hero

Jakie powinny być ogrodzenia przemysłowe?

Porady i trendy

Jakie powinny być ogrodzenia przemysłowe?

Ogrodzenia przemysłowe mają do spełnienia szereg ważnych funkcji – powinny wytyczać ścisłe granice terenu przemysłowego, uniemożliwiać wstęp osobom do niego nieupoważnionym, chronić mienie, a przy tym reprezentować obiekt czy szerzej – firmę bądź koncern. Muszą spełniać najwyższe możliwe standardy bezpieczeństwa i jakości, a jednocześnie odpowiadać na indywidualne potrzeby zakładu czy przedsiębiorstwa (np. tłumić hałas). Jakie cechy ogrodzenia przemysłowego są ważne?

Ogrodzenia przemysłowe solidne i trwałe

Nie ma wątpliwości, że ogrodzenia przemysłowe muszą być solidne i odporne na uszkodzenia – w końcu to duża i kosztowna inwestycja, która w nienagannym stanie powinna przetrwać całe lata.

Podstawowym materiałem do produkcji ogrodzeń przemysłowych jest stal, oczywiście wyłącznie w wersji dobrze zabezpieczonej przed korozją. Mogą to być np. masywne stalowe profile, które zostaną zamontowane w przęsłach oraz w bramie i furtce – te będą odporne na przecinanie czy wyważanie. Wszystko natomiast zależy od konkretnych potrzeb – często jako ogrodzenie przemysłowe wykorzystuje się panele ogrodzeniowe lub nawet standardową siatkę o mniejszej odporności.

Ogrodzenia przemysłowe chronione przed korozją

Jednak niezależnie od parametrów wykorzystanych elementów stalowych, wszystkim trzeba zagwarantować skuteczną ochronę antykorozyjną. W przeciwnym razie stalowe części ogrodzenia mogą zacząć rdzewieć, stać się kruche i łamliwe, a stąd już prosta droga do sforsowania ogrodzenia lub zniszczenia przęseł. Zwykle wykorzystuje się dwa rodzaje zabezpieczenia antykorozyjnego.

  • Cynkowanie – czyli powlekanie elementów ogrodzenia cynkiem. Ten sposób zabezpieczenia najczęściej ma postać procesu tzw. ocynku ogniowego. Części ogrodzenia zanurza się w kąpieli z rozgrzanego cynku. Na powierzchni tworzy się stop żelazo-cynk z warstwą wierzchnią o zawartości czystego cynku, który przylega trwale i uniemożliwia utlenianie się metalu oraz zamyka drogę dla wilgoci, która przyspiesza proces korozji.
  • Malowanie proszkowe – stosowane zazwyczaj obok cynkowania. Farba proszkowa nakładana jest na ogrodzenie w formie naelektryzowanych cząstek. Powleczone farbą ogrodzenie poddawane jest działaniu wysokiej temperatury. Farba ulega polimeryzacji, czyli wtapia się w powierzchnię ogrodzenia na stałe. Jest niezmywalna, nie łuszczy się i nie odpryskuje, skutecznie wspomagając ochronę antykorozyjną.

Ogrodzenia przemysłowe przyjazne użytkownikom

Ogrodzenia przemysłowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed „intruzami”, ale jednocześnie w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jeśli wykorzystywane są jakieś ostre elementy (np. drut kolczasty), to muszą być rozplanowane w taki sposób i na takiej wysokości, aby nikt nie mógł się o nie skaleczyć.

Ogrodzenie wymaga też furtek i bram wjazdowych – o nich także warto pomyśleć już na etapie planowania inwestycji. Dostępne rozwiązania technologiczne pozwalają usprawnić ich działanieco przekłada się na komfort pracowników. Jeśli brama ogrodzenia przemysłowego, to wyłącznie w pełni zautomatyzowana! W furtce warto zamontować elektrozaczep lub inny nowoczesny system kontroli dostępu, który nie będzie wymagał kluczy, a uniemożliwi wstęp na teren obiektu osobom trzecim.

Ogrodzenia przemysłowe dobrze zabezpieczone

Aby uniemożliwić lub choćby znacząco opóźnić próby sforsowania ogrodzenia przemysłowego, należy zadbać o jego właściwe parametry techniczne oraz systemy zabezpieczeń.

