędu do bramy dwuskrzydłowej i zarazem zaoszczędzić pieniądze (i czas!), najlepiej zamówić bramę już w automatycznej wersji. Producent czy sprzedawca bramy dobierze do kompletu właściwy siłownik pod kątem parametrów skrzydła i poleci słupki montażowe o pasującym przekroju lub na odwrót – dopasuje urządzenie do zakupionych słupków.

Niemal każdą bramę skrzydłową da się zautomatyzować. Warunkiem jest jej dobry stan techniczny, poprawny montaż i działanie. Natomiast wybierając urządzenie w tym wypadku, należy zwrócić uwagę na jego kompatybilność z bramą. 

Jaki wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej w przypadku wąskich słupków?

Podczas wyboru urządzenia, które poprzez automatyzację bramy ułatwi codzienność, musimy zwrócić uwagę na kwestie techniczne, przede wszystkim na parametry bramy i napędu oraz na funkcje urządzenia. Bardzo istotny jest przekrój słupków bramy – inny siłownik wybierzemy do wąskich, inny do szerokich. Pomówmy o szczegółach!

Specjalny napęd do bramy dwuskrzydłowej na wąski słupek

Często spotykamy się z podziałem siłowników na dwie kategorie pod kątem przeznaczenia  na szerokie i wąskie słupki. Te szerokie to zwykle murowane filary o przekroju 20 cm i więcej. Wąskie słupki zazwyczaj są stalowe, a ich przekrój to średnio 10 cm. W obu sytuacjach mamy więc różną głębokość osadzenia zawiasów bramy. Jeśli jest duża, w przypadku szerokich słupków, ramiona siłownika mogą zawadzać o ich krawędzie i potrzebne są przeróbki – np. przygotowanie wycięcia w słupku. Dostępne są też natomiast napędy z łamanymi ramionami, które ten problem w większości wypadków rozwiązują.

Wąski słupki montażowe bramy nie sprawiają problemu pod względem głębokości osadzenia zawiasów – zwykle proste ramię siłownika nie zawadza o filar. Ale pojawia się nieco inny kłopot. Wąskie słupki to mało miejsca na montaż urządzenia. Co więcej, jeśli na jednym wąskim słupku zamontowana jest i brama, i furtka, to po dodaniu siłowników i centrali może pojawić się problem z otwarciem furtki.

Aby nie nastręczyć sobie trudności związanych z przeróbką słupków, należy wybrać napęd oznaczony „na wąskie słupki” i sprawdzić w specyfikacji siłownika lub instrukcji dopuszczalną głębokość osadzenia skrzydła bramy. Większość standardowych napędów pasuje do głębokości osadzenia do 60 mm.

Jest jeszcze inne rozwiązanie!

Podziemny napęd do bramy dwuskrzydłowej na wąski słupek

W przypadku nietypowych przekrojów słupków montażowych bramy – zarówno tych dość wąskich, jak i tych bardzo szerokich – możemy zastanowić się nad napędem podziemnym hydraulicznym. Niemal cały zestaw elementów napędu ukrywamy w gruncie, a pod skrzydłami znajdują się tylko dwie małe stalowe płytki z uchwytami. Centralę sterującą montujemy na słupku lub obok niego, nad ziemią.

Tego typu rozwiązanie nie tylko ułatwia sparowanie napędu z bramą i jego montaż bez przeróbek, ale też przekłada się na kwestie estetyczne  walorów wizualnych pięknej, nowoczesnej bramy nie zaburzają ramiona siłowników. A osprzęt możemy również wyciągnąć z podłoża bez konieczności demontażu skrzydeł bramy. Wszystkie części są odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi.

Inne ważne parametry: długość skrzydeł bramy, ciężar bramy

Od długości skrzydła bramy i jego wagi zależy potrzebna moc siłownika. Jeśli już wybierzemy urządzenie przeznaczone na wąskie słupki, sprawdźmy jeszcze w specyfikacji dopuszczalny ciężar i długość skrzydeł. Im większa i cięższa jest brama dwuskrzydłowa, tym większy stawia opór i tym większej mocy potrzeba, aby sprawnie nią poruszać.

