hero

Ogrodzenia boisk – jakie są możliwości?

Porady i trendy

Ogrodzenia boisk – jakie są możliwości?

Trudno wyobrazić sobie boisko sportowe bez zabezpieczenia w postaci dobrze dostosowanego ogrodzenia. Mocno wybita piłka może wpaść np. w gęste zarośla czy też potoczyć się daleko poza granice obiektu sportowo-rekreacyjnego. Może też spowodować straty materialne – wybić szybę w zaparkowanym w pobliżu samochodzie lub wyrządzić szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu kibica bądź przechodnia. Jakie są możliwości ogrodzenia boiska sportowego?

Rodzaje ogrodzenia boisk sportowych

Do zabezpieczania boisk sportowych najczęściej wykorzystuje się trzy rodzaje ogrodzenia:

  • specjalnie dostosowane panele ogrodzeniowe,
  • siatkę ogrodzeniową stalową,
  • tzw. piłkochwyt, czyli siatkę materiałową (wykorzystywaną także w zamkniętych halach sportowych).

Wszystkie ogrodzenia boisk sportowych produkowane są zgodnie z konkretnym przeznaczeniem – zupełnie inaczej będzie wyglądać ogrodzenie np. kortu tenisowego niż ogrodzenie boiska do piłki nożnej. Ponadto ze względu na stawiane przed takim ogrodzeniem zadania producent musi dopilnować dodatkowych wzmocnień czy zabezpieczeń, aby ogrodzenie było trwałe i niezawodne.

Ogrodzenia sportowe a podstawowe wymagania

Choć zabezpieczenie terenu boiska nie jest wymagane prawnie, to jednak kodeks karny przewiduje możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela takiego terenu sportowego lub rekreacyjnego, jeśli zostanie wyrządzona jakaś krzywda materialna (np. rozbicie szyby) czy uszczerbek na zdrowiu.

Zamknięcie terenu sportowego za pomocą ogrodzenia jest decyzją zdroworozsądkową, ważną zarówno z punktu widzenia użytkowników obiektu, jak i jego otoczenia czy osób mieszkających w pobliżu.

Jakie podstawowe wymagania musi spełnić ogrodzenie boiska, by dobrze odgrywać swoją rolę?

Ogrodzenia boisk sportowych a odpowiednia wysokość

Przede wszystkim w przypadku boiska sportowego najczęściej w grę wchodzi wysokie ogrodzenie – musi skutecznie minimalizować ryzyko przedostania się piłki poza obszar boiska. Wyrzucona czy wykopana z impetem i ogromną siłą piłka może poczynić poważne szkody, a ogrodzenie ma w tym przypadku zapobiegać takim sytuacjom. Jak wysokie są ogrodzenia sportowe? Producenci tworzą zazwyczaj rozwiązania „skrojone” na miarę danego obiektu. Najczęściej ogrodzenie boiska ma wysokość od 3 do 8 m.

Ogrodzenia boisk sportowych a odpowiednia stabilność

Duża siła uderzenia w piłkę nadaje jej ogromnej szybkości, a z nią w parze idą ogromne siły oddziałujące na obiekt, w który piłka uderzy. Ogrodzenie boiska musi być na tyle stabilne i wytrzymałe, by nie odkształcać się w zderzeniu z piłką. Musi być odporne nie tylko na uderzenia, ale też na ewentualne silne szarpnięcia. Warto postawić na małe, lecz gęsto rozmieszczone oczka ogrodzenia panelowego czy siatki, które nadadzą im odpowiedniej sztywności i stabilności.

I wreszcie – ważna jest też odporność ogrodzenia na warunki atmosferyczne. Jeśli zostało wyprodukowane z drutu stalowego, to musi być odpowiednio zabezpieczone przed korozją – np. za pomocą powłoki cynkowej i farby proszkowej – w takim wydaniu nie będzie też wymagało prac konserwacyjnych i remontowych.

Ogrodzenia boisk sportowych a ograniczenie hałasu

Podczas dowolnej sportowej rozgrywki piłka uderza w ogrodzenie boiska wielokrotnie, często z ogromnym impetem. Nie ma to znaczenia, jeśli jako ogrodzenie boiska zamontowano tzw. piłkochwyt, czyli siatkę materiałową. Jeśli jednak jest to ogrodzenie z siatki czy panelowe, to hałas przy każdym uderzeniu piłki stanie się nieznośny. To może przeszkadzać sportowcom i kibicom, ale też mieszkańcom okolicy.

