hero

Niskie ogrodzenie – czy warto się na nie zdecydować?

Porady i trendy

Niskie ogrodzenie – czy warto się na nie zdecydować?

Niewiele osób obecnie rezygnuje z tak wygodnego rozwiązania, jakim jest domofon do furtki, tym bardziej że dziś to urządzenie jest wielofunkcyjne i znacznie ułatwia codzienność. Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Jak podłączyć domofon do furtki krok po kroku? Czy można zrobić to bez pomocy fachowca? Ile kosztuje instalacja domofonu? Przeczytaj!

Ogrodzenie niskie, czyli jakiej konkretnie wysokości?

Polskie prawo budowlane zezwala na postawienie ogrodzenia o wysokości do 2,2 m od linii gruntu – wówczas budowy nie trzeba zgłaszać urzędnikom. Płot wyższy również możemy wybudować, ale musimy o tym powiadomić stosowny organ administracyjny. W praktyce najczęściej wybieramy ogrodzenia o wysokości od 1,5 do 1,8 m – niższe niż 1,5 m możemy zatem zakwalifikować do grupy ogrodzeń niskich. Dostępne obecnie w sprzedaży ogrodzenia mają różne wymiary, np. niskie ogrodzenie panelowe ma około 1 m wysokości, a dziesiątki wariantów płotków drewnianych czy metalowych schodzą nawet poniżej tej wartości.

Jakie zalety ma niskie ogrodzenie?

 • Niższy koszt inwestycji. Mniej materiału zużytego do produkcji ogrodzenia to naturalnie niższe ceny produktów, a zazwyczaj również znacznie łatwiejszy montaż, co ogranicza koszt inwestycji. Decydując się na o połowę niższy płot niż standardowo, możemy sobie pozwolić na lepszą jakość w tej samej cenie.
 • Wydziela, ale nie zasłania. Niskie ogrodzenie odgranicza teren, zwykle też stanowi barierę lub choć trudność dla niepowołanych gości czy zwierząt. Przy tym jednak nie zasłania posesji i widoku na okolicę, dzięki czemu możemy np. skuteczniej kontrolować bawiące się przed budynkiem dzieci.
 • Dekoracyjny charakter. Niskie ogrodzenie drewniane czy metalowe zwykle ma bardziej ozdobny charakter niż to standardowe, zatem może się sprawdzić lepiej jako element aranżacji posesji. Możemy je również połączyć z oryginalną podmurówką ogrodzeniową i w ten sposób zwiększyć wysokość płotu.
 • Spełnienie wytycznych. Na niektórych działkach np. na terenie ROD wręcz nie możemy pozwolić sobie na wysokie ogrodzenie. Czasem takie wymagania narzucają też organy administracji albo uwarunkowania środowiskowe. Wtedy montaż niskiego ogrodzenia stanowi bezpieczny kompromis.

Jakie wady ma niskie ogrodzenie?

 • Jest znacznie łatwiejsze w forsowaniu. Niskie ogrodzenie osoba dorosła pokona bez problemu, nie będzie także barierą dla zwierząt dzikich czy kotów i większości psów. Nie może wobec tego pełnić funkcji zabezpieczającej, a zatem nie daje ochrony i poczucia bezpieczeństwa tam, gdzie są one potrzebne.
 • Nie daje poczucia prywatności. Nawet szczelniej wypełniony materiałem niski płotek nie zasłoni prywatnej posesji – sąsiedzi czy przechodnie będą więc mogli obserwować, co dzieje się za ogrodzeniem, chyba że uzupełnimy je dość wysoką podmurówką, tak aby całość sięgała do przynajmniej 1,7 m.

Kiedy świetnie sprawdza się niskie ogrodzenie?

Najlepsze rozwiązanie to zawsze takie, które jest dopasowane do potrzeb i oczekiwań, a każda wada może stać się zaletą, jeśli zmienimy punkt widzenia. Niskie ogrodzenie w kilku sytuacjach sprawdza się więc znakomicie!

 • Place zabaw czy tereny publiczne. Nie muszą być ogrodzone, jednak niski płotek sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci. Wyznacza teren, na którym maluchy mogą szaleć. Jednocześnie nie zasłania widoku, dzięki czemu rodzice mogą skutecznie trzymać pieczę nad wypoczynkiem pociech. W przypadku np. parków czy skwerów niskie ogrodzenie pełni też ważną funkcję dekoracyjną.
 • Ogródki działkowe. Jak już wspomnieliśmy, regulaminy ROD-ów zakazują montażu wysokich ogrodzeń pomiędzy działkami. Za pomocą niskiego płotku możemy jednak zaznaczyć nasz teren i trochę się schować. Taki jednocześnie nie ograniczy potrzebnego roślinom światła oraz ułatwi pielęgnowanie relacji z innymi działkowcami. Świetnie też wyeksponuje dekoracyjną roślinność.
 • Zabudowa szeregowa i osiedlowa. Na obszarach chronionych osiedli czy na zabudowanych szeregowo terenach zwykle mamy poczucie bezpieczeństwa i dodatkowa ochrona w formie wysokiego ogrodzenia nie jest konieczna. Jest za to inny problem: małe ogródki. Montaż wysokiego płotu mógłby je zacienić, a dodatkowo przytłoczyłby posesję. Z niskim ogrodzeniem to nie grozi!
 • Kilka stref w obrębie działki. Ogród warzywny, rabaty kwiatów, mały sad, miejsce na grilla, kompostownik czy wybieg dla zwierząt – niskie ogrodzenie to najlepsze rozwiązanie do podzielenia posesji na kilka funkcjonalnych stref. Warto wiedzieć, że do niskich ogrodzeń również projektuje się furtki i bramy.

