hero

Nowoczesne ogrodzenia modułowe – stylowe i funkcjonalne rozwiązanie dla każdego

Porady i trendy

Nowoczesne ogrodzenia modułowe – stylowe i funkcjonalne rozwiązanie dla każdego

Nowoczesne ogrodzenia modułowe to gotowe do montażu przęsła, brama i furtka, w ramach jednej kolekcji identyczne wzorniczo, które wystarczy zamocować na słupkach według instrukcji producenta systemu. Stylowo, nowocześnie i minimalistycznie, przy tym sprawnie i szybko – inwestycja w zabezpieczenie posesji nigdy nie była prostsza! Jak wyglądają, dlaczego warto i ile to kosztuje – o ogrodzeniach modułowych w naszym artykule.

Jak wyglądają ogrodzenia modułowe?

Nowoczesne ogrodzenia modułowe składają się z modułów, czyli gotowych do montażu przęseł, furtek i bram lub ewentualnie prefabrykatów służących do budowy konstrukcji – takich jak segmenty bądź bloczki betonowe. Najczęściej jednak mówimy o nich w kontekście jednorodnych wzorniczo systemów metalowych, których elementy wystarczy przytwierdzić do przygotowanych uprzednio słupków, za pomocą przeznaczonych do tego obejm czy łączników.

Ogrodzenia modułowe zwykle mają nowoczesny charakter, czyli taki minimalistyczny prosty design, oparty na ciekawym układzie szerokich i płaskich sztachet czy profilowanej blachy lub na oryginalnej fakturze betonu. W sprzedaży nie brakuje jednak modeli klasycznych i dekoracyjnych, w stylu dworkowym. Te – dzięki licznym zdobieniom, metalowej ornamentyce czy misternych wycięciom – dobrze wpisują się w tradycyjną architekturę. Do tego typu systemu zaliczamy też panele ogrodzeniowe: ekonomiczne ogrodzenie z grubych stalowych drutów formowanych w siatkę.

W ramach jednego systemu zazwyczaj dostępne są różne rodzaje bram wjazdowych: skrzydłowe i przesuwne, a w naszej ofercie Gatigo także teleskopowe i harmonijkowe, zautomatyzowane lub obsługiwane ręcznie, w wielu różnych rozmiarach. Dostosujesz więc elementy ogrodzenia do warunków na posesji i swoich potrzeb.

Jakie są rodzaje ogrodzeń modułowych? 

  • Ogrodzenia modułowe metalowe. Kupujesz system, czyli przęsła, furtkę i bramę z jednej linii czy kolekcji. Ogrodzenia produkuje się ze stalowych profili i kształtowników. Poszczególne elementy składają się z ram i wypełnienia, a to przybiera formę sztachetek lub blachy profilowanej. Przęsła, furtka i brama przyjeżdżają na miejsce budowy w całości i wystarczy je zamontować. Systemy ogrodzeń są dostępne w wielu wariantach wzorniczych: w Gatigo stworzyliśmy m.in. rytmiczną kolekcję Linea czy zdobioną perforacjami linię Natura. 
  • Ogrodzenia modułowe żaluzjowe. Jest to rodzaj metalowego ogrodzenia modułowego: sprawdź model Stante z naszej oferty Gatigo. Tworzą je szerokie, płaskie sztachety zamontowane pod kątem – elementy wypełnienia zachodzą na siebie, więc ogrodzenie nie prześwituje. A tym samym umożliwia całkowite odgrodzenie posesji od sąsiada czy od ruchliwej ulicy. Zapewnia silne poczucie prywatności i bezpieczeństwa, stylową „kurtyną” osłania dom i ogród.
  • Ogrodzenia modułowe betonowe. Ogrodzenia modułowe betonowe to też systemy, tyle że złożone z prefabrykatów. Są nimi słupki i segmenty, z których powstają przęsła. Kupujesz cztery czy pięć segmentów na przęsło i układasz je na sobie oraz pomiędzy wcześniej przytwierdzonymi słupkami, wyposażonymi w specjalne rowki. Montaż jest naprawdę szybki i prosty i nie pociąga za sobą żadnych skomplikowanych prac budowlanych.
  • Ogrodzenia modułowe nowoczesne i klasyczne. Jak wspomnieliśmy, te metalowe ogrodzenia modułowe są dostępne w ramach różnych kolekcji, linii. Każda wyróżnia się odmiennym wzornictwem, natomiast wszystkie je dzielimy na dwie duże grupy. Modele nowoczesne są proste i minimalistyczne. Modele klasyczne – bogato zdobione, ale też „lekkie” i subtelne. Pojawiają się w nich groty i ornamenty, dzięki czemu wyglądem przypominają ogrodzenia kute.
  • Bloczki modułowe. Pod nazwą „ogrodzenie modułowe” spotkasz też system prefabrykatów służących do budowy podmurówek, filarów i ścianek. Składają się na niego bloczki ogrodzeniowe układane na zaprawie czy kleju, wypełniane kolejno betonem. Ze względu na różne faktury materiałów możemy wymienić m.in. ogrodzenia gładkie, imitujące np. beton architektoniczny albo marmur, czy ogrodzenia łupane z bloków ciosanych, chropowatych, o wyraźnej fakturze.

Jak montuje się ogrodzenia modułowe?

Sposób montażu ogrodzenia modułowego wyznacza producent danego systemu. Jeśli chodzi o systemy metalowe, to przęsła wystarczy przymocować do słupków za pomocą obejm lub łączników. W zależności od ich wagi, wysokości należy przygotować pod nie fundament ciągły lub punktowy. Lekkie wymagają tylko zabetonowania słupków na odpowiedniej głębokości. I wówczas możesz zamontować jeszcze prefabrykowaną podmurówkę, czyli gotowe fragmenty murków (najczęściej o długości 2-2,5 m). Wystarczy, że na słupki założysz betonowe łączniki lub metalowe ceowniki i wsuniesz pomiędzy nie murki. Montaż bramy wjazdowej zawsze wymaga wykonania ławy fundamentowej według wytycznych producenta.

W przypadku ogrodzeń modułowych betonowych przytwierdzasz w gruncie słupki, a dalej między nimi układasz na sobie segmenty: betonowe deski. W filarach znajdują się specjalne rowki, które podtrzymują i stabilizują przęsła. W systemie nie ma furtki i bramy wjazdowej, dlatego musisz dokupić pasujące wizualnie elementy. Betonowe prefabrykowane ogrodzenie możesz pomalować czy pokryć ozdobnym tynkiem.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie modułowe?

  • Szybki i sprawny zakup oraz montaż ogrodzenia. Nie głowisz się, jakie elementy dobrać i jak je zestawić, aby do siebie pasowały, ponieważ systemy są spójne wizualnie i technicznie. Kupujesz gotowe części, moduły: nie musisz ich skręcać, wystarczy przytwierdzić przęsła do słupków bądź ułożyć segmenty na sobie. Inwestycja przebiega sprawnie, a Ty oszczędzasz czas i energię.
  • Różnorodność wzorów ogrodzeń modułowych. Dobierzesz kolekcję czy model ogrodzenia do stylistyki budynku, projektu aranżacji przestrzeni i gustu – z dziesiątek zupełnie różnych propozycji. Wpisujące się w architekturę domu ogrodzenie zmieni się w klamrę stylistyczną całej posesji, wyeksponuje projekt i stworzy miłą dla oka kompozycję.
  • Wieloletnia trwałość i łatwość w utrzymaniu. Metalowe bądź betonowe ogrodzenia są solidne: trudno je uszkodzić, więc na długo zachowują fabryczny wygląd. Dobrze zabezpieczone, ocynkowane i pomalowane proszkowo przęsła, furtka i brama są odporne na warunki atmosferyczne i korozję. A jednocześnie nie wymagają częstej i złożonej konserwacji.
  • Rozwiązania na każdy budżet. Wśród ogrodzeń modułowych znajdziesz i naprawdę tanie i uniwersalne rozwiązania jak ogrodzenie panelowe (to koszt od kilkudziesięciu złotych za przęsło), i ozdobne modele ze średniej półki (do kilkuset złotych za przęsło), a także propozycje premium i luksusowe. A zatem niezależnie, jakim budżetem dysponujesz, zabezpieczysz swoją posesję ładnie, trwale i przy tym bardzo sprawnie.

Zdecydowanie polecamy i zachęcamy do poznania naszych ogrodzeń Gatigo – chętnie doradzimy w wyborze czy zainspirujemy. Prosimy o telefon lub wiadomość.

FAQ:

Czym są ogrodzenia modułowe?

Ogrodzenia modułowe składają z modułów, czyli z gotowych elementów – przęseł, furtek i bram. Wszystkie części wystarczy odpowiednio ze sobą połączyć (niezbędne są słupki i elementy montażowe). Nowoczesne ogrodzenia modułowe są utrzymane w minimalistycznej stylistyce.

Czy warto postawić na modułowe ogrodzenia frontowe?

Zdecydowanie tak! Ogrodzenie modułowe od frontu będzie się świetnie prezentować i eksponować stylistykę budynku, spójnie wkomponuje się w przestrzeń przydomową. A jednocześnie jest łatwe i szybkie w montażu oraz wyjątkowo trwałe.

Ile kosztują ogrodzenia modułowe?

Ceny ogrodzeń modułowych wynoszą średnio kilkaset złotych za jedno przęsło i kilka tysięcy za bramę zautomatyzowaną. Zwykle są dobrze zabezpieczone przed korozją i warunkami pogodowymi, więc nie wymagają dodatkowych prac i przez długi czas nie tracą właściwości oraz walorów estetycznych.