hero

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Porady i trendy

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Ogrodzenie panelowe jest solidne, estetyczne i ekonomiczne, a w dodatku można je zamontować we własnym zakresie. Nic dziwnego, że coraz częściej to właśnie ten rodzaj ogrodzenia zabezpiecza prywatne posesje – w całości lub choćby na tyłach. A co w sytuacji, gdy działka jest pochyła, nierówna czy pofałdowana? Montaż ogrodzenia nadal może być możliwy, choć oczywiście wymaga więcej czasu, pracy, a w większości sytuacji także wsparcia fachowców. 

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie – czy to bezpieczne?

Nierówności terenu przy umiejętnym zagospodarowaniu można przemienić w prawdziwy atut! Posesja z niewielkimi fałdami czy skarpami wygląda naturalnie, te nierówności niewątpliwie dodają jej uroku. Tylko czy z punktu widzenia montażu ogrodzenia nierówności terenu nie stwarzają niebezpieczeństwa?

Oczywiście, nierówności gruntu mogą sprawić, że obciążenia podmurówki, przęseł i słupków rozłożą się nierównomiernie. To może zagrozić stabilności konstrukcji i zmniejszyć jej wytrzymałość na ekstremalne warunki pogodowe. Dlatego zawsze warto skonsultować temat ze specjalistami, by wypracować bezpiecznie i odpowiednie rozwiązanie – fachowcy z naszego działu technicznego służą pomocą!

Ogrodzenie panelowe jest lekkie i stabilne, dlatego standardowo dobrze sprawdza się tego typu problematycznych sytuacjach. Niemniej zawsze warto zdecydować się na konsultację z ekspertami.

Ogrodzenie panelowe na skarpie – czy to bezpieczne przy dużym nachyleniu?

Nieco inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa w przypadku montażu ogrodzenia panelowego na skarpie. Trzeba upewnić się, że skarpa ta jest wystarczająco stabilna. Jeśli grunt choćby minimalnie się osuwa, warto zainwestować na początek w badania geologiczne i skonsultować temat ze specjalistami. Ryzyko jest duże – w czasie ulewy skarpa mogłaby się osunąć, a to prosta droga do uszkodzenia elementów ogrodzenia.

Dodatkowo, jeśli ogrodzenie ma zostać zamontowane w linii przecinającej skarpę, warto przemyśleć wykonanie odpowiedniego drenażu. W ten sposób będzie można zabezpieczyć podmurówkę przed przesiąkaniem wodą, a w konsekwencji – przed szybszą eksploatacją spowodowaną pęknięciami betonu.

Standardowe przygotowania do montażu ogrodzenia panelowego

Przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia na nierównym terenie należy zawsze odpowiednio przygotować grunt. Jeśli na posesji znajdują się spore fałdy ziemne, warto pomyśleć o ich eliminacji, czyli o wyrównaniu gruntu. Drobne nierówności czy pochyłość terenu nie powinny być problemem nie do przeskoczenia. Zawsze jednak warto upewnić się, że zamontowane ogrodzenie będzie bezpieczne. Koszt wynajęcia ciężkiego sprzętu i jego operatora jest spory, ale może okazać się niższy niż w przypadku kłopotliwego montażu, który będzie wymagał poprawek. 

Ważne jest oczywiście precyzyjne oczyszczenie terenu w linii przyszłego ogrodzenia. Wszelka wystająca roślinność, kamienie, korzenie drzew czy patyki uniemożliwią poprawny montaż paneli – trzeba się ich pozbyć. Po uporządkowaniu terenu należy przejść do rozplanowania montażu poszczególnych elementów ogrodzenia.

Plan montażu ogrodzenia, czyli właściwe rozmieszczenie elementów

Niezależnie od nierówności czy pochyłości terenu należy precyzyjnie wytyczyć linię przyszłego ogrodzenia. Warto zacząć od ustalenia miejsca montażu bramy wjazdowej i furtki oraz słupków ogrodzenia początkowych i końcowych. Następnie, mając do dyspozycji panele ogrodzenia o danej szerokości (np. 2,5 m), należy zaplanować punkty wbicia słupków montażowych.

W przypadku montażu paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie warto zdecydować się na podmurówkę, która wzmocni i ustabilizuje całą konstrukcję, a przy okazji dodatkowo zabezpieczy posesję np. przed zwierzętami.

Choć samodzielny montaż ogrodzenia na skarpie czy na pagórkowatym terenie jest możliwy, to trzeba w tym celu dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Warto zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy mają doświadczenie w montażu ogrodzenia w tak trudnych warunkach.