Urządzenie nie powinno pracować na najwyższych obrotach, ponieważ to negatywnie wpływa na jego żywotność. Warto zadbać o około 20% zapasu, czyli dla długości skrzydła np. 2 m wybrać napęd przeznaczony dla tego o długości 3 m

Należy również zorientować się w kwestii ciężaru, z tym że nie trzeba ściągać i ważyć skrzydła, a wystarczy oszacować jego wagę – zwykle przedział dopuszczalnego ciężaru jest spory i chodzi głównie o rozróżnienie na bramy prywatne i przemysłowe.

Parametry techniczne i funkcje napędu do bramy skrzydłowej

Wśród parametrów technicznych napędu szczególną uwagę trzeba zwrócić nie tylko na moc dopasowaną do wagi i długości skrzydła, ale też na wymagania instalacyjne, czyli rodzaj i moc zasilania oraz typ i właściwości całego okablowania. Bardzo ważne są też takie techniczne kwestie jak:

 • czas potrzebny do pełnego otwarcia i zamknięcia bramy, dopasowany do preferencji,
 • liczba dostępnych dziennych cykli otwarcie-zamknięcie, dostosowana do intensywności używania bramy i liczby użytkowników (częstość otwierania)
 • możliwość pracy w różnych warunkach atmosferycznych (także na mrozie),
 • zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich stalowych elementów napędu,
 • obecność zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych,
 • możliwość ręcznego otwierania i zamykania bramy przy braku zasilania,
 • możliwość podłączenia akumulatora na wypadek przerw w dostawie energii.

Nowoczesne napędy są też zaskakująco funkcjonalne. Jedną z najciekawszych opcji jest możliwość połączenia napędu z systemem inteligentnego domu (tzw. smart home). Wtedy z pomocą jednego urządzenia, np. smartfona, sterujemy zdalnie nie tylko bramą, ale także furtką, roletami, oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet zarządzamy poborem energii w budynku.

Inne użyteczne funkcje napędu to m.in.:

 • regulowany, łagodny bieg bramy (spowolnienie ruchu przy krańcowym położeniu),
 • możliwość tylko częściowego otwarcia bramy dla pieszego – tzw. tryb furtki,
 • automatyczne wykrywanie przeszkód bądź możliwość podłączenia fotokomórek,
 • automatyczne ryglowanie zamka bramy po zamknięciu,
 • funkcja oszczędzania energii i monitorowania jej zużycia,
 • automatyczne otwieranie bramy, gdy jesteśmy w pobliżu,
 • możliwość zaprogramowania pracy bramy, np. pod kątem określonych godzin,
 • opcja podłączenia przełącznika kluczykowego do obsługi bramy bez pilota.

Wybór napędu do bramy dwuskrzydłowej na wąski słupek to niełatwe zadanie! Jeśli poradnik nie rozwiał wszystkich wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z Gatigo – tworzymy nowoczesne bramy wjazdowe z bardzo zaawansowaną automatyką i nasi specjaliści z przyjemnością podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jaki wybrać napęd do bramy skrzydłowej na wąskie słupki?

Najlepiej wybrać napęd oznaczony jako pasujący do wąskich słupków. W specyfikacji lub instrukcji montażu urządzenia znajdziemy parametr „głębokość osadzenia”, który musi pasować do naszej bramy. Trzeba też zwrócić uwagę na wymiary siłowników i centrali – muszą być na tyle małe, aby zmieściły się na wąskich słupkach.

Instalacja napędu do bramy skrzydłowej na wąski słupek – samodzielnie czy z fachowcem?

Duża część urządzeń do automatyzacji bram jest przeznaczona do samodzielnego montażu. Pomoc fachowca jest potrzebna, gdy na posesji nie przygotowano wcześniej instalacji elektrycznej pod napęd i jeśli zachodzi konieczność dostosowania słupków bramy do montażu urządzenia.

Ile kosztuje napęd do bramy skrzydłowej na wąski słupek?

Ta grupa urządzeń jest duża i zróżnicowana. Za najprostszy siłownik zapłacimy już kilkaset złotych, natomiast im lepsze parametry i im więcej funkcji, tym droższe jest urządzenie. Średnia cena napędu to 2000-4000 zł.