hero

Nowoczesne ogrodzenia pionowe – czym się charakteryzują?

Porady i trendy

Nowoczesne ogrodzenia pionowe – czym się charakteryzują?

Projektowanie nowoczesnej przestrzeni życiowej zakłada współistnienie dwóch wymiarów: praktycznego i estetycznego, które się łączą i zarazem przenikają. Na posesji taką klamrą łączącą dom i całe jego otoczenie jest ogrodzenie, które ma nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, prywatność i wygodę, ale też stać się wizytówką właścicieli. W tej roli genialnie spisują się nowoczesne ogrodzenia pionowe – przeczytaj dlaczego!

Jak wyglądają ogrodzenia pionowe?

Podstawowy podział ogrodzeń obejmuje ogrodzenia pionowe i poziome. Te pierwsze są konstruowane z profili czy sztachet, które są montowane pionowo, prostopadle do podłoża i nazywane też wertykalnymi. W wersji poziomej te elementy wypełniające przęsła są mocowane równolegle do gruntu, a ogrodzenia nazywa się horyzontalnymi.

Ogrodzenia pionowe mają długą i bogatą historię, a obecnie projektowane są w wielu wariantach. Po pierwsze pod kątem materiału – to może być metal, drewno, ale też tworzywo. Po drugie pod względem stylistyki – i w tym miejscu wymienić trzeba co najmniej dwa warianty, czyli klasyczne (tradycyjne) i nowoczesne ogrodzenia pionowe. Wreszcie trzeci aspekt, czyli prywatność. W tym przypadku wyróżnia się ogrodzenia pionowe pełne (wypełnione w całości) i ażurowe (z prześwitami).

Ten rodzaj ogrodzeń można również spotkać pod nazwą ogrodzenia palisadowe pionowe, gdyż zbudowane są z modułów – gotowych elementów, które wystarczy ze sobą połączyć.

Kiedy wybrać ogrodzenie pionowe?

Ogrodzeniom pionowym można przykleić łatkę „uniwersalnych”, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa! Dobrze komponują się zarówno z tradycyjnym, dekoracyjnym i rustykalnym stylem architektoniczno-aranżacyjnym, jak i z nowoczesnymi, prostymi, surowymi, geometrycznymi bryłami budynków i minimalistycznymi aranżacjami.

Ogrodzenia pionowe warto wziąć pod uwagę zwłaszcza w przypadku, gdy w aranżacji budynku dominują linie pionowe (np. balustrady balkonowe, elementy dekoracyjne elewacji), a on sam jest wysoki i ze spadzistym dachem. Zadziała iluzja optyczna – ogrodzenie „doda” bryle domu wysokości, strzelistości, świetnie ją wyeksponuje.

Analogicznie gdy dom jest niski, z płaskim dachem, a w aranżacji dominuje prostota i geometryczne formy, gdy elewacja jest pokryta np. poziomą deską i poziome są też balustrady, warto zdecydować się na ogrodzenie poziome, które wizualnie obniży i poszerzy posesję.

Czym charakteryzują się nowoczesne ogrodzenia pionowe?

Nowoczesne ogrodzenia pionowe – zwykle w kontrze do klasycznych, tradycyjnych – projektowane są z uwzględnieniem aktualnych trendów w designie takich jak: minimalizm, geometryczność form, surowość, stonowanie, perfekcyjna estetyka, ale też indywidualizm, otwartość i oczywiście funkcjonalność.

Minimalizm, ale i zabawa formą

Przez nowoczesne ogrodzenia pionowe zwykle przemawia minimalizm – to proste formy bez zbędnych dekoracji, bogatej ornamentyki czy tworów metaloplastycznych, bez misternych wygięć, fal, łuków czy rzeźbień. Przęsła tworzą szerokie i płaskie profile, montowane w różnej odległości od siebie – zagęszczone do maksimum lub zredukowane do kilku w jednym przęśle.

Jednak minimalizm nie jedno ma imię i pozwala na pewną dozę zabawy, a ta z kolei na indywidualizację projektu! Przykłady?

