hero

Kiedy podmurówka pod ogrodzenie będzie dobrym rozwiązaniem?

Porady i trendy

Kiedy podmurówka pod ogrodzenie będzie dobrym rozwiązaniem?

Praktycznie każdy rodzaj ogrodzenia zamontować można na dwa sposoby – bezpośrednio nad ziemią, wykorzystując wyłącznie stalowe słupki i do nich mocując przęsła ogrodzeniowe lub osadzić całość na podmurówce. Czy ma to jakieś znaczenie – na przykład dla stabilności całej konstrukcji? A może pełni funkcję wyłącznie wizualną? Sprawdźmy, kiedy podmurówka pod ogrodzenie będzie dobrym rozwiązaniem!

Podmurówka pod ogrodzenie – co to takiego?

Zacznijmy od początku! Podmurówka ogrodzeniowa to niski murek zbudowany na całej długości ogrodzenia. Na niej lub pomiędzy jej elementami osadza się słupki, do których mocowane są przęsła ogrodzeniowe. Najczęściej podmurówka jest betonowa, choć w grę wchodzą także inne materiały budowlane. Do wykonania podmurówki można zatrudnić fachowców, lecz można także pokusić się o jej wykonanie we własnym zakresie. Podmurówkę do ogrodzenia zazwyczaj tworzy się na jeden z trzech sposobów:

  • wylewając beton fundamentowy,
  • układając elementy prefabrykowane (murki o określonej długości),
  • budując ją z bloczków betonowych.

Która opcja jest najlepsza? Elementy prefabrykowane są wygodne i tanie, a prace można wykonywać bez względu na pogodę. Z kolei podmurówkę w formie wylewki uważa się za bardziej stabilną – jeśli stawia się ogrodzenie ciężkie, np. z kutej stali, prawdopodobnie będzie to lepsze rozwiązanie. W takim wypadku można też eksperymentować z jej wysokością czy szerokością, co w przypadku prefabrykatów nie zawsze jest możliwe.

Kiedy wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Obecność podmurówki pod ogrodzeniem nie jest konieczna praktycznie w żadnym wypadku. Nowoczesne ogrodzenia mają zazwyczaj stosunkowo lekką konstrukcję i nie potrzebują dodatkowej stabilizacji. W takim wypadku wystarczy odpowiednio dobrze zamontować w gruncie słupki i bezwzględnie ustabilizować je betonem lub innym rozwiązaniem budowlanym (np. kotwy, wypełniacze). Jednak w pewnych sytuacjach zdecydowanie warto rozważyć wykonanie dodatkowych fundamentów.

Gdy zależy na pięknym efekcie wizualnym

Są pewne rodzaje ogrodzeń, które z podmurówką prezentują się wyjątkowo okazale. To między innymi ogrodzenia klasyczne, z wygiętymi w łuk przęsłami, ozdobione kutymi dekorami czy grotami. Takie dekoracyjne przęsła szczególnie dobrze komponują się z kamiennymi, betonowymi czy ceglanymi słupkami, a w tej wersji bez podmurówki się nie obejdzie. Jednak w takiej sytuacji zamiast zwykłej podmurówki betonowej, warto wybrać jej alternatywę dopasowaną do słupków (np. kamienną, klinkierową).

Gdy zależy na odrobinie prywatności

Ogrodzenie z podmurówką razem z licznymi, gęsto ustawionymi masywnymi słupkami po części skryje dom i ogród przed ciekawskimi spojrzeniami osób trzecich. Jest to więc jeden ze sposobów na zapewnienie sobie odrobiny prywatności!

Gdy ogrodzenie jest wyjątkowo ciężkie

Przęsła niektórych ogrodzeń są stosunkowo ciężkie. Tak jest na przykład w przypadku ogrodzeń kutych ze stali. Wybierając takie ogrodzenie, ma się przyjemną świadomość tego, że będzie służyło przez dekady. Aby jednak ogrodzenie pozostało niewzruszone na wybryki pogodowe i upływ czasu, należy wzmocnić je podmurówką. To ważne, by konstrukcja była stabilna, dobrze ustabilizowana na gruncie i chroniona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. To bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo całej posesji i uchroni właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami, a więc dodatkowymi kosztami związanymi z remontem ogrodzenia.