Ogrodzenie panelowe na skarpie, czyli montaż na dwa sposoby!

Standardowo montaż ogrodzenia panelowego sprowadza się do prawidłowego spięcia paneli ogrodzenia z słupkami montażowymi, które wcześniej należy zabetonować w ziemi. Do tego potrzebne są specjalistyczne obejmy montażowe lub spinki do paneli. 

Natomiast montując panele na nierównym terenie, najważniejszą i najtrudniejszą częścią pracy jest przygotowanie odpowiedniej podmurówki i właściwe rozplanowanie montażu wszystkich elementów, dlatego też pomoc ekspertów jest zazwyczaj konieczna.

Schodkowe ogrodzenie panelowe na skarpie

Montaż schodkowy polega na tym, że górna linia przęseł ogrodzenia opada kaskadowo, schodkowo w stosunku do nachylenia terenu. Ten sposób montażu wymaga sporej ilości czasu i energii, ale gwarantuje pełną stabilność ogrodzenia. W dodatku zamontowane w ten sposób ogrodzenie wygląda wyjątkowo estetycznie i podkreśla uroki nierówności posesji!

Jak uzyskać taki efekt? Każde kolejne przęsło ogrodzenia – zgodnie ze spadkiem terenu – musi zostać zamontowanie niżej niż poprzednie. Wysokość, zgodnie z którą obniża się przęsła ogrodzenia, musi być stała. Można w tym celu wykonać wylewkę lub posłużyć się elementami prefabrykowanymi, w zależności od stopnia skomplikowania terenu.

Panelowe ogrodzenie na nierównym terenie „pod skosem”

Ten sposób montażu paneli na nierównym terenie jest wykonywany rzadko, a podjąć się go powinny wyłącznie osoby, które mają już doświadczenie w tego typu pracach. Chodzi o to, aby górna linia ogrodzenia była równa, ciągła, lecz „pod skosem”, ma opadać równolegle do nachylenia terenu, co da się uzyskać np. poprzez dostosowane pod odpowiednim kątem przęsła ogrodzenia. 

Ten sposób montażu sprawdzi się wyłącznie przy niewielkich nierównościach i spadkach gruntu, a fachowcy, którzy się go podejmą, muszą wykazać się dużą wiedzą i sprytem.

Alternatywa dla ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Do zabezpieczania posesji na skarpie czy z dużymi nierównościami terenu musi posłużyć ogrodzenie jednocześnie lekkie i stabilne. Panele ogrodzeniowe są trafnym wyborem, w zasadzie najlepszym z możliwych. Alternatywą może być np. siatka ogrodzeniowa lub inny rodzaj ogrodzenia, ale lekki (stworzony np. z profili aluminiowych). Oczywiście jeśli nierówności czy nachylenie są minimalne, różnice w wysokościach subtelne, można pomyśleć np. o cięższym ogrodzeniu stalowym, jednak warto najpierw skonsultować się z producentem czy sprzedawcą.

Ogrodzenie panelowe ma tę przewagę, że jest estetyczne, pięknie komponuje się z roślinnością, a część przęseł można wypełnić np. matą bambusową, by zapewnić sobie nieco prywatności.

W razie szczegółowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jakie zamontować ogrodzenie na nierównym terenie?

Wiele zależy od stopnia nierówności terenu i kąta jego nachylenia. Standardowo powinno to być ogrodzenie lekkie, ale stabilne, a takie jest np. ogrodzenie panelowe produkowane ze sztywnych stalowych drutów.

Jak wygląda montaż paneli ogrodzeniowych na pochyłym terenie?

Zazwyczaj panele ogrodzeniowe na pochyłym terenie montuje się schodkowo, kaskadowo – każde przęsło jest obniżane o tę samą wartość, zgodnie z kątem nachylenia gruntu. Tak zamontowane ogrodzenie panelowe wygląda estetycznie, jednak pracy powinni podjąć się specjaliści, którzy mieli już do czynienia z takimi warunkami.

Jak przygotować grunt pod ogrodzenie panelowe na skarpie?

Warto zdecydować się na badania geologiczne, by poznać rodzaj gruntu – zwłaszcza wtedy, gdy jest on niejednorodny, osuwa się. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, czy ogrodzenie na skarpie będzie stabilne. Kolejną kwestią jest drenaż skarpy, jeśli ogrodzenie ją przecina – to zapobiegnie niszczeniu się podmurówki.