hero

Ogrodzenia ażurowe – eleganckie zdobienie dopasowane do stylu domu!

Porady i trendy

Ogrodzenia ażurowe – eleganckie zdobienie dopasowane do stylu domu!

Ogrodzeniem ażurowym można nazwać w zasadzie każde z regularnymi otworami, wycięciami i prześwitami, które odsłaniają widok na okolicę są to zarówno ogrodzenia budowlane tymczasowe, siatka lub panele, jak i nowoczesne oraz klasyczne płoty zbudowane ze sztachet czy też zdobione perforowaną blachą. Czy warto postawić na ogrodzenie ażurowe oraz dla kogo to rozwiązanie jest przeznaczone? Sprawdź!

Ogrodzenie ażurowe – czyli właściwie jakie?

Przymiotnik „ażurowy” zgodnie z definicją słownikową oznacza „taki, który posiada regularne otwory przepuszczające światło”. Ażurowa może być więc bluzka, biżuteria, torebka, obrus, firanka, osłona lampy i mnóstwo innych przedmiotów. Ażurowe może być też i ogrodzenie. I choć najczęściej mianem takiego ogrodzenia ażurowego określa się klasyczną siatkę czy panele ogrodzeniowe, to jednak w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli płotu, które wpisują się w to znaczenie.

Ogrodzenie budowlane ażurowe, czyli tymczasowe siatki i panele

W praktyce określenia „ażurowe” używa się dziś najczęściej w kontekście konstrukcji takich jak ogrodzenia budowlane. Ogrodzenia budowlane ażurowe to lekkie i prześwitujące siatki bądź panele ze stalowych drutów – stosowane zgodnie z obowiązującymi normami na placu budowy jako zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych. Takie ogrodzenia tymczasowe są kolejno po zakończeniu budowy demontowane i zastępowane (lub nie) bardziej reprezentacyjnymi płotami. Zwykle są to też ogrodzenia przenośne: nie przytwierdza się ich w gruncie, a jedynie zabezpiecza obciążnikami (jak stopa betonowa czy dodatkowa rura pozioma).

Ogrodzenie ażurowe tymczasowe jest chętnie wykorzystywane podczas budowy domu czy innego niedużego budynku. Rozległe place budów najczęściej chronią ogrodzenia budowlane pełne z profilowanej blachy czy innych, różnych materiałów. Tego rodzaju konstrukcje są trwalsze i lepiej osłaniają teren prac (a więc m.in. materiały i sprzęt), a także ograniczają nieco przenikanie pyłu, hałasu poza plac budowy. Przy tym również są tworzone jako ogrodzenia przenośne oraz wielokrotnego użytku: można je wynająć lub kupić, a po zakończeniu prac sprzedać. Zaletą rozwiązania jest też szybki montaż i dostępne różne wymiary, które można precyzyjnie dostosować do potrzeb.

Ogrodzenie ażurowe a klasyczne ogrodzenie z prześwitami

Chociaż przyjęło się określać ażurowym głównie ogrodzenie tymczasowe budowlane ze stalowych drutów, w rzeczywistości jest to dość mocne zawężenie, bo ogrodzeniem ażurowym standardowo nazwiemy każdy taki płot, którego elementy tworzą prześwity, czyli nie są zamontowane ściśle obok siebie – to mogą być różnej szerokości profile stalowe i deski zamocowane w mniejszych i większych odstępach, pionowo lub poziomo.

Ogrodzeniem ażurowym bywa nawet ogrodzenie pełne (stalowe, drewniane, betonowe), jeśli tylko zostały w nim wycięte regularne otwory – a te mogą mieć różny kształt, formę i wielkość, być jedynie incydentalne (pojedyncze otwory w przęśle) lub wypełniać większą część ogrodzenia. Do tego rozwiązania zaliczamy np. perforowaną blachę i ozdobne wycięcia w przęsłach betonowych.

Elementy ażurowe doskonale podkreślają styl ogrodzenia, ale też samego domu i ogrodu. Najczęściej są to niewielkie, okrągłe bądź kwadratowe dziurki lub misternie, precyzyjnie wycięte od szablonu wzory (np. kwiaty, listki, rozetki).

Dla kogo są ogrodzenia ażurowe?

Jak wspomnieliśmy, zarówno elementy ażurowe ogrodzenia, jak i same prześwitujące płoty przybierają różne formy. Sztachety zamocowane dość blisko siebie, z niedużymi prześwitami, kilka większych bądź wiele drobnych wycięć w materiale nie odsłaniają zanadto przestrzeni za ogrodzeniem i skutecznie ukrywają posesję przed ciekawskim wzrokiem osób trzecich. Natomiast już ogrodzenie ażurowe z dużymi prześwitami, z rzadko mocowanymi profilami i sporymi wycięciami może nie zapewniać wystarczającego poziomu prywatności domownikom, użytkownikom obiektu. 

