hero

Jakie przęsła ogrodzeniowe wybrać?

Porady i trendy

Jakie przęsła ogrodzeniowe wybrać?

Wybór przęseł ogrodzeniowych jest trudny – w końcu muszą być solidne, praktyczne i estetyczne, a najlepiej jeszcze komponować się z aranżacją domu i posesji. Trzeba przemyśleć materiał (drewno, metal?), stylistykę (nowoczesne, klasyczne?), układ profili (poziomy, pionowy?), stopień ich wypełnienia (ażurowe, pełne?) i wiele innych aspektów. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę podczas zakupu przęseł ogrodzenia i wybierz dobrze!

Przęsła ogrodzeniowe metalowe kontra drewniane

Metal i drewno to dwa zupełnie różne materiały, odmienne pod względem charakteru i „klimatu”, który tworzą, oraz właściwości, trwałości i sposobu „pielęgnacji”. Wybór należy uzależnić od swoich preferencji, ale warto poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Przęsła ogrodzeniowe drewniane 

Drewno jest wdzięcznym materiałem, bo niepowtarzalnym i ponadczasowym, a tworzy ciepły, przytulny klimat. Można go pomalować na wybrany kolor, ale jednocześnie zachować wyjątkowy rysunek usłojenia i naturalne nierówności. 

Jest jednak wrażliwe na warunki atmosferyczne, może gnić, butwieć i próchnieć, oraz stosunkowo słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Aby utrzymać drewniane panele ogrodzeniowe w dobrym stanie, trzeba je regularnie konserwować.

Przęsła ogrodzeniowe metalowe 

Stal jest z kolei materiałem „elastycznym”, bo łatwo poddaje się obróbce – można ją niemal dowolnie wyginać czy kształtować, a nawet w niej rzeźbić. Dlatego przęsła metalowe są tak różnorodne i łatwo je dopasować do stylistyki budynku. Dodatkowo dobrze chronią posesję: są masywne, trudno je sforsować i uszkodzić.

Jeśli są skutecznie zabezpieczone przed korozją (przęsła ogrodzeniowe ocynkowane i malowane proszkowo), zachowują swój nienaganny wygląd przez dekady!

Przęsła ogrodzeniowe nowoczesne kontra klasyczne

Różnorodność stylistyczna to domena głównie metalowych przęseł ogrodzeniowych (drewno nie jest tak podatne na formowanie i zdobienie). Jaki charakter mogą mieć metalowe przęsła ogrodzeniowe? Wzory metalowych przęseł dostępnych w sprzedaży liczyć można w tysiącach, ale z reguły wyróżnia się dwa ich rodzaje: nowoczesne i klasyczne.

Nowoczesne przęsła ogrodzeniowe 

Nowoczesne przęsła są projektowane zgodnie z aktualnie panującymi w architekturze i aranżacji trendami, np. minimalizmem. Takie przęsła zwykle składają się z płaskich i szerokich profili stalowych, charakteryzują się stonowaną kolorystyką i oszczędnością dekoracyjną. Są pozbawione zdobień lub pojawiają się nowoczesne dekoracje, np. perforowana blacha. Czerpią z natury (kolekcja Natura) i bawią się formą (kolekcja Linea). Pasują do nowoczesnych domów!

Klasyczne przęsła ogrodzeniowe 

Klasyczne przęsła czerpią np. ze sztuki metaloplastycznej oraz tradycyjnego budownictwa (np. dworków, pałacyków). Profile w przęsłach są cieńsze, a ich ramy często wygięte w łuki czy fale. Wyróżniają się bogatą ornamentyką,  zdobione grotami oraz metalowymi dekorami, a nawet rzeźbieniami. Są raczej ażurowe (ze sporymi prześwitami) i komponują się dobrze z tradycyjnym budownictwem. W sprzedaży spotkamy tysiące wzorów takich przęseł.

Przęsła ogrodzeniowe pionowe kontra poziome

Może się wydawać, że sposób ułożenia czy też rozmieszczenia profili w przęsłach ogrodzenia to „kosmetyka”, niewiele znaczące detale, ale może być wręcz odwrotnie! Przęsła ogrodzeniowe pionowe oraz poziome wywołują iluzje optyczne, czyli wpływają na postrzeganie całej posesji. Dodatkowo warto je dopasować do dominujących linii budynku czy balustrad, aby stworzyć spójną kompozycję.

  • Przęsła ogrodzeniowe pionowe – profile w przęsłach są ułożone pionowo, prostopadle do podłoża. Są stosunkowo uniwersalne, lecz najlepiej komponują się z budynkami wysokimi oraz przykrytymi spadzistymi dachami. W takim wydaniu dodają posesji wysokości, optycznie podwyższają zabudowania.
  • Przęsła ogrodzeniowe poziome – profile w przęsłach są ułożone poziomo, równolegle do podłoża. Pasują w głównej mierze do nowoczesnych budynków – niskich, prostych i geometrycznych brył z płaskimi dachami. Dodają posesji szerokości, optycznie ją jeszcze obniżają, ale i powiększają.

