hero

Nietypowe ogrodzenie – postaw na ciekawe rozwiązania!

Porady i trendy

Nietypowe ogrodzenie – postaw na ciekawe rozwiązania!

Ogrodzenie domu to świetny sposób nie tylko na jego zabezpieczenie, ale i na wyróżnienie! Propozycji jest wiele: to różne materiały, kolory, style i charaktery, które dobieramy precyzyjnie do aranżacji budynku i swojego gustu. Jednak jak znaleźć wśród nich rozwiązanie oryginalne? Sprawdź pomysły na nietypowe ogrodzenie, które codziennie zachwyca od nowa!

Nietypowe ogrodzenie domu, czyli właściwie jakie?

Nietypowe ogrodzenia wyróżniają się na tle innych: zastosowaniem różnych niestandardowych materiałów albo formami, kolorystyką, połączeniami i kontrastami. Czasem są to pieczołowicie przygotowane na posesji konstrukcje – na podstawie własnego unikatowego pomysłu, ale nietypowe ogrodzenie można również kupić jako system gotowy do montażu i zawierający wszystkie elementy (czyli przęsła, furtki i bramy przesuwne czy skrzydłowe z napędem).

W tworzeniu takich unikatowych propozycji specjalizujemy się w Gatigo  nasi projektanci łączą kreatywne i odważne pomysły z walorami użytkowymi. W ten sposób powstają nieszablonowe metalowe ogrodzenia, które się wyróżniają, ale także zapewniają poprzez funkcjonalność codzienny komfort, poczucie prywatności i bezpieczeństwo. Nasze i inne pomysły na nietypowe ogrodzenie zebraliśmy poniżej.

Ogrodzenia w otwartej formie z ciekawą podmurówką

Nowoczesne ogrodzenie powinno być proste i minimalistyczne, ale to nie przekreśla możliwości zabawy formą. Takie założenie odnajdziesz w naszej kolekcji Linea – to harmonijny, rytmiczny układ prostych pionowych profili, zamocowanych do poziomej belki i pozbawionych pozostałych ram – górnej i bocznej. Ten model wyróżnia elegancka prostota, ale i artystyczny duch. Dzięki tej otwartej formie ogrodzenie perfekcyjnie wpisuje się w elementy otoczenia działki, na każdej posesji prezentując się zupełnie inaczej i pozwalając na niemal dowolną interpretację.

Ogrodzenie w otwartej formie genialnie łączy się z wysokimi murkami czy też kilkoma ściankami bądź szerokimi filarami, zwłaszcza „surowymi” – np. z betonu architektonicznego, których masywność przełamuje. Dodatkowo kilka przęseł ogrodzenia w strefie wejściowej można wymienić na wiecznie zieloną roślinność, np. iglaki – idealnie przełamią oszczędność dekoracyjną całej konstrukcji.

A zamiast klasycznej podmurówki warto wykorzystać kilka gabionów – metalowych koszy z wypełnieniem w postaci tradycyjnego kamienia bądź ciętego drewna, kory czy tłuczonego kolorowego szkła.

Ogrodzenia zdobione perforowaną blachą i inspirowane naturą

Zupełnie inną propozycją na nietypowe ogrodzenie domu jest połączenie surowości i subtelnych inspiracji pięknem przyrody – to np. nasza kolekcja Natura. Wykorzystujemy nowoczesne, proste ogrodzenia palisadowe, zbudowane z szerokich profili stalowych, ale uzupełniają je wkładki z perforowanej blachy z wycięciami przywodzącymi na myśl łąkę, las, gwiaździste niebo czy morskie fale. Tego typu dekoracje ocieplają minimalistyczny styl, ale wciąż idealnie wpisują się w trendy architektoniczne i aranżacyjne.

Ogrodzenie inspirowane naturą genialnie podkreśla piękno ogrodu czy uroki zielonej, spokojnej okolicy, nie przytłacza otoczenia działki, ale tworzy z nim taką harmonijną całość. Wiele mówi także o swoich właścicielach – o otwartości na świat, wrażliwości na jego piękno i empatii.

Wyjątkowe ogrodzenie z kontrastującymi barwą szczeblami

W nietypowych ogrodzeniach często wykorzystuje się też niestandardowe barwy i odważne, kontrastujące połączenia – np. antracyt i energetyczną limonkę albo grafit i słoneczny żółty czy malinowy róż. Kilka szczebli prostego ogrodzenia pomalowanych na taki odważny kolor skutecznie je wyróżnia, ale dodatkowo nadaje mu też zupełnie nowy charakter, zależny od doboru barwy. A tę można także idealnie wpisać w detale aranżacji budynku, dominujące kolory ogrodu czy własny charakter lub przekaz kierowany do mieszkańców okolicy – posiłkując się symboliką barw oraz własnymi upodobaniami.