Duże znaczenie mają więc w tej kwestii preferencje właścicieli posesji i domowników. Kupując ogrodzenie ażurowe, musisz mieć świadomość, że nie będzie ono w stanie w pełni odizolować domu czy przestrzeni przydomowej od sąsiedztwa. To zdecydowanie taki rodzaj ogrodzenia, który dba o dobre relacje sąsiedzkie i uczy otwartości.

Ogrodzenie z dużymi prześwitami warto wybrać w szczególności wówczas, gdy posesja usytuowana jest w pięknej i zielonej okolicy – z okien domu roztacza się malowniczy krajobraz. W takim przypadku ogrodzenie pełne – mur betonowy czy też płot żaluzjowy – uniemożliwiłoby czerpanie przyjemności z bliskości natury.

Ogrodzenie ażurowe eksponuje dom i ogród i sprawia, że posesja wydaje się większa. Ogrodzenie pełne odwrotnie – ukrywa budynek oraz teren wokół niego, ale wizualnie ogranicza przestrzeń, może przytłoczyć sobą zwłaszcza małą działkę czy dać poczucie odcięcia, odizolowania od sąsiadów i świata. Oba rozwiązania mają zalety i wady – po prostu trzeba pomyśleć o swoich potrzebach i ustalić priorytety.

Jak wyglądają nowoczesne ogrodzenia ażurowe?

Wśród nowoczesnych ogrodzeń ażurowych niepodzielnie dziś królują ogrodzenia minimalistyczne, geometryczne i proste w formie, najczęściej ograniczone do estetycznego ułożenia szerokich i płaskich profili stalowych. Pomiędzy poziomo bądź pionowo zamocowanymi sztachetami zostawia się mniej lub więcej przestrzeni: kilka prześwitów dodaje przęsłu, furtce czy bramie wjazdowej lekkości i subtelności.

W ofercie Gatigo są to m.in. linie Metric czy Linea, niezwykle eleganckie, które idealnie podkreślają charakter nowoczesnej architektury i aranżacji – zarówno domu, jak i ogrodu czy całej prywatnej przestrzeni przydomowej. Przęsła, furtka i brama wjazdowa składają się z prostych, mocowanych z rzadka sztachetek. W przypadku ogrodzenia Linea sztachety wychodzą tylko z dolnej belki, są pozbawione ramy górnej i bocznej – taka otwarta forma przekłada się na rytmiczną i harmonijną kompozycję. Ta prostota to elegancja sama w sobie, jednak w przypadku ogrodzenia nowoczesnego wciąż można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa!

Nowoczesne ogrodzenia ażurowe ze stalowych profili warto wzbogacić o barwne detale i silne kontrasty kolorów lub przełamać surowość stali rustykalną nutą drewna. W Gatigo proponujemy pomalowanie kilku szczebelków ogrodzenia na niestandardowy żywy kolor, energetyczną limonkę czy malinowy róż, lub wymianę metalowych sztachet na drewno polimerowe (jest to doskonała imitacja drewna, ale o odporności tworzywa). Tak spersonalizowane ogrodzenie ażurowe pięknie podkreśli charakter i wyjątkowość całej posesji. Dodatkowo warto zastanowić się nad pasującą podmurówką, pokrytą z zewnątrz np. kamieniem elewacyjnym.

Nowoczesne ogrodzenia ze wzorem ażurowym

O wzorze ażurowym w ogrodzeniu mówimy przede wszystkim w dwóch przypadkach.

 1. W pierwszym przypadku są to m.in. betonowe, otynkowane ścianki bądź pełne przęsła z blachy i panele drewniane, czyli ogrodzenie nieprześwitujące, z wyciętymi powtarzalnymi wzorami. Taki zabieg zdobi, ale też przełamuje masywność ogrodzenia i ogranicza efekt przytłoczenia. Wycięcia przygotowuje się głównie w górnej części ogrodzenia: dołem płot w pełni osłania przestrzeń.
 2. W drugim jest to ogrodzenie np. ze stalowych profili, którego każde przęsło dodatkowo wyposażono we wkładkę perforowaną. W ofercie Gatigo to np. linia Natura – nietuzinkowe, artystyczne ogrodzenie inspirowane pięknem otaczającego świata. Perforowane wstawki mają charakter dekoracyjny, ale też w pewnym stopniu przełamują prostotę i minimalizm nowoczesnego modelu.

Elementy ażurowe ogrodzenia inspirowane naturą

W całej kolekcji ogrodzeń Natura znajduje się kilka modeli, z których każdy czerpie z piękna przyrody. Wszystkie ogrodzenia z serii mają też pewne cechy wspólne.