Czy niskie ogrodzenie sprawdzi się na posesji prywatnej?

Wspomnieliśmy o zaletach i przeznaczeniu niskich ogrodzeń: większość tych walorów można wykorzystać na prywatnej rodzinnej posesji. Jeśli nie musimy zapewniać poczucia bezpieczeństwa i prywatności za pomocą ogrodzenia, niski płot może sprawdzić się lepiej niż płot wysoki. W ten sposób ograniczymy budżet inwestycji lub przeznaczymy tyle samo środków, ale na solidniejsze czy ozdobniejsze ogrodzenie, albo zlecimy jego wykonanie według indywidualnego projektu.

Niskie ogrodzenie możemy w unikatowy sposób zaaranżować, np. połączyć z murkiem, gabionami czy podmurówką z łupanych pustaków. Wówczas ta jego wysokość się zwiększy, wzmacniając bezpieczeństwo oraz chroniąc prywatność. A niskie przęsła uzupełnimy o standardowej wysokości furtkę i automatyczną bramę, dopasowane stylistycznie do całości.

Jakie kupić niskie ogrodzenie – metalowe, drewniane, siatkę?

Niskie ogrodzenie, podobnie jak wysokie, jest dostępne w wielu różnych wariantach pod kątem materiału, formy i stylistyki. Materiał i forma przekładają się na trwałość i właściwości płotu, dlatego wybór należy uzależnić od oczekiwań.

 • Niskie ogrodzenie z siatki. To najtańsza propozycja, bo metr bieżący siatki o małej wysokości kosztuje kilka złotych. Jest to zarazem rozwiązanie najmniej dekoracyjne, sprawdzi się więc raczej do celów praktycznych, np. ogrodzenia ogródka warzywnego czy wybiegu dla zwierząt, lub jako tymczasowy płot.
 • Ogrodzenie panelowe niskie. Niskie panele ogrodzeniowe – o wysokości 1 m – kosztują już około 50 zł za sztukę (2,5 m szerokości). Pozwolą stworzyć estetyczny, ekonomiczny i bardzo łatwy w montażu płot. Oczka paneli zawsze możemy przepleść taśmą ogrodzeniową, aby osłonić wydzielony teren.
 • Ogrodzenie metalowe niskie. To rozwiązanie trwałe, eleganckie, ozdobne. Wyróżniamy niskie ogrodzenia nowoczesne – minimalistyczne, stonowane – i niskie ogrodzenia klasyczne: tradycyjnie zdobione, często finezyjne i delikatne. Świetnie sprawdzają się jako ogrodzenia prywatnych rodzinnych posesji.
 • Niskie ogrodzenie drewniane. Tradycyjny drewniany płot tworzy ciepły i nieco rustykalny klimat, a materiał wyróżnia się unikatowymi „rysunkami” usłojenia. Należy natomiast pamiętać, że naturalne drewno wymaga okresowej impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji, bo inaczej szybko traci swój urok.

Wybór między ogrodzeniem niskim a wysokim warto poprzedzić głębokim namysłem i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Należy też zawsze pamiętać, że tylko wyższy płot staje się solidnym zabezpieczeniem posesji – jeśli to jest główny cel jego budowy, okaże się lepszym rozwiązaniem.

FAQ:

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe niskie?

Przęsło ogrodzenia panelowego o wysokości 100-120 cm kosztuje około 40-60 zł, do tego możemy dobrać bramę dwuskrzydłową za około 800 zł i furtkę za około 350 zł.

Czy warto zdecydować się na niskie ogrodzenie drewniane?

Naturalnie, jeśli tylko to ogrodzenie nie musi skutecznie zabezpieczać terenu. Należy też pamiętać, że o drewno trzeba umiejętnie dbać, aby zachowało estetyczny wygląd i właściwości na długie lata.

Jakie ma zalety ogrodzenie niskie metalowe?

Ogrodzenie niskie metalowe wyróżnia się wieloletnią trwałością, a poza tym dostępne jest w setkach wariantów stylistycznych, które można precyzyjnie dopasować np. do stylu aranżacji przestrzeni.