hero

Ogrodzenia ażurowe – eleganckie zdobienie dopasowane do stylu domu!

Porady i trendy

Ogrodzenia ażurowe – eleganckie zdobienie dopasowane do stylu domu!

Ogrodzeniem ażurowym można w zasadzie nazwać każde, które wyposażone jest w regularne otwory, wycięcia czy prześwity, które odsłaniają widok na okolicę. Mogą to być proste, niekoniecznie wyróżniające się formy lub eleganckie zdobienia, perfekcyjnie dopasowane do stylu domu – np. wkładki z perforowanej blachy. Ogrodzenie ażurowe stoi w opozycji do ogrodzenia pełnego, które całkowicie skrywa dom i przestrzeń wokół niego, zapewniając pełną prywatność.

Ogrodzenie ażurowe – czyli właściwie jakie?

Przymiotnik „ażurowy”, zgodnie z definicją słownikową, znaczy tyle, co „taki, który posiada regularne otwory przepuszczające światło”. Ażurowa może być bluzka, biżuteria, torebka, obrus, firanka, osłona lampy i mnóstwo innych przedmiotów. Ażurowe może być też ogrodzenieI choć najczęściej mianem takiego „ogrodzenia ażurowego” określa się klasyczną siatkę czy panele ogrodzeniowe, to w sprzedaży dostępnych jest mnóstwo różnych modeli ogrodzenia, które wpisują się w to określenie.

Ogrodzenie ażurowe a klasyczne ogrodzenie z prześwitami

Ogrodzeniem ażurowym można nazwać standardowo każde ogrodzenie, którego elementy przęseł tworzą prześwity, a nie są zamontowane ściśle obok siebie. To mogą być różnej szerokości profile stalowe czy drewniane deski zamocowane w mniejszych czy większych odstępach od siebie, pionowo lub poziomo.

Ogrodzeniem ażurowym będzie też ogrodzenie pełne (stalowe, drewniane, betonowe), w którym wycięte są regularne otwory. Te mogą mieć różny kształt (formę) i wielkość. Mogą być jedynie incydentalne (pojedyncze otwory w przęśle) lub wypełniać większą część ogrodzenia.

Elementy ażurowe doskonale podkreślają styl ogrodzenia, ale też samego domu i ogrodu. Najczęściej są to niewielkie, okrągłe czy kwadratowe dziurki lub misternie, precyzyjnie wycięte wzory (np. kwiaty, listki, rozetki).

Dla kogo są ogrodzenia ażurowe?

Wspomnieliśmy wyżej, że elementy ażurowe ogrodzenia mogą przybierać różne formy. Ogrodzenie ażurowe w rozumieniu ogrodzenia pełnego z wyciętymi otworami wciąż może skutecznie ukrywać prywatną przestrzeń przed ciekawskim wzrokiem osób trzecich.

Jednak już ogrodzenie ażurowe z dużymi prześwitami (np. z rzadko zamontowanymi profilami) może nie zapewniać wystarczającego poziomu prywatności domownikom.

Nie bez znaczenia są więc w tym wypadku osobiste preferencje właścicieli posesji i domowników. Kupując ogrodzenie ażurowe, trzeba mieć świadomość, że nie będzie ono w stanie w pełni odizolować domu i przestrzeni przydomowej od sąsiedztwa. Jest to jednak zdecydowanie taki rodzaj ogrodzenia, który dba o dobre relacje sąsiedzkie i uczy otwartości. Ogrodzenie z dużymi prześwitami warto wybrać w szczególności wtedy, gdy posesja usytuowana jest w pięknej, zielonej okolicy, a z okien domu roztacza się piękny krajobraz. W takim wypadku ogrodzenie pełne uniemożliwiłoby czerpanie przyjemności z bliskości natury.

Jak wyglądają nowoczesne ogrodzenia ażurowe?

Wśród nowoczesnych ogrodzeń ażurowych zdecydowanie królują ogrodzenia minimalistyczne, geometryczne, proste w formie, ograniczone do estetycznego ułożenia szerokich i płaskich profili stalowych

W ofercie Gatigo będą to m.in. linie Metric czy Linea, niezwykle eleganckie, które idealnie podkreślają charakter nowoczesnej architektury i aranżacji – zarówno domu, jak i ogrodu czy całej prywatnej przestrzeni w pobliżu domu. Ułożone pionowo lub poziomo do podłoża profile tworzą większe lub mniejsze prześwity. To elegancja sama w sobie, jednak w przypadku ogrodzenia nowoczesnego wciąż można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa!

