hero

Jakie ogrodzenie żaluzjowe wybrać: metalowe czy drewniane?

Porady i trendy

Jakie ogrodzenie żaluzjowe wybrać: metalowe czy drewniane?

Ogrodzenie żaluzjowe to genialna propozycja nowoczesnego płotu dla posesji prywatnej czy firmowej. Przęsła takiego ogrodzenia składają się z ciasno ułożonych pod odpowiednim kątem sztachet, które redukują prześwity niemal do zera. Wyglądem przypomina okienne żaluzje i tworzy elegancką kurtynę, która skrywa dom i ogród przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Ogrodzenia żaluzjowe produkuje się z drewna lub metalu – które z nich wybrać?

Jak wygląda ogrodzenie żaluzjowe?

Finalny wygląd ogrodzenia żaluzjowego zależy od jego producenta, jednak wszystkie je łączą pewne cechy wspólne – zwłaszcza ograniczone do minimum prześwity, które zapewniają pełną prywatność użytkownikom posesji – domownikom czy pracownikom firmy. W Gatigo naszą propozycję ogrodzenia żaluzjowego ujęliśmy w kolekcji Stante.

Przęsła ogrodzenia z linii Stante to solidne, stalowe ramy, w które wbudowane są szerokie i masywne profile. Te ułożone są poziomo do podłoża i bardzo blisko siebie. Profile montowane są pod kątem, przez co całość stwarza właśnie wrażenie żaluzji. Minimalne prześwity zapewniają przewiew powietrza. Są jednak na tyle małe, że w pełnym stopniu chronią prywatność użytkowników budynku. W ramach kolekcji Stante dostępne są także bramy wjazdowe i furtki, stworzone w dokładnie ten sam sposób.

Ogrodzenie żaluzjowe Stante montuje się bezpośrednio nad ziemią, mocując przęsła do stalowych słupków lub w oparciu o podmurówkę.

Ogrodzenie żaluzjowe metalowe – jakie są jego zalety?

Żaluzjowe ogrodzenie metalowe tworzone jest ze stali. To niezwykle wytrzymały i solidny surowiec, jednak jak każdy metal, z czasem może zacząć korodować. Dlatego w Gatigo dbamy o to, by wszystkie elementy żaluzjowego ogrodzenia metalowego dobrze zabezpieczyć.

Trwałość bez konieczności konserwacji

Już na etapie produkcji, precyzyjnie zwymiarowane i docięte elementy stalowe zostają poddane procesom galwanicznym. Jednym z nich jest ocynk ogniowy. Stalowe części ogrodzenia zostają umieszczone w kąpieli z rozgrzanego cynku. Ten pierwiastek tworzy na metalowej powierzchni silnie przylegającą powłokę. Cząsteczki cynku wręcz wnikają w strukturę stali i tworzą na jej powierzchni stop żelazo-cynk. Wierzchnia warstwa tej powłoki to czysty cynk, ale dzięki obecności stopu jest ona nierozerwalnie związana ze stalą.

Ocynk ogniowy w pełni chroni stal przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i korozją. Dzięki temu na ogrodzeniu nie pojawią się ogniska rdzy, materiał nie zniszczy się pod wpływem niskiej temperatury, wilgoci czy intensywnego słońca i na długo zachowa swój perfekcyjny, piękny wygląd. Ogrodzenia nie trzeba w żaden sposób już zabezpieczać czy nawet okresowo konserwować.

Ogrodzenie żaluzjowe z odrobiną koloru

Kolejno elementy ogrodzenia żaluzjowego trafiają do lakierni, a w zasadzie na zautomatyzowaną, nowoczesną linię malowania proszkowego. Tu pokrywane są farbą, która przylega do powierzchni ogrodzenia w formie naelektryzowanych cząstek. Po podgrzaniu pomalowanej stali do odpowiednio wysokiej temperatury, proszek topi się i ulega polimeryzacji. Warstwa farby przylega trwale, nie ściera się i nie blaknie. Farba proszkowa dodatkowo chroni materiał przed korozją – razem z ocynkiem ogniowym stanowią najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne tzw. system DUPLEX.

Standardowo nasze ogrodzenia żaluzjowe Stante malujemy na jeden z czterech kolorów podstawowych:

 • księżycowy antracyt RAL 7016,
 • wulkaniczny grafit RAL 7024,
 • mocca brąz RAL 8017,
 • karbonową czerń RAL 9005.

