hero

Ogrodzenia dworkowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Porady i trendy

Ogrodzenia dworkowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenia posesji – nie tylko dziś, ale od setek lat – oprócz oczywistych funkcji praktycznych pełnią również te dekoracyjne i reprezentacyjne. I w tej roli wręcz mistrzowsko sprawdzają się ogrodzenia dworkowe! Co je wyróżnia? Kiedy warto zdecydować się na takie ogrodzenie dworkowe? A kiedy lepiej sprawdzi się model nowoczesny? Podpowiadamy!

Ogrodzenie dworkowe, czyli właściwie jakie?

Ogrodzenie o takiej nazwie nawiązuje do stylu dworkowego, który narodził się w Polsce na przełomie XIX i XX w., jako nurt tzw. stylu narodowego. Za jego koncepcją stał ambitny cel – stworzyć pewien kanon form, który podkreśli odrębność polskiej kultury poprzez nawiązanie do historii i tradycji. A jako wzorzec wyznaczono szlachecki dwór polski, który najsilniej kojarzy się ze złotym okresem w dziejach Rzeczpospolitej

I w tym dworkowym stylu w początkach XX w. projektowano budynki w miastach i na wsiach, zarówno prywatne domy, jak i obiekty publiczne (np. dworce kolejowe). Na potrzeby tych budynków zaczęto tworzyć ogrodzenia – również „dworkowe”. 

Choć minęło ponad sto lat, styl dworkowy się nie zdezaktualizował, wciąż jest chętnie wykorzystywany i w różnych wariantach. A ogrodzenie dworkowe nawiązuje do architektury i aranżacji dworów, wykorzystuje tożsame formy, materiały i akcenty dekoracyjne.

Czym charakteryzują się ogrodzenia dworkowe?

Podobnie jak sama architektura w dworkowym stylu, tak i ogrodzenia dworkowe to tysiące wariantów, które łączą motywy renesansowe, barokowe i klasycystyczne oraz proponują wyjątkowy klimat – z jednej strony sielski, ciepły i nostalgiczny, a z drugiej elegancki i wykwintny (bogata i finezyjna ornamentyka).

Ogrodzenia nawiązujące do architektury w dworkowym stylu

Do stylu staropolskich dworków nawiązuje się w różny sposób – nie brakuje zarówno wiernych imitacji, jak i luźnych interpretacji. Ale kilka cech powtarza się najczęściej i do dziś dominuje w dworkowej stylistyce, a to m.in.:

  • duży ganek z ozdobnym kolumnowym portykiem,
  • wejście do budynku dokładnie w centralnej jego części,
  • tzw. dach łamany polski, czyli dach czterospadowy, w ciemnym kolorze,
  • jasna elewacja z ozdobnymi i symetrycznymi akcentami dekoracyjnymi,
  • niewielkie okna z profilowanymi szprosami i okiennicami.

Aranżację budynku w dworkowym stylu zazwyczaj uzupełnia przepiękny, duży ogród, miejsce błogiego relaksu, czyli tzw. salon ogrodowy – perfekcyjnie zaprojektowany i wyposażony w elementy małej architektury ogrodowej, takie jak ławeczki i altany.

Dom w dworkowym stylu stanowi najważniejszą część posesji i zadaniem ogrodzenia dworkowego jest go eksponować.

Dworkowe ogrodzenia kute i modułowe

Nie jest prawdą, że budynki w stylu dworkowym otaczają wyłącznie ogrodzenia kute, tworzone ręcznie w zakładach kowalstwa artystycznego. Oczywiście ogrodzenia kute świetnie komponują się ze stylem dworkowym poprzez bogactwo metaloplastycznej ornamentyki i niepowtarzalność, ale są wyjątkowo kosztowne.

Zamiast ogrodzenia kutego chętnie wykorzystuje się metalowe ogrodzenie modułowe w stylu klasycznym. Składa się z gotowych do montażu metalowych przęseł, furtki i bramy, jest dostępne w setkach wariantów i niedrogie. Jeśli zostanie zabezpieczone na etapie produkcji, czyli ocynkowane i pomalowane proszkowo, jest też w pełni odporne na warunki atmosferyczne i korozję, więc służy latami!

Stylowe ogrodzenia dworkowe – bogactwo form i dekoracyjna rozrzutność

Zarówno ogrodzenia kute, jak i modułowe ogrodzenia dworkowe łączy bogactwo oraz niepowtarzalność form i dekoracyjna rozrzutność. Sztachety przęseł, bramy i furtki to cienkie profile  zazwyczaj ciekawie formowane i rzeźbione, zakończone ozdobnymi grotami i zamknięte w prostych lub łukowych ramach.