  • Wysokość ogrodzenia. Już sama odpowiednia wysokość ogrodzenia może skutecznie powstrzymać próbę włamania. Często wykorzystywane jako ogrodzenia przemysłowe panele ogrodzeniowe mogą być wysokie nawet na kilka metrów! Warto natomiast unikać elementów, które umożliwiłyby ewentualną „wspinaczkę”.
  • Drut kolczasty. Wciąż uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczenia ogrodzenia. Tworzy się go z dwóch spiralnie skręconych drutów z ostro zakończonymi elementami. Musi być zamontowany odpowiednio wysoko, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt.
  • Monitoring. To oczywistość, jednak warto pamiętać o tym, że najlepiej jest objąć monitoringiem przestrzeń wzdłuż całego ogrodzenia. Przy tym, aby rozwiązanie to było skuteczne, ogrodzenie powinno być w wystarczającym stopniu ażurowe.
  • Odpowiednia podmurówka. Solidna podmurówka nie tylko ustabilizuje ogrodzenie, ale też uniemożliwi podkopy (zwłaszcza zwierzętom). Dodatkowo przęsła ogrodzenia opartego na podmurówce są trudne w demontażu, co znów może pomóc zapobiec włamaniu.

Ogrodzenia przemysłowe estetyczne i eleganckie

Ogrodzenie jest pierwszym widocznym elementem całej posesji, więc staje się jej wizytówką. Musi być estetyczne, atrakcyjne wizualnie i eleganckie, aby jak najlepiej świadczyć o marce zakładu czy przedsiębiorstwa, które niejako reprezentuje.

Do roli ogrodzenia przemysłowego chętnie wybierane jest ogrodzenie panelowe. Składa się z szerokich i wysokich przęseł, które tworzą grube i sztywne stalowe druty zgrzewane w pionie i poziomie. Nie jest to ogrodzenie, które intryguje czy podnosi prestiż, lecz nie można odmówić mu walorów estetycznych. W dodatku można je od frontu połączyć z innym typem ogrodzenia – np. z nowoczesnym ogrodzeniem modułowym – które będzie realizować bardziej reprezentacyjne cele.

Ogrodzenia przemysłowe łatwe w utrzymaniu

Wszystkie ogrodzenia metalowe przemysłowe powinny być regularnie kontrolowane. Wyłącznie ogrodzenie w nienagannym stanie technicznym będzie się odpowiednio „wywiązywać” ze wszystkich swoich zadań. Wybierając ogrodzenie przemysłowe, należy postawić na taki model, który zachowa swój fabryczny stan przez lata, nie wymagając konserwacji (reperowania, malowania, impregnowania). 

Jeśli z czasem pojawi się konieczność remontu, to nie całego ogrodzenia, a jego najbardziej wyeksploatowanych elementów (np. jednego panelu).

Odpowiadające wymaganiom ogrodzenia przemysłowe

Cena ogrodzenia przemysłowego zwykle zostaje ukształtowana dopiero podczas ostatecznych ustaleń pomiędzy kupującym a producentem czy sprzedawcą ogrodzeń. A to dlatego, że zależy nie tylko od ilości i jakości wykorzystanego do produkcji materiału, ale też od dodatkowych funkcjonalności czy zabezpieczeń, na których zależy kupującemu. Wszystkie ogrodzenia przemysłowe powinny być dobrze dostosowane do specyfiki przedsiębiorstwa oraz indywidualnych wymagań inwestorów.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie są najpopularniejsze ogrodzenia przemysłowe?

Jednym z najczęściej wybieranych ogrodzeń przemysłowych jest ogrodzenie panelowe. Jest solidne i estetyczne, a przy tym dość ekonomiczne i bardzo łatwe w montażu. Dodatkowo można je modyfikować pod kątem specjalistycznych wymagań czy zabezpieczeń.

Ile kosztują ogrodzenia przemysłowe?

Cennik ogrodzeń przemysłowych jest inny u każdego producenta czy sprzedawcy. Wiele zależy od jakości oraz ilości wykorzystanego materiału (np. przęsła wyższe i dodatkowo wzmocnione będą naturalnie droższe) oraz poziomu funkcjonalności i zabezpieczeń (np. brama automatyczne kosztuje oczywiście więcej niż ta otwierana ręcznie).

Czym powinny się charakteryzować ogrodzenia przemysłowe?

Ogrodzenia metalowe przemysłowe muszą być solidne i dobrze zabezpieczone przed korozją. Powinny też spełniać określony poziom ochrony oraz być bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Istotne są również aspekty wizualne – ważne, aby ogrodzenia przemysłowe były estetyczne i łatwe w utrzymaniu.