Na życzenie Klienta poszczególne szczeble przęseł ogrodzenia możemy pomalować na kolor niestandardowy. Ogrodzenie z intensywnymi, barwnymi elementami będzie żywsze, weselsze, będzie każdego dnia cieszyć oczy domowników i wprawiać ich w dobry nastrój. Paleta kolorów dodatkowych jest szeroka, to m.in. słoneczny żółty, jagodowy fiolet czy energetyczna limonka.

Drewniane ogrodzenie żaluzjowe – jakie są jego zalety?

Ogrodzenie żaluzjowe może być też drewniane. Wtedy wszystkie elementy przęseł – ramy i profile oraz bramy i furtki tworzone są z drewnianych desek.

Drewno ma ponadczasowy urok i świetnie komponuje się zarówno z tradycyjną, jak i z nowoczesną architekturą i różnymi stylami aranżacyjnymi. Stwarza wrażenie przytulności, buduje ciepły, rustykalny klimat. Kojarzy się z wakacjami spędzanymi u dziadków na wsi w dzieciństwie.

Materiał drewniany jest solidny i trwały, lecz nieszczególnie dobrze radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na skutek niskiej temperatury czy wilgoci drewno może butwieć, przebarwiać się, pękać czy kruszyć. Wybierając drewniane ogrodzenie domu, należy mieć tego świadomość i zadbać o to, by producent dobrał odpowiednią jakość drewna oraz dobrze go zabezpieczył.

Ogrodzenie żaluzjowe drewniane czy metalowe? 

Oba rodzaje ogrodzeń żaluzjowych spisują się świetnie pod kątem zapewnienia posesji prywatności. Wybór konkretnego materiału warto dobrze przemyśleć, rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Trzeba pamiętać, że dobre ogrodzenie jest inwestycją na lata i nie powinno wymagać od użytkownika czasochłonnych czy kosztownych prac remontowych i konserwacyjnych.

Cechy ogrodzenia żaluzjowego metalowego:

 • bezkompromisowa trwałość,
 • odporność na zniszczenia, urazy mechaniczne,
 • zabezpieczenie antykorozyjne,
 • możliwość malowania proszkowego – farby nie trzeba odnawiać,
 • szybki i prosty montaż,
 • nowoczesny design.

Cechy ogrodzenia żaluzjowego drewnianego:

 • mniejsza trwałość,
 • możliwość sforsowania z użyciem prostych narzędzi,
 • konieczność renowacji i impregnacji,
 • przytulny, tradycyjny design,
 • możliwość malowania na dowolny kolor,
 • niepowtarzalny wygląd (każdy kawałek drewna jest inny!).

Propozycja od Gatigo – ogrodzenie żaluzjowe z drewnem polimerowym!

Doskonale rozumiemy, że każdy ma odmienny gust, upodobania i preferencje. Dla jednych surowość stali jest zaletą, a inni wolą ciepłe, przytulne drewno. W Gatigo wierzymy, że ogrodzenie staje się integralną częścią przestrzeni życiowej mieszkańców i musi odpowiadać im w stu procentach. Jednocześnie dążymy do tego, by nasze ogrodzenia było możliwie jak najtrwalsze. By nie były wydatkiem, a inwestycją – w bezpieczeństwo, prywatność, spokój. Dlatego proponujemy naszym Klientom ogrodzenie żaluzjowe z dodatkiem drewna polimerowego. Tworzywo to doskonale, do złudzenia imituje drewno razem z jego wyjątkową strukturą, a przy tym nie niszczy się i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Tworzone jest z wykorzystaniem cyfrowych technologii, więc żadne drzewo nie cierpi podczas produkcji ogrodzenia.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Ile kosztują ogrodzenia żaluzjowe?

Cena ogrodzenia żaluzjowego jest w dużej mierze zależna od rodzaju materiału, z którego się je produkuje oraz od sposobu i stopnia jego obróbki czy zabezpieczenia. Przykładowo przęsło ogrodzenia żaluzjowego stalowego i ocynkowanego kosztuje około tysiąc złotych.

Które ogrodzenie żaluzjowe wybrać – metalowe czy drewniane?

To kwestia osobistych preferencji! Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest bardziej podatne na upływ czasu i na niekorzystne czynniki atmosferyczne niż stal, więc należy o nie umiejętnie zadbać.

Co to jest drewno polimerowe?

Drewno polimerowe uważa się za doskonałą, pozbawioną wad imitację drewna. To tworzywo produkowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które wygląda dokładnie tak jak drewno, ma nawet jego strukturę. Przy tym jest niemal niezniszczalny i nie trzeba go impregnować.