Aby zmniejszyć hałas, producenci ogrodzenia często wykorzystują dodatkowe rozwiązania amortyzujące. Na przykład w ogrodzeniu boiska panelowym stosuje się specjalne elementy montażowe, które usztywniają ogrodzenie, minimalizując w ten sposób jego drgania lub specjalistyczne wkładki, które wytłumiają ogrodzenie.

Oczywiście z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie piłkochwyt. Uderzenie piłki w materiałową siatkę jest praktycznie niesłyszalne!

Piłkochwyt, siatka, a może panele ogrodzeniowe?

Tak naprawdę typ ogrodzenia boiska trzeba dostosować przede wszystkim do jego przeznaczenia, czyli rodzaju i skali organizowanych rozgrywek sportowych. Zarówno siatka metalowa, jak i specjalnie dostosowane ogrodzenia panelowe będą dobrze zabezpieczać teren boiska przed wtargnięciem osób niepożądanych i przed „uciekającą” piłką. Są to ogrodzenia stabilne, sztywne i wytrzymałe, ale jednocześnie wystarczająco elastyczne.

Decydując się na ogrodzenie panelowe, warto skonsultować się z producentem. Być może możliwe będzie wyprodukowanie paneli z grubszego drutu, z dodatkowymi wzmocnieniami. Dobrze jest też od razu zastanowić się nad kompatybilną furtką zamkniętą w solidnej, stalowej ramie.

Piłkochwyt jako dodatek do ogrodzenia boisk sportowych

Wybierając ogrodzenie boiska metalowe, warto zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci piłkochwytu, rozciągniętego w pewnej odległości od ogrodzenia, zwłaszcza w przestrzeni za bramkami czy koszami. Piłkochwyt może zredukować uciążliwy hałas i zabezpieczyć ogrodzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo materiałową siatką warto osłonić zamontowane na boisku oświetlenie czy trybuny.

Oczywiście nie każda materiałowa siatka będzie pełnić funkcję piłkochwytu – musi zostać wyprodukowana z odpowiedniego rodzaju materiału (np. polipropylenu lub poliamidu) i mieć określone właściwości. Taka siatka powinna być wystarczająco rozciągliwa, elastyczna, aby skutecznie wyłapywać piłki, osłabiając ich pęd.

Ogrodzenie sportowe a jego montaż

Poza wyborem właściwego ogrodzenia sportowego należy także zadbać o jego prawidłowy montaż. O ile zazwyczaj ogrodzenie panelowe czy metalowa siatka nie wymagają podmurówki, o tyle w przypadku ogrodzenia sportowego najczęściej ten element jest niezbędny.

Podmurówka zapewnia ogrodzeniu (które może być wysokie nawet na 8 m!) stabilność i wytrzymałość na przeciążenia oraz niekorzystne warunki pogodowe. Istotna jest jednak odpowiednia głębokość fundamentów i właściwe przygotowanie pracy. 

W razie szczegółowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Jak powinny wyglądać ogrodzenia boisk sportowych?

Muszą być dostosowane do przeznaczenia boiska, odpowiednio wysokie, stabilne i wytrzymałe. Ważne jest to, aby zminimalizować ryzyko wybicia piłki poza boisko, która mogłaby wyrządzić komuś krzywdę lub spowodować jakąś szkodę materialną.

Jakie ogrodzenie sportowe wybrać?

Ogrodzenia sportowe budowane są zazwyczaj z metalowej siatki lub specjalnie dostosowanych paneli ogrodzeniowych (odpowiednio wzmocnionych). Ważnym elementem każdego ogrodzenia boiska jest też piłkochwyt, czyli siatka materiałowa, która amortyzuje uderzenia i zatrzymuje piłkę.

Jak wygląda panelowe ogrodzenie boiska?

Stworzone jest z paneli, które z kolei produkuje się z grubego i sztywnego drutu, zgrzewanego poziomo i pionowo. Dodatkowo często wykorzystuje się zabezpieczenia w postaci podwójnych drutów czy specjalistycznych elementów, które stabilizują ogrodzenie i zmniejszają jego drgania przy uderzeniu piłki.