Gdy teren jest nierówny lub podmokły 

Działka na nierównym terenie ma swoje uroki, pozwala na ciekawą aranżację ogrodu i przestrzeni przydomowej, jednak w przypadku ogrodzenia stwarza duże niebezpieczeństwo. Czasem teren trzeba wyrównać przed postawieniem płotu, ale nie zawsze jest to konieczne. Ogrodzenie można montować np. kaskadowo, by pięknie wpisać go w nierówności gruntu. Zawsze jednak w takim wypadku ogrodzenie warto wzmocnić fundamentami, podmurówką. Przy obfitych deszczach, gdy grunt robi się grząski, ogrodzenie bez podmurówki mogłoby zacząć się osuwać. Dzięki temu zabezpieczeniu można mieć pewność, że wytrzyma nawet najcięższe warunki pogodowe. Montaż ogrodzenia na pochyłym terenie z podmurówką to bardzo dobre, praktyczne rozwiązanie na lata.

Gdy działka zlokalizowana jest w „dzikiej” okolicy

Działka w zielonej, nieco dzikiej, rzadko uczęszczanej okolicy to fantastyczna inwestycja! Przyrodę jednak ciężko powstrzymać. Jeśli zależy na tym, by bujna okoliczna roślinność nie przedzierała się na teren działki i do ogrodu, warto zainwestować w podmurówkę, która będzie pełnić funkcję bariery.

Podmurówka będzie też stanowić przeszkodę dla zwierząt domowych i dzikich – psów, kotów, lisów. Jeśli ogrodzenie zamontowane jest bezpośrednio nad ziemią, zwierzęta mogą próbować forsować płot, robiąc pod nim podkopy. Murek pod ogrodzeniem zupełnie to uniemożliwi. 

Gdy zależy na ochronie samego ogrodzenia

Podmurówka chroni ogrodzenie przed zniszczeniem w przypadku nierównego i podmokłego terenu, ale także zabezpiecza go przed kradzieżą. Ogrodzenia kute czy nowoczesne stalowe przęsła są sporo warte i mogą paść łupem kogoś, kto chciałby je później odsprzedać. Podmurówka znacznie utrudnia demontaż ogrodzenia.

Jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie?

W pierwszym kroku trzeba zastanowić się, jak podmurówka ma wyglądać. Może to być po prostu surowy beton, ale można go dodatkowo otynkować i pomalować. Warto pokryć ją kamieniem elewacyjnym czy płytką klinkierową. Ważna jest też strefa klimatyczna, w której zlokalizowana jest grodzona działka (w Polsce mamy aż cztery!). To od niej zależy w głównej mierze stopień przemarzania gruntu, a fundament musi zostać osadzony poniżej tej strefy. Rozbieżność jest tu stosunkowo duża, bo aż od 80 cm (Polska zachodnia i północno-zachodnia) do 140 cm (wschód i północny wschód Polski).

Podmurówka betonowa, czyli wylewka

W przypadku standardowej wylewki betonowej trzeba wyposażyć się w szalunki, czyli specjalne deski, które będą formować beton podczas jego schnięcia. Na całej długości ogrodzenia należy wykopać odpowiednio głęboki i szeroki rów. Dodatkowo w miejscach, w których zostaną postawione słupki, otwory powinny być dopasowane do ich gabarytów i jeszcze głębsze. Warto też zaopatrzyć się w pręty zbrojeniowe, które zwiększą stabilność fundamentów. Ważna jest temperatura betonowania – przyjmuje się, że minimalna to -5°C, a maksymalna +25°C.

Podmurówka prefabrykowana

Przed montażem podmurówki prefabrykowanej dołki pod fundamenty trzeba wykopać jedynie w miejscach, w których będą ustawione słupki. Gotowe murki umieszcza się między nimi – opierają się na słupkach i nie trzeba ich fundamentować, wystarczy całość połączyć za pomocą specjalnych łączników betonowych.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Czy podmurówka pod ogrodzenie jest konieczna?

Nie zawsze! W przypadku lekkiego ogrodzenia (np. z paneli czy z siatki) nie trzeba wykonywać podmurówki. W zupełności wystarczą stopy fundamentowe pod słupkami, do których zamocuje się przęsła ogrodzenia.

Kiedy warto wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Na pewno w przypadku ciężkich konstrukcji, np. przęseł ze stali kutej. Podmurówka stabilizuje i wzmacnia konstrukcję ogrodzenia także na nierównym, grząskim i narażonym na podmoknięcia terenie. Jest też barierą dla zwierząt i roślinności i dodaje ogrodzeniom uroku.

Jak wykonać podmurówkę ogrodzeniową?

Można zrobić klasyczną wylewkę betonową. Można także zaopatrzyć się w gotowe prefabrykaty – słupki i murki. Wtedy fundamentować trzeba jedynie słupki, bo murki będą się na nich opierać. Podmurówkę betonową można też otynkować i pokryć kamieniem czy klinkierem. Alternatywą są bloczki betonowe, z których układa się murki i słupki.