Zamiast kontrastu barw warto zdecydować się również na zestawienie różnych materiałów np. stali i drewna polimerowego, które doda rustykalnej nuty i harmonijnie połączy się z deską na elewacji bądź tradycyjną architekturą ogrodową. Drewno polimerowe wiernie naśladuje naturalny surowiec – nie tylko fakturą, ale też losową strukturą imitującą usłojenie, lecz ma parametry tworzywa sztucznego, zatem jest odporne na warunki atmosferyczne.

Jak stworzyć ogrodzenie nietypowe z typowej konstrukcji?

Czasem bywa i tak, że na nietypowe ogrodzenie nie pozwala budżet albo konieczność wymiany całej konstrukcji nijak ma się do tego, co podpowiada zdrowy rozsądek, ale płot nudzi się i „brzydnie”. Istnieje kilka prostych rozwiązań, które pozwalają odmienić typowe ogrodzenie i nadać mu oryginalny charakter. Przykłady?

  • Panele ogrodzeniowe i taśmy. Oczka siatek i przęseł panelowych z drutu szybko odmienimy za pomocą taniej i łatwej w montażu taśmy ogrodzeniowej. Wystarczy wybrać kilka kolorów bądź taśmę z ciekawą fakturą i zamocować je na ogrodzeniu, zestawiając je i tworząc pomysłowe wzory.
  • Ogrodzenie drewniane i dodatki. Drewniany płot warto pomalować – i w nowym projekcie wykorzystać moc różnych barw i siłę kontrastów. Rustykalne ogrodzenie wyróżnią też dodatki – np. odnowione koła od rowerów i maszyn, zawieszki ze starej ceramiki czy doniczki z ozdobnymi roślinami.
  • Ogrodzenie betonowe z wykończeniem. Klasyczny betonowy mur, który powstaje z pustaków lub płyt betonowych, warto ciekawie wykończyć. Dobrze sprawdzą się tynki mozaikowe i płytki elewacyjne. Mogą one imitować niemal dowolny materiał (np. cegłę, kamień), ale też tworzyć niezwykłe kolaże.

Jak stworzyć ogrodzenie na podstawie własnego pomysłu?

Nietypowe ogrodzenie powstanie na bazie oryginalnego pomysłu i z wykorzystaniem albo standardowych, albo zupełnie nieszablonowych materiałów – np. starych nart, palet towarowych, beczek, skrzynek tworzących doniczki bądź maty bambusowej albo gałązek zamkniętych w stalowych ramach. Klasyczne materiały np. bale i deski, arkusze blachy, kształtowniki i bloczki betonowe mogą też stworzyć asymetryczną czy wzorzystą konstrukcję. Wszystkie chwyty dozwolone – trzeba tylko zadbać o solidne połączenie elementów ogrodzenia i ustabilizowanie go w gruncie.

W przypadku ogrodzenia metalowego proponujemy także nasze usługi – z ogromną przyjemnością zaprojektujemy indywidualne ogrodzenie oraz stworzymy je na wymiar. Model powstanie na podstawie Państwa pomysłu, inspiracji bądź oczekiwań, stanie się więc unikatem. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ:

Jak wpaść na pomysł na ogrodzenie nietypowe?

Na nietypowe ogrodzenie składają się niestandardowe materiały – np. palety, beczki, skrzynki czy stare narty, ale też ciekawe formy (np. ogrodzenie pozbawione ram) oraz akcenty dekoracyjne (m.in. perforowana blacha), a także połączenia barw i kontrasty.

Jak zamówić nietypowe ogrodzenie domu?

Warto skorzystać z oferty firmy, która specjalizuje się w niestandardowych modelach, lub zdecydować się na wykonanie ogrodzenia na podstawie indywidualnego projektu. Pomóc mogą również majsterkowicze i artyści, którzy tworzą płoty czy architekturę ogrodową z nieszablonowych materiałów.

Jak przerobić stare ogrodzenie na unikatowy model?

Stare ogrodzenie przede wszystkim warto ciekawie pomalować, np. z zastosowaniem silnych kontrastów barw. Dobrze też sprawdzają się taśmy ogrodzeniowe i maty oraz dodatki takie jak skrzynki z roślinami, stara ceramika, koła czy części maszyn.