Przede wszystkim są to ogrodzenia horyzontalne z przęsłami zamkniętymi w prostych i masywnych ramach. W każdym przęśle zamontowano płaskie profile – równolegle do podłoża. Sztachety znajdują się dość blisko siebie, a więc prześwity w ogrodzeniu są niewielkie. Całość ma jednak lekki, subtelny charakter.

Do tego w każdym przęśle znajduje się wstawka z perforowanej blachy, która zajmuje około 30% całego elementu. Jest zamontowana w górnej części przęsła i poziomo do podłoża lub po jednej stronie i pionowo do gruntu, co tworzy ciekawy kontrast. Wszystkie ogrodzenia z kolekcji Natura charakteryzują się także stonowaną kolorystyką, są delikatne, pięknie podkreślają uroki architektoniczne i aranżacyjne.

Ażurowe wzory dla miłośników przyrody

Każdy model ogrodzenia ze wzorem ażurowym z kolekcji Natura czerpie inspirację z innego elementu przyrody. Perforowane wzory (w zależności od modelu) nawiązują bezpośrednio do:

 • kwiecistej łąki (wycięcia w kształcie kwiatów),
 • gwieździstego nieba (okrągłe, nieregularne otwory),
 • subtelnych listków (wycięte w stali delikatne listki),
 • sosnowego lasu (wycięcia w formie jodełek),
 • wiosennego deszczu (wycięte linie i kwadraciki),
 • dekoracyjnych gałązek (cieniutkie, rozgałęzione profile we wstawce),
 • morskich fal (różnej długości podłużne otwory).

Taka konstrukcja z subtelnym ażurowym wzorem inspirowanym naturą przypadnie do gustu wielbicielom przyrody – osobom, które kochają przebywać na łonie natury i zawsze szukają okazji, żeby poobserwować dziką przyrodę i pozachwycać się światem, ale i nawet miejskim entuzjastom. Ogrodzenie z kolekcji Natura wyrywa z codziennej rutyny, przypomina o tym, co dookoła nas, wprawia w doskonały nastrój i inspiruje.

FAQ:

 1. Co to jest ogrodzenie ażurowe?

Ogrodzenia ażurowe są przeciwieństwem ogrodzeń pełnych: zbudowane z tworzących prześwity profili lub wyposażone w regularne otwory, odsłaniają widok na okolicę. Są nimi zarówno zwykłe siatki czy panele ogrodzeniowe (w tym ogrodzenia budowlane tymczasowe), jak i ozdobne płoty z perforacjami.

 1. Jak wyglądają ogrodzenia ze wzorem ażurowym?

Wzór ażurowy to odpowiednio uformowane i umiejscowione otwory (wycięcia), które odgrywają rolę głównie dekoracyjną. To mogą być okrągłe bądź kwadratowe dziurki lub bardziej złożone perforacje (np. w kształcie listków czy kwiatów).

 1. Jak wygląda ogrodzenie tymczasowe ażurowe?

Ażurowe ogrodzenie tymczasowe to płot stworzony zazwyczaj ze stalowych drutów w formie siatki lub paneli. Konstrukcji nie stabilizuje się w gruncie, lecz za pomocą stóp betonowych czy innych obciążników. Ogrodzenie ażurowe tymczasowe zwykle jest też przenośne i w podstawowym stopniu chroni teren (bez np. drutu kolczastego).

FAQ:

Co to jest ogrodzenie ażurowe?

Ogrodzenia ażurowe są przeciwieństwem ogrodzeń pełnych: zbudowane z tworzących prześwity profili lub wyposażone w regularne otwory, odsłaniają widok na okolicę. Są nimi zarówno zwykłe siatki czy panele ogrodzeniowe (w tym ogrodzenia budowlane tymczasowe), jak i ozdobne płoty z perforacjami.

Jak wyglądają ogrodzenia ze wzorem ażurowym?

Wzór ażurowy to odpowiednio uformowane i umiejscowione otwory (wycięcia), które odgrywają rolę głównie dekoracyjną. To mogą być okrągłe bądź kwadratowe dziurki lub bardziej złożone perforacje (np. w kształcie listków czy kwiatów).

Jak wygląda ogrodzenie tymczasowe ażurowe?

Ażurowe ogrodzenie tymczasowe to płot stworzony zazwyczaj ze stalowych drutów w formie siatki lub paneli. Konstrukcji nie stabilizuje się w gruncie, lecz za pomocą stóp betonowych czy innych obciążników. Ogrodzenie ażurowe tymczasowe zwykle jest też przenośne i w podstawowym stopniu chroni teren (bez np. drutu kolczastego).