hero

Minimalistyczne ogrodzenia domu – trendy 2021!

Porady i trendy

Minimalistyczne ogrodzenia domu – trendy 2021!

Minimalistyczne ogrodzenie może być proste, a jednocześnie niebanalne i z charakterem! Sprawdź, jakie trendy królują w nowoczesnych ogrodzeniach. Poznaj między innymi otwartą formę, perforowane dekoracje, kontrasty kolorystyczne i inspiracje naturą. Przemień niepozorne ogrodzenie domu w integralną część przestrzeni życiowej domowników. Wyróżnij ogrodzenie swojej posesji na tle innych!

Proste ogrodzenia nowoczesne? Wybierz otwartą formę!

Im mniej, tym lepiej – to główne założenie minimalizmu. Ważny jest porządek, harmonia, ale też prostota i… jakość. Wbrew pozorom minimalistyczne ogrodzenie jest owocem skrupulatnej pracy projektantów, jest perfekcyjnie przemyślane, dopracowane – nie ma tu miejsca na żadną przypadkowość czy zbędne elementy.

Minimalistycznym ogrodzeniem będą na przykład przęsła zbudowane ze stalowych profili zamkniętych w prostych ramach, czyli w formie zamkniętej.Ale w duchu minimalizmu pozostaje także forma otwarta! Profile przęseł wcale nie muszą być ograniczone ramami – ogrodzenie w formie otwartej pozostawia miejsce na niedopowiedzenie, niedokończenie, dowolność interpretacji. W ofercie Gatigo formę otwartą wykorzystuje kolekcja Linea. Profile tego ogrodzenia tworzą rytmiczną kompozycję, która doskonale wpisuje się w styl nowoczesnego budownictwa.

Minimalistyczne ogrodzenia horyzontalne

Coraz większą popularność zdobywają minimalistyczne ogrodzenia horyzontalne (poziome). Ich profile są ułożone równolegle do podłoża, a nie pionowo, jak w tradycyjnych rozwiązaniach. Takie ogrodzenie warto wybrać zwłaszcza wtedy, gdy sam budynek wyposażony jest w poziome elementy – np. deski elewacyjne czy profile balustrad balkonowych. Nowoczesne ogrodzenie horyzontalne stwarza iluzję optyczną – cała posesja wydaje się niższa, ale szersza, co jest pożądaną cechą w nowoczesnej architekturze.

Ogrodzenie horyzontalne jest eleganckie, uporządkowane, a przy tym może dobrze chronić prywatność domowników. Takie będzie na przykład ogrodzenie Stante z oferty Gatigo, będące jednocześnie ogrodzeniem żaluzjowym. Inną propozycją jest minimalistyczna linia Metric z wymiennymi profilami.

Minimalistyczne ogrodzenie z subtelną perforacją

Ogrodzenia minimalistyczne stoją niejako w opozycji do ogrodzeń tradycyjnych z wygiętymi w łuk profilami, ozdobnymi grotami czy bogatymi dekoracjami. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne ogrodzenie minimalistyczne musi być maksymalnie proste, surowe i pozbawione wszelkich ozdobników.

Od kilku lat dużą popularność zyskują dekoracje perforowane – wycinane bezpośrednio w materiale ogrodzenia. Są subtelne, delikatne i doskonale łączą się z założeniami minimalizmu, a jednocześnie nadają ogrodzeniu indywidualny charakter. Tego typu ogrodzenie wyposażone jest w proste, stalowe profile, lecz w części każdego przęsła znajduje się wstawka z perforowaną blachą. Takie wycięcia mogą przybierać najróżniejsze formy, jednak w duchu minimalizmu będą przede wszystkim proste, geometryczne kształty i powtarzalność wzorów.

Minimalistyczne ogrodzenie domu a silne kontrasty

Nowoczesne rozwiązania zazwyczaj celują w stonowaną kolorystykę ogrodzenia, np. grafit, antracyt, szarości, czernie. Dzięki temu są stosunkowo uniwersalne, nie przyćmiewają aranżacji domu i przestrzeni przydomowej, ale przez to także wyglądają bardzo podobnie.

Jeden kolorowy szczebelek może skutecznie odmienić percepcję całego ogrodzenia. Warto zdecydować się na silny akcent kolorystyczny i przełamać to „stonowanie” żywą, niebanalną barwą.

Gatigo zawsze zachęcamy naszych klientów do takiej zabawy. W naszych ogrodzeniach (np. z linii Metric) montujemy wymienne profile. Klienci mogą skorzystać z szerokiej dostępnej gamy kolorystycznej i zamówić ogrodzenie z barwnymi detalami w niespotykanych kolorach.

Kolor pojedynczych profili można wybrać na różne sposoby. Może to być np. ulubiony kolor domowników czy kolor dodatków dekoracyjnych na elewacji (np. okiennic), a nawet kwiatów w ogrodzie. Nawet najprostsze w formie ogrodzenie dzięki kontrastom kolorystycznym nabierze charakteru i zdecydowanie się wyróżni!