Przęsła ogrodzeniowe ażurowe kontra wypełnione

Wybór przęseł ogrodzeniowych spośród wariantów ażurowych i wypełnionych jest już nie tyle wyborem czysto estetycznym, ile decyzją stricte praktyczną i wynikającą z indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Jakie to ma znaczenie?

  • Przęsła ogrodzeniowe ażurowe – profile w takich przęsłach są mocowane w pewnych odległościach od siebie: rzadziej lub gęściej, ale tworzą prześwity w ogrodzeniu, czyli umożliwiają osobom trzecim wgląd na posesję, ale z drugiej strony zapewniają domownikom widok na okolicę. Genialnie komponują się zwłaszcza w połączeniu z nieco wyższą podmurówką.
  • Przęsła ogrodzeniowe wypełnione – profile w przęsłach ogrodzeniowych stykają się ze sobą lub tworzą jedynie minimalne otwory. Stają się „kurtyną”, która ukrywa całą posesję przed wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów. W takim wydaniu najlepiej sprawdza się ogrodzenie żaluzjowe (kolekcja Stante), które zapewnia bezkompromisowe poczucie prywatności.

Sposób zabezpieczenia przęseł ogrodzeniowych

Niezależnie od walorów estetycznych i praktycznych, zawsze podczas wyboru przęseł warto zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia materiału i poziom tej ochrony. Jeśli drewno, to dobrze zaimpregnowane (warto pamiętać o konieczności regularnej konserwacji i od razu zaopatrzyć się w dobre preparaty). Jeśli metal, to przęsła ogrodzeniowe ocynkowane i malowane proszkowo.

Powłoka z cynku i farby proszkowej na przęsłach to tzw. system DUPLEX, obecnie jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykorozyjnych. Obie warstwy chronią stal przed utlenianiem się i uodparniają na działanie czynników atmosferycznych, zatem konstrukcja nie rdzewieje. Przęsło ogrodzeniowe metalowe zachowuje nienaganny stan techniczny i estetyczny wygląd przez lata.

Ile kosztują przęsła ogrodzeniowe?

Cena przęseł ogrodzeniowych jest wyjątkowo rozbieżna i uzależniona od naprawdę wielu czynników – materiałów (ilości, jakości, sposobu zabezpieczenia), projektu oraz rodzaju ogrodzenia, marki producenta i różnych zmiennych.

  • Tanie przęsła ogrodzeniowe – cennik zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych za jedno przęsło (to np. przęsła ogrodzeniowe panelowe – ze stalowych drutów, bardzo łatwe w montażu, nawet samodzielnym).
  • Przęsła ogrodzeniowe ze „średniej półki” – zalicza się do nich metalowe przęsła ogrodzeniowe ozdobne i minimalistyczne. W zależności od projektu i innych czynników kosztują od ok. 150 do kilkuset złotych za jedno.
  • Przęsła ogrodzeniowe z „półki premium” – są to przęsła wyjątkowe, np. pod względem formy (Linea) czy wzornictwa (Natura), w artystycznym stylu. I w takich specjalizujemy się w Gatigo! Należy do nich zaliczyć również przęsła ogrodzeniowe kute ze stali. Kosztują od kilkuset złotych za jeden element.
  • Przęsła ogrodzeniowe na wymiar i na podstawie projektu – w Gatigo produkujemy również przęsła ogrodzeniowe na podstawie indywidualnych projektów. Takie ogrodzenie jest jedyne w swoim rodzaju i spełnia wszystkie oczekiwania inwestora, a jego koszt ustalamy po poznaniu szczegółów.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wybrać odpowiednie przęsła ogrodzeniowe?

Wybór przęseł ogrodzeniowych warto zacząć od porównania produktów. Trzeba zdać się na swój gust – ogrodzenie w końcu musi się przede wszystkim podobać. Warto też dopasować przęsła do stylistyki domu czy aranżacji całej posesji. Niezależnie od aspektów wizualnych, należy zwrócić uwagę na trwałość konstrukcji oraz sposób jej zabezpieczenia.

Jakie są rodzaje przęseł ogrodzeniowych?

Przęsła ogrodzeniowe można podzielić na różne rodzaje pod kątem materiału (np. metalowe i drewniane), stylistyki (np. nowoczesne, minimalistyczne oraz klasyczne, zdobione) i ułożenia profili w przęsłach (poziome i pionowe; ażurowe i wypełnione).

Ile kosztują przęsła ogrodzeniowe?

Cena przęsła ogrodzeniowego jest zależna od wielu czynników (materiał: rodzaj, ilość i jakość, projekt, marka producenta, trwałość i sposób zabezpieczenia), ale wynosi zwykle od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad tysiąca złotych (za jedno przęsło). Dużą popularnością cieszą się przęsła panelowe, które można scharakteryzować jako ekonomiczne ogrodzenie.