Nowoczesne ogrodzenia ażurowe ze stalowych profili warto wzbogacić o barwne detale, silne kontrasty kolorystyczne czy przełamać surowość stali rustykalną nutą drewna (np. wstawki z drewna polimerowego). Tak spersonalizowane ogrodzenie ażurowe będzie pięknie podkreślać charakter i wyjątkowość całej posesji. Dodatkowo warto zastanowić się nad pasującą podmurówką, pokrytą z zewnątrz np. kamieniem elewacyjnym.

Nowoczesne ogrodzenia ze wzorem ażurowym

O wzorze ażurowym w ogrodzeniu można mówić w dwóch przypadkach.

W pierwszym przypadku będzie to ogrodzenie pełne (np. betonowe, otynkowane ścianki lub pełne przęsła z blachy czy panele drewniane) z wyciętymi powtarzalnymi wzorami.

W drugim będzie to ogrodzenie np. ze stalowych profili, którego każde przęsło będzie dodatkowo wyposażone w część perforowaną. W ofercie Gatigo będzie to na przykład linia Natura – nietuzinkowa, artystyczna kolekcja inspirowana pięknem otaczającego świata.

Elementy ażurowe ogrodzenia inspirowane naturą

W całej kolekcji ogrodzeń Natura znajduje się kilka modeli, z których każdy czerpie z piękna przyrody. Wszystkie ogrodzenia z serii mają też pewne cechy wspólne.

Przede wszystkim są to ogrodzenia horyzontalne z przęsłami zamkniętymi w prostych, masywnych ramach. W każdym przęśle zamontowane są płaskie profile – równolegle do podłoża. Profile znajdują się blisko siebie, więc prześwity w ogrodzeniu są niewielkie.

Do tego w każdym przęśle znajduje się wstawka z perforowanej blachy, która zajmuje około 30% całego elementu. Wstawka ta może być zamontowana w górnej części przęsła i poziomo do podłoża lub po jednej stronie i pionowo do gruntu, co tworzy ciekawy kontrast. Wszystkie ogrodzenia z kolekcji Natura charakteryzują się stonowaną kolorystyką, są delikatne, subtelne, pięknie podkreślają uroki architektoniczne i aranżacyjne.

Ażurowe wzory dla miłośników przyrody

Każdy model ogrodzenia ze wzorem ażurowym z kolekcji Natura czerpie inspirację z innego elementu przyrody. Perforowane wzory (w zależności od modelu) nawiązują bezpośrednio do:

  • kwiecistej łąki (wycięcia w kształcie kwiatów),
  • gwieździstego nieba (okrągłe, nieregularne otwory),
  • subtelnych listków (wycięte w stali delikatne listki),
  • sosnowego lasu (wycięcia w formie jodełek),
  • wiosennego deszczu (wycięte linie i kwadraciki),
  • dekoracyjnych gałązek (cieniutkie, rozgałęzione profile we wstawce),
  • morskich fal (różnej długości podłużne otwory).

Takie ogrodzenie z subtelnym ażurowym wzorem inspirowanym naturą przypadnie do gustu wielbicielom przyrody – osobom, które kochają przebywać na łonie natury i zawsze szukają okazji, by wyrwać się w głuszę, poobserwować dziką przyrodę, pozachwycać się światem. Ogrodzenie z kolekcji Natura wyrywa z codziennej rutyny, przypomina o tym, co dookoła nas, wprawia w doskonały nastrój, inspiruje.

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Co to jest ogrodzenie ażurowe?

Ogrodzenia ażurowe są przeciwieństwem ogrodzeń pełnych. Mogą być zbudowane z tworzących prześwity profili lub być wyposażone w regularne otwory, które umożliwią widok na okolicę. Ogrodzeniem ażurowym jest zarówno zwykła siatka czy panele ogrodzeniowe, jak i ogrodzenie z elementami perforowanymi (niezależnie od wykorzystanego materiału).

Jak wyglądają ogrodzenia ze wzorem ażurowym?

Wzór ażurowy to odpowiednio uformowane i umiejscowione otwory (wycięcia), które odgrywają rolę głównie dekoracyjną. To mogą być okrągłe czy kwadratowe dziurki lub bardziej złożone perforacje (np. w kształcie listków czy kwiatów).

Czy ogrodzenie ażurowe zapewnia prywatność?

Wszystko zależy od wielkości prześwitów w ogrodzeniu. Jeśli jest to ogrodzenie w całości wypełnione materiałem, jedynie z ażurowymi niewielkimi wstawkami, to wtedy będzie dobrze chronić prywatność. Jeśli są to rzadko ułożone stalowe profile, a przestrzeń między nimi nie jest wypełniona, to prześwity będą duże, a postronni obserwatorzy będą mogli zobaczyć, co dzieje się za ogrodzeniem.