Minimalistyczne ogrodzenie a łączenie materiałów

Podobnie jak do odważnych akcentów kolorystycznych naszych Klientów zachęcamy również do łączenia materiałów. Przykład? Minimalistyczne stalowe ogrodzenie z pojedynczymi drewnianymi profilami. To lekki zwrot w stronę tradycji, rustykalna, nostalgiczna nuta w charakterze ogrodzenia. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład wtedy, gdy dom z zewnątrz pokryty jest deską elewacyjną lub gdy centrum ogrodu staje się drewniana altanka.

Ogrodzenie jest inwestycją na lata, a w Gatigo nie chcemy, by nasi Klienci musieli dodatkowo o nie dbać, odnawiać je czy konserwować. Dlatego zamiast „prawdziwego” drewna proponujemy drewno polimerowe. To tworzywo, które z wyglądu niczym nie różni się od drewna. Ma taki sam kolor, a nawet strukturę. Drewno polimerowe jednak nie niszczy się, nie pęka, nie blaknie. Na lata zachowuje nienaganny wygląd.

Minimalistyczne ogrodzenia inspirowane naturą

„Powrót” do natury i silna inspiracja otaczającą przyrodą to trend, który na przestrzeni wieków (!) kilkukrotnie powracał zarówno w filozofii i stylu życia, jak i w sztuce, architekturze czy designie. Obecnie jest jednym z najsilniejszych trendów w projektowaniu i nie zapowiada się na to, by miał w bliskiej przyszłości stracić na popularności.

Z inspiracji naturą w Gatigo powstała wyjątkowa linia  Natura – zaprojektowana przez naszą zdolną projektantkę. Autorka kolekcji doskonale ujęła piękno otaczającego nas świata w ogrodzeniu, które od pierwszych chwil stanie się niezbędnym i pożądanym elementem przestrzeni życiowej swoich właścicieli. Kolekcja Natura obejmuje różne modele ogrodzenia. Ich magia tkwi w szczegółach. Każde przęsło wyposażone jest we wkładkę z perforowanej blachy, która zajmuje niewielką jego część i umieszczona jest poziomo lub pionowo, w górnej części ogrodzenia lub po jednej ze stron przęsła.

Estetyczne, proste, geometryczne wycięcia tworzą wzory, które przywodzą na myśl kwieciste łąki, sosnowy las, liście i gałęzie drzew, gwieździste niebo, wiosenny deszcz czy morskie fale.

Zobacz i… zakochaj się w ogrodzeniu Natura! Ta linia idealnie połączy dom z ogrodem i zieloną okolicą. Każdego dnia będzie cieszyć swoim wyglądem domowników, inspirować ich i przypominać o niezwykłości i różnorodności świata.

Minimalistyczne ogrodzenia a ochrona prywatności

Profile minimalistycznego ogrodzenia zazwyczaj są płaskie i szerokie. Oczywiście ta szerokość może być różna, podobnie jak zagęszczenie profili w przęśle. Im więcej ich będzie, tym ciaśniej będą ułożone i tym mniejsze prześwity będą tworzyć. A mniejsze prześwity w ogrodzeniu to większa ochrona prywatności domowników.

Oczywiście wiele zależy od osobistych preferencji, ale nowoczesne, minimalistyczne ogrodzenie może skutecznie ukryć posesję przed spojrzeniami osób trzecich. W takim wypadku grill z przyjaciółmi, kąpiel słoneczna czy joga w ogrodzie będą stuprocentowo cieszyć, bez cienia skrępowania. Do minimalistycznych ogrodzeń zalicza się także ogrodzenia żaluzjowe (w ofercie Gatigo to linia Stante), w których ułożone pod kątem profile zupełnie ukrywają posesję przed światem.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wybrać minimalistyczne ogrodzenie domu?

Minimalistyczne ogrodzenie domu może być proste i stonowane, a jednocześnie ciekawe. Warto zainspirować się współczesnymi trendami, np. otwartą formą, silnymi kontrastami, łączeniem materiałów czy inspiracją naturą. Ogrodzenie trzeba także dostosować do własnych potrzeb np. zastanowić się nad poziomem ochrony prywatności, jaki może zapewnić.

Jak wygląda minimalistyczne ogrodzenie?

Minimalistyczne ogrodzenie jest proste, harmonijne, uporządkowane, stonowane. Im mniej, tym lepiej! To proste, geometryczne formy i surowość – zamknięte w stalowych, płaskich profilach. Ogrodzenie minimalistyczne pozwala jednak na pewną dozę zabawy – uwzględnienie akcentów kolorystycznych czy subtelnych zdobień.

Ogrodzenie minimalistyczne czy tradycyjne?

Ogrodzenie minimalistyczne dobrze wpisuje się w nowoczesne style architektoniczne i aranżacyjne. Ogrodzenie tradycyjne będzie lepiej pasować do standardowych, klasycznych brył i elementów dekoracyjnych. Oczywiście jest to pewnego rodzaju generalizacja i konkretny styl ogrodzenia zawsze warto dobrać do zewnętrznego wyglądu domu i przestrzeni przydomowej.