Takie przęsła w dworkowym czy klasycznym stylu są bogato dekorowane – pojawia się metaloplastyczna ornamentyka wykorzystująca np. motywy roślinne i abstrakcyjne czy geometryczne formy. Dekoracyjne wstawki bardzo często nawiązują do balustrad balkonów albo ozdobnych gzymsów i filarów budynku. 

Elegancka podmurówka uzupełniona metalowymi przęsłami

Modułowe ogrodzenia dworkowe są lekkie i stabilne, dlatego ich montaż zwykle nie wymaga budowy podmurówki. Ten element ma jednak mnóstwo zalet i w przypadku stylu dworkowego staje się okazją do dodatkowego nawiązania do aranżacji budynku. 

Pojawiają się więc nie tylko murki, ale także otynkowane słupki pokryte farbą w kolorze pasującym bądź kontrastującym z elewacją. Słupki ogrodzeniowe i elementy podmurówki pokrywa się też różnymi materiałami wykończeniowymi (np. imitacją cegły lub klinkieru). 

Podmurówka pod ogrodzenie dworkowe często jest też dodatkowo zdobiona, a w tym celu wykorzystuje się np. bonie, czyli dekoracyjne wykończenie powierzchni budulca. Identyczne bonie najczęściej pojawiają się również na elewacji budynku.

Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie dworkowe?

Takie ogrodzenia stylowe – dworkowe czy klasyczne – i finezyjnie zdobione pasują głównie do tradycyjnego budownictwa, czyli złożonych brył, spadzistych dachów i standardowych materiałów (dachówka, gont, drewno, kamień, cegła). Nie tylko do stylu dworkowego, ale do każdej aranżacji, która zakłada dekoracyjność i elegancję. Może też genialnie komponować się z budynkiem prostym i stonowanym, ale często nie jest to najlepsze połączenie. 

Ogrodzenie dworkowe „gryzie” się zwykle z budownictwem nowoczesnym, które wykorzystuje takie trendy jak minimalizm, powściągliwość zdobnicza, geometryzacja form i surowość materiałów. Na posesji w takim stylu lepiej może się sprawdzić ogrodzenie nowoczesne, tworzone z szerokich, płaskich i prostych profili, jak np. nasze propozycje z kolekcji Metric czy Linea

Współcześnie architekci chętnie też łączą style w eklektycznych kompozycjach. Czyli z jednej strony proponują minimalizm, a z drugiej nawiązania do tradycji oraz subtelną dekoracyjność, np. inspirowaną naturą. Budynek w takim wydaniu pięknie podkreśli nowoczesne ogrodzenie wykorzystujące delikatne motywy roślinne w formie wstawek z perforowanej blachy – np. model z kolekcji Natura.

Trzeba także pamiętać, że ogrodzenie dworkowe jest ażurowe i nie zapewnia pełnej prywatności (podobnie jak np. ogrodzenia panelowe). Jeśli jest to priorytet, warto pomyśleć o modelu wypełnionym materiałem, takim jak ogrodzenie żaluzjowe.

Jak każde rozwiązanie, tak i ogrodzenie dworkowe ma zalety i wady, a wybór trzeba po prostu solidnie przemyśleć – w Gatigo chętnie doradzimy i pomożemy dopasować model do aranżacji posesji i Państwa oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami!

FAQ:

Co to jest ogrodzenie dworkowe?

Ogrodzenie dworkowe to ogrodzenie nawiązujące do dworkowego stylu. Zwykle jest metalowe, ażurowe i bardzo dekoracyjne (np. sztachety zakończone grotami, liczne metalowe ozdoby) oraz osadzone na masywnej podmurówce (cegła, kamień).

Kiedy sprawdza się ogrodzenie dworkowe?

Ogrodzenie dworkowe dobrze wpisuje się w tradycyjną architekturę, nawiązującą do staropolskich dworków, czyli złożonych brył, spadzistych dachów, ozdobnych ganków z kolumnowymi portykami czy elewacji dekorowanych boniami.

Z jakich materiałów tworzy się ogrodzenia dworkowe?

Ogrodzenia dworkowe to najczęściej metalowe ogrodzenia kute i modułowe, a zwykle uzupełnione podmurówką (pokrytą np. kamieniem lub płytką klinkierową).