  • Otwarta forma. W Gatigo stworzyliśmy kolekcję Linea, czyli ogrodzenie pionowe, którego profile zamontowane są do podstawy, ale pozbawione ram. Tym samym nie są to klasyczne przęsła ogrodzenia, ale spójna, harmonijna i rytmiczna kompozycja, która jednocześnie pozostawia pole do interpretacji.
    Kontrasty kolorystyczne. Nowoczesne ogrodzenia pionowe są stonowane – wykorzystuje się głównie spokojną kolorystykę, modne odcienie szarości, brązu czy czerni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pojedyncze szczeble ogrodzenia pomalować na niestandardowy, intrygujący kolor z palety RAL – np. chilli czerwień czy energetyczną limonkę – który najlepiej odda charakter właścicieli.
  • Drewno polimerowe. Zamiast kontrastu kolorystycznego można również zdecydować się na połączenie materiałów. Klientów Gatigo, którym zależy na przytulnym, rustykalnym klimacie, zachęcamy do wymiany kilku metalowych profili ogrodzenia na drewno polimerowe – tworzywo, które doskonale imituje drewno, a jednocześnie jest w pełni odporne na czynniki zewnętrzne.
  • Perforowana blacha. Minimalistyczny, nowoczesny styl można podkreślić zdobieniami, ale o takim samym charakterze. Dobrym przykładem są wkładki z perforowanej blachy o wzornictwie inspirowanym naturą (gwiazdy, deszcz, gałązki, kwiaty), które montuje się w każdym przęśle, w furtce i bramie.

Wielozadaniowe ogrodzenia pionowe

Przestrzeń wokół naszych domów zdaje się coraz bardziej kurczyć – coraz więcej osób decyduje się, najczęściej ze względów ekonomicznych, na niewielkie posesje. Dlatego też w Gatigo projektujemy ogrodzenia wielozadaniowe, które rekompensują brak miejsca – to rozwiązania, które pozwalają stworzyć np. kącik zabaw dla dzieci, boisko do gry, miejsce do treningów, zakątek relaksacyjny czy ogródek z elementów mocowanych do ogrodzenia.

Bardzo ważnymi segmentami ogrodzenia są także brama wjazdowa i furtka, których pracę warto zautomatyzować. Świetnym pomysłem jest zastosowanie automatu, który można podłączyć do systemu tzw. smart home, bo wtedy ogrodzenie zaczyna… „żyć” razem z domownikami (praca bramy jest programowalna).

Trwałość na lata

Nasze nowoczesne ogrodzenia metalowe pionowe są testowane w Gatigo Lab. Nasi eksperci sprawdzają wszystkie części ogrodzenia, w tym także mocowania, zawiasy i siłowniki, w warunkach rzeczywistej eksploatacji w okresie 10 lat.

Ogrodzenia pionowe Gatigo są zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi – m.in. niską temperaturą, wilgocią i promieniowaniem UV – w trakcie procesów takich jak cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Efekt? Ogrodzenia są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie niszczeją, nie korodują, nie blakną – po upływie dekady wciąż wyglądają tak samo jak tuż po wyprodukowaniu!

Łatwość montażu

Ogrodzenia pionowe zazwyczaj budowane są modułowo – całość składa się więc z gotowej bramy, furtki, odpowiedniej liczby przęseł i elementów montażowych, zaś montaż sprowadza się do zabetonowania w gruncie słupków i przymocowania do nich części ogrodzenia. Większość ogrodzeń pionowych można wznieść bezpośrednio nad ziemią, bez podmurówki, choć zawsze warto o niej pomyśleć.

Nowoczesne ogrodzenia pionowe są stosunkowo lekkie, stabilne i dobrze wyważone, dzięki czemu do budowy podmurówki można śmiało wykorzystać prefabrykaty (gotowe murki), co obniża koszt inwestycji i przyspiesza prace.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak wyglądają nowoczesne ogrodzenia pionowe?

Nowoczesne ogrodzenia pionowe składają się z gotowych przęseł, furtki i bramy, które tworzone są z montowanych prostopadle do podłoża profili i projektowane w minimalistycznym stylu – to estetyczny, prosty design bez zbędnych zdobień.

Ile kosztują nowoczesne ogrodzenia pionowe?

Ze względu na ogromną różnorodność ogrodzeń pionowych ich ceny są rozbieżne. Za jedno przęsło zwykle trzeba zapłacić do tysiąca złotych, a za bramę z automatem – kilka tysięcy. Im oryginalniejszy projekt, im lepsze wykonanie i zabezpieczenie, tym cena będzie naturalnie wyższa.

Jak montuje się nowoczesne ogrodzenia pionowe?

Ogrodzenia pionowe składają się z gotowych elementów, które trzeba przytwierdzić do słupków montażowych (tak jak np. ogrodzenia panelowe) za pomocą łączników czy obejm (warto je wybrać od razu przy zakupie ogrodzenia). Można je montować na podmurówce